Lokator

(1976)

Le locataire

Imigrant wprowadza się do mieszkania, w którym poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo. Z czasem zaczyna nabierać przeświadczenia, że sąsiedzi spiskują przeciwko niemu.

pokaż:
 
Roman Polański Roman Polańskijako:Trelkovsky
Roman Polański jako Trelkovsky
Isabelle Adjani Isabelle Adjanijako:Stella
Melvyn Douglas Melvyn Douglasjako:Pan Zy
Jo Van Fleet Jo Van Fleetjako:Pani Dioz
Bernard Fresson Bernard Fressonjako:Scope
Lila Kedrova Lila Kedrovajako:Pani Gaderian
Claude Dauphin Claude Dauphinjako:Mąż przy wypadku
Claude Piéplu Claude Piéplujako:Sąsiad
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Roman Polański jako Trelkovsky
Roman Polański jako Trelkovsky
8,7 309 głosów
Isabelle Adjani
rola: Stella
8,0 162 głosy
Melvyn Douglas
rola: Pan Zy
7,7 70 głosów
Jo Van Fleet
rola: Pani Dioz
7,5 32 głosy

Imigrant Trelkovsky wynajmuje mieszkanie we Francji, w którym parę dni wcześniej popełniono samobójstwo. Z czasem Trelkovsky zaczyna podejrzewać swoich sąsiadów o zmowę. Uważa, że chcą go zmienić w poprzednią lokatorkę, by także popełnił samobójstwo. Fantastyczne studium schizofrenii.

  • Romana Polańskiego lubię zarówno jako reżysera, jak i aktora. Podoba mi się ten mrok, który czai się w jego filmach, ta tajemnica, poufność, a przede wszystkim, jakże interesująca, tematyka ludzkiej psychiki - skupienie się na jej działaniu, ... czytaj dalej

    zdaniem społeczności pomocna w: 91%

pozostałe informacje o filmie
Lokator

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
  • $1 924 733 w USA
studio:
  • Marianne Productions
inne tytuły:
(więcej...)
  • Kiedy Trelkovsky rozpakowuje swoje rzeczy po wprowadzeniu się do mieszkania, widać odbicie jednego z członków ekipy w lustrze przy kuchennym zlewie, a potem widać jeszcze dwóch w lustrze szafy, gdy Trelkovsky je otwiera.
  • Kiedy Trelkovsky wraca do swojego mieszkania po zakupieniu pary kobiecych butów i peruki widzimy, że peruka różni się od tej, którą widzimy w momencie zakupu. Wypakowuje ciemnobrązową krótką perukę, podczas gdy kupił długą jasnobrązową.
  • Większa część filmu odbywała się w starej kamienicy. Budowa odpowiedniej fasady kamienicy w hali studia Epinay, kosztowała przeszło pół miliona dolarów. Niestety hala ograniczała rozmiary budynku do dwóch pięter, więc aby podwoić jego wysokość u stóp kamienicy ułożono na płask olbrzymie lustro.
zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o