PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34707}
7,8 10 873
oceny
7,8 10 1 10873
8,0 21
ocen krytyków
M Morderca
powrót do forum filmu M - Morderca

9/10 Wybitne kino !

ocenił(a) film na 9

Film powstał w 1931 roku i był pierwszym udźwiękowionym filmem niemieckiego reżysera Fritza Langa. Biorąc pod uwagę rok w którym powstał, pod każdym względem jest to film wybitny. Lang podobnie jak Orson Wells bawi się obrazem, filmuje z różnych perspektyw (ujęcie jak pozostawiony bandyta wychodzi z dziury), ogólnie rzecz biorąc eksperymentuje ... tylko że robi to 10 lat (!) wcześniej od Wells'a. Film jest wyjątkowo mroczny i ponury, aż dziw, że ma prawie 80 lat! Bardzo podoba mi się też sposób opowiedzenia historii. Lang porusza wiele ważnych tematów społecznych, pokazuje mechanizmy ludzkich zachowań. (wątek jak przestępcy chcą wymierzyć "sprawiedliwość" pedofilowi-mordercy). Film jest bardzo dobrze zrobiony, Fritz Lang był perfekcjonista w każdym calu (co było widać już wcześniej w Metropolis). Bardzo dba o szczegóły, w tym filmie WSZYSTKO wygląda niebywale realistycznie. Dodatkowo w "M" mamy kilka bardzo dobrych kreacji aktorskich. Peter Lorre w roli Psychopaty jest naprawdę świetny. A trzeba tu dodać, że to była jedna z jego pierwszych ról . (później zagrał w kultowej Casablance i Sokole Maltańskim). "M" to rewelacyjny film, na którym wzorowało się tysiące reżyserów!

użytkownik usunięty
Bohun_2

Świetny komentarz.
Dodam jeszcze, że w obrazie wspaniale ukazany jest hmm... zaściankowy (nie wiem, czy to dobre określenie, ale w tej chwili nie mogę odnaleźć lepszego) Berlin. Mam tu na myśli puste uliczki oraz biedotę.
No i ta magia lat 30., którą można dostrzec u tych bogatszych postaci, objawiająca się w modzie, przedmiotach i mnóstwie dymu cygarowego.

Drobny błąd - pominąłeś drugie 'e' w nazwisku Orsona.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones