PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7603}

Matrix Reaktywacja

The Matrix Reloaded
7,2 242 302
oceny
7,2 10 1 242302
5,8 18
ocen krytyków
Matrix Reaktywacja
powrót do forum filmu Matrix Reaktywacja

Matrix to Plagiat totalny!!! Mix kilku fantastycznych filmów które każde z osobna są arcydziełami:
Tron (1982) - ludzka istota w cyberprzestrzeni
Terminator (1984) - walka ludzi z maszynami
Terminator 2: Dzień Sądu (1991) -koncepcja "Wybrańca", "Mesjasza" w roli Johna Connora= walka ludzi z maszynami,
Trzynaste piętro (1988) + rameke Trzynaste piętro (1999) - świadome byty w cyberprzestrzeni zdolne przenikać do realnego świata
Pamięć absolutna (1990) neuro interaktywn symulacji w postaci wyimaginowanego świata
Blade (1998) - skoki z wieżowców przez ulice plus zwolnione tępa w walkach
Blade Runner (1982) - zasnute ciemne niebo
MIB czyli Faceci w czerni (1997) - czarne garnitury Agentów rządowych plus ciemne okulary

Tron_filmweb

Opinia głupca nie jest brana pod uwagę

ocenił(a) film na 1
nemo989

To po co zabierasz głos?

Tron_filmweb

...aby przestrzec innych przed majakami

ocenił(a) film na 10
nemo989

Adwersarz nie ma majaków:
Jest jeszcze nawiązanie do "Dark City" (1998) rok
h t t p : / / galeon.hispavista. c o m /cinerama/actu2/matrixdarkcity.htm
(skasuj znaki spacji)
Ghost in the Shell (1997)
Film wywarł znaczący wpływ na twórczość science-fiction. Bracia Wachowscy przyznali, że ich najbardziej znany film, Matrix, czerpał inspiracje z Ghost in the Shell. Przykłady:
*gniazdka w tyłach szyi syntetycznych ludzi
*scena otwierająca z zielonymi symbolami jest bardzo podobna w obu filmach
*ujęcie agenta lądującego na dachu w scenie ucieczki Trinity jest prawie identyczne z ujęciem Kusanagi w czasie pościgu za pierwszą „marionetką”
*ujęcie Neo chowającego się za filarem w sekwencji walki w wieżowcu jest identyczne jak ujęcie Major w czasie walki z czołgiem.
* ujęcie w końcowej scenie pościgu Neo, który biegnie w kierunku hotelu. Po drodze agenci oddają w jego stronę strzały na targu, te z kolei niszczą ustawione na straganie arbuzy. Ta sama sytuacja przydarzyła się Batō w scenie na targu w Ghost in the Shell
________________________________________________________________________________ ________________
Inne zapożyczenia to:
Superman - latanie po niebie, w jednym z dialogów sami to przyznali
Powrót Jedi - Ratowanie Neo z rąk złego programu "Kolejarz" w trzeciej części identycznie rozpoczyna częścią część klasycznej trylogii Star Wars - ratowanie kapitana Solo z rąk Jaby.

Matrix_Neo_fw

Patrząc w ten sposób można by dojść do wniosku, że jedynym westernem był "Dyliżans" Johna Forda a reszta westernów to plagiaty.
Trudno oczekiwać, aby film składał się z samych nowych elementów. Rodzeństwo Wachowskich wzięło stare klocki, ale zrobili to tak genialnie, że powstało coś można określić arcydziełem (mam tutaj na myśli jedynkę).

Majakami są wnioski które wypowiada Tron_filmweb, bo jak można ocenić poniższą jego wypowiedź:
""Matrix" to zdecydowanie prezentuje poziom "Kac Wawy"."

ocenił(a) film na 10
nemo989

Ktoś kto wysnuwa takie wywody doprawdy ma niezdrowo poukładane w głowie.

ocenił(a) film na 1
nemo989

Tak ale, nie porównuj jazdy na koniu i strzelanki z oryginalnymi pomysłami jak w wyżej wymienionych pozycjach.
PS. Te klocki nie są znowu takie stare. A każdy z tych klocków wnosi do kinematografii coś nowego. Matrix to zlepek pomysłów z innych filmów. Nic oryginalnego.

Tron_filmweb

Wątpię, aby coś sensownego kiedykolwiek mógłby napisać ktoś napisał wcześniej jak niżej:

Tron_filmweb, aby nikt nie miał wątpliwości co do jego poczytalności napisał:
"No "Matrix" to zdecydowanie prezentuje poziom "Kac Wawy". "

ocenił(a) film na 9
Tron_filmweb

kolego chyba ponosi... Matrixa lubię nawet bardzo. Fakt może i jest to zlepek kilkunastu pomysłów, ale skoro według Ciebie to takie łatwe połączyć kilka niezwiązanych kawałków w całość, to z jakiego powodu piszesz komentarze na filmwebie zamiast odbierać Oscary ? Skoro tak łatwo według Ciebie zrobić taki film to ruszaj do Hollywood. Człowieka z takim talentem zechce każda wytwórnia...

ocenił(a) film na 1
sucharex9

A ja się zastanawiałem, jakim cudem Wachowscy sprzedali to gówno wytwórni filmowej. Sprawa jest prosta. Wystarczy zlepić kilka scen z innych lepszych produkcji które już na rynku się przyjęły. Z do tworzenia nowych filmów ze zlepku starych to wystarczy zobaczyć "Mapeciątka". Oni w takie rzeczy się bawią. Wachowscy zapomnieli tylko jeszcze dodać : transformacja i każdy bohater zmieniałby się w superbohatera. Co do tworzenia nowych filmów z kilku starych to jest to całkowicie proste i bez polotu. Bez polotu pozostaje również "Matrix".

ocenił(a) film na 9
Tron_filmweb

skoro jest takie całkowicie proste i bez polotu, to z jakiego powodu zarobiło miliony dolarów ? myślę że dla Hollywood to kryterium zarobku jest najważniejsze a żeby film mógł zarobić to musi się podobać publiczności a nie domorosłym "krytykom" takim jak z całym szacunkiem jesteś.

nemo989

Colossus: The Forbin Project (1970)

ocenił(a) film na 1
nemo989

To po co zabierasz głos?

Tron_filmweb

„Anioł przemocy” Adama Wiśniewskiego-Snerg’a. Jego nazwisko pojawiło się ostatnio w mediach w związku z plagiatem, jakiego dopuścili się Bracia Wachowscy, twórcy filmu Matrix, którego rzeczywistość podobna jest do tej przedstawionej w opowiadaniu Snerga „Anioł przemocy”. Nawet rodzina polskiego pisarza Wiśniewskiego-Snerga wytoczyła Wachowskim sprawę (chodziło o świetne opowiadanie „Anioł przemocy” wydane w USA w antologii polskich opowiadań SF w latach 70., gdzie masz scenę z wybudzeniem bohatera, który znajdował się w wirtualnym świecie, budzi się w sarkofagu na wzór tych (sztucznych łon) w "Matriksie". Tyle, że oni to poskładali, a z tej składanki wyszła nowa jakość jednak.
Po 29 latach od ukazania się tej książki powstał film Matrix. Gdy po raz pierwszy go obejrzałam, poraziło mnie, że główna idea, jest żywcem wzięta z powieści Adama Wiśniewskiego-Snerga i z kilku jego opowiadań. Prawnicy porozumieli się ze spadkobiercą praw autorskich – bratem Adama Wiśniewskiego-Snerga – Stanisławem, po to, by coś z tą sprawą zrobić. Przede wszystkim więc wydali te opowiadania pod tytułem „Anioł Przemocy”. W tym tytułowym opowiadaniu jest dokładny pomysł na film. W filmie dokonano jedynie kosmetycznych zabiegów - zmieniono sposób obrazowania. Mówiąc w przenośni - kwadratowe zmieniono w okrągłe, przezroczyste pokolorowano, ale przewodnią ideę filmu wzięto od Wiśniewskiego-Snerga.
Przykład: w opowiadaniu u Wiśniewskiego jest scena, w której pokazane są rozciągające się w nieskończoność pola ludzi, zamkniętych w pojemnikach, które są obłe, z ludźmi zanurzonymi w barwnym płynie – taka scena jest też w filmie, kiedy główna bohaterka odkrywa, naokoło siebie, ludzi w pojemnikach – z tym, że są to przeźroczyste prostopadłościany. Ogólnie w filmie Matrix jest mnóstwo pomysłów z powieści Snerga. Sprawą także zainteresował się TVN - w Uwadze zrobiono program, w którym zresztą występowałem, zgłosiło się mnóstwo ludzi, trafiliśmy do Marka Oramusa - redaktora naczelnego pisma "Fantastyka": - i on się zapoznał z całą sprawą. Zrobił ekspertyzę, w której przyznał nam rację. Potem znalazła się kancelaria prawna z USA, która zajęła się sprawą na rynku amerykańskim - zrobili parę fajnych rzeczy. Przede wszystkim ustalili polskie korzenie braci Wachowskich - twórców Matrixa. Ta kancelaria prawna znalazła także prof. literatury na uniwersytecie w Nowym Jorku, który nie znał ani Wiśniewskiego ani Matrixa, a który zrobił ekspertyzę i znalazł 80 % wątków, zbieżnych. Sposób obrazowania jest także bardzo charakterystyczny.

ocenił(a) film na 9
Selene_fw

no to tutaj się zgodzę. Bracia Wachowscy poprostu zobrazowali te opowiadania (przynajmniej ja to tak widzę) jedynym złym posunięciem było nie wykupienie praw autorskich ...

ocenił(a) film na 10
Selene_fw

"Irrehaare" Jacka Dukaja SPOILER:
Akcja powieści zaczyna się w helikopterze, gdzie główny bohater poddawany jest torturom – mianowicie ktoś obcina mu po kolei wszystkie palce, zadając przy tym pytania o jego imię. W wyniku bólu bohater traci świadomość, odzyskuje ją później podczas podróży na jednym z wozów karawany. Jest i z nim jego oprawca. Cała grupa przechodzi przez Bramę – następuje ich dematerializacja i „przenoszą się do innego świata” – mianowicie do „Kanady sprzed najazdu białych”. Tam oprawca wyjaśnia swojej „ofierze”, gdzie się znajduje.

Świat Irrehaare to świat wirtualny – zespół fantasmagorycznych krain, gdzie w każdej z nich czas płynie w inny sposób, panują odmienne warunki klimatyczne, ale wszystkimi rządzi zespół programów oraz program-moloch zwany Allachem. Realność tych światów jest nieweryfikowalna od wewnątrz, więc każda osoba będąca na zaślepie (czyli podróży w uroki światów Irrehaare, która odbywa się dzięki specjalnemu urządzeniu podłączanemu do mózgu, o nazwie wszepka) ma wrażenie pełnej realności – odbiera świat wszystkimi zmysłami - „czuje go umysłem”. Nasz bezimienny bohater (niestety nie potrafi sobie przypomnieć jak ma na imię, potem nadaje sobie imię Adrian) dowiaduje się, że ogromne ilości ludzi zostały uwięzione we „własnych myślanych” – w wyniku awarii głównego programu - ludzie nie mogą opuścić światów Irrehaare. Całe dzielnice, osiedla, miasta świata rzeczywistego, pełne są ludzi pogrążonych „w śpiączce”. Dowiaduje się także, że jest nieśmiertelny – nie wiadomo dlaczego nie może zginąć…

W świecie Irrehaare występują dwa główne typy „postaci”: gracze – o ich wyglądzie, działaniach, zachowaniu, „myślach” decydują ludzie (będący na zaślepie), oraz atrapy – to postacie będące wytworem maszyny – nad-programu o nazwie Allach, są zbiorem zer i jedynek, a mimo to, są czasem tak „realne”, iż niektórzy potrafią się w nich zakochać… Tymczasem o poszczególne światy i ich części (zwane pionami) gracze toczą walki z innym graczem-hackerem o nicku Samuraj. Samuraj to „czarny charakter” – jego współczynniki są niebotycznie wysokie w porównaniu do innych graczy. Jeszcze nigdy nie zginął, a co gorsza podbija wszystkie krainy i „zdobytych” graczy więzi i torturuje w swoich lochach. Gracze pod wodzą Nazgula prowadzą walkę z despotą, lecz przeczuwają, iż ta walka jest z góry skazana na porażkę...

ocenił(a) film na 8
Selene_fw

Czytałem ‘’Anioła Przemocy” i w mojej opinii tezy że ‘’Matrix’’ stanowi plagiat tego opowiadania są mocno naciągane żeby nie powiedzieć absurdalne. Tytułowy Anioł Przemocy z opowiadania Snerga to tzw. filmolos grozy (tak to zostało nazwane w opowiadaniu), czyli taki interaktywny horror. Fabuła tego filmolosu osadzona jest w ruinach gmachu instytutu Cybernetyki. W podziemiach instytutu dwa komputery grają sobie w szachy i właśnie opis ich pojedynku szachowego stanowi najważniejszy element fabuły opowiadania. Rolę pionów i figur na szachownicy odgrywają żywi ludzie, wśród nich występująca w roli białej królowej główna bohaterka Lucyna.

Na podparcie przedstawionych przeze mnie wyżej tez zacytuje dwa krótkie fragmenty "Anioła Przemocy".

,,Na szachownicy stało dwudziestu ludzi. Pod ścianą leżały zwłoki pozostałych dwunastu - wcześniej wyłączonych z gry. Turyści nosili na głowach różne hełmy i kapelusze. Ich kształty pozwalały rozpoznać figury szachowe, w rolach których wszyscy tu występowali. Nieszczęśliwi kręcili szyjami rozglądając się dookoła. ''

,,Na ,,szach'' białych czarne odpowiedziały ruchem skoczka, zasłaniając nim swojego króla. Wtedy Lucyna obróciła się ku środkowi szachownicy. Zmuszona nagłym impulsem pociągnęła za spust kuszy. Usłyszała jęk cięciwy, ale nie dostrzegła celu, w jaki ugodziła strzała, bo wcześniej zamknęła oczy. Otworzyła je w momencie, gdy jakieś ciało zwaliło się na podłogę. Hełm czarnego gońca potoczył się jej pod nogi. Strzała tkwiła w sercu leżącej postaci. Lucyna rozpoznała w niej kobietę, która przedtem rzuciła oszczepem w chłopca. Po strzale mięśnie zmusiły dziewczynę do opuszczenia zajmowanego pola. Zdecydowanym krokiem przeszła na miejsce kolejnej ofiary. "

Jedyną sceną która budzi skojarzania z ‘’Matrixem” jest zakończenie w którym główna bohaterka budzi się w pojemniku przypominającym te sztuczne łona z Matrixa,.
Na potwierdzenie zacytuje odpowiednie fragmenty.
,,Odkryła, że leży we wnętrzu szklanego prostopadłościanu. Jej nagie ciało zalewał przezroczysty płyn.''
a nieco dalej mamy następujący opis:
,,We wszystkich kierunkach przestrzeni poza szybami ciasnych jak trumny
prostopadłościanów spoczywały postacie ludzi pogrążonych we śnie. Tylko
Lucyna leżała z otwartymi oczami. Przez kilkanaście minut patrzyła w dal na miliony nagich ciał
symetrycznie rozlokowanych w szklanych korytarzach, których ściany
emitowały światło i zbiegały się w nieskończoności.''

ocenił(a) film na 8
Tron_filmweb

sam sobie odpowiedziałeś-skoro to miks kilku arcydzieł więc sam w sobie też musi być arcydziełem, tym bardziej że sam czerpie z nich co najlepsze:) ot siła logiki..

everyman84

No nie zupełnie. Alien jest arcydziełem i Predator jest arcydziełem ale połączenie tych dwóch arcydzieł czyli Alien versus Predator dało zwykłe gówno.

ocenił(a) film na 8
Selene_fw

trochę skręcasz w bok, to nie to samo..takie gówno z założenia już jest złe a realizacja tylko potwierdzeniem..ale gdybyśmy wzieli co najlepsze z Aliena i Predatora(filmowo a nie z fabuły) i stworzyli osobny film to wtedy może być ok, na tej zasadzie..

ocenił(a) film na 1
everyman84

Dziewczyna ci powiedziała że, mix dwóch lub więcej arcydzieł może dać zwykłe gówno.

ocenił(a) film na 8
Tron_filmweb

a ja ci mówie-przeczytaj moją odpowiedz jeszcze raz...i dziewczyny też ..bo nie zakumałeś sprawy najwidoczniej

ocenił(a) film na 8
Tron_filmweb

Jakby tak na to spojrzeć można bez oskarżeń o świętokradztwo stwierdzić, że jest to plagiat Nowego Testamentu.
Wybraniec z nadprzyrodzonymi mocami, który ma zbawić świat przy wsparciu ludzi, którzy w niego wierzą ( i to dosłownie w niego, jako wybrańca) umiera, a potem zmartwychwstaje. Nawet nie ma co przywoływać innych, oczywistych wątków biblijnych i mitologicznych).
W sumie jakby spojrzeć, to wszystkie podane przez Ciebie filmy są oparte na historiach z mitologi albo Biblii, bo ludzie zawsze się karmili tymi samymi historiami.
Polecam "Cztery cykle" Borgesa: http://poema.pl/publikacja/174309-jorge-luis-borges-zloto-tygrysow-cztery-cykle
Bo tak naprawdę wszystkie historie, to ta sama historia.

ocenił(a) film na 8
nataliafigas

Wachowscy tworząc całą trylogię wspierali się pracą amerykańskiego religioznawcy Josepha Campbella pt "Bohater o tysiącu twarzy". Campbell w swojej pracy porównał historie bohaterów występujących w wierzeniach ludów całego świata i przedstawił pewną uniwersalną strukturę mitu którą nazwał Monomitem. W ramach tej struktury wyróżnił trzy fazy tj. Odejście, Inicjacje i Powrót a w ramach poszczególnych faz pewne mogące wystąpić charakterystyczne dla mitów bohaterskich etapy. Większość z tych etapów występuje w ukazanej w trylogii Wachowskich historii Neo. Ponadto pojawia się wiele opisanych przez Campbella religijnych motywów. Historia Neo ukazana w trylogii, to właściwie taki nowoczesny mit oparty o pewne uniwersalne wzorce, obecne w świadomości i kulturze ludzi od tysiącleci.
W schemat monomitu wpisują się bowiem zarówno greckie mity bohaterskie jak i historia Jezusa ukazana w Nowym Testamencie.

A to na potwierdzenie tezy w wpływie koncepcji Campbella na film Wachowskich.
http://www.youtube.com/watch?v=73c36lzbyNw
http://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Campbell#Bohater_o_tysi.C4.85cu_twarzy
http://vsaro.edublogs.org/2011/11/08/the-matrix-monomyth-project/

ocenił(a) film na 9
mstrojny6

Nie czytałem przytoczonych przez Ciebie książek, ale swego czasu natknąłem się na ciekawą polemikę z porównywaniem Neo do Jezusa.
http://www.film.org.pl/prace/matrix_analiza.html

ocenił(a) film na 8
Khaosth

Czytałem kiedyś tą analizę to właśnie z niej po raz pierwszy dowiedziałem się że Wachowscy inspirowali się Bohaterem o tysiącu twarzy, co zresztą zachęciło mnie do wypożyczenia tej książki z Biblioteki.

ocenił(a) film na 8
mstrojny6

Swoją drogą to Jezus też był poddawany próbom. W końcu w pewnym momencie swego życia wyruszył na pustynię gdzie pościł przez 40 dni i był kuszony trzykrotnie przez szatana. Właśnie pobyt na pustyni stanowił dla Jezusa etap prób. Z pustyni Jezus powrócił do społeczeństwa odmieniony, porzucił wcześniejsze życie cieśli i rozpoczął realizację swej misji którą było głoszenie słowa bożego. Ale rzeczywiście nie napotkał żadnego mędrca który przygotowywał by go do spełnienia swego przeznaczenia.

Tron_filmweb

Shrek- dwóch facetów i jedna babka;)

ocenił(a) film na 6
Tron_filmweb

I co teraz z tym zrobimy ?

ocenił(a) film na 10
Tron_filmweb

Dobra kostek, a teraz o tych co zżynali z Arcydzieła Barci Wachowskich "Matrix"
Avatar: sztuczne łona do łączenia się z Avatarami za pośrednictwem neurointeraktywnej symulacji, same Avatary to odpowiedniki Matrixa tak jakby w innym świecie niedostępnym dla ludzi, wiele osób intuicyjnie pyta że skoro Avatar umiera to czy ciało ludzkie również (skojarzenie z pytaniem Neo do Morfeusza, umysł nie może żyć odrębnie od ciała, a tam ludzie intuicyjnie uważają że po zabiciu ciała Avatara Nolma Spemana on również powinien zginąć, sam byłem zaskoczony jak zobaczyłem go pod koniec filmu w jego własnym ciele.
Cargo: Matrix tyle że w Kosmosie, odwołanie do Jaskini Platona cyt: "co budujemy? Maszyny! I gdzie mieszkamy? W maszynach. Ziemia zdegradowana ekologicznie"
Incepcja: arcydzieło Nolana, sic, wpływanie na ludzką psychikę, odwoływanie się do snu (podobne słowa Morfeusza z pierwszej części Matrixa), Niektóre efekty specjalne zerżnięte z Matrixa.

ocenił(a) film na 10
Matrix_Neo_fw

Do "Avatara" zapomniałem dopisać "Mechy" czyli maszyny kroczące do złudzenia przypominające te z "Matrixa".

ocenił(a) film na 10
Tron_filmweb

haha no to po bandzie

SUPERMAN .... jak mozna nie zauwazyc Latania Neo
SPIDER MAN .... wyczulone zmysly
DARDEVIL ... to juz w trzeciej czesci ale brak wzroku
ELEKTRA .... Trinity
i moglbym tak do jutra ale szkoda mi czasu na taka bzdure :)


to jest jak z powiedzeniem prokuratowrow "daj mi czlowieka a znajde na niego paragraf"
w tym wypadku brzmi to " pokaz mi film a znajde xxxxset powodow do nazwania go plagiatem"

ocenił(a) film na 1
Tron_filmweb

podbije ci to chłopie.

Tron_filmweb

Totalną to mamy w Polsce opozycję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones