PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38377}

Miasto Boga

Cidade de Deus
8,0 171 843
oceny
8,0 10 1 171843
7,8 26
ocen krytyków
Miasto Boga
powrót do forum filmu Miasto Boga

Zastanawiałem się czy nie dać dychy, ostatecznie jednak mocna dziewiątka. Mimo, że z czasopism wiedziałem jakie są realia brazylijskich slumsów, film wywołał u mnie szok. Bardzo przejmujący obraz środowiska, w którym dzieci od najmłodszych lat muszą walczyć o życie. Przyznam szczerze, że zgrzytałem zębami na zepsutego do szpiku kości Małego Ze. Z drugiej strony uświadomiłem sobie, że nie miał mu kto pokazać co jest dobre a co złe.
Taki jest prawdziwy obraz Brazylii. Kraju kojarzonego z karnawałem w Rio i sambą, plażą Copacabana i piłką nożną. Jest też niestety drugie oblicze. Młodociane bandy grasują i rabują. Bogaci ludzie wynajmują szwadrony śmierci, które tępią te dzieci jak szczury. Tak wygląda świat na początku XXI wieku. I niewielu ludzi się tym przejmuje.

ocenił(a) film na 9
galladorn

Ta "Brazylia" ciągle poszerza swoje granice, obejmując coraz więcej i więcej połaci terenu. Nie chce być złym prorokiem ale nasza rzeczywistość polityczno-gospodarcza świata właśnie ku temu prowadzi. Świat w wielu miejscach się przeludnia. 1% populacji ludzkiej z najbogatszych ma w sumie więcej pieniędzy niż cała reszta razem wzięta z 99%. Zmniejsza się śmiertelność. Rosną potrzeby i różnice majątkowe.

To działa jak jeden wielki balon, do którego cały czas powoli napuszcza się powietrza. W końcu jednak pęknie. Wszystko ma swoje konsekwencje. Co jednak zrobić? Myśle, że każdy powinien szukać odpowiedzi we własnym sumieniu. Dla mnie jest to życie w danym miejscu i danej chwili oraz brak obojętności na to czego jestem świadkiem (cały czas w pryzmacie mojego otoczenia).

O ile życie byłoby prostsze gdyby na raz zniknęły wszystkie media/telefony/internet? Jakże świeżo i lokalnie by się wtedy zrobiło, czyż nie? Spodziewam się, że byłoby to uczucie podobne do tego co czuje ślepiec, który pewnego ranka budzi się widomy...

ocenił(a) film na 9
stev1989

Bardzo trafna wypowiedź, sam bym lepiej tego nie ujął. O tym jednym procencie nie uświadamiałem sobie. Jednym procencie, którego przedstawiciele są często obecni w mediach, powodując frustracje wielu z pośród pozostałych 99 %. Bo to oni najczęściej są punktem odniesienia. Masz rację, media czynią nam krzywdę. Można oczywiście dać kontrargument, że gdyby nie Internet w ogóle nie byłoby kontaktu między nami ale, tak jak napisałeś zrobiłoby się świeżo i lokalnie.

ocenił(a) film na 8
stev1989

świeżo i lokalnie? w sensie, że każdy powinien pilnować "swojej zagrody" ?
zdaje sobie sprawe z tego, że jak dowiem sie o jakimś problemie na drugim końcu Świata, to nie jestem w stanie nic z tym zrobić, ale wtedy chyba potrafie bardziej docenić to co mam... (np po takim filmie)

ocenił(a) film na 10
sobereczka

To ja polecam Central do Brasil też jest mocny i pokazuje okrutną do szpiku kości rzeczywistość. Wogóle Walter Salles wskrzesił Brazylijskie kino ma kilka naprawdę udanych filmów na koncie.

ocenił(a) film na 9
elneptico

Jeśli nadarzy się okazja to chętnie obejrzę, pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
galladorn

No to ja polecę "Ghosts of Cite Soleil"

ocenił(a) film na 9
jest_jak_jest

dzięki za sugestię

ocenił(a) film na 10
jest_jak_jest

OOO to może być konkretne

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones