PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30630}

Mulholland Drive

Mulholland Dr.
7,6 97 315
ocen
7,6 10 1 97315
8,2 36
ocen krytyków
Mulholland Drive
powrót do forum filmu Mulholland Drive

Ten psychologiczny thriller jest chwalony chyba tylko ze względu na osobę słynnego i cenionego reżysera, oraz za oryginalny pomysł. :P

3/4 filmu to sen, co bardzo trudno zajarzyć (ja po obejrzeniu praktycznie nic nie zrozumiałem, dopiero po przeczytaniu na FW, że to był sen zacząłem coś więcej "ogarniać") i w dodatku ten sen to masa praktycznie niezwiązanych ze sobą długich bezsensownych scen, z których w końcu nic nie wynika, po czym bohaterka się budzi. Po przebudzeniu mamy też tylko kilka scen, również bez ładu i składu, pozostawione bez zakończenie. Masa wątków i postaci, oraz poszczególnych sekwencji w ogóle nie została wyjaśnia (co to za blondyn morderca i kogo zabił? I po co? Co to za TA dziewczyna? Kto to ten koleś co siedział za szkłem? Kim był ten Kowboj? Co to za przerażająca morda za barem? Kim do cholery byli ci klienci, których przestraszyła twarz zza baru? W ogóle o co tutaj do cholery chodzi?). Wiem, że sny mogą być bezsensowne, ale filmy zdecydowanie nie mogą takie być. :P

Podsumowując, film ambitny, zrobiony jako innowacyjne i skomplikowanie dzieło, przy ładnej muzyce, montażu i reżyserii świetnego Davida Lynch'a. Ale ogólnie film jest pozbawiony najmniejszego sensu, nie wiadomo o co w nim konkretnie chodzi, a dłuży się niemiłosiernie. W dodatku IMO słabo wypadła w nim Naomi Watts (szczególnie w pierwszej połowie).

3/10

ocenił(a) film na 10
Juby_

Film ma "ład i skład" o ile pamiętam wszystko się ze sobą łączy, najwyraźniej nie zrozumiałeś tego obrazu. Kino Lyncha już takie jest. A dla mnie MD to jego najlepsze dzieło. Proponuję obejrzeć jeszcze raz ten film, może wtedy zrozumiesz, a jeśli nie, to jeszcze raz i tak do skutku, bo jak zrozumiesz, to docenisz jak świetny był ten obraz, oryginalny i niepowtarzalny. Arcydzieło.

ocenił(a) film na 10
Juby_

Jak komuś nie chcę się trochę pomyśleć to wikipedia poratuje (spojler!) http://pl.wikipedia.org/wiki/Mulholland_Drive

W porównaniu z "Zagubioną Autostradą" film jest niemal w całości zrozumiały, na tym polega jego fenomen, stanowi świetną łamigłówkę psychologiczną z niemal jednoznacznym rozwiązaniem!

ocenił(a) film na 5
David_Ames

Rzeczywiście po przeczytaniu tego wprost wyklepanego na wiki pojąłem już wszystko. Ale nie zmienia to dla mnie faktu, że film jest długi i nudny. Poza tym sen dla mnie nie ma składu (Reżysera musi spotykać coś złego, bo odbił dziewczynę bohaterce w prawdziwym świecie - ale poza tym jak ją widzi na przesłuchaniu jego historia nie łączy się z dziewczynami wcale / Kogo we śnie zabija morderca i po co? / Kim jest morda za barem? / Co to za koleś, który jej się bał i kim był jego partner? Jaki to ma związek z dwiema bohaterkami, itd...). Wiem, że teksy z rzeczywistości występowały we śnie i tylko o ich pokazanie chodziło, ale ciężko to zajarzyć.

3/4 tego filmu to sen, a sny jak już wspomniałem są praktycznie zawsze niepoukładane i tak też zrobił reżyser, tylko, że w filmie mi to po prostu nie pasuje. Nie muszę oglądać tego filmu 2 i 3 raz, bo wiem o co w nim chodzi. Ciężko jednak było by mi przebrnąć kolejny raz te 2 i pół godziny. "Człowiek słoń" to poruszające arcydzieło i jak dla mnie najlepszy film Lyncha, ten film dla mnie niestety jest trudno zrozumiałym niewypałem. :P

ocenił(a) film na 10
Juby_

Trudno zrozumiałym owszem, ale nie wypałem raczej nie. Lynch jest trudny i za to się go uwielbia, Mulholand Dr przy takiej Zagubionej autostradzie wypada na film prosty. Po prostu Lynch wymaga myślenia na filmach, tak samo jak kiedyś inni wielcy reżyserzy.

ocenił(a) film na 10
Juby_

Po prostu nie lubisz takich filmów i tyle :) nie każdy trawi takie kino.

ocenił(a) film na 3
patbateman666

Zgadzam się w pełni. To jest rzecz gustu i nie każdemu ten film ma obowiązek się podobać. Irytują mnie spekulacje, że każdy kto Lyncha nie lubi nie jest w stanie go zrozumieć. Do każdego z nas przekaz trafia inną drogą.

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 4
Juby_

zgadzam się

ocenił(a) film na 1
Juby_

Całkowicie się z tobą zgadzam. Moim zdaniem ten film jest dowodem na to, że można podać ludziom "gówno na złotym talerzu" a oni będą się tym zachwycać i zastanawiać kto je zrobił...

ocenił(a) film na 9
Claudusia_fw

"Moim zdaniem ten film jest dowodem na to, że można podać ludziom "gówno na złotym talerzu" a oni będą się tym zachwycać i zastanawiać kto je zrobił..." - rzekła Claudusia, która oceniła film "Szkoła uczuć" na 10 ;-D

ocenił(a) film na 10
Juby_

Trudno zajarzyć, że to sen? XD Przecież to oczywiste od samego początku i nie da się już tego bardziej sugestywnie pokazać niż "wnikając" w poduszkę w pierwszych minutach filmu. Oglądałeś ślepy?

ocenił(a) film na 10
PengioniVivatalete

A mógł Lynch napisać "to będzie sen" - i tak w miarę wytłumaczyć, może by przynajmniej ludzie przestali pisać, że "Watts kiepsko zagrała, szczególnie w pierwszej połowie filmu" - kiedy sen o Idealnej Gwiazdeczce jeszcze jest bardzo silny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones