PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=674146}

Mumia

The Mummy
5,4 69 107
ocen
5,4 10 1 69107
3,5 11
ocen krytyków
Mumia
powrót do forum filmu Mumia

Realizacja filmu:

1. Reboot/remake filmu o mumii ogłoszono w 2012 roku. Już na tym etapie pewne było, że akcja zostanie osadzona w czasach współczesnych, prawdopodobnie w amerykańskim mieście. Film miał w założeniu łączyć elementy horroru i spektakularnego kina akcji, nie powiązany z wcześniejszą serią z Brendanem Fraserem.
Źródło:
http://movieweb.com/the-mummy-gets-reboot-from-prometheus-writer-jon-spaihts/
http://movieweb.com/exclusive-the-mummy-remake-to-be-an-epic-horror-movie-set-in -present-day-america/

2. Płeć mumii została zmieniona, pod wpływem filmu "X-Men Apocalypse", by uniknąć porównań i roszczeń. Początkowo wyglądała jak połączenie zombie z obcym, jednak postanowiono nadać jej więcej ludzkich cech, by zdobyła sympatię widza. Reżyser zdecydował się osadzić w tej roli francusko-algierską tancerkę i modelkę - Sofię Boutellę - będąc pod wrażeniem jej zdolności motorycznych i gry aktorskiej przy niewielkiej ilości dialogów, podczas pracy przy poprzednim filmie - "Star Trek: W Nieznane".
Źródło:
Materiały dodatkowe zawarte w wydaniu DVD/Blu-Ray

3. Ogłoszona jako pierwsza mumia-kobieta, księżniczka Ahmanet wcale nią nie była. Pomijając kobiece mumie w poprzednich filmach z dawnych lat, będące tylko bohaterkami drugoplanowymi, pierwsza kobieca mumia w głównej roli pojawiła się w filmie "Krew z Grobowca Mumii" wytwórni Hammer z 1971 roku - najbliższej dotychczas adaptacji powieści Brama Stokera ("Dracula") "Klejnot Siedmiu Gwiazd", jednego z pierwszych dzieł literackich opisującego mumię jako monstrum.
Źródło:
stare filmy o mumiach wytwórni Hammer i studia Universal
"Klejnot Siedmiu Gwiazd" Brama Stokera

4. Sofia Boutella, odtwórczyni tytułowej roli, doznała obrażeń na planie. Podczas kręcenia sceny, w której jest zamykana w sarkofagu, wieko osunęło się i uderzyło ją w nos.
Źródło:
https://www.yahoo.com/movies/mummy-star-sofia-boutella-reveals-bloody-set-injury -190730437.html

5. Grając Ahmanet, Sofia inspirowała się oryginalną wersją filmu "Carrie" z 1976 roku.
Źródło:
https://www.youtube.com/watch?v=TXyGpRgq_rI

6. Tatuaże Ahmanet były podobno inspirowane egipską "Księgą Umarłych", jednak nie przedstawiają hieroglifów. Bliżej im do późniejszego pisma hieratycznego, jednak w dalszym ciągu są różnice. Początkowo miały być skaryfikacją, naciętą lub wypaloną w ciele księżniczki.
Źródło:
http://variety411.com/article/the-mummy-hair-makeup-elizabeth-yianni-georgiou-41 52641/
Materiały dodatkowe zawarte w wydaniu DVD/Blu-Ray

8. Film zrealizowano na taśmie 35 milimetrowej (z wyłączeniem scen pod wodą i w podziemiach Londynu - tam użyto cyfrowej) w formacie 2.39:1 przy użyciu kamer marki Panavision.
Źródło:
https://britishcinematographer.co.uk/ben-seresin-bsc-asc-mummy/

9. Niemal wszystkie sceny nakręcono przy użyciu dekoracji, scenografii, elementów kaskaderskich, statystów i tradycyjnych efektów specjalnych. CGI jedynie dopełnia dzieła.
Źródło:
Materiały dodatkowe zawarte w wydaniu DVD/Blu-Ray

10. Scena katastrofy samolotu została zrealizowana w prawdziwym samolocie szkoleniowym w warunkach zerowej grawitacji. Wykonano kilkadziesiąt podejść. Każde podejście oferowało zerową grawitację przez około 20 sekund.
Całe wyposażenie samolotu jakie widzimy w filmie podczas tej sceny (drabiny, krzesła, podłoga ściany sarkofag, gaśnica itp) zostało wykonane z miękkiej pianki.
Źródło:
Materiały dodatkowe zawarte w wydaniu DVD/Blu-Ray

Fabuła filmu:

1. Mumifikacja (w starożytnym Egipcie) polegała na wysuszeniu i zakonserwowaniu ciała po wcześniejszym pozbyciu się organów wewnętrznych. Z tego powodu, jak w każdym innym filmie o mumii, "zmumifikowanie żywcem" nie jest możliwe. Antagonista jest "jedynie" skrępowany bandażami, złożony w trumnie, zamknięty w sarkofagu i pogrzebany żywcem. W oparciu o przybliżone obliczenia, śmierć następuje po około 6 - 8 godzinach, na skutek uduszenia. W tym szczególnym przypadku, Ahmanet jest prawdopodobnie nieśmiertelna, gdyż w momencie wydobycia sarkofagu od razu dziękuje swojemu wybawcy. Brak rytuału ożywienia, sugeruje że cały cas była przy życiu, spędzając tysiące lat w ciasnym i ciemnym więzieniu.
Źródło:
Wiedza naukowa
Wynika z fabuły filmu

2. Rtęć ma tak dużą gęstość, że zanurzony w niej sarkofag wypłynął by na powierzchnię. Mechanizm prawdopodobnie miał za zadanie utrzymać go pod powierzchnią, a nie umożliwić jego ponowne wydobycie.
Źródło:
Wiedza naukowa
https://www.youtube.com/watch?v=Rm5D47nG9k4

3. Wiek Ahmanet można oszacować co najwyżej na 3500 lat. W jednej ze scen widać już ukończone piramidy, co miało miejsce 2500 lat przed naszą erą. Sarkofag w filmie jest datowany na okres Nowego Państwa, czyli pomiędzy 1500 a 1000 rokiem przed naszą erą, zawężając potencjalny wiek księżniczki do 3000-3500 lat. Postać jest całkowicie fikcyjna, a jej imię nie jest poprawnym egipskim imieniem.
Źródło:
Wiedza naukowa
Wynika z fabuły filmu

4. Ahmanet w czasie oględzin Nika, zwraca szczególną uwagę na stan jego uzębienia. Egipcjanie żyli w niekorzystnych warunkach, gdzie piasek i pył skutecznie niszczył szkliwo. Stomatologia była dosyć istotnym aspektem - uważa się, że to Egipcjanie opracowali coś, co można by nazwać praprzodkiem pasty do zębów.
Źródło:
Wiedza naukowa

5. Szklana burza w Londynie, na pierwszy rzut oka, zdaje się nie mieć sensu. Należy pamiętać, że szkło jest wytwarzane z piasku, nad którym Ahmanet mogła zapanować.
Źródło:
Wiedza naukowa:

Błędy w filmie

1. Set jest bogiem chaosu, pustyni i ciemności - nie śmierci. Za tę rolę przypisywano odpowiednio Ozyrysowi i Anubisowi. Anubis odpowiadał obrzędy rytualne, mumifikację i pochówek. Ozyrys był bogiem zaświatów, krainy umarłych.
W filmie, samo przedstawienie Seta jest dosyć prawidłowe (jak na Hollywoodzkie standardy, oczywiście) jednak został niefortunnie nazwany bogiem śmierci, co doprowadziło do licznych nieporozumień.

2. Samolot przedstawiony w filmie nie ma wytłumionej kabiny ładunkowej. Hałas panujący podczas lotu nie pozwoliłby na prowadzenie swobodnej rozmowy.
Dodatkowo, przednia szyba nie jest wykonana ze szkła. Nie pękła by w sposób ukazany w filmie, jednak stado ptaków mogło by faktycznie doprowadzić do jej uszkodzenia.

3. Rtęć, owszem, zmienia stan skupienia na stały przy -38 stopniach Celsjusza, jak miało to miejsce w filmie. Nie sprawdziła by się jednak do "usztywnienia" Ahmanet, celem przeprowadzenia sekcji, gdyż w stanie stałym jest zbyt elastyczna.

Ciąg dalszy nastąpi...

ocenił(a) film na 5
darekfw_filmweb

Dodam, że nie można przebywać w pomieszczeniu gdzie nagromadzono rtęć a szczególnie gdy jest jego bardzo dużo. Rtęć bardzo szybko paruje i zabija niemal jak gaz bojowy.

Mistrzu-1

Prawda, rtęć jako tako można trzymać w dłoni i nic nie będzie, ale jej opary są bardzo szkodliwe.

ocenił(a) film na 3
Mistrzu-1

zalezy w jakiej temperaturze

ocenił(a) film na 7
darekfw_filmweb

Ciąg dalszy ciekawostek.

Realizacja filmu:

1. Pomalowane palce księżniczki Ahmanet były inspirowane złotymi nakładkami z grobowca Tutanchamona
Źródło:
https://c1.staticflickr.com/5/4334/35573900143_8cb3eda5c5_b.jpg

2. Podwójne tęczówki mogą nawiązywać do:
- nieudokumentowanych chorób genetycznych oka o zbiorczej nazwie "pupula duplex"
- dawnych mitów i legend wedle których była to oznaka opętania przez demony
- legendarnego chińskiego władcy
Źródło:
Wiedza naukowa
http://outlawvern.com/wp-content/uploads/2017/06/eyes_mummy.jpg

3. W momencie premiery film zanotował największe otwarcie w dotychczasowej karierze Toma Cruise - ponad 170 milionów dolarów. Dodatkowo film uplasował się na 3 miejscu jego najbardziej kasowych dzieł nie należących do serii "Mission Impossible", tuż za "Wojną Światów" i "Ostatnim Samurajem".

Fabuła filmu:

1. Krzyżowcy rzeczywiście najechali Egipt, co tłumaczy możliwość wykradzenia sztyletu.
Źródło:
https://en.wikipedia.org/wiki/Crusader_invasions_of_Egypt

2. Nawiązania do poprzednich filmów powiązanych z Universal
- Cytat z początku filmu ("Death is but the doorway...") pochodzi z oryginalnej "Mumii" z 1932 roku.
- Film w luźny sposób łączy wątki produkcji z lat 30 oraz 50 i 90. Mumia uwodząca swojego wybranka nawiązuje do filmu z 1932 roku, osadzenie akcji w Anglii przywodzi na myśl wersje z 1959, natomiast spektakularny ton zaczerpnięto z dzieła Sommersa.
- Co łączy mumię z Jekyllem/Hydem? W obie postaci wcielił się ten sam aktor - Boris Karloff. Najpierw zagrał mumię w latach 30 a 20 lat później doktora Jekylla.
- Nieumarły przyjaciel nawiązuje do filmu "Amerykański Wilkołak w Londynie" dystrybucji Universal Pictures
- Toast za "nowy świat bogów i potworów" pochodzi z innej produkcji Universal - "Narzeczonej Frankensteina" z 1935 roku
- W pewnym momencie można dostrzec złotą księgę żywych Amun-Ra będącą kluczowym elementem "Mumii" z 1999 roku oraz twarz w piasku - po raz pierwszy tuż nad grobowcem mumii, później w burzy nad Londynem
Źródło:
stare filmy Universal

3. Ruiny w których po raz pierwszy spotykamy mumię znajdują się w hrabstwie Surrey. Jest to opactwo Waverley, jednak kościół widoczny w filmie został wygenerowany komputerowo.
Źródło:
https://en.wikipedia.org/wiki/Waverley_Abbey#Use_as_a_film_set

ocenił(a) film na 7
darekfw_filmweb

Kolejne ciekawostki które wyłapałem z okazji pierwszej rocznicy wydania filmu. Nie ma tego dużo ale może kogoś to zainteresuje, bardziej smaczki i fanservice.

Fabuła filmu:

1. Nawiązania do poprzednich filmów powiązanych z Universal
- Nazwisko Jenny jest takie samo jak jednej z postaci z "Klątwy Mumii" z 1944 roku. Chodzi o doktora Jamesa Halsey
- Ahmanet jest zazdrosna o Nicka i Jenny niczym Imhotep w oryginale z 1932 roku, kiedy niemal uśmierca on Franka Whemple za pomocą rzuconego zaklęcia
Źródło:
stare filmy Universal

2. Inne nawiązania
- Mr Hyde nazywa Nicka "młodszym" podczas gdy to Tom Cruise jest w rzeczywistości starszy niż Russel Crowe.
- Nieumarły kolega Nicka mówi "This is the moment" kiedy prowadzi on Nicka do spotkania z Ahmanet. "This is the Moment" to tytuł piosenki śpiewanej przez doktora Jekylla tuż przed przyjęciem mikstury mającej oddzielić go od mr Hyde'a w Broadwayowskim musicalu "Jekyll & Hyde"
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jekyll_%26_Hyde_(musical)
https://www.youtube.com/watch?v=X5O8LLWSYuI

Błędy w filmie:

1. W filmie widzimy piramidy pozbawione zewnętrznego okrycia. Problem w tym, że scena dzieje się w starożytnym Egipcie a piramidy były wtedy pokryte białymi(??) kamieniami, których cześć zachowała się do dziś.
Źródło:
https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pyramid_of_Giza#Casing_stones

2. W scenie z ambulansem słychać piski opon, co jest niemożliwe na sypkiej, szutrowej nawierzchni.

ocenił(a) film na 7
darekfw_filmweb

Ciekawostka dotycząca samej postaci tytułowej.

1. Ahmanet, chociaż jest postacią fikcyjną, mogła być inspirowana królową Hatshepsut. Władczyni ta należała do 18tej dynastii i panowała w okresie Nowego Państwa w imieniu swojego nieletniego syna, Totmesa III. Podobnie jak filmowa Ahmanet, Hatshepsut została niemal wymazana z historii, jej posągi w większości zniszczono a zapisy przedstawiające jej imię zatarto. O jej faktycznym istnieniu dowiedziano się dopiero za sprawą przypadkowego odkrycia urny kanopskiej z jej imieniem.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hatszepsut

2. Historia Ahmanet może być luźno oparta o słynny spisek haremowy. Nałożnice faraona, z jego oblubienicą Tiye na czele, planowały zabójstwo władcy i osadzenie własnych synów na tronie. Istnieje prawdopodobieństwo, że morderca Ramzesa III został złapany i ukarany w sposób jaki przedstawiono w filmie. Jego mumia została znaleziona w nieopisanym sarkofagu pozbawionym rytualnych zaklęć. Z jej ciała nie wydobyto organów wewnętrznych a na twarzy widnieje grymas agonii, przez co nazywana jest 'krzyczącą mumią'.
Źródło:
http://anubis4_2000.tripod.com/UnknownManE/ManE.htm

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones