PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=674146}

Mumia

The Mummy
5,4 69 180
ocen
5,4 10 1 69180
3,7 12
ocen krytyków
Mumia
powrót do forum filmu Mumia

weszli do grobowca wiezienia bez maski, rtec cale jezioro ale ok. laska bada mumie w samolocie bez rekawiczek i koles spada w samolocie ale zyje. dno i tu wylaczylem

ocenił(a) film na 7
devill79

Działanie w warunkach polowych pod presją. W filmie nie mamy wykopalisk tylko przypadkowe odkrycie w trakcie misji zwiadowczej na wrogim terenie. To zmienia postać rzeczy. Dla porównania, stosunkowo niedawno (może z rok temu) w trakcie prac remontowo-budowlanych w Aleksandrii odkryto egipski sarkofag. Nie wszyscy mieli maski czy nawet rękawiczki. Niestety, woda z kanalizacji dostała się do środka i z mumii pozostały tylko szkielety.

https://www.youtube.com/watch?v=IOQ8I5WywkY

Co do katastrofy, chodzi ci o Toma Cruise'a czy tego drugiego? Księżniczka i jej klątwa ocaliła Toma by stał się jej wybranym, natomiast ten drugi to chyba było tylko widmo w stylu innego filmu dystrybucji Universal - Amerykańskiego Wilkołaka W Londynie z 1981 roku.

ocenił(a) film na 3
darekfw_filmweb

ale opary rteci by ich zabily w takiej ilosci

ocenił(a) film na 7
devill79

Chyba za krótko tam przebywali by nawdychać się wystarczająco dużo. Ponadto, rtęć paruje przy temperaturze pokojowej a pod ziemią jest stosunkowo chłodniej (nawet w ciepłych klimatach) do pewnej głębokości, a dopiero potem temperatura rośnie. To takie trochę czepianie się szczegółów trudnych do stwierdzenia lub obalenia, zwłaszcza w filmie o tak absurdalnym motywie jakim jest ożywająca starożytna księżniczka. Od strony naukowo-fizyczno-chemicznej film jako-tako się broni, tym bardziej w porównaniu z innymi blockbusterami gdzie nawet fizyka leży i kwiczy. Podobał mi się pomysł ze zmienieniem szyb i betonu w piach, w końcu to on jest głównym elementem składniowym. Mechanizm trzymający sarkofag pod powierzchnią też ma swoje uzasadnienie bo cokolwiek zanurzone w rtęci szybko wypływa na powierzchnię, z racji na jej gęstość. Ewidentnie mieli jakiegoś konsultanta naukowego jeśli chodzi o fizykę czy chemię w tym filmie, a to naprawdę rzadkość w Hollywodzkich megaprodukcjach.

Jest wiele wad i baboli w tym filmie ale są one bardziej od strony fabularnej niż technicznej. Zapraszam do obszerniejszego wątku gdzie zebrałem wyłapane ciekawostki lub błędy, nie ukrywam że jestem miłośnikiem tych starych filmów o potworach do który Mumia mocno nawiązuje. Może masz coś, czego ja nie dostrzegłem?

https://www.filmweb.pl/film/Mumia-2017-674146/discussion/Mumia+-+ciekawostki,293 6975

ocenił(a) film na 3
darekfw_filmweb

Masz racje dziekuje za obszerny wpis ale wydaje mi sie ze ona nie ozywa tylko ona byla caly czas zywa bo ja zamkneli na zywca i przelezala tam zanudzajac sie na smierc

ocenił(a) film na 7
devill79

Tak, racja. Nie ma tam rytuału ożywienia, Ahmanet ukazuje się Tomowi zaraz po jej uwolnieniu. Z kontekstu filmu wynika, że do wypełnienia przysięgi była nieśmiertelna (być może i później też) więc to jedyne co jej mogli zrobić. Z drugiej strony, po uwolnieniu jest nieco wysuszona i zgniła, być może spędziła ten czas gdzieś pomiędzy życiem a śmiercią? Jako ciekawostka, dodam, że dla Egipcjan pochówek poza granicami imperium był czymś nie do przyjęcia. Warto zwrócić uwagę na to, że niemal wszystkie ważne grobowce (Piramidy w Gizie, Dolina Królów, Sakkara) są na zachodnim brzegu Nilu. Miało to związek ze ściśle unormowanym rytuałem przejścia do życia wiecznego do którego nieustannie się przygotowywali. Ahmanet w filmie została pogrzebana daleko na wschodzie.

ocenił(a) film na 3
darekfw_filmweb

3 tysiace lat kultury az wstyd ze jedyne co wiem to ze piramidy na zdj wydaja sie wyzsze. fajne sa takie ciekawosti i informacje dopiero wtedy pewne filmy maja glebysz sens. dla mnie to bez znaczenia gdzi eja pochowali ale jakbym wiedzial to co ty to skumalbym ze to byla dla niej hanba

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones