PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97041}

Nieustraszeni bracia Grimm

The Brothers Grimm
6,5 70 703
oceny
6,5 10 1 70703
6,0 20
ocen krytyków
Nieustraszeni bracia Grimm
powrót do forum filmu Nieustraszeni bracia Grimm

Najciekawsze są głosy przeciw, które jak zwykle poza złością i agresją niczego wartościowego nie wniosły do krytyki filmu. Oczywiście nie do końca też o to chodzi, wystarczy przecież wyrazić swoje zdanie, ale niechby były to konkretne zdania i konkretne argumenty, nie ma potrzeby zaśmiecać forum jednozdaniowym zjechaniem filmu.
To samo tyczy się pozytywnych zdań, w takich przypadkach wystarczy po prostu film ocenić. Mamy tę możliwość: wybieramy odpowiednią liczę od 1-10 i wciskamy OK. To tylko gwoli przypomnienia nie zaś złośliwości, bo czasami wydaje mi się, że wiele osób zatraciło sens pojęcia: forum.
Co do samego obrazu. Film uważam za dobry i udany, z fantastycznym klimatem, z wdziękiem i magią towarzyszącym większości obrazów Gilliama. Niedociągnięć czy drobnych niekonsekwencji było w filmie oczywiście trochę, wskazałbym jeszcze kilka poza tymi, które poprzednio podało już kilka osób, ale przecież nie o te szczegóły chodzi w pięknej, filmowej baśni ciekawie splecionej z losami największych bajkopisarzy jakimi przecież byli bracia Grimm.
Osobom, które z byle powodu strzelają focha radzę dobrze przyjrzeć się całej tej pięknej historii, świetnie skonstruowanemu pomysłowi, który z życia historycznych postaci utworzył baśń, będącą później ( w domyśle ) podstawą do napisania wszystkich tych wspaniałych opowieści jakimi obdarowali nas bracia. Nie tylko pomysł jest świetny,
iście Gilliamowski i gawędziarski sposób opowiadania i ukazywania świata wyobraźni oczarował mnie jak w kilku poprzednich jego filmach - wsaniały "Przygody barona Munchausena" czy "Time bandits" - i nie widzę żadnego konkretnego powodu żeby objechać tę błyskotliwą produkcję bezmyślnymi uwagami. Nie będąc oczywiście ślepym i jednostronnym trzeba oddać sprawiedliwość tym wszystkim, którzy owszem zauważyli wszelkie drobne niedociągnięcia i chyba najbardziej rażące w tym wszystkim przebijające się gdzieniegdzie schematyczne zagrywki rodem z taniego ( czyli drogiego ) hollywoodzkiego kina akcji ( płaskie psychologicznie postacie, pseudodowcipne dialogi, nadnaturalne wyczyny bohaterów itp. ). No i to zakończenie dla większości takie płytkie, przewidywalne i schematyczne... wszystko to sprawia, że dla wielu nie podobało się, wręczy domagają się ukarania winowajcy, który zakpił z ich nadzwyczajnej wrażliwości i zadrwił z niewielkich przecież wymagań. Skończę jednak, bo sam w kpinę popaść też nie chcę. W ostatecznym
podsumowaniu dodam tylko, że mnie nie dziwią hollywoodzkie zagrywki choć jest tam ich niewiele, przy samym temacie i
sposobie ukazywania świata takie rzeczy można sobie darować, w końcu Terry Gilliam od lat robi komercyjne filmy przy tym
przemycając swoj własny świat wyobraźni i to jest jego duży sukces ( podobnie jak równie hollywoodzki i zarazem wspaniały
Tim Burton ). Co do końcówki powiem prosto - Gilliam sprzedał nam
filmową baśń zamknął więc fabułę w klauzuli baśni, dla której nieodzowne jest przecież końcowe powiedzenie"i żyli długo i szczęśliwie" jest to raczej wynik przemyślanej konstrukcji, a nie brak pomysłu na dobre zakończenie. Film Gilliama to nie "Piła", że
musi mieć zaskakującą końcówkę co na marginesie jest jeszcze bardziej powszechne obecnie i przez to bardziej hollywoodzkie,
komercyjne i oklepane niż wierność pewnemu gatunkowi. Proponuję się też zastanowić czego oczekujemy od tych dwóch godzin kinowych, z czym chcemy obcować i przy czym się bawić. Każdy kto choć trochę zna i ukochał sobie magiczny krąg niezwykłej wyobraźni Terrego Gilliama doceni również niezwykłość "Nieustraszonych braci Grimm", misternie i genialnie splątanych światów postaci historycznych i baśniowych rodem z ich własnej wyobraźni. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Monty_Python

nic dodać,nic ująć, swietny text :) pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Monty_Python

jednak ktoś się jeszcze potrafi sensownie wypowiedzieć. a już traciłam nadzieję

ocenił(a) film na 8
Monty_Python

Dobrze to napisał MontyPython. Jeśli chodzi o moją opinię, to po pierwszym seansie w kinie nie była zbyt pochlebna (oceniłem film zaledwie na 5/10!) - zapewne było to raczej efektem mojego gorszego dnia. Dziś obejrzałem ponownie i faktycznie - istnieje coś takiego, jak magia Terry Gilliama i czuc ją w "Braciach Grimm". Jasne, troszkę za dużo tu chwytów typowych dla kina hollywoodzkiego (braciszkowie jednak zbyt niezniszczalni, mimo że to baśń), ale ogólnie, za całokształt, na który składa się owa atmosfera, wykonanie i dowcipne dialogi plus świetni Stormare i Hyde w rolach drugoplanowych, dają razem naprawdę solidną porcję dobrego kina w stylu fantasy. Chociaż nie sądzę, żeby Gilliam kręcił w większości komercyjne produkcje, raczej są one przeznaczone dla węższego grona widzów.

ocenił(a) film na 3
Monty_Python

Przed chwilą obejrzałem: Film nudny. Pomysł na dobrą komedię całkowicie skopany. Przynajmniej oprawka była całkiem dobra - czasami można było wyczuć baśniowy klimat.

5/10

Gulasz

fajna bajka: 7/10 (5 za scenografię, 1 za kostiumy, 1 za ludka ze studni).

nadeszła zaraza, a królewna chciała być piękna. OK. ale . . . .
1.skąd wzięła zaklęcie, które miało ją utrzymywać przy życiu?
2.i kto ją oszukał z tym zaklęciem, że właśnie tylko utrzymywało przy życiu, a nie w młodości?
3.i dlaczego po ubiciu 12 dziewczynek miała znów stać się piękna?
4.i dlaczego 12 (tak mówiło zaklęcie)?
5.i skąd swojego swojego sługę wilka i dlaczego nie wrócił on później do wioski?
6.i dlaczego pani Tropicielka balowała w najlepsze, wiedząc, że ojciec gnije w lesie?
7.i dlaczego drzwi do wieży były zamknięte (tzn. dlaczego ich nie było)?

ktoś wie/pamięta?

użytkownik usunięty
andre_3000

1.Torturowała i zabijała wieśniaków, żeby zobyć ich zaklęcia
2.Pewnie sama sie pomyliła
3.Ponieważ porywała je dla młodości i urody
4.Zapewne
5.Zaczarowała go zimą gdy umierał z zimna a nie wrócił bo spadł z wieży
6.Bo odzyskała siostry?
7.Bo królowa kazała je zamurować żeby nikt zarażony do niej nie wszedł ale zapomniała że zarazę przenosi wiatr.

ocenił(a) film na 5

haha :)
joł...
słodkie i racja...
ale film dziwny :/

ocenił(a) film na 10
andre_3000

A jak myśliwy po zabiciu wilka wyciągnął z jego brzucha babcie i czerwonego kapturka? Jedno i drugie to tylko baśń, więc wyluzuj.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones