PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1480}

Niezniszczalny

Unbreakable
7,0 77 644
oceny
7,0 10 1 77644
7,5 23
oceny krytyków
Niezniszczalny
powrót do forum filmu Niezniszczalny

Żaden film nie oddaje ducha mitologii amerykańskiego komiksu jak "Niezniszczalny". Doskonała psychologia postaci, wciągająca fabuła, genialna rola Willis'a. Niestety film nie jest przeznaczony dla wszystkich - to obraz zakorzeniony głęboko w amerykańskiej kulturze, która dla Polaków bywa infantylna i często niezrozumiała. Ja jako człowiek wychowany na komiksach TM Semic kupuję ten film w całości.

ocenił(a) film na 8
Barfly

Uważam, że wielu ludzi popełnia ten sam błąd przy okazji dyskusji o "Niezniszczalnym" i zbyt często skupia się na komiksie i wszystkich komiksowych odniesieniach. Niektórzy wręcz pakują "Niezniszczalnego" do tego samego wora co Spider-man, Superman, X-men, itp. Nie da się ukryć, że ten film to w pewnym sensie wariacja na temat komiksowego bohatera, ale nie to sprawia, że "Niezniszczalny" to niezniszczalny film. Sprawa jest o wiele bardziej poważna. Podobnie jak w "Szóstym zmyśle", w którym to nie duchy były najważniejsze, tak i w "Niezniszczalnym" rola superbohatera i jego nadnaturalne zdolności są tylko pretekstem do ukazania tego co powalało w "Szóstym zmyśle" czy też "Znakach", czyli psychologia postaci. Te filmy, aż kipią od emocji i uczuć, a wszytko to podane w niezwykle subtelny sposób. To samo tyczy się "Znaków", które o dziwo niektórzy klasyfikują jako film o inwazji obcych na Ziemię. Nie, to nie jest film o inwazji obcych, tak jak "Niezniszczalny" nie jest filmem o superbohaterze. To film działający na wielu płaszczyznach. Mamy synka, który rozpaczliwie próbuje odnaleźć w ojcu superbohatera, kogoś nieprzeciętnego, sławnego, kogoś w kim mógłby dostrzec autorytet, kogoś bardziej znaczącego niż pracownik ochrony. Mamy przejmującą samotność szaleńca, który w wyniku swojej rzadkiej choroby zanurzył się w dziwny świat komiksów, nie ma przyjaciół i jedynym jego celem w życiu jest poszukiwanie jego sensu, choćby w najbardziej przedziwny i drastyczny sposób. Postać iście tragiczna. Wreszcie mamy niezwykłą relację mąż-żona, którzy co prawda oddalili się od siebie, ale w scenie "pierwszej randki" miłość po prostu wylewała się z ekranu i jakby na nowo się odradzała. Pomijając zakończenie to chyba najlepsza i najpiękniejsza scena w "Niezniszczalnym". O czym jest zatem ten film? O komiksie, poszukiwaniu sensu życia, samotności, a może po prostu o miłości. To głęboka studnia i każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli nienawidzi komiksów...;) Powtórzyłem sobie "Niezniszczalnego" i podwyższam ocenę na 8/10, a o walorach czysto estetycznych i technicznych chyba nie ma nawet sensu wspominać. Muzyka, zdjęcia i zniewalający nastrój to wizytówka Shymalana.

_Pablos_

Szukałem w tematach od 2001r do 2013r i znalazłem - recenzje która pasuje do moich spostrzeżeń.
Jesteś wielki. W trakcie poszukiwania mam nowe i napewno obejrze raz jeszcze. 90% ludzi filmwebu skupiona jest na komiksie..
i dostrzega pustke - widzi okiem dziecka a nie 30-40 letniego faceta? Smutne? A może to dobrze - brak problemów?
Filmwebowa recenzentka natomiast dostrzega(takie mam przekonanie) ale nie potrafi zrozumieć/nadać ważności rozterkom faceta w średnim wieku i traktuje jako dziecinne..ot co. Współczucia dla jej faceta za taki kierat.

ocenił(a) film na 10
Barfly

film ten, jak żaden inny nastraja człowieka pozytywnie i buduje w nim przeświadczenie, że herosi mogą istnieć..
jak mawiała moja nauczycielka chemii w gimnazjum, nic w naturze nie ginie i na każdy + jest -..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones