PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=199425}

Ojciec

Papa
7,0 71
ocen
7,0 10 1 71
Ojciec
powrót do forum filmu Ojciec

"Mocno oklepana opowieść" - jak określił ją jeden z forumowiczów. Jestem tego świadomy i całkowicie się zgadzam z tym stwierdzeniem. Dodałbym również, że cały jej zamysł można byłoby zawrzeć w pięciominutowym podsumowaniu, zawierającym pięć scen. Jednak ta historia, w całej swej sztampowości - której ja, prawdopodobnie tylko z osobistych powodów, nie dostrzegam - wyniosła mnie daleko poza relację: obraz-obserwator, rujnując moje wyuczone z wiekiem poczucie dystansu do fabuły. I cieszę się przez łzy, że trafił się kolejny raz, kiedy zabrakło mi skali, by rzetelnie ocenić film.

ocenił(a) film na 10
evannell

Możesz w prostszych słowach to napisać ?

pawel059

Film jest bardzo prosty w swojej budowie. Nie ma w nim mądrych, podniosłych zdań, które niosą jakiś wielki, nie odkryty nigdzie wcześniej, przekaz. Są proste sytuacje, które prawdopodobnie wielu z nas zna - czy to z własnego życia, czy z opowiadań. Nie pozostawia złudzeń - czas płynie w jedną stronę. Dokonujemy świadomych według nas wyborów, by po iluś latach przekonać się, że nie był właściwe. Szufladkujemy wszystko i wszystkich, przy czym na dodatek wydaje nam się, że kierujemy się doświadczeniem, zdobytą mądrością. A życie zaskakuje nas wciąż, na nowo, prostymi sytuacjami. I bije w twarz nieprzewidzianymi konsekwencjami naszych własnych, przemyślanych decyzji. A żyjące obok nas istoty, które na co dzień traktujemy tak, jakbyśmy mieli przed sobą cała wieczność, by w odpowiednim momencie "wyciągnąć dłoń", "wybaczyć" i cokolwiek innego, co nam się w naszych głowach uroi na temat wąsko przez nas traktowanej "rzeczywistości" - czasem odchodzą niespodziewanie. Niespodziewanie dla nas - bo wciąż jesteśmy zajęci sobą, sobą, sobą...

Mniej więcej taki przekaz niesie dla mnie ten film. I jakoś dobrze współgra z moją emocjonalną strukturą. Mimo, że nie miałem jeszcze w życiu sposobności, by doprowadzić siebie do punktu, w którym rzeczywistość z tego filmu stałaby się moją własną. Chociaż - jak pewnie każdy człowiek - mam wiele istot, planów i myśli, które odkładam na później, nie zatracając się w przypuszczeniu, że już nigdy może nie nastać to "później".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones