PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807525}

Pierwszy król

Il primo re
5,5 1 360
ocen
5,5 10 1 1360
5,0 5
ocen krytyków
Pierwszy król
powrót do forum filmu Pierwszy król

Słaby !

ocenił(a) film na 3

Mnie nie zainteresował ? Człowiek pierwotny i jego życie,interpretacja reżysera :Matteo Rovere .Długi ,nudny i bez sensu ;)

con_desiros

Za długi i faktycznie przynudza. Jednakże postacie to nie byli tzw. ludzie pierwotni .

con_desiros

Człowiek pierwotny???? Jak ty mało wiesz :D

con_desiros

Człowiek pierwotny w swojej pierwocinie piękny jest. Nie nauczył się jeszcze, co to kłamstwo i oszustwo. Pojęcie cynizmu nie mieści mu się w głowie. Cywilizacja (w tym powstanie "Wiecznego Miasta") jest kresem niewinności i końcem "pierwotnego człowieka". W tym sensie film Matteo Rovere jak najbardziej traktuje o "ludziach pierwotnych".

kwadracik

"Grzech" bratobójstwa wyznacza początek nowego porządku.

kwadracik

to "grzech" dla nas chrześcijan ale niekoniecznie dla ówczesnych mieszkańców Italii.

kedarlupus

Taa jasne, chrześjaństwo ma wyłączność na ustanawianie zasad moralności. :P W takim razie znajdź religię, lub doktrynę filozoficzną, która pochwala bratobójstwo?!

kwadracik

to ze takiej nie ma nie znaczy że wtedy nie istniała. Zresztą w dzisiejszych stosowanych jeszcze kodeksach zwyczajowych (mam tu na myśli Pasztunwali czy Kanun) które stawia sie czasami ponad religię, w zależności od okolicznosci zabicie krewnego ktory sprzeniewierzyl sie rodowi czy tradycji nie jest traktowane jako zbrodnia tylko zła koniecznośc.

kedarlupus

No właśnie, rytualne zabójstwo, które ma za zadanie oddać sprawiedliwość zgodnie z prawidłami obyczajowymi obowiązującymi w danej społeczności i jednocześnie nie wystawić zabójcy na potępienie tejże. Czyli wszystko w temacie.

kwadracik

Nie znaczy to, że morderstwo krewnego jest pochwalane.

kwadracik

nie jest, ale w pewnych okolicznościach dopuszczalne

kwadracik

a pewnie. Religia chrześcijańska ma najlepsze i uniwersalne prawa i reguły moralności

kwadracik

Piękny? czyżbyś utrwalał oświeceniowe mity o "szlachetnym dzikusie"?

kedarlupus

Nie ja, tylko reżyser - kreuje opowiastkę o tym jak cywilizacja i żądza władzy zatruwa proste umysły (kontrast między początkiem, a zakończeniem historii.

kwadracik

żądza władzy istniała i istnieje także w społeczeństwach prymitywnych. To że żyły one w sielance to bajka.

kedarlupus

Mnie tego nie tłumacz. To jest wizja Rovere. :P

kwadracik

piszę z tobą a nie z nim. W tym obrazie sielanki nie ma ale twoje komentarze sugerują że chcesz wierzyć w raj na łonie natury społeczeństw pierwotnych. Oczywiście w filmie bohaterowie wyglądają niemal jak postaci z "Walki o ogień" ale tu chyba twórca obrazu się zagalopował. To była juz epoka żelaza i zastanawiam sie czy nie bardziej wiarygodna jest wizja Romulusa i Remusa ze starych klasyków lat 60tych.

ocenił(a) film na 6
kedarlupus

O tym okresie (VIII wiek p.n.e.) generalnie mało wiadomo, znaleziska archeologiczne to jakieś tam skrawki. Czytam właśnie "SPQR" Mary Beard i nawet obecnie przyjmuje się, że do 500 r. p.n.e., czyli do upadku Tarkwiniuszy Rzym to była średnia mieścina (20-30 tys), a wojny prowadziły bandy kierowane przez tzw. "królów". Rovere opowiada o okresie 300 lat wcześniejszym :)

sarpedon

Rzym jeszcze we wczesnej Republice był kompleksem kilku wsi rozrzuconych po 7 wzgórzach, które powoli rozwijały się ale jeszcze w okresie wojny z Pyrrusem Rzym miał wiejski charakter. Siłę zbrojną stanowili wszyscy wolni mężczyźni zdolni do walki wszystkim na co było ich stać. Nawet Romulus i Remus zanim obalili uzurpatora oprócz pasterstwa trudnili się rozbojem i najemnictwem. Zreszta w tamtych czasach i stronach wielu mężczyzn tworzyło "bandy" - jak ich nazwałeś i żyli z rabunku oraz najemnictwa. Cywilizacji Rzym "zażył" po kontakcie z Etruskami którzy z kolei przyjęli elementy kultury od greckich kolonistów osiedlających sie na ich wybrzeżu. Etruskowie zdominowali Rzym raczej pokojowo, oferując znacznie wyższą kulturę i lepszą organizację społeczno-polityczną. Z czasem obsadzali tych królów którzy byli miastom Etrurii posłuszni. Po buncie i ogłoszeniu Republiki jakoś Etruskowie z zapałem nie starali sie o odzyskanie wpływów w Mieście Wilczycy, która z czasem pochłonęła ich zupełnie.

ocenił(a) film na 8
kedarlupus

Punkt

ocenił(a) film na 8
con_desiros

O przez takich ja kkedarlupus Filmweb zaniża oceny

ocenił(a) film na 7
con_desiros

Długi? Przecież ten film trwa dwie godziny. Nie chcę chyba wiedzieć co myślisz o czasie trwania "Irlandczyka" czy np. "Przeminęło z wiatrem" :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones