PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1314}

Przeminęło z wiatrem

Gone with the Wind
7,9 108 017
ocen
7,9 10 1 108017
8,1 24
oceny krytyków
Przeminęło z wiatrem
powrót do forum filmu Przeminęło z wiatrem

Piękny

ocenił(a) film na 10

Może wstyd się przyznać, ale film "Przeminęło z wiatrem" obejrzałam po raz pierwszy dopiero teraz. Dużo o nim słyszałam i w końcu stwierdziłam, że ja też muszę go zobaczyć i wyrobić sobie opinię. Fantastyczna historia, poruszyła moje serce. Pewnie jak większość Pań byłam zachwycona piękną historią miłosną Scarlett O'Hary i Rhetta Butlera, a Clark Gable w roli Rhetta był boski. ;) Z jednej strony trochę żałuję, że ta historia nie skończyła się happy endem, jednak z drugiej myślę, że właśnie dzięki takiemu zakończeniu ten film ma swój niepowtarzalny urok i nie jest banalny.

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Ja też obejrzałam ten film niedawno. Końcówka zwaliła mnie z nóg. Uwielbiam "niedokończone" historie w których to odbiorca może wymyślić dalsze zakończenie. Niesamowicie podobała mi się miłość Scarlett do ziemi. Tara, Tara, Tara...

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Tora, Tora, Tora :)

ocenił(a) film na 7
zezunia22

a ja nie dostrzegam wcale uroku zakończenia i jest dola mnie dziwnie ucięte po prostu, nie lubię tak. no ale mam tylko nadzieję, że ona tam szybciutko wróciła, coś sobie wymyśliła i go ściągnęła do Tary. inaczej być nie mogło, prawda?

ocenił(a) film na 10
kiki222

Podobno jest serial opowiadający o dalszych losach. Ale czyż nie lepiej samemu to sobie wyobrazić?

ocenił(a) film na 7
czarna_maggie

wiesz co, szczerze, kiedy zabierałam się do tego filmu, to miałam jakieś migawki z przeszłości, z dzieciństwa - moja Mama bardzo go lubi, na pewno go oglądałam wcześniej, ale nie pamiętałam całej fabuł. Kojarzyłam jakąś córeczkę, urodzenie dziecka przez cesarskie cięcie bez znieczulenia w burzy, wyścigi konne.
Nic z tego nie pojawiło się w 'Gone...' i byłam co najmniej skonsternowana. I tutaj Mama wyprowadziła mnie z błędu - owszem, widziałyśmy kiedyś film, ale oglądałam z nią też ten serial !!!
Dlatego mi się pokręciło, ale teraz już za serial się nie zabieram, film to jednak film i na pewno jest najlepszy. :)

ocenił(a) film na 10
kiki222

Mi też właśnie kojarzyła się córeczka, ale ta co spadła z konia... Przed obejrzeniem całkiem inaczej sobie jednak to wszystko wyobrażałam.

ocenił(a) film na 7
czarna_maggie

no właśnie, miałam kompletnie inne wyobrażenie co do fabuły filmu, szczególnie drugiej jego połowy. :)

ocenił(a) film na 10
kiki222

Ja za to w ogóle nie pamiętałam pierwszej. :) Tylko minki Scarlett, ten ich dom, śmierć dziecka...

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Jest serial - średni przyznam, jest też książka Aleksandry Ripley, na podstawie której ten serial nakręcono.

ocenił(a) film na 10
Pasek92

Wiem że jest ale nie wiem czy jest sens go oglądać

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

To zależy, osobiście książka przypadła mi do gustu dużo bardziej niż serial. Timothy Dalton w roli Rhetta wypadł w miarę ok (biorąc pod uwagę, że nikt nie pobije Clarka Gable'a), ale już Joanne Whalley w roli Scarlett to dla mnie porażka. Tak więc jak już, to książka;), bo ta jest w miarę udaną kontynuacją.

ocenił(a) film na 10
Pasek92

Ok...Dzięki za radę!

ocenił(a) film na 9
czarna_maggie

Jezu , nie oglądaj serialu !!!!

ocenił(a) film na 10
kwachowa

Dziękuję za skuteczne powstrzymanie. :)

zezunia22

Też właśnie niedawno zobaczyłam ten film. Dla mnie był niesamowity, a zakończenie trochę mnie zaskoczyło bo naprawdę lubię "happy endy", ale słyszałam że jest serial pt."Scarlett" z 1994 roku który jest kontynuacją tego wspaniałego filmu, z tymże aktorzy nie są tak urokliwi :(

zezunia22

Czytałam kawałek drugiej części Przeminęło z Wiatrem, oczywiście napisanej przez innego autora, to Rhett i Scarlett spotykają się przy łożu śmierci na którym leży Mammy. Scarlett próbuje odzyskać jego miłość jednak on ją nadal odtrąca.. co było dalej nie wiem, bo jakoś niefortunnie przerwałam czytanie, ale po kolejnym dzisiejszym seansie (jeny, już sama nie wiem ile razy oglądałam ten film, na pewno ponad 5), mam zamiar dokończyć ; )
Ten serial Scarlett jest na youtubie w wersji angielskiej, oglądałam może 2 odcinki, ale niestety nie potrafię się przekonać do tych aktorów, dlatego wolę przeczytać książkę i wyobrazić sobie ich takich, jacy byli w oryginale :D

ocenił(a) film na 10
KamilkaPatrzy

Myślę, że Vivien Leigh i Clark Gable byli doskonali w tych rolach i chyba już nie znajdą się aktorzy którzy mogliby się z nimi równać.

zezunia22

No dokładnie. Szkoda, że Margaret nigdy nie napisała drugiej części, a Vivien i Clark nigdy w niej nie zagrali... ahh ; )

ocenił(a) film na 10
KamilkaPatrzy

Z jednej strony żałuję, że nie ma kontynuacji, bo jestem szczerze zakochana w tej historii i przede wszystkim w Clark'u Gable :p
ale z drugiej może to i lepiej, bo zazwyczaj pierwsza część jest najlepsza i dalsze losy nie zawsze wychodzą bohaterom i autorom na dobre ( mam na myśli po prostu słabe kontynuacje wielkich dzieł ). Choć do tej pory się zastanawiam czy Rett przestał kochać Scarlett czy chciał by teraz to właśnie ona się o Niego starała i tylko udawał koniec wielkiej miłości ?

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Raczej to drugie. Była paskudna cały czas jęcząc o Ashleyu. Czasem miałam ochotę dać jej w twarz... Są przecież jakieś granice.

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Też już mnie to zaczęło denerwować, ciągle był tylko Ashley i Ashley... ile można !!

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Ja już myślałam że powie coś mądrzejszego a ona tylko jęczała i jęczała. No i w końcu to mąż przyjaciółki, który wyraźnie dał jej do zrozumienia że jej nie chce.

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

No nie powiedziałabym żeby aż tak wyraźnie powiedział co do niej czuje. Myślę, że Ashley sam nie wiedział czego chce. W końcu całował się ze Scarlett gdy już był mężem Melanii. A gdy ona chciała znać prawdę zasłaniał się honorem i nie powiedział jasno i klarownie, że jej nie chce i jej nie kocha. Jednak z drugiej strony nie mówił również, że ją kocha. To Scarlett ciągle to powtarzała.

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Ciągle mam w głowie to jej smętne wzdychanie "Och, Ashley"... Przegięciem dla mnie było, że kochała go nadal gdy była żoną Rhetta...
P.S. Rhett był bardzo dobrym ojcem. Teraz rzadko takich "produkują".

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Zgadzam się z Tobą co do Rhetta jako ojca. Był naprawdę wspaniały.

ocenił(a) film na 10
zezunia22

(odpisując na notkę z bloga(nie mam gdzie odpisać):nie ma za co.:) )

ocenił(a) film na 9
czarna_maggie

Drogie Panie...
Moja Babcia zawszę oglądała tego typu filmy z zapartym tchem, jak byłem małym szkrabem. W tym okresie ja natomiast jako mały chłopiec wolałem i praktykowałem z różnym skutkiem ;) wszystkie filmy pokroju '' Wejście Smoka ''. Do dziś pamiętam gdy godzinami odgrywaliśmy wraz z moim bratem scenariusz do filmu '' Tango & Cash ", aż do września w tamtym roku, kiedy przykuty do łóżka, troszkę znudzony przełączyłem - '' nie wróć '' przeniosłem się do świata '' Przeminęło z Wiatrem '' za uprzejmością kanału TCM i przez prawie 4 godziny żadna siła nie była wstanie odciągnąć mnie od kina, który nie tylko przetrwał próbę czasu ale zachowała pewne wartości.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Wyrwichrupek

Na reszcie jakaś pozytywna męska opinia. :)
P.S. Mnie też w dzieciństwie nie ciągnęło do takich filmów. Wolałam zostać rycerzem jedi.

ocenił(a) film na 9
czarna_maggie

Aaaa chętnie bym to zobaczył ;P
P. S < dziękuje > strasznie mnie rozweseliła wasza wymiana zdań odnośnie " jęczenia Scarlett o Ashley'u ;)

ocenił(a) film na 10
Wyrwichrupek

Ja ogólnie nie lubię kobiecych postaci w literaturze i filmie. Ale Scarlett należy się uznanie.
P.S. Mam jeszcze maskę Vadera. Czasami ją wykładam, np. jak ide po mleko do sklepu.;p

ocenił(a) film na 9
czarna_maggie

Niezaprzeczalnie jak najbardziej się Scarlett należy
P.S
" Babciu będę za Vadera..., za młody jesteś na Vedera !!! A co Veder nigdy nie był młody ??? Nie !!! "

ocenił(a) film na 10
Wyrwichrupek

Nie lubię młodego Vadera. W sensie Anakina. To nie na temat, ale muszę wyrazić jak bardzo mnie ten dzieciak wkurza.

ocenił(a) film na 9
czarna_maggie

Dlatego ja pozbyłem się tej części...

ocenił(a) film na 10
Wyrwichrupek

Ja uznaje tylko 3 ostatnie...

ocenił(a) film na 9
czarna_maggie

And Good For You ;)

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

A ja lubię takie filmy :P tylko nie mam czasu, żeby na nie patrzeć :P

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Prawda, z czasem to zawsze problem. Zwłaszcza teraz...A jak już jest to się nic nie chce...

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Jednak w ten weekend znalazłam "chwilę" czasu i obejrzałam sobie po raz kolejny "Przeminęło z wiatrem". ;p Ten film chyba nigdy mi się nie znudzi. ;)

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Ja też muszę znów go obejrzeć... Niektóre momenty często stają mi przed oczami. Po prostu niesamowite krajobrazy!

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Też mam takie ulubione momenty. Chociażby pierwsze spotkanie Scarlett i Rheta w bibliotece, to jak będąc w ciąży spadła ze schodów, albo ich zachowanie jak Rhett stwierdził, że muszą poprawić swoją reputację dla dobra swojej córeczki. I to porównanie np. Dwunastu Dębów przed wojną i to co z nich pozostało po wojnie...

No dobra mogłabym tak pisać i pisać ;p

ocenił(a) film na 10
zezunia22

Ja kocham tą scenę jak Scarlett stoi z ojcem na tle zachodzącego słońca...

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Ja z drugiej strony ciągle widzę przed oczami minę Scarlett gdy Mammy powiedziała jej o śmierci Ellen oraz, jeszcze na początku filmu, Scarlett przytkniętą do szyby i patrzącą na odjeżdżającego na koniu Ashleya i całującego Melanię.
Po prostu uwielbiam te smutniejsze emocje wypisane na twarzy Leigh. Niesamowita aktorka :)

ocenił(a) film na 10
elfosz

Teraz właśnie zabrałam się do książki... Kocham scenę, gdy Scarlett obiecuje sobie, że nie będzie już nigdy głodna. W filmie to było mistrzostwo(w książce wypada to nieco bladziej....).

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

I dotrzymała słowa :) "As God is my witness, I'll never be hungry again". Piękne :)

ocenił(a) film na 10
elfosz

Naprawdę piękne. Trzeba zobaczyć, a nie kręcić nosem, że film "stary" jak co niektórzy...

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Ja szczerze mówiąc w ogóle nie odczułam że oglądam film sprzed ponad 70 lat :)

ocenił(a) film na 10
elfosz

Jak się dobrze przypatrzeć to można odczuć cechy przełomu lat 30 i 40 ale faktycznie film się bardzo nie postarzał. Są nawet nieco lub wyraźnie młodsze, które więcej się postarzały. Na przykład zestarzała się bardzo "Księga dżungli" z 1942. Do filmów, które jakoś bardzo się nie postarzały zaliczyłbym jeszcze "Quo Vadis" z 1951.

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Ale jak fajnie to brzmiało w ustach Vivien! "Oł Aszli" :D

ocenił(a) film na 10
elfosz

Cudownie! Ostatnio oglądałam po raz kolejny i stwierdzam, że była z niej super aktorka.

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Ja sobie nagrałam na dekoder ten film i w wolnej chwili sobie go puszczę już nie wiem po raz który. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones