PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=902}
8,0 32 424
oceny
8,0 10 1 32424
8,7 30
ocen krytyków
Rękopis znaleziony w Saragossie
powrót do forum filmu Rękopis znaleziony w Saragossie

Mistrzowska precyzja

ocenił(a) film na 10

Wielowątkowość filmu dąży do zilustrowania głównego wątku w filmie. Kluczem do zrozumienia filmu jest liniowe podążanie za fabułą. Pierwsza scena przedstawia człowieka, który natknął się na rękopis, wcześniej popijając napój, który Alfons popija przed każdym odpłynięciem w fikcję spotykając swoich wrógów, którzy nagle przestają być wrogami*. Wszystko pięczetuje ptak, który pojawia się zawsze kiedy sily nieczyste chca wplywac na Alfonsa.

Siły nieczyste próbują przez całą historię 'zwerbowac' Alfonsa. Wszystko dzieje sie w snie. Najpierw poprzez seks, pozniej poprzez podszywanie sie pod przedstawicieli chrzescijanstwa, az na koncu przez rozum. Don Pedro (wysmienita gra Holoubka) twierdzi, ze cała historia moze byc zrozumiana i wytlumaczona logicznie, ale sam Don Pedro reprezentuje sily nieczyste. Swiadczy o tym duzo elementow calego filmu. Opowiedziana historia oraz intelektualizm Don Pedro przytlacza Alfonsa do tego stopnia, ze ten ma wielki metlik w glowie. Scena, w ktorej Alfons przyznaje ze czuje sie zagubiony jest kierowana bezposrednio do odbiorcy historii. Tzn. osoba 'werbowana' przez sily nieczyste musi sie zgubic w calej fabule. Taka osoba jest Alfons, ktory ostatecznie pomimo swojej odwagi (watpliwej po tym jak chcial sie chowac przed Don Pedro) oraz honoru ulega tym silom i ostatecznie nawet po przebudzeniu widzi kobiety, ktore go uwodzily, a kiedy probuje podazac za swoim pragnieniem dostaje zamiast wymarzonych niewiast dwoch wisielcow (ostatnia scena). Jest juz stracony.

Jednak podazajac za moja pierwsza mysla: kluczem do zrozumienia podążanie liniowe za przedstawionymi watkami. Przeciez Alfons byl tylko wymyslona postacia. Dlaczego jego historia zostala przedstawiona bohaterowi pierwszej sceny? Wg mnie ten bohater to postac, z ktora powinien identyfikowac sie widz (tylko ze level wyzej ;) ). Czy jak Alfons bedziesz probowal zrozumiec to logicznie i sie zgubic? Sily nieczyste (Don Pedro) przeciez wskazuja, ze ta droga ma przyszlosc :)

Wielowymiarowosc tego filmu jest genialna. Rezyser daje widzowi wybor: odkryj karkte na ktorej jest odpowiedz albo nie. Jezeli ja odkryjesz to odczytasz: "Przykro mi, wybrales zla droge" :)

Dziwi mnie, ze zwracacie uwage tylko na wielowatkowosc fabuly. Przeciez ewidetnie widac tu bezposrednia gre dziela z widzem, rodem z najlepszych teatrow wspolczesnych.

No i warto zauwazyc, ze kazda z tych historii jest "incepcja" (cytujac inny komentarz filmweba) do historii Alfonsa, ktora jest "incepcja" do postaci glownej, ktora jest "incepcja" dla widza... albo i nie... kwestia tego co wybierasz ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones