PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=473941}

Rewanż

Revanche
7,0 761
ocen
7,0 10 1 761
Rewanż
powrót do forum filmu Rewanż

znów nominacja i...kolejna wygrana? Na ciekawy to ten film nie wygląda (wnioskując z poprzedniego tematu).
Obejrzę tylko wtedy, gdy dostanie Oscara. Trzeba będzie się przekonać, czy austriacka kinematografia jest aż tak dobra...

ocenił(a) film na 9
Ni_ma

Ja osobiście polecam. Z kolegą Albertino często się zgadzamy, ale tu jak widzę mamy wyjątek - IMO film wciągający i przede wszystkim klimatyczny mimo przewidywalności i paru (nie tak bardzo wielu) niepotrzebnych dłużyzn. Ale jest to też film trudny w odbiorze, sposób narracji kojarzy mi się trochę z braćmi Dardenne - ten cały Spielmann na pewno jest ich fanem. Do tego bardzo ładne zdjęcia (te już nie Dardennowskie). W Oscara wątpię, wg bukmacherów ten film ma najmniejsze szanse, no i jest jednak co najmniej o klasę gorszy od (nomen omen) "Klasy" i "Walca z Bashirem".

Sqrchybyk

Bracia Dardenne? Nie widzę specjalnych punktów stycznych. Taką "Rosettę" oglądałem jak na szpilkach, przy "Revanche" non stop ziewałem. Mocno zawiódł mnie ten film - dość ambitny to projekt, niby bez jakiś tanich chwytów, niby wszystko jest jak należy, ale mało interesujący mi się wydał. Przewidywalnością to aż razi, bo właściwie po 30 minutach całego zawiązania akcji się można było domyślić. Dla mnie średnio, po prostu nie mogę ocenić wysoko filmu, w którym zupełnie nic mnie nie zainteresowało. Rok temu też Austria na ową nominację nie zasługiwała - co prawda film był lepszy i podobał mi się, ale bez problemu można było znaleźć pięć lepszych nieanglojęzycznych tytułów, ale każdy i tak wie, że ubiegłoroczne nominacje w tej kategorii to była parodia ;)

ocenił(a) film na 9
Albertino

"Rosetty" akurat nie widziałem, ale jestem w miarę świeżo po obejrzeniu "Dziecka" i widzę podobieństwo. Podobne "trzymanie się" kamery bohaterów (tyle że w "Dziecku" był jeden bohater), podobne tempo, podobna cisza (niewiele dialogów, brak muzyki). Nie wiem, może skojarzyło mi się tak dlatego, że jak pisałem na świeżo z "Dzieckiem" jestem.

Co do zeszłorocznego zwyciężcy też się nie zgodzę - "Fałszerze" jak dla mnie kapitalni, natomiast konkurencja i mnie nie zachwyciła... I wcale nie mówie o "Katyniu", ciężej mi się zgodzić z nominacją dla "Beaufort". I jeszcze brakiem nominacji dla "Persepolis". Pzdr.

Sqrchybyk

Mnie również, jak pisałem, się "Fałszerze" podobali, ale chociażby (nie nominowane) były takie świetne tytuły jak "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" czy Almodóvar w spódnicy, czyli "Karmel". "Nad krawędzią nieba" też było znakomite.

ocenił(a) film na 7
Sqrchybyk

Zgadzam się w wiekszości ze Sqrchybykiem, film mi się podobał, wcale nie byłem pewien zakończenia, zarówno zemsty na policjancie, jak i ostatniej sceny, w której jego żona dowiaduje się całej prawdy.
Właśnie to, co mi się w nim jeszcze podoba, to ten spokój, właściwie brak akcji od nieudanego do końca skoku na bank i pobytu u dziadka. Wtedy już wszystko dzieje się w głowie bohatera - kill or not to kill, oto jest pytanie :) - choć może nie jest do końca jakoś dosadnie ukazane.
No i piękne zdjęcia, lokacje bardzo przypominające Mazury, od razu się miło robi oglądając takie miejsca.

Daję temu filmowi 7/10, choć Bashir jest o wiele lepszy, poruszający temat w oryginalnej formie robi zdecydowanie większe wrażenie; Klasa to natomiast kompletne nieporozumienie i nadużycie, film-porażka.

_B_a_r_t_

Przecież było wiadomo, że żona policjanta dowie się prawdy. Przecież nie bez powodu zobaczyła wcześniej zdjęcie dziewczyny głównego bohatera.

Albertino

Bart, i jeśli mówimy o Oscarowych filmach, to Ty chyba obejrzałeś złą "Klasę" ;) ten film, który masz oceniony na 1, to nie jest ten sam film, który jest nominowany do Oscara ;)

ocenił(a) film na 7
Albertino

Tak, przepraszam, przyznaję, mój błąd, i już sie biorę za nadrabianie zaległości :) Przez zbyt luźne podejście do tematu straciłem czas na beznadziejny film i do tego kłócę się bezsensownie na jego forum z jednym z fanów...

Co do Rewanżu, masz rację, można się domyślać, że się dowie, jednak nie wiadomo do końca jaka będzie jej reakcja, również reakcja bohatera. I raczej to jest ten centralny punkt filmu - ostatnia scena, i trzeba przyznać, że nie była ona jakaś banalna.

_B_a_r_t_

Ja nie zarzucam temu filmowi, że jest banalny w żadnym wypadku, ale też nie jest jakiś specjalnie wysublimowany. Leży gdzieś pośrodku, zresztą nie zawsze, to co niebanalne jest dobre, tak samo jak nie zawsze, to co banalne jest złe.

ocenił(a) film na 7
Albertino

Oczywiście, nikt też tutaj specjalnie się nim nie zachwyca, dla mnie jest troszkę wyżej niż pośrodku, to po prostu solidny, dobry film, ale nie bardzo dobry. Taki, który to można któregoś wieczora na spokojnie obejrzeć bez poczucia, że marnuje się czas.

_B_a_r_t_

Cóż, więc zapewne z jednym się zgodzimy, nominacja do Oscara dla tego filmu to pomyłka.
Według mnie już mogli nominować te nasze pseudoartystyczne "Sztuczki" bez fabuły, skoro tak mocarne tytuły walczyły by dostać się do piątki.

ocenił(a) film na 7
Albertino

Zdecydowanie tak, raczej nie byłoby problemem znalezienie pięciu lepszych filmów nieanglojęzycznych. Ale film jest mimo wszystko dobry.

"Sztuczki" osobiście bym z miejsca nominował i dał Oskara, nie doszukuję się w naszym filmie wielkich walorów artystycznych, ale jak dla mnie, ma swój specyficzny urok i klimat, taki trochę "ameliowy". Naprawdę mnie wzruszył i oczarował ten film, obok "Jasminum" najlepszy polski film ostatnich kilku lat, jaki miałem okazję oglądać (choć za wiele ich nie było, ale mimo wszystko).

ocenił(a) film na 8
_B_a_r_t_

nie świrujcie, że przewidzieliście śmierć głównej bohaterki przed napadem ?
w to nie uwierzę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones