PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=114904}

Rozpustnik

The Libertine
6,9 27 753
oceny
6,9 10 1 27753
5,6 5
ocen krytyków
Rozpustnik
powrót do forum filmu Rozpustnik

A co do samej postaci nie wydaje mi się żyby był to aż taki "buntownik". Ot cwaniak, którego wielu uważało za utalentowanego...To jak słynne powiedzonko każdej wychowawczyni "zdolny ale leniwy". Miom zdaniem nie zasługiwał na ekranizację. W filmie jego portret wygląda raczej żałośnie. Gnijąc bez godności, szczając pod siebie nagle doświadcza przemiany. Ha! A to dobre - "Jak trwoga to do boga". Teraz? Kiedy okazało się że wcale nie jestem taki mocny to obrazek buntownika prysł? Naprawdę żenująca, irytująca postać i nie wiem jaki sens miała ekranizacja jej losów. Na pewno angazując takie środki i taką obsadę można było sie skusic na wyszukanie w odmentach historii ciekawszych postaci.
Jest to porządny film, jednak mnie rozczarowuje...Zgorszenia sporo, jak to wśród arystokracji ale niezbyt sprawnie zostało ono ukazane. Może niektórzy poczytają mi to jako bluźnierstwo lub rozstanie z rozumem ale nawet w popcornowym Dorianie Grayu było lepiej jeśli chodzi o rozpustę... Ogólnie rzecz biorąc - obejrzec można ale gorąco polecał nie będę

ocenił(a) film na 9
air87

Trudno zaprzeczyć definitywnie temu, co napisałeś, poniewaz w pewnej części masz rację. Myślę jednak, że film nie stanowił pochwały dla artyzmu Rochester'a, sądzę, że jego osoba posłużyła jedynie za wizualizację problematyki wyjścia naprzeciw sztywnym konwenansom i społecznym oczekiwaniom oraz wszelkim konsekewncjom z tym związanym. Nie aprobował otaczającej go rzecziwstości, uważał ją za fałszywą i sztuczną. Poprzez swloj skrajny cynizm wyrażał swój bunt przeciwko bezrefleksyjnemu przyjmowaniu realiów, w tym z góry narzuconych wartości, które po dłuższym zastanawieniu, stanowiły dla niego abstrakcję (świetnie to obrazuje scena, gdy jest sporządzany dla niego protret i dzieli się refleksją, dlaczego ludzie nie wyrażają swoich swobodnych, nautralnych myśli tylko robią, co ogólnie jest przyjęte za słuszne). Ufa więc jedynie temu, co może odczuć samodzielnie, bez ingerencji norm społecznych: a więc nuża się w rozpuście i pijaństwie. A więc według mnie film opowiada o przeciwstawieniu się jednostki ogółowi, o reakcji systemu na sprzeczny prąd mentalny i jak pokazuje smutny finał, o bezowocności owej walki z rzeczywistością. Co jednak jest najciekawsze, to nie system go przetrawił i wydalił, a sam hrabia doprowadził do autodestrukcji. A więc przystosowanie pierwszą zasadą przetrwania. i według mnie nie należy zwracac zbyutniej uwagi na wyżej wspomniane przez ciebie nawrócenie przed śmiercią, myślę, że było zwieńczeniem procesu jego destrukcji, a wygranej rzeczywistości. Film mnie oczarował, dawno nie oglądałam czegoś tak dobrego. Piekne zdjęcia, genialny scenariusz, bohaterowie(świetna kreacja Karola II), dialogi no i aktorzy! Głownym atutem filmu jest jego naturalizm. brak pruderii i zahamowań. I o dziwo namiętnością głównego bohatera jest pani niezbyt urodziwa. Banał, ale jednak to naprawdę rzadkość w filmach. Tak czy inaczej film warty obejrzenia, a dla tych którzy się spodziewają mocnego filmu erotycznego, zawiodą się okrutnie. Owy niezbyt wyrafinowany erotyzm jest jedynie środkiem, a nie celem samym w sobie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones