Rozważna i romantyczna

(1995)

Sense and Sensibility

0 0 FILM 166
Rozważna i romantyczna (1995)
http://www.filmweb.pl/film/Rozwa%C5%BCna+i+romantyczna-1995-166/userRecommends
2 godz. 16 min.
ocena społeczności: dobry
7,4/10
34.765 głosów
  • 945. w rankingu światowym
  • 9.832 osoby chcą zobaczyć ten film

Anglia, XVIII wiek. Wdowa i jej trzy skrajnie różne od siebie córki zostają zmuszone do opuszczenia rodzinnej posiadłości.

Rozważna i romantyczna (1995)

zdjęcia

(32)

obsada

(46) +
zobacz pełną obsadę
TODO javascript'em pokazac dla uprawnienia user.management

Anglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boi się jednak okazać mu swoje uczucia. Młodsza siostra Elinor, Marianne (Kate Winslet) nie ma jeszcze dwudziestu lat i żyje w świecie romantycznych ideałów. Pochłonięta romansem z Johnem Willoughby (James Fleet) dziewczyna ignoruje nie tylko zasady dobrego wychowania, ale i uczucia, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon (Alan Rickman), który w przeszłości przeżył nieszczęśliwą miłość i wciąż jest samotny. Najmłodsza z rodzeńtwa Margaret (Emilie Francois) jest "dwudziestoletnią trzpiotką", która spędza czas łażąc po drzewach i turlając się po trawie, a która swoje siostry uważa za straszliwe nudziary. Po opuszczeniu rodzinnego domu pani Dashwood i jej córki zamieszkują u sir Johna Middletona i jego teściowej pani Jennings, która całą rodzinę zaprasza do swojego domu do Londynu. Elinor spotyka tam Edwarda, Marianne Johna Willoughby, pojawi się także tajemniczy pułkownik Brandon.

pozostałe informacje

muzyka:
Patrick Doyle
zdjęcia:
Michael Coulter
na podstawie:
Jane Austen "Rozważna i romantyczna" (powieść)
studio:
  • Columbia Pictures Corporation
  • Mirage
inne tytuły:
(więcej...)
  • Rola Edwarda została napisana specjalnie dla Hugh Granta, który zgodził się na udział w filmie pomimo niskiej gaży, przy stosunkowo małym budżecie filmu.
  • Emma Thompson chciała, by Amanda Root zagrała rolę Marianne, jednak gdy realizacja filmu doszła do skutku, Root była już zaangażowana w "Perswazje", ekranizację innej powieści Jane Austen.
  • Podczas pisania scenariusza do tego filmu Emma Thompson planowała obsadzić siostry  Natashę i Joely Richardson w rolach Elinor i Marianne.

Miłość nie jedno ma imię

49%
autor: kwiat

Po oscarowej roli Emmy Thompson w filmie "Powrót do Howards End" możemy zobaczyć ją w filmie, który po raz ... czytaj dalej

dyskusja

(134 tematy)
tytułautorpostyostatnio pisał

Warto obejrzeć chociażby dla jak zwykle

marudnego i wiecznie niezadowolonego Dr. House'a :)
bartu1986 bartu1986
ocena: 7
2

Wszyscy starzy

W latach '90 była chyba jakaś dziwna moda na obsadzanie aktorów 10 lat starszych niż grane przez nich postaci. Jeszcze Marianne ok, ale ... czytaj dalej
7

Raczej udany

książkę dopiero czytam więc nie mam podstaw by oceniać wierność adaptacji. Film ogląda się przyjemnie, ale jak już wielu przede mną ... czytaj dalej
anikat anikat
ocena: 7
3

a mnie urzekają w tym filmie dialogi

wyszukane i zdystansowane - "uwaga, szły tędy konie" :D
0
 

Czy Marianna i Pułkownik Brandon byli szczęśliwi ???

Chodzi mi głównie o to jak w książce zostało przedstawione zakończenie całej tej historii... Czy ... czytaj dalej
5
Zobacz wiecej tematow

Dowiedz się więcej o

WTF:false,ads:true