PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9330}

Salo, czyli 120 dni Sodomy

Salò o le 120 giornate di Sodoma
5,2 21 340
ocen
5,2 10 1 21340
5,6 13
ocen krytyków
Salo, czyli 120 dni Sodomy
powrót do forum filmu Salo, czyli 120 dni Sodomy

2 strony medalu

ocenił(a) film na 4

nigdy nie chciałam obejrzeć tego filmu, ale dziś coś mnie naszło. i w sumie nie wiem co myśleć.
tematyka i realizacja słaba ale z drugiej strony. dawno żaden film nie wzbudził we mnie takich
emocji.

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Realizacja słaba? Prócz aktorów amatorów (grających więźniów) którzy notabene zagrali dobrze wszystko było na mistrzowskim poziomie począwszy od gry aktorskiej 4 panów, scenariusza czy muzyki, a na wybornej scenografii kończąc.

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Jak się nie wie, co się ogląda, to tak jest.

ocenił(a) film na 4
Mashala

dostrzegłam głębie tego filmu, ale niestety nie jestem w stanie nazwać tego arcydziełem. Może mnie oświecisz i powiesz co jest takiego wyjątkowego według ciebie akurat w tym filmie ?

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Nie bardzo rozumiem pytanie.

ocenił(a) film na 4
Mashala

Wywnioskowałam, że jesteś wielbicielem tego filmu. Z chęcią posłucham co w nim jest takiego wyjątkowego. Bo jak rozumiem masz jakieś argumenty

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Nie chce mi się przepisywać tego co już inni napisali.

ocenił(a) film na 4
Mashala

Uwielbiam "mocne argumenty" ludzi, którzy nie potrafią obronić własnego zdania. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Czasem zdanie innych odzwierciedla Twoje własne, + zapoznanie się ze znaczeniem dzieła, po jego obejrzeniu też nie jest złe, ponieważ dementuje wszelkie wprost idiotyczne stwierdzenia, czyli takie jak Twoje. Również pozdrawiam, lecz serdecznie.

ocenił(a) film na 4
Mashala

Każdy człowiek ma swoje własne zdanie. I liczyłam, że mi je przedstawisz. Ale trudno. Nie będę się prosiła bo widzę, że twoje opinie są ściśle chronione i nie ujawniane przez twój mózg.

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Sprecyzuj co byś chciała wiedzieć, o którą płaszczyznę chodzi, fabularną?

ocenił(a) film na 4
Mashala

O każdą, która sprawia, że ten film tak bardzo ci się podoba. A skoro tak zaciekle go bronisz to musisz być jego wielkim fanem.

ocenił(a) film na 10
Oleksandra_94

Luźna interpretacja.
Film Pasoliniego jest zwykłym obrazą faszystów, ich ideologii, ale także ojca, zagorzałego przedstawiciela ów orientacji politycznej. Akcja dzieję się w Salo nie przypadkiem, ponieważ była to stolica Włoskiej Republiki Socjalnej. Pasolini ukazuje czym są Ci ludzie. Pokazuje, że każda władza to anarchia, lecz w tym przypadku, jednostki ją posiadającej. Jak na doktrynę faszystowską przystało władzę mają wszelkie osoby które nas ograniczają i które są zgodne z światopoglądem, który film przedstawia, a są to: Prezydent i burmistrz równi prawu, Książę z poszanowania dla arystokracji i najbogatszych oraz Biskup - ograniczenia religijne. Wszystko jest ułożone w spokojnie przeprowadzany "doskonały plan", który w rzeczywistości jest tragicznym wyśmianiem faszyzmu przez Pasoliniego, który ów nurt uznaje po prostu za głupotę.
Mówiąc "doskonały plan", mam na myśli:
-etap pierwszy: namiętność - wyobrażenie, że wszystko wydaje się "ok".
-etap drugi: ekskrementy - czyli gówno, które zjadamy na codzień, wlewane nam do ust ze strony polityków,
-etap trzeci: krwi, śmierć dla ludzi, którzy się z naszymi przekonaniami nie zgadzają),
"Doskonały plan" jest tak naprawdę metaforą do ideologii, a gówno które jedzą, w którym się taplają, to pomysły i ustawy które wdrażają pod przymusem, bez oglądania się na nikogo, bo z demokracją faszyzm za wiele wspólnego nie ma, dodając wachlarz dewiacji seksualnych, sadyzmu, pedalstwa, przemocy, czy opowiastek starych prostytutek, który kochają swoją pracę. Zauważ, że nasza czwórka jest skrupulatna w tym co robi, sumienność to ich drugie imię. To przeraża w tym obrazie, kompletny brak uczuć, czy emocji. Film ma obrzydzić nam widok faszysty, ma w nas wywoływać wymioty.

ocenił(a) film na 10
Mashala

Streszczenie tego co miałem do przekazania, naprawdę nie chce mi się pisać o wszystkim, bo za to mi nie płacą. Mam jedynie nadzieję, że to Ci rzuci nowe światło na arcydzieło Pasoliniego.

Oleksandra_94

No, Mashala ma rację, a Ty tylko pokazujesz swoją ignorancję nie doceniając tego filmu!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones