PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9330}

Salo, czyli 120 dni Sodomy

Salò o le 120 giornate di Sodoma
5,2 21 340
ocen
5,2 10 1 21340
5,6 13
ocen krytyków
Salo, czyli 120 dni Sodomy
powrót do forum filmu Salo, czyli 120 dni Sodomy

Na samym poczatku chcialbym zaznaczyc ze moja wypowiedz to nie prowokacja.
Ten film obejrzalem juz jakis czas temu, ale dopiero dzisiaj doznalem olsnienia. Dla wielu ten film
jest wizualizacja chorych fantazji rezysera i filmem dla zboczencow. Trudno zaprzeczyc, ze takie
jest 1. wrazenie. Ja jednak postanowilem siegnac nieco glebiej.
Aby zrozumiec przeslanie tego filmu trzeba najpierw zrozumiec jedna rzecz. Wszystkie
makabryczne i odrzucajace sceny ukazane w filmie nie sa kwintesencja tego filmu, a jedynie
srodkami. Srodkami, przy uzyciu ktorych rezyser chcial pokazac cos znacznie wazniejszego.
Willa w ktorej rozgrywa sie akcja znajduje sie w miejscu oddalonym od cywilizacji. Juz na samym
poczatku jeden z mezczyzn wyraznie daje nastolatkom do zrozumienia, ze sa w beznadziejnym
polozeniu. Dla reszty swiata praktycznie nie istnieja, nikt o nich nie wie i nikt nie bedzie ich szukal.
Dla kazdego z nich calym swiatem sa teraz mury ich wiezienia. W krotkim czasie zycie niewinnych
nastolatkow zamienia sie w koszmar. Jakimi slowami opisac sytuacje w ktorej celem zycia
czlowieka nie staje sie przezyc, ale umrzec? Tylko czlowiek doprowadzony do granicy
wytrzymalosci jest w stanie przeciwstawic sie swojemu pierwotnemu instyktowi.
Willa to alegoria swiata pozbawionego jakichkolwiek zasad. Swiata pozbawionego moralnosci,
religii, prawa. Skoro zyjemy tu i teraz, czemu mamy sie w jakikolwiek sposob hamowac? Co nas ma
powstrzymac przed spelnienem swoich najglebiej skrywanych i najbardziej wyuzdanych fantazji?
Nie ma prawa, nie bedziemy sadzeni za swe uczynki za zycia. Nie ma Boga, nie bedziemy sadzeni
po smierci. Kazdy moze robic to co chce bez konsekwencji. Nie od dzisiaj wiadomo ze w kazdym
czlowieku siedzi demon. Jedni potrafia sie z tym lepiej kryc, inni gorzej. W granicznych sytuacjach
jednak zawsze sie on ujawnia. Pozbawiony jakichkolwiek hamulcow czlowiek nie jest w stanie nad
soba zapanowac i zmienia sie w potwora. A zatem co nas powstrzymuje przed pozabijaniem sie?
Nie trzeba sie dlugo nad tym zastnawiac. Religia, prawo, policja. Wszystko to co wielu ludziom tak
bardzo przeszkadza.
Taka interpretacja moze byc kontrowersyjna dla osob ktore znaja poglady zyciowe Passoliniego.
Jednak wiele zrodel podaje ze 'Salo' mial byc ostatniem filmem rezysera. Czy zatem mozliwe jest
ze pod koniec zycia, za sprawa nieznanego wydarzenia, rezyser zmienil swoje poglady? Moze
zrozumial ze wszystkie wartosci ktorym przez cale zycie sie przeciwstawial sa jednak potrzebne? A
moze nie? Prawda jest ze tego nie wiemy i raczej nigdy sie nie dowiemy. Ta niewiedza daje jednak
50% szans na to ze moja interpretacja filmu jest wlasciwa zamierzeniu tworcy.
To glowne przeslanie filmu, ale nie jedyne. Inne to chociazby fakt ze sa rzeczy ktorych nie
zdobedziemy przemoca i pieniedzmi. Mozemy zmusic osobe do calowania, seksu czy sikania na
twarz. Mozemy sprawic ze zrobi wszystko co tylko jej kazemy. Ale nigdy nie zmusimy jej zeby nas
naprawde pokochala. Wszystko co powie bedzie klamstwem, a wszystko co zrobi bedzie
motywowane strachem. Trzeba przyznac ze pod tym wzgledem film nie jest odkrywczy. Wiele
filmow juz o tym mowilo. Jednak sposob w jaki ukazano to w tym filmie rzuca calkiem nowe
swiatlo na to stwierdzenie.
Podsumowujac, dla mnie ten film jest potepieniem skrajnego libertynizmu i pokazaniem ze zasady
sa w zyciu potrzebne. Bez nich nasz swiat przypominalby wille ukazana w filmie. Mysle, ze cytat,
ktory przytocze na koncu jest swietnym dopelniem tego co napisalem.
Od siebie dodam tylko, ze nie wystawilem filmowi zadnej oceny. Sadze ze jest to film tak inny od
przyjetych norm i zasad, ze ocenianie go w normalnej skali nie jest mozliwe. Sadze tez ,ze film nie
jest przeznaczony dla kazdego. Niektorzy, jak ja, beda w stanie wyciagnac z niego pewne wnioski,
ale dla wielu osob zostanie on szokujacym i odrazajacym doswiadczeniem ktore jak najszybciej
nalezy wyrzucic z pamieci.

'Aby zlo zatriumfowalo wystarczy, aby dobry czlowiek nic nie robil'

ocenił(a) film na 5
michat34

ten film to dno

ocenił(a) film na 10
martyna6667

Jak to się dzieje, że niemal każdy kto wystawia 1 Salo nie potrafi napisać poprawnie ani jednego zdania?

ocenił(a) film na 5
Kamileki

a co moze ten film jest arcydzielem?

martyna6667

To czy jest arcydziełem to kwestia dyskusyjna. Ale z pewnościa na 1 nie zasługuje. Chociazby za sama scenografie i aktorstwo nalezy sie conajmniej 5. Moze Cie zaskocze, ale film to nie tylko fabuła. Na film składa sie tez pare innych rzeczy a wystawiana ocena powinna być składowa ich wszystkich a nie Twojego widzimisie.

ocenił(a) film na 10
martyna6667

Dla mnie jest arcydziełem. Możesz mieć inne zdanie, ale pisanie że to dno i wystawianie 1 wydaje się dla mnie mało przekonujące. Tak jak wspomniał michał film to nie tylko fabuła. Wykonanie Salo jest na bardzo wysokim poziomie.

ocenił(a) film na 5
Kamileki

to moze dla was jest to jakies wielkie arcydzielo
bo dla mnie i na pewno dla wielu innych osob ten film jest beznadziejny szkoda na niego czasu

ocenił(a) film na 5
martyna6667

poza tym widac jaka ten film ma ocene (5)
czyli taki wspanialy jednak nie jest

ocenił(a) film na 10
martyna6667

No to jest ocena ogółu. Ale to o niczym nie świadczy prócz tego, że większość osób wystawiła niską ocenę Salo. Niech ktoś chociaż napisze, że reżyser za ostro pojechał ze scenami i ten ktoś nie gustuje w takiego rodzaju kinie, a nie ciągle czytam tylko o kupie albo że to dno jakby mnie to miało przekonać o słabości filmu.

ocenił(a) film na 5
Kamileki

a co w tych scenach takiego strasznego ?
mnie nic w nich nie ruszylo

ocenił(a) film na 10
martyna6667

No nie wiem co strasznego, to Tobie się w końcu ten film bardzo nie podobał.

ocenił(a) film na 5
Kamileki

no mi sie nie podobal, jak dla mnie to nuda i strata czasu zaluje ze obejrzalam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones