PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11140}

Topaz

6,4 1 393
oceny
6,4 10 1 1393
Topaz
powrót do forum filmu Topaz

Mam pytanie...

ocenił(a) film na 3

Czym ten film obcięli do dystrybucji??bo mam wersje 2 godzinną a na filmwebie pisze 143 min?? i czy obcięli jakąś scenę na lotnisku bo wiem że tam ma sie pojawić Hitchcock na wózku inwalidzkim jakieś 30 minut od początku filmu i ja tam żadnego lotniska nie mam

ocenił(a) film na 5
psycho_8

też mam wersją 2h i mam wrażenie, że film jest na siłę skrócony.

ocenił(a) film na 5
psycho_8

Odpowiadam po 14 latach, więc może mało aktualna to będzie wiedza, ale... 143 minuty to czas trwania oryginalnej wersji, która jest chyba najbardziej popularną. Być może to ona trafiła na rynek europejski. Amerykańskie wydania DVD, również to które jest wydane u nas w PL zawierają 2 godziny, gdyż jest to ich wersja kinowa. Po pokazach testowych filmu publiczność jednogłośnie orzekła w ankietach, że film jest zbyt długi. Hitchocock musiał więc usunąć część materiału. Wyleciały wszystkie sceny jazdy samochodem od punktu A do B, zredukowano wątek rozstania głównego bohatera z żoną (wersja amerykańska tylko to sugeruje, gdy widzimy pocztę na podłodze i wiemy, iż wyjechała wcześniej), nie dowiemy się też z niej że Granville i Devereaux znali się wcześniej.


Najistotniejszą zmianą jest zakończenie i tutaj SPOILERY:
-Wersja 2h kończy się samobójstwem Granville'a, to jest najkrótsza wersja zakończenia, powstała na stole montażowym ze scen już użytych.
-Wersja 143 minutowa kończy się ironiczną sceną, w której Granville zostaje wypuszczony wolno, gdyż Amerykanie i tak osiągnęli swoje, demaskacja szpiegów doprowadziła do przełomu w konflikcie z Kubą.
-Jest jeszcze wersja pierwotna, zakończenie jakie zaplanowane przez Hitchcocka, które być może nigdzie się nie ukazało w wersji zmontowanej (ale jest w dodatkach na DVD). Devereaux wyzywa Granville'a na pojedynek z bronią palną. Granville tuż przed oddaniem strzału zostaje jednak zabity ze snajperki przez rosyjskiego agenta, gdyż KGB nie może pozwolić żyć zdemaskowanemu szpiegowi.

ocenił(a) film na 3
Lucky_luke

Dzięki, lepiej późno niż wcale :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones