PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1335}

U-571

6,7 16 782
oceny
6,7 10 1 16782
U 571
powrót do forum filmu U-571

Mój problem wygląda następująco: jak wynika ze wstępu do filmu do 1943 roku Alianci nie potrafili złamać szyfru ENIGMY. Ok. Po uszkodzeniu U-571 Wasserman wysyła widomość ZA POMOOCĄ ENIGMY z prośbą o pomoc. Na pewno w radiogramie znajdują się informacje o rodzaju uszkodzeń i pozycji okrętu (notabene Kriegsmarine stosowała własną specyficzną siatkę współrzędnych). OK. Jakim cudem Amerykanie rozkodowali tę informację (ZAKODOWANĄ ENIGMĄ) skoro DOPIERO MIĘLI zdobyc nieuszkodzoną ENIGMĘ, żeby móc łamać kody? :)
Dziękuję za uwagę. :)

użytkownik usunięty
pies_widmo

Też niedawno widzialem ten film to straszna bzdura jesli chodzi o prawdę historyczną. Enigme morską to sprawiała ona więcej problemów niż lądowa a fakty są takie że 9 maja 1941 okręty brytyjskie HMS Bulldog i HMS Broadway zmusiły do wynurzenia po nieudanym ataku na konwój okręt niemiecki U-110 w ręce angoli wpadła kompletna maszyna szyfrująca wraz z książką kodową to był przełom pozwalał im na odczytywanie na bieżąco korespodencji z czerwca dotychczas brytyjczycy mieli kilkutygodniowe opóźnienie co do daty 43' nie wiem dokładnie o co to może chodzić być może od tego momentu alianci łamali szyfr na bieżąco. Nie jestem pewien ale był to chyba okres od którego niemcy zaprzestali ulepszania enigmy. Twoje pytanie odnośnie nadenej przez Wassermana musi pozostać bez odpowiedzi. "Scenarzysta forse wziął potem zaczął pić..."
Film tak dalece odbiega od realiów że bym go nazwał historical fiction.
Wychwyciłem tam wiele wiecej bugów w rodzaju: Bohaterowie spotykają niemiecki samotny niemiecki niszczyciel w okolicach tzw. zachodniego podejścia wydaje mi sie to bzdurą bo szkopy skromną swą flotę trzymali raczej blisko baz. Od 43' a w tedy gdzies sie dzieje akcja rajdy "korsarzy" wyraźnie się kończą a wysyłanie jednego niszczyciela w rejon działania floty wroga to zwykłe samobójstwo. Więc powinien to być raczej patrol kilku niszczycieli brytyjskich no ale wtedy nie byłoby dramatyzmu...
Nosensem wydaje się mi sie też scena gdy nocą u-boot atakuje okręt amerykańców a ci przesiadają sie na u-boota.
Po pierwsze dlaczego u-boot naprawczy zbliżając sie nie nadał sygnały swietlnego lub łaczności radiowej nienawiązał skąd wiedział że drugi okręt był amerykanski? W koncu było ciemno a poprzedni u-boot sie nie zorientował mimo że amerykanece podplynali pod sam nos. A skoro nabrali podejrzeń to czemu nie rozwalili dwóch odrazu mogli na to sobie pozwolic. Zadziwiajaca jest tez sprawnośc z jaką amerykance uzywaja żelazka niemcóf i dużo dużo baboli zalecam jak najszybciej zapomnieć o filmie i sięgnąć po starego Das Boota!

pies_widmo

gimbusy na tropie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones