film

Urząd

1969
1h 30m
7,5 868
ocen
7,5 10 1 868
Juliusz Starzewski udaje się do Rzymu dochodzić sprawiedliwości w imieniu swojego ojca. więcej mniej
Urząd zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Posługując się przykładem Watykanu, film ukazuje przeciętnego człowieka, zaplątanego w tryby pewnej instytucji, której działania nie może on do końca zrozumieć i przeniknąć. Instytucja ta objawia mu się jako jakaś siła zagadkowa, "ponadludzka" - choć przecież powołana do życia przez ludzi. Instytucja Kościała przedstawiona jest w chwiliPosługując się przykładem Watykanu, film ukazuje przeciętnego człowieka, zaplątanego w tryby pewnej instytucji, której działania nie może on do końca zrozumieć i przeniknąć. Instytucja ta objawia mu się jako jakaś siła zagadkowa, "ponadludzka" - choć przecież powołana do życia przez ludzi. Instytucja Kościała przedstawiona jest w chwili gdy jej realna potęga społeczna, a zwłaszcza jej sakralna, uświęcona funkcja, uległy daleko idącemu podważeniu. Tym bardziej za to formalizuje się sama instytucja. Na pozór cała akcja "Urzędu" posuwa się od przypadku do przypadku, ale w owych pseudo-przypadkach jest żelazna logika oparta na działaniu najgłębszych mechanizmów samej instytucji: w każdym szczególe chodzi o to, by instytucja zachowywała jak największe wpływy.

na podstawie
Tadeusz Breza (powieść)
studio
Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg.
Urząd
inne tytuły
Film kręcony był w Rzymie (Włochy) oraz w Krakowie, Pieskowej Skale i Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Film doskonały w każdym wymiarze. Doskonała fabuła oparta na wspaniałej powieści, doskonałe aktorstwo i rewelacyjna reżyseria, jest to chyba najlepszy film Majewskiego. Film, który dziś po tylu latach ogląda się z przyjemnością i nadal jest aktualny w ukazaniu mechanizmów Watykanu.
Film, który ma chyba również wymiar...

więcej

Wciągający

ocenił(a) film na 8

Trafiłem na ten film przypadkiem i mnie wciągnął.

Jeden z najlepszych polskich filmów.

Atmosfera jak z Kafki.
"Watykańskie młyny mielą wolno, ale..." tak i ten film toczy się sennie. Co nie oznacza, że nudnie. Intryga... boję się coś więcej napisać, bo odbiorę radość oglądania.

Dużym plusem jest to, że...

Kazimierz Opaliński

użytkownik usunięty

Kazimierz Opaliński, "parodiujący" typowe kazanie, the best ;)

Tylko dla dialogów

ocenił(a) film na 4

Film o dość wątłej intrydze z plejadą, słowo, to nienadużycie, polskiego aktorstwa, którzy tym razem znaczenia obrazu swą obecnością nie podnoszą.Zadośćuczynieniem tej nijakości mogą być dialogi czerpiące swój rodowód z dyplomacji i tej uniwersalnej i tej szczególnej, watykańskiej. Są niekiedy smakowite.Ciekawe, że...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones