PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=828337}

Wiedźmy

The Witches
4,9 7 187
ocen
4,9 10 1 7187
3,2 6
ocen krytyków
Wiedźmy
powrót do forum filmu Wiedźmy

Jak wyżej. Tak się zastanawiam, bo po obejrzeniu zwiastuna takie odniosłem wrażenie. Nie mam nic do czarnoskórych osób, ale tak się składa że czytałem Wiedźmy Dahla z rysunkami, i rysunki wszystkie postaci przedstawiały raczej jako osoby białe.

ocenił(a) film na 6
MaxiKingBoy

To jest coraz mocniejszy trend, gdy np na netflixie ktoś jest białym heterykiem, to jest jakimś przegrywem.

MaxiKingBoy

Też nie mam nic do czarnoskórych, no ale trzymajmy się faktów. Tak się składa, że moja córka mieszka w Stanach, mówiła mi ostatnio, że w okresie świąt Bożego Narodzenia w Kalifornii pojawiły się w sklepach figurki czarnoskórego św. Mikołaja. Jeszcze trochę i zaczną robić wizerunki czarnoskórego Jezusa i św. Józefa, a może nawet samego Martina Luthera Kinga... Ten ostatni, to akurat zły przykład, no ale może przedstawiliby dla odmiany tego osławionego pastora jako białego człowieka?

oferty

ale,,,,ale przecież jezus niekoniecznie był biały. Poza tym reprezentacja w filmach (przede wszystkim dla dzieci) jest ważna, a zamienienie koloru skóry jeśli nie odgrywa on ważnej roli nie ma znaczenia.

Sucharek60

Może z koloru nie był biały jak Europejczyk, ale na pewno nie był murzynem i reprezentował białą rasę. Tak samo jak np. Hindusi.

Sucharek60

Nie należy robić wody z mózgu, a zwłaszcza dzieciom. Trzymajmy się faktów. Wszyscy jesteśmy równi w oczach Boga, ale to nie znaczy, że Jezus był czarny. Jest to postać historyczny i na pewno był biały (był Żydem). Jeżeli przykładowo Albert Einstein, który też był Żydem, był biały, to nie mozna mówić, że był czarny, bo to jest po prostu głupie! Owszem, kolor skóry nie ma znaczenia i z tym się zgadzam. Jednak prosze przesledzić z ostatnich kilkunastu lat zachowania czarnoskórych obywateli Ameryki tzw. Afroamerykanów, w obecnych czasach to oni sa największymi rasistami.

ewabigos

co ma robienie dzieciom wody z mózgu z reprezentacją w filmach? Chciałabym być w życiu być czegoś tak pewna jak pan/i jest tego, że Jezus był biały (chociaż nie ma żadnego dowodu na to!!). Mamy zdjęcia Alberta Einsteina dlatego podawanie go jako przykład jest po prostu głupie. W jaki sposób afroamerykanie czyli obecnie grupa uciśniona w ameryce pomimo tego ze mamy 2020 (!!) są rasistami?

Sucharek60

Zanim zaczniesz komentować, to najpierw naucz się poprawnie pisać po polsku i poczytaj choć trochę na temat Jezusa. Jezus był Żydem i z tym akurat wszyscy się zgadzamy. A pokaz mi czarnoskórego Żyda, a zwłaszcza żyjącego 2000 lat temu. Poczytaj sobie trochę na temat aktualnej sytuacji w świecie i w Ameryce. Ja mam rodzinę w Ameryce i jak to się mówi mam informacje z pierwszej ręki. Wystarczy, że biały krzywo się spojrzy na czarnoskórego, to momentalnie robi się taki agresywny, ze mógłby cię zabić. A powiedz na niego Murzyn, to najpierw cię wzrokiem zabije a potem jeszcze oskarży cię o rasizm. Jak Murzyn powie do białego – ty białasie, to biały się tylko uśmiechnie i pójdzie dalej. Wykorzystują każdą okazję swojego niezadowolenia z rządów z czegokolwiek, żeby demonstrować a w rzeczywistości plądrować sklepy, okradać innych ludzi, palić i niszczyć ich dobytek. Tworzą dzielnice, do których biały nie ma prawa wstępu. Mój zięć, który jest z dziada pradziada Amerykaninem, kilka miesięcy temu tankował auto na stacji paliw i kiedy dosłownie na chwilę zostawił auto, żeby kupić cos do picia i zapłacić za paliwo, zobaczył jak trzech uciśnionych Afroamerykanów z bejsbolami wybija mu szybę w tylnych drzwiach auta i kradną mu laptopa z siedzenia. Nawet nie zareagował, bo bał się, że przywalą mu w łeb tym bejsbolem, nie dzwonił tez na policję, bo uznał, że to nie ma sensu, laptopa i tak nie już nie odzyska, szyby też mu nie wstawią, a interweniujących policjantów oskarżą o rasizm. Ameryka jest bardzo tolerancyjnym krajem i szanującym mniejszości, a mimo to Afroamerykanie są wiecznie niezadowoleni, czują się cały czas dyskryminowani, uciskani i gnębieni. Prawda jest taka, że idą po najmniejszej linii oporu, nie pracują nad sobą, nie kształcą się, uważają, że wszystko im się należy za free. Podaj przykład jakiegokolwiek czarnoskórego, który w jakiś wybitny sposób przyczynił się do rozwoju cywilizacji świata, począwszy od starożytnych cywilizacji po czasy obecne. Czy był jakimś wybitnym naukowcem, wynalazcą itp. Proszę zwrócić uwagę, na fakt, kiedy czarnoskóry kręci film, jest reżyserem albo producentem, to grają w nim sami czarni (BIALI ROBIĄ ZA TŁO), pokazany jest dosłownie świat czarnych. Jak biały kreci film, to grają w nim ludzie różnych nacji i biali i kolorowi. To są po prostu fakty.

ewabigos

Wow,,,, słów mi brak po przeczytaniu tego komentarza. Nie wiem czy to pani głupota czy ślepe podążanie za tłumem. I chyba nie chce wnikać. Na przyszłość proponuje zastosować się do własnej rady -poczytaj sobie trochę na temat aktualnej sytuacji w świecie i w Ameryce.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ewabigos

Cóż, moja wiedza przynajmniej jest rozwinięta na tyle, że wiem jakimi słowami nie powinnam nazywać grupy ludzi (tak - chodzi mi o słowo na m padające u pani wielokrotnie) i nie jestem rasistką żyjącą w swoich zakłamanych poglądach.

Sucharek60

Gdyby pani wiedza była rozwinięta, tak jak to pani napisała, przynajmniej na tyle, żeby wiedzieć jakimi słowami nie powinno nazywać się grupy ludzi na m, to zauważyłaby pani, że pisząc Murzyni wielką literą, określenie to oznacza osoby czarnoskóre w języku polskim (i takiej litery użyłam w swoich komentarzach). Natomiast pisząc murzyn małą literą, oznacza osobę wykorzystywaną do ciężkiej pracy, czyli jest to określenie w znaczeniu pejoratywnym i takie właśnie określenie można podciągnąć pod rasistowskie, no ale to trzeba wiedzieć, prawda? Dlatego, żeby się nie błaźnić, zanim zacznie pani komentować i krytykować innych, proszę trochę poczytać.

ewabigos

Słowo na m jest nacechowane pejoratywnie NIEZALEŻNIE od napisania jej z małej czy wielkiej litery.

Sucharek60

Nieźle cię zaorała. XD z dużej.

kamil67_filmaniak

zaorała? Dając popis nieironicznego rasizmu, dodając, że 'to nie ja, to oni', mimo, że używa porównań do czarnych jako obelg? Czy wy wszyscy urodziliście się w średniowieczu i klepiecie się rasiści nawzajem po pleckach?

Sucharek60

Sucharek60, gdzie ty sie uchowałaś? Serio, są jeszcze ludzie tak tępi? Obyś zaznała "dobroci" od tych Murzynów, może wtedy nabierzesz rozumu... a może nie.

ewabigos

świetna prezentacja niestety nieironicznego rasizmu. 'To nie ja, to oni są największymi rasistami' + używanie porównań do czarnych jako obelg, no nieźle. Zastanawiam się, jak wy jesteście ludzie w stanie nie dość że żyć ze sobą w takiej hipokryzji, to normalnie funkcjonować, jeśli takie koncepty nie są sprzeczne w waszych głowach. Jest to przerażające. Zgłosiłem za rasizm. Nawet nie było co dodawać, wystarczyło wskazać komentarz do przeczytania :) Wstydzilibyście się wychylać z takimi średniowiecznymi poglądami w 21 wieku.

ocenił(a) film na 4
Sucharek60

Proszę nas oświecić w takim wypadku. Jaka to jest aktualnie sytacja na świecie? Biali klękają przed czarnymi i "przepraszają za lata rasizmu". Jednak kiedy w Republice Południowej Afryki biali plantatorzy są mordowani to nikogo to nie interesuje nawet po nagłośnieniu. Co ciekawe oni trzymali RPA na powierzchni do tej pory. Kiedy czarni siłą wygonili lub pozabijali białych na plantacjach to szybko one podupadły bo się okazało, że nowi "właściciele" nie potrafią zarządzać plantacją bo się na tym kompletnie nie znają. I dlatego z kraju bardzo silnego jak na afrykańskie warunki mamy kolejny kraj na kraju zapaści i może wojny domowej.

terbi_2

miłego czytania o white genocide w Afryce ️;

1. http://genocidewatch.net/2015/08/19/white-genocide-is-not-underway-in-south-afri ca/
2. https://www.google.pl/amp/s/www.bbc.com/news/amp/world-africa-45336840
3. https://www.bbc.com/news/world-africa-41807642

ocenił(a) film na 4
Sucharek60

Przeczytałem i szkoda mi tego nawet komentować. Podajesz jako źródło BBC. Jedną z najbardziej rasistowskich stacji telewizyjnych jaką widział świat. Oczywiście zauważają tylko biały rasizm. Dlatego właśnie masz artykuły tego typu. Umniejszające to co się tam dzieje albo nawet zakłamujące rzeczywistość. Bo przecież mordowanie białych nie jest niczym złym. Bardzo często na łamach tej stacji pojawiają się bardzo dziwne wypowiedzi czy też sugestie i nikt tego nie prostuje. Czyli biały rasizm zły ale czarny rasizm to już jest sprawiedliwość.

terbi_2

Widzę spore (niezgodne z prawdą) argumenty dotyczące BBC. Biały rasizm nie istnieje. Czekałam na komentarz dotyczący http://genocidewatch.net/2015/08/19/white-genocide-is-not-underway-in-south-afri ca/ ale nie zobaczyłam żadnego. Pewnie dlatego, że mnie ma jak podważyć wypisanych tam rzeczy. Mordowanie jakiegokolwiek człowieka jest złe, ale o wiele częściej na podstawie koloru skóry zabijane są osoby czarnoskóre. Bardzo dziwnych wypowiedzi czy sugestii można dopatrzeć się u pana.

ocenił(a) film na 4
Sucharek60

Ten raport jest z 2015 roku także nie zawiera najnowszych danych. A tutaj dla przykładu coś nowszego:

https://www.thesun.co.uk/news/12852875/farm-workers-torture-murder-south-africa/

https://www.usnews.com/news/articles/2016-09-29/race-and-homicide-in-america-by- the-numbers

A tutaj link do statystyk o ile więcej dla przykładu w Stanach czarnych zabija białych.

terbi_2

Powtórzę jeszcze raz; rasizm wobec białych nie istnieje. Pierwszy artykuł opisuje pojedynczy incydent, drugi posiada mylące grafiki i opinie, które powtarzają się praktycznie co roku; https://www.google.pl/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN23M2SX . Przesyłam dodatkowo faktyczny spis morderstw w Ameryce z 2016 roku; https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2016/crime-in-the-u.s.-2016/tables/expanded -homicide-data-table-3.xls

ocenił(a) film na 4
Sucharek60

W porządku. Skoro tak uważasz. Nie moją rzeczą jest tłumaczenia Tobie rzeczy oczywistych.

terbi_2

No zobacz, niby rzeczy oczywiste, ale ciągle ich nie rozumiesz.

ocenił(a) film na 4
Sucharek60

No cóż. Mam pojęcie o świecie w jakim żyje w przeciwieństwie do Ciebie to rozumiem jak się sprawy mają. Ty natomiast żyjesz w świecie iluzji gdzie źli biali prześladują dobrych czarnych a "rasizm wobec białych nie istnieje". Nie ma sensu wobec tego z Tobą dyskutować.

terbi_2

To dość zabawne w sumie, że uważasz BBC za złe źródło, a sam podajesz The Sun, czyli odpowiednik takiego Faktu w Polsce

terbi_2

czarnoskórzy mordują białych w Afryce i to jest fakt... naprawdę można być lewicowcem ale mózg to trzeba mieć typie a nie wypierać fakty bo ci pod narrację nie podchodza... polecam pojechać do Afryki i zobaczyć ten ich "poziom" życia

Sucharek60

Rasizm wobec białych istnieje i jest go obecnie znacznie więcej niż rasizmu wobec czarnych.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Sucharek60

zapamiętaj i przemyśl każdą rzecz starannie, a twoje życie zmieni się na lepsze.

Sucharek60

Jedz do pierwszego lepszego Murzynowa w UK albo USA, ja miałem przyjemność w takowym mieszkać. Wtedy zrozumiesz co to jest rasizm w stosunku do białych a nie wypisywanie bzdetow że takowy nie istnieje. Jeżeli nie istnieje to dlaczego Azjaci tak nienawidzą czarnych i nie chcą ich u siebie, jeżeli tylko biały może być rasista

ewabigos

Ze tez chciało ci się odpowiadać na posty Sucharka 60. Przecież to jak rozmowa z muszlą klozetową.

ocenił(a) film na 7
Sucharek60

Zgadzam się:))) I dodam jeszcze: Ze Spike Lee też robią rasistę, choć chyba niewielu białych rozumie jego filmy, w których przemoc, głupota czy bieda , nie mają koloru skóry.. Ci, którzy potrzebują schematów typu: Skąpy Żyd, Głupia Blondynka, Czarny który nie lubi Białych, Hindus- leniuch, Arab- bije kobiety itd.. Ci, powtarzający te schematy są najbardziej ograniczeni i zakompleksieni. Więźniowie nienawiści.

ocenił(a) film na 5
ewabigos

Tak w gwoli ścisłości, jezus nie był postacią historyczną, to fikcja - nie był ani czarny ani biały, bo nie istniał, więc sobie go malują na obrazach jak chcą. Ta bajka została wymyślona przez żydów, by podbijać gojów. Zresztą wszystkie sztucznie wykreowane ideologie są po to, by plebs zamącił sobie głowę śmieciami, a nie doszedł do prawdziwej wiedzy.
Życzę Wam mądrości, bo straszną fałszywą propagandę tu powielacie.

ewabigos

no, ale raczej mial semicki wyglad a nie ze niebieskooki blondyn xD

Sucharek60

Akurat robią już filmy historyczne gdzie i to jest przekłamywane a to moim zdaniem już nie jest takie ok. Poziom poprawności politycznej w dzisiejszych czasach zakrawa o pomstę do nieba i tyle w temacie. Niedługo jak ktoś będzie białym hetero to będzie wieszany na krzyżu. Dziś trzeba byc czarnym homo najlepiej jeszcze identyfikującym się jako kobieta 

Sucharek60

robią ludziom wodę z mózgu a przecież białych w USA jest 80 % a pochodzenia afrykańskiego około 13% w grupie ludności białej 15% to latynosi więc dal czego oni nie mają przywilejów?
Co do filmu nie oglądałem i nie obejrzę.

ocenił(a) film na 6
oferty

jezus byl czarny i tak

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ricariy

Odwiązali cię od kaloryfera w psychiatryku, żebyś mógł się naćpać i napisać te idiotyzmy? Poza tym ona miała na imię Miriam i tylko katolicy (w tym jak widać także tacy jak ty), mówią na nią "Maria", LOL pajacu. Poziom absurdu i wiary w spiskowe teorie na poziomie płaskoziemca, antyszczepionkowca i wroga 5G. WON

ocenił(a) film na 6
KoneserOffa

co za różnica jak miała na imię, nawet z tym miriam nie ma pewności, bo to była jakaś losowa julka 2 lat temu. Maria najszybciej dociera. To nie idiotyzmy, tylko fakty, a wiara w płaską ziemię, złe szczepionki, złe 5g i swietego mikołaja to właśnie ten sam poziom co wiara w czary i inne boskie atrakcje.

ricariy

Zacznijmy od tego, że słówo na m jest oficjalnie uznane za pejoratywne. Poza tym, jakie są dowody tego, że Jezus był rasy białej?

ocenił(a) film na 6
Sucharek60

Kliknąłeś w złe miejsce xd

ricariy

Rzeczywiście xd,, odpowiedzi na filmwebie są gorzej zaprojektowane niż system edukacji w polsce

Sucharek60

Najwyraźniej masz rację, bo po pierwsze "Polsce" piszemy wielką literą, a po drugie, nie masz pojęcia o interpunkcji.

yulbeano

Teraz juz wiadomo z kim ma się do czynienia, słowo Murzyn jest dla niej/jego/onego tabu, (jak mała dziewczynka w przedszkolu " a Jasio powieział śłowo na k.." ) ale Polska to bez ogródek z małej litery. Pracowałem z kilkoma/kilkunastoma czarnoskórymi osobami i niestety jest to racja, że na każdym kroku jak cos nie pasuje to zwalają na kolor. Mam dwie dobre znajome czarnoskóre i są one bardzo inteligentne, nie wstydzę się nawet przyznać iż inteligentniejsze ode mnie, więc nie szufladkujmy każdego. Problem w tym że biały jak coś spartoli lub czegoś nie potrafi to nie szuka tysiąca wymówek, duża, bardzo duża część czarnoskórych natomiast szuka zawsze przyczyny w ich kolorze. "źle napisałam zadanie, jaaa?? nieeee, na pewno mnie nie wybrali bo jestem czarna" "szef się doczepił bo pewnie jest rasistą" itp. Doszło do takiej kuriozalnej sytuacji, że mieliśmy mega leniwą i nie grzeszącą w dodatku intelektem dziewczynę koloru węgla kamiennego i pomimo jej mnóstwa wpadek nie można jej było zwolnić, bo bylibyśmy posądzeni o rasizm. Przez takie osoby łatka taka jest doklejana także tym pracowitym oraz inteligentnym czarnoskórym osobom. Tak więc, gdy trzeba obsadzić role w filmie to "kolorów, ras itp nie ma, samuraja może grać Masaj" lecz gdy jesteś białą osobą i zwrócisz uwagę czarnoskórej osobie że coś źle robi to juz nie wypada, tak nie można, to niepoprawne politycznie i wtedy nagle jednak te nasze twarze mają kolory...

ricariy

jak się jeszcze raz urodzisz, ignorancie

ocenił(a) film na 6
csuef

ignoranci wierzą w stare bajki

ocenił(a) film na 4
oferty

a co postacie z tego filmu mają do św mikołaja?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones