PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=209978}

Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
7,2 47 550
ocen
7,2 10 1 47550
7,8 21
ocen krytyków
Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda
powrót do forum filmu Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

5/10

ocenił(a) film na 5

Cóż mam powiedzieć... Jedyne co mnie urzekło w tym filmie to zakończenie dzięki któremu dostał 5/10 bo i na to moim zdaniem nie zasługuje. Jak dla mnie nuuudny, długi i rozciągnięty bez większej i ciekawszej akcji. Plus za kostiumy, ale jak takie maja powstawać westerny to może lepiej, że nie powstają... Niby jest to biografia Jesse'ego Jamesa, ale jeśli jest w miarę prawdziwa to nudne chłop miał życie. I zastanawia mnie dlaczego ludzie tak go lubili? Przecież był złodziejem i bandytą. Zabijał i okradał, a ludzie go niemal czcili. Wiadomo Ford był frajerem bo go sprzedał i taki los mu się należał. Ale potrafi mi ktoś wytłumaczyć za co Jesse James był uwielbiany?

użytkownik usunięty
Sprite_87

Był uwielbiany za to samo za co uwielbiany był John Dillinger.
A film bardzo wciągający. Nie potrzeba wcale wybuchów, krwi, pościgów i tym podobnych, by wciągnąć widza. Może po prostu nie Twój gatunek. Ja się nie nudziłam, dla mnie był bardzo pasjonujący.

ocenił(a) film na 5

Oczywiście każdy ma inny gust. A co do Johna Dillingera to również nie rozumiem za co można uwielbiać kolejnego przestępce i morderce. Możesz mi to wytłumaczyć? To trochę jak ubóstwiać Bin Ladena, też jest, a raczej był mordercą.

użytkownik usunięty
Sprite_87

Mogłabym to wytłumaczyć, ale mi się nie chce ;)

użytkownik usunięty
Sprite_87

Ale w sumie napiszę tylko tyle, że Dillinger mimo, że złodziejem był oczywiście, to był też bardzo na swój sposób honorowym człowiekiem. On np nigdy by "swojego" człowieka nie sprzedał, szanował kobiety. Miał wiele zalet. Był inteligentny, sprytny, kulturalny.

ocenił(a) film na 5

Dobrze fajnie super i cacy. Tez uważam, że sprzedawanie "swojego" za objaw bycia najgorszą szmatą, ale nadal nie rozumiem jak można uwielbiać morderce i złodzieja? wielu ludzi szanuje kobiety, są sprytni i kulturalni, a nie są tak uwielbiani jak Ci pospolici bandyci.

ocenił(a) film na 7
Sprite_87

A dlaczego uwielbia się Jokera, Hannibala czy innych bad guyów? To proste. Odwieczna fascynacja złem leży bardzo głęboko w ludzkiej naturze. Takie postaci przyciągają, ludzie chcą słyszeć opowieści o rewolwerowcach, złodziejach, mordercach. Ileż można słuchać o tych sprawiedliwych? Poza tym wydaje się, że Jesse był trochę uosobieniem tamtych czasów. Super rewolwerowiec, który nie waha się wziąć tego czego chce. Nic go nie ogranicza, nikogo się nie boi, nikogo nie słucha. Czy taka postać nie jest intrygująca? Jego legenda narosła po czasie tak samo jak legenda dzikiego zachodu.

ocenił(a) film na 5
kaioken26

Idąc tym tokiem myślenia uwielbiajmy także Hitlera, Stalina i resztę wesołej gromadki...

ocenił(a) film na 7
Sprite_87

Gdyby nie było osób uwielbiających tychże panów to nie doszło by do II wojny światowej. Hitler już przed wojną organizował obozy pracy czy też pozbywał się Żydów, a jednak dalej mnóstwo ludzi szło za nim w ciemno. W dzisiejszych czasach też przecież mamy neonazistów, którzy wieszają sobie jego portrety na ścianach. Nie zmienisz tego. Oczywiście takie inspirowanie się czynami Hitlera czy Stalina do niczego dobrego nie prowadzi. Jakie informacje w mediach są najczęściej podawane? Wypadki, morderstwa, katastrofy. Ile to już się ciągnie sprawa tej Madzi? Półtora roku bodajże. Zło podświadomie przyciąga.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Moim zdaniem nie jest do końca tak jak mówicie.. o Jessim powstawały pisma itp. w których przedstawiali go za Robin Hooda zabierał bogatym dawał biednym co oczywiście jest nie prawdą Jessie był żywa legenda ludzie nie wiedzieli jak wygląda mimo tego, że obrabował czy zabijał ludzi. Biedni ludzie fascynowali sie jego sprytem czy stylem życia. Normalni ludzie sie go bali i nie chcieli mieć z nim sporów. Nastepna sprawa.. jego zwloki zdjecia itd.. wszystko wynikło z sceny śmierci. Inaczej jest gdy czlowiek ginie (dobry/zly) kiedy np rabuje kobietę albo komuś grozi bronią i ginie na oczach ludzi. A inaczej gdy czlowiek kogoś gości, darzy kogoś "zaufaniem" a ten zabija go strzelając mu w plecy we własnym domu. Dlatego Jessie dal mu sie zabić bo przeczuł jaki spotka go los.

Hitler miał charyzme i trafił w dobry czas, po przegranej wojnie nastawił naród na odwet, była bieda, kryzys i ludzie wierzyli w jego intencje, ludzie chcieli lepiej i nie byli świadomi tego co on szykuje. Nie ma czego porównywać, Hitler wszystkich okłamał o Jessim byly legendy i każdy wiedział czym sie zajmował.

ocenił(a) film na 5
camelik

Ale to nie powód żeby go gloryfikować. A jak zabijali i w jakim okresie żyli to nie ma nic do tego. Morderca czy jest nim Hitler czy Jesse James zasługuje na śmierć, a nie gloryfikacje.

ocenił(a) film na 7
Sprite_87

Niestety nie mogę pogratulować ci poglądów....To czystej wody szerzenie nienawiści.Dlaczego uważasz,że biała skóra i wiara w Chrystusa daje ci prawo do wyższości?

użytkownik usunięty
kaioken26

O, np ja portretów Hitlera czy Stalina nie wieszam na ścianie, ale popieram dyktaturę choć moja opinia w tym temacie jest bardzo skomplikowana i na pewno tego tutaj nie opiszę, za długo by to trwało ;))

Popierasz dyktature?

użytkownik usunięty
jest_jak_jest

Sądzę, że wyraziłam się jasno.

Tak,ale ciężko zrozumieć co w tym dobrego. Tm bardziej znając historie świata.

ocenił(a) film na 7
jest_jak_jest

znając historie świata wiedziałbyś że dyktatury dzielą się na złe i dobre

Melcio

Jako tako znam historie. Podaj przykład tej "dobrej" dyktatury, bo ja poza samym pojęciem nie dostrzegłem nic dobrego w dyktaturze.

ocenił(a) film na 7
jest_jak_jest

No chociażby Józef Piłsudski

Melcio

Autorytaryzm, nawet naciągany z kilki względów (mimo istotnej roli tej postaci). Dużo z tych cech i teraz znajdziesz.

ocenił(a) film na 7
jest_jak_jest

Autorytaryzm to forma dyktatury

Melcio

Zwykle jednak z totalitaryzmem kojarzona. A co Piłsudskiego, przeczytaj mój komentarz wyżej. Jak dla mnie nie do końca tak było (mimo istotnej roli jednostki),ale długo by pisać.

ocenił(a) film na 7
jest_jak_jest

no właśnie błędnie dyktatury są kojarzone wyłącznie z totalitaryzmem. Wiem że to naciągany przykład ale pierwszy lepszy :P

ocenił(a) film na 7
jest_jak_jest

No,jeżeli twórca zamachu na legalnie urzędującego prezydenta RP i Berezy Kartuskiej jest dla ciebie przykładem "dobrej dyktatury" no to gratuluję....

jacpod

Na pewno do mnie chciałeś napisac? Jeśli tak to zacytuj do czego się odnosisz.

ocenił(a) film na 7
jest_jak_jest

Jasne,że nie,do Melcio!Tak się pomylić!Przepraszam!Ale domyśliłeś/aś/ się?

jacpod

Nie domyśliłem. Wchodzę tutaj od święta jak ktoś do mnie napiszę. Dlatego pytałem, bo nie byłem pewien. Czytać postów mi się nie chce :)

ocenił(a) film na 7
Melcio

No,jeżeli twórca zamachu na legalnie urzędującego prezydenta RP i Berezy Kartuskiej jest dla ciebie przykładem "dobrej dyktatury" no to gratuluję....

ocenił(a) film na 7
jacpod

dobrej nie w sensie że dobrze rządził, ale bez przesady, hitlerem to on nie był

ocenił(a) film na 7
Melcio

Trochę żartobliwie:Litwę najechał?KL stworzył?Opozycję niszczył?Zmarło mu się,nie zdążył dorównać....

ocenił(a) film na 7
jacpod

Opozycje tępi każdy dyktator, takie są rezultaty sprzeciwiania się im i każdy kto to robi jest świadom konsekwencji. Piłsudski najechał Litwe, a nawet Ukraine. Jednak nie eksterminował mieszkającej tam ludności więc takie insynuacje są nie na miejscu

jacpod

Przykładem jest ze względu na wiele działań, które prowadziły Polskę do wolności i niezależności.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Ale przecież takie samo pytanie pada w filmie, kiedy Bob w jednej z ostatnich scen mówi do tej aktorki, że po zabójstwie liczył na brawa i aplauz a dostał jedynie pogardę. Ostatnie 20 minut filmu jest właśnie o tym, dlaczego o mordercy i złodzieju pisano piosenki a o jego zabójcy chciano jak najszybciej zapomnieć. Jak napisał kaioken26 od zawsze w społeczeństwie tkwiła fascynacja złem, ale "złem z honorem i zasadami" :). Przykład pierwszy z brzegu to post Zuzanny27 : "On np nigdy by "swojego" człowieka nie sprzedał, szanował kobiety. Miał wiele zalet. Był inteligentny, sprytny, kulturalny.". To, że zabił kilkanaście niewinnych osób przestaje mieć znaczenie bo przepuszczał kobiety w drzwiach :) lol

ocenił(a) film na 5
albertoxxx

Nie no rewelacja jak to brzmi "To, że zabił kilkanaście niewinnych osób przestaje mieć znaczenie bo przepuszczał kobiety w drzwiach". Gość był mordercą, a jest gloryfikowany. Hitler też nie sprzedał swoich generałów, ale jakoś o nim nie ma zbyt wiele pochlebnych tekstów. Dla mnie morderca jest mordercą.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Nie wiem dlaczego nie wyłapałeś ironii w moim komentarzu :)

ocenił(a) film na 5
albertoxxx

Wyłapałem, tylko jej sensu nie mogę pojąć. Dla mnie morderca jest mordercą.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Gdybyś wyłapał to wiedział byś, że mam podobne do Ciebie zdanie a jedynie ironicznie skomentowałem inną wypowiedź w tym wątku.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Ale ty jesteś ograniczony. Jak można przyrównywać ludzi, którzy napadali na banki do ludobójców jakimi byli Hitler i Stalin?

ocenił(a) film na 5
Niskobudzetowy

Tak można porównywać, że i jedni i drudzy mordowali ludzi bez mrugnięcia oka.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Liczy się powód.

ocenił(a) film na 5
Niskobudzetowy

I on miał powód? Chęć zarobku to powód? Tak samo można powiedzieć, że Hitler miał powód. Nie lubił żydów.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Nienawiść i ludobójstwo, a chęć zarobienia pieniędzy i strach to co innego.

ocenił(a) film na 5
Niskobudzetowy

Efekt jest ten sam- morderstwo. Więc i jeden i drugi zasługuje na kare śmierci, a nie na gloryfikacje.

ocenił(a) film na 9
Sprite_87

Życie jest trochę bardziej skomplikowane, a niedostrzeganie motywacji, powodów jakiegoś działania i ocenianie jedynie efektu to trochę słabe.

ocenił(a) film na 5
Niskobudzetowy

Dobrze, super, cacy. To wytłumacz mi jaka on miał motywację i powody działania usprawiedliwiające zabijanie niewinnych ludzi? Słucham. Konkrety proszę. Bo jak na razie to gość był dla mnie mordercą który powinien zawisnąć, a nie być gloryfikowanym.

ocenił(a) film na 8
Sprite_87

Cytuje z jednej ze stron : " Gdy Jesse miał 14 lat wybuchła wojna secesyjna. Tamtejsze wydarzenia mogły mieć wpływ na to, że młody James nie wybrał później spokojnego życia. Razem ze starszym bratem Frankiem dołączyli do konfederackich partyzantów i brali udział między innymi w masakrze w Centralii. Zabito tam 22 żołnierzy Unii, których zwłoki następnie oskalpowano. Po czymś takim z pewnością trudno jest zostać spokojnym rolnikiem. "

ocenił(a) film na 8
Sprite_87

I dalej : "Gdy wojna secesyjna dobiegła końca, wielu mężczyzn zaczęło łączyć się w gangi i w ten sposób zarabiać na życie. Krążą pogłoski, że bracia James również uczestniczyli w napadach, jednak zaczęło być o nich głośno dopiero 7 grudnia 1869 roku. Wtedy to Jesse (prawdopodobnie w towarzystwie Franka) napadł na bank w Gallatin. Chociaż zrabowali mało pieniędzy, ich wyczyn zapisał się w kartach historii. To dlatego, że Jesse zabił kasjera Johna Sheetsa, który miał być rzekomo Samuelem P. Coxem – mordercą Williama T. Andersona, dowódcy braci Jamesów z czasów wojny. Z tą chwilą Jesse stał się najsłynniejszym, byłym partyzantem, jednocześnie będąc uznawanym za wyjętego spod prawa. "

ocenił(a) film na 4
Niskobudzetowy

Jak bardzo zrobiono ci wodę z mózgu. Czyli jak ktoś ma wystarczająco dobre motywy, to może kraść rabować i mordować. Stalin, Hitler mieli dobre motywy. Chcieli jak najlepiej dla swoich państw.
Czy ty uważasz, ze skoro pokazano, ze bandyta ma motywy, to jest dobry? Że skoro ma uczucia to już nie jest bandytą? Bo pokazali ci, ze bandyta pokradł bank. A w tym banku, to kto trzymał swoje oszczędności? ufoludki? Nie. Ludzie. Którzy kochają, mają marzenia, plany związane ze zdeponowanymi pieniędzmi. I jak bank został okradziony, to stracili oszczędności całego życia. Często wiążą się z tym ludzkie tragedie. Głód, niedostatek. A taki bandzior przepije kasę, wyda na dziwki i jak się skończy szmal, okradnie następnych ludzi. Przy okazji zabijając strażników, którzy osierocą swoje dzieci.

ocenił(a) film na 9
pirks4

Nie piszę, że bandyci są dobrzy i że można kraść i mordować. Ja tłumaczę romantyczność takich postaw i dlaczego Robin Hood i Jesse James nie byli uważani za zwykłych złodzei czy morderców. Ludobójców nijak nie wytłumaczysz.

ocenił(a) film na 4
Niskobudzetowy

Niektórym przestępcom dorabiano legendę, jak Jessemu James'owi. By ukryć ich prawdziwe oblicze. Pewnie robi się to i teraz. Każdy złodziej może twierdzić, że robi to z jakichś rzekomo wyższych pobudek. W zasadzie "Ojciec Chrzestny" jest przecież apoteozą świata przestępczego. Główny bohater jest bandziorem. twórcą bezwzględnej bandyckiej organizacji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones