Krótka Historia Polskiego Kina - przyciąga widzów do kin studyjnych

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kr%C3%B3tka+Historia+Polskiego+Kina+-+przyci%C4%85ga+widz%C3%B3w+do+kin+studyjnych-151142
Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, realizowany w kinach studyjnych, który umożliwia szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

"Ten przegląd powstał się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej" – mówi Marlena Gabryszewska prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych, które było inicjatorem cyklu, a dzięki znakomitej współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu ze strony PISF, możemy zaprezentować miłośnikom X Muzy arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo".

I tak w 72 kinach studyjnych w 58 miastach na terenie całej Polski  można oglądać filmy wyselekcjonowane przez Tomasza Kolankiewicza, w latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W przeglądzie Krótka Historia Polskiego Kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.



Cykl wystartował w lutym a zainaugurowała go projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Każdy seans poprzedzony jest wstępami w formie wykładu wideo prezentującymi sylwetki twórców/twórczyń, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

Wśród filmów, które można było oglądać w kinach znalazły się "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna; "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza i czerwcowy przebój komediowy "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka. Dotychczas filmy obejrzało ponad 12 tys. widzów! I wierzymy, że kolejne tytuły będą cieszyć się równie ogromną popularnością.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych działa dzięki dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 

Lista tytułów:

Popiół i diament - Andrzej Wajda, 1958 - luty
Pociąg - Jerzy Kawalerowicz, 1959 - marzec
Do widzenia, do jutra - Janusz Morgenstern, 1960 - kwiecień
Nikt nie woła - Kazimierz Kutz, 1960 - maj
Zezowate szczęście - Andrzej Munk, 1960 - czerwiec
Sanatorium pod klepsydrą - Wojciech Jerzy Has, 1973 - lipiec
Barwy ochronne - Krzysztof Zanussi, 1976 - sierpień
Aria dla atlety - Filip Bajon, 1979 - wrzesień
Gorączka - Agnieszka Holland, 1981 - październik
Przypadek - Krzysztof Kieślowski, 1981 - listopad

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Oprawa graficzna: Ewelina Gąska
Realizacja spotu: Sergio Chao
Patronat mediowy: Pełna Sala

WWW.STOWARZYSZENIEKIN.PL

Wybierz film, który najchętniej obejrzał(a)byś na dużym ekranie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones