NOWE HORYZONTY 2012: Makavejev, Carax, Diaz i Hukkelberg

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/NOWE+HORYZONTY+2012%3A+Makavejev%2C+Carax%2C+Diaz+i+Hukkelberg-87282
Dziś na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty m.in. spotkanie Lavem Diazem, polska premiera "Holy Motors" Leosa Caraxa oraz koncert Hanne Hukkelberg. Odkryciem festiwalu są filmy Dušana Makavejeva.


Filmy Dušana Makavejeva odkryciem festiwalu


Uczestnicy tegorocznego festiwalu mają szansę zobaczyć filmy Dušana Makavejeva - legendy europejskiej kontestacji filmowej, skandalisty, nowofalowca, mistrza politycznej groteski. Jego filmy były często uznawane za zbyt śmiałe obyczajowo i zakazywane przez cenzurę, zaskakiwały anarchistycznym nastrojem i eksperymentalną formą. Makavejev to twórca ponadczasowych alegorii, wyśmiewających i oskarżających faszyzm oraz komunizm. Filmy do tej pory niezwykle rzadko pokazywane w Polsce cieszą się podczas festiwalu ogromną
popularnością.

Nie przegapcie najsłynniejszych dzieł: "Sweet Movie" z kontrowersyjną rolą Anny Prucnal"WR - tajemnice organizmu", inspirowanego pracą i życiem psychologa i psychiatry Wilhelma Reicha. W programie również m.in. rozbijający schematy socrealizmu "Człowiek nie jest ptakiem", zainspirowany historią z kroniki kryminalnej "Miłosny przypadek, czyli tragedia telefonistki", antykapitalistyczna komedia romantyczna "Coca-Cola Kid", ironiczne nawiązanie do pierwszego serbskiego filmu dźwiękowego "Bezbronna niewinność" i dokument autobiograficzny "Dziura w duszy".

W czwartek 26 lipca o godzinie 19:00 na scenie letniej Teatru Lalek odbędzie się spotkanie z reżyserem. Spotkanie poprowadzi Paweł T. Felis.

Polska premiera "Holy Motors" Leosa Caraxa

"Holy Motors", sensacja festiwalu Cannes ma dziś swoją polską premierę. Widzowie będą mogli zobaczyć oczekiwany od kilkunastu lat nowy film Leosa Caraxa, wizjonera francuskiego kina. W filmie zobaczymy Denisa Lavanta liżącego pachę Evy Mendes i romansującego na dachu wieżowca z Kylie Minogue oraz Edith Scob w roli wyrafinowanej Céline.

Léos Carax będzie gościem festiwalu i Gazeta Café (25 lipca o 19:00). Spotkanie odbędzie się na scenie letniej Teatru Lalek.

Lav Diaz w Gazeta Café 


Przed nami kolejne projekcje monumentalnych filmów Lava Diaza: "Century of Birthing" i "Florentina Hubaldo". To obok Brillante Mendozy czołowy przedstawiciel i „duchowy ojciec" Nowego Kina Filipińskiego. Filipińczyk jest gościem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. Diaz nie tylko reżyseruje i pisze scenariusze swoich filmów, jest także ich producentem i autorem zdjęć. Zajmuje się pisaniem poezji, komponowaniem muzyki, a nawet projektowaniem mody, bywa aktorem. Specjalizuje się w monumentalnych filmowych eposach, trwających po sześć, osiem godzin.

Spotkanie z nim odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 na scenie letniej Teatru Lalek w ramach Gazeta Café.
 
Hanne Hukkelberg w Arsenale

Dzisiaj o 22:00 w klubie festiwalowym w Arsenale wystąpi przed Wami „norweska Björk". Muzyka tworzona przez Hanne Hukkelberg zręcznie wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Świadomie wybrana ścieżka totalnej artystycznej wolności pozwala tej oryginalnej artystce na
swobodne przeskoki między gatunkami. Na jej płytach i podczas koncertów można usłyszeć kościelne organyi klawesyn, wiolonczelę i kalimbę, samplery i odgłosy ludzkiego ciała, elektronikę i zwykłą maszynę do szycia. Usłyszeć tam można wszystko: szczekanie psów,
odgłosy jadącego pociągu, trzaskanie zamykających się drzwi od lodówki czy łoskot osuwających się kamieni.

Dokumenty i eseje

W sekcji „Dokumenty/eseje" znajdziemy 14 produkcji filmowych z całego świata. W jej skład wchodzą autorskie wizje rzeczywistości, klasyczne i niekonwencjonalne dokumenty. W programie nowe filmy mistrzów nowohoryzontowego kina - Jamesa Benninga ("Ścieżki", "Zmierzch") oraz Denisa Côté ("Bestiarium"). "Lacan Palestyna" Mike'a Hoolbooma to
wizualny esej na pograniczu found footage,wideo-artu i filmu dokumentalnego, ukazujący relacje Izraela i Palestyny. Zobaczyć można również filmy polskie: "Pałac" Tomasza Wolskiego opowiadający o budzącym wiele kontrowersji prezencie od ZSRR - Pałacu Kultury i Nauki, "Kutzowizna" Mirosławy Sikorskiej - wielopłaszczyznowy film o Kazimierzu Kutzu oraz głośna "Wirtualna wojna" Jacka Bławuta.

Szczegóły na stronie www.nowehoryzonty.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones