Filmweb sp. z o.o.
http://www.filmweb.pl/news/Producent+%22Straight+Outta+Compton%22+oburzony+na+%22bia%C5%82e%22+Oscary-115324

Producent "Straight Outta Compton" oburzony na "białe" Oscary

Po ogłoszeniu w czwartek nominacji do Oscarów w oczy rzucił się fakt, że kandydatami do nagród są w najważniejszych kategoriach wyłącznie biali aktorzy i biali filmowcy. A jak wiadomo, czarnoskóra społeczność nie znosi, kiedy pomija się ich w przyznawaniu ważnych nagród. W związku z tym spodziewaliśmy się w niedługim czasie trzęsienia ziemi. No i stało się to, co musiało się stać. Kolejni przedstawiciele afroamerykańskiej społeczności zaczynają zarzucać Akademii hermetyczność i rasizm, a jednym z najpopularniejszych hashtagów na Twitterze został wpis #OscarsSoWhite (Oscary-takie-białe).

72312_1.12.jpg

Jako pierwszy swoje oburzenie wyraził William Packer, producent "Straight Outta Compton", filmu, który został nominowany w tym roku za oryginalny scenariusz. W długim poście na Facebooku Packer wyraził swój zachwyt nad występami afroamerykańskich aktorów i wezwał swoich kolegów zasiadających w Akademii, by zaczęli działać i postarali się, aby w przyszłym roku zatrudniono więcej czarnoskórych. Napisał też, że tegoroczne nominacje wynikające z tendencji #OscarsSoWhite położą się cieniem na całej ceremonii. I dodał, że to naprawdę zawstydzające, że w 2016 roku najważniejsze filmowe nagrody powędrują wyłącznie do białych filmowców. 

Jako przykład niedocenionych, a zasłużonych w tym roku czarnoskórych aktorów Packer wymienił między innymi: Idrisa Elbę ("Gunman: Odkupienie"), Michaela B. Jordana ("Creed"), Will Smitha ("Focus"), Johna Boyegę ("Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy"), Samuela L.Jacksona ("Nienawistna ósemka") i jeszcze wielu innych.

Podobne stanowisko co Packer zajął Chris Rock, który w tym roku poprowadzi oscarową galę. Rock nazwał Oscary The White BET Awards (BET to nagrody telewizyjne stworzone przez czarnoskórą mniejszość i przyznawane tylko czarnoskórej mniejszości).

Czy Rock wykorzysta tę sytuację i będzie z niej żartował na oscarowej gali, przekonamy się 29 lutego nad ranem. 

zobacz też: