W Poznaniu ruszył festiwal Ale Kino!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/W+Poznaniu+ruszy%C5%82+festiwal+Ale+Kino-100855
1 grudnia, w samo południe w Poznaniu rozpoczął się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Na gali otwarcia, przyznane przez organizatorów Platynowe Koziołki, powędrowały do Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej za Bolka i Lolka. Pracę zaczyna 7 składów jurorskich, które rozdzielą Złote Koziołki, Marciny i Marcinki oraz po raz pierwszy nagrodę przyzna Jury Nauczycieli. Młodzież wytypuje swojego faworyta w Plebiscycie Młodej Widowni. Wszystkie werdykty ogłoszone zostaną 7 grudnia, tymczasem przed widzami aż 8 dni przygód i wrażeń  z bohaterami filmów z różnych części świata.

   

Wśród 22 pełnometrażowych filmów konkursowych, w tym 4 animacji, znalazły się obrazy bardzo różnorodne gatunkowo i tematycznie. Organizatorzy przykładają dużą wagę do precyzyjnego określania wieku widzów, również Złote Koziołki dzielone są według klucza dla dzieci i dla młodzieży. Staje się to zrozumiałe w momencie zwrócenia uwagi na rozpiętość w  zakresie wieku adresatów. Filmy animowane: "Księżycowy człowiek", "AninA", "Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa" mogą oglądać 8-latki, "Kolor skóry: miodowy" przeznaczony jest dla starszych widzów – od 13 lat. W konkursie startuje i norweski film aktorski dla małych dzieci od 5 lat "Kacper i Emma" (reż. Arne Lindtner Næss),  i gruzińsko-niemiecko-francuska produkcja "Rozkwitające" (reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross). W tej sekcji znalazł się tylko jeden film polski – "Gabriel" Mikołaja Haremskiego. Ponadto swoje nagrody przyznają osobno Jury Dziecięce i Jury Młodych. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku filmów krótkometrażowych. Jury Międzynarodowe obejrzy wszystkie, czyli około 50 obrazów, a pozostałe składy zgodnie ze swoją kategorią wiekową.

Oprócz sekcji konkursowych interesujące tytuły znalazły się w Panoramie Dzieci (m.in.: "Otto jest nosorożcem" reż. Kenneth Kainz, "Eskil i Trynidad" reż. Stephan Apelgren) i Panoramie Młodych (m.in.: "Pchełki tu nie ma", reż. Giuseppe Bonito, "Utrata niewinności Ewy van End" reż. Michiel ten Horn) oraz w wyjątkowej sekcji tematycznej Ale Kino! z Piłką. W specjalnym bloku jubileuszowym Kino przed półwieczem przypomniane zostaną filmy pochodzące dokładnie z 1963 roku. Są to: "Godzina pąsowej róży" Haliny Bielińskiej, "Winnetou. Złoto Apaczów" reż. Harald Reinl, "Władca much" reż. Peter Brook, "Gdy przychodzi kot" reż. Vojtech Jasný oraz piłkarski "Dwie połowy w piekle" Zoltána Fábri. Pretekstem, by je pokazywać jest rocznica pierwszego w Poznaniu Przeglądu Filmów Animowanych dla Dzieci, który zorganizowano 50 lat temu.

Do Poznania przyjedzie ponad stu gości z kraju i zagranicy. Będą to reżyserzy, aktorzy, animatorzy, producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele instytucji filmowych i goście ze współpracujących festiwali filmowych, dla których spotkanie podczas Ale Kino! jest okazją do poznania, wymiany doświadczeń i dyskusji na temat kinematografii dla młodych widzów. Spotkania twórców z publicznością stanowią już tradycję festiwalową, a odbywają się one nie tylko po seansach, ale również podczas warsztatów z reżyserami i w szkołach. Nauczyciele i filmowcy będą mieli okazję do rozwijania swej wiedzy i umiejętności w ramach forum, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Spotkanie z mistrzem".

Miejsca:
Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51
CK Zamek, Nowe Kino Pałacowe, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82
Scena Wspólna Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Szczegółowy program: http://www.alekino.com

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones