Jerzy Lipman

8,1
832 oceny zdjęć
powrót do forum osoby Jerzy Lipman

-studiował na jednym roku z Andrzejem Wajdą w Łódzkiej Filmówce (później razem nakręcili "Pokolenie")
-gdyby nie on, nie powstałby "Nóż w wodzie" - Roman Polański nie dostałby środków na realizację filmu, gdyby nie nazwisko "Lipman" na liście płac
-był profesorem w Łodzkiej Filmówce, jego uczniem byl między innymi Jerzy Wójcik
Faktem jest również, że był wspaniałym operatorem, niesamowicie (jak na tamte czasy) prowadził kamerę.

TenTamTen

faktem jest również że był szpiclem partyjnym w środowisku filmowym co dopiero niedawno wyszło na jaw!! czytałem o tym cały artykuł ale nie pamietam w jakiej gazecie..

kubem4

Nie wydaje mi się to możliwe, biorąc pod uwagę to, jak opisuje go w swojej autobiografii Polański, a byli przyjaciółmi. Może to tylko złośliwa plotka :)

kubem4

Gdzie to czytałeś?????????
Coś tu chyba nie tak, Lipman musiał wyjechać z Polski, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, po nagonce partii.
W książce "Romek" Polański opisuje relacje z Lipmanem. Sporo informacji o tym świetnym operatorze jest też w książce/albumie "Zdjęcia: Jerzy Lipman" w całości poświęconej Lipmanowi.
Dowiadujemy się tam, że podczas wojny Lipman ukrywał się i podróżował po Europie, przebrany w faszystowski mundur, co póżniej w formie scenariusza opisał Jerzy Stefan Stawiński. Niestety do realizacji filmu nigdy nie doszło.
Powstał też film dokumentalny o Lipmanie, którego projekcja jest skutecznie blokowana.
Polański mówił o nim tak: "Lipman to był as".
Stawiński: "Człowiek który zakpił z III Rzeszy"

Levis_Crack

Polecam film dokumentalny Operator!!! Jest na CDA! To był zwykły kapuś i konfitura!

TenTamTen

a tu mnie zaskoczyłeś z tym, że Lipman jako pożądane nazwisko utorował drogę Polańskiemu do realizacji Nóż w wodzie. Opłaciło się jak widac dla Romana, gdyż zdjęcia z filmu są kapitalne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones