John Milius

John Frederick Milius

8,0
1 004 oceny scenariuszy
Miał napisać i wyreżyserować "East of Suez" dla założonej w 1978 wytwórni Orion Pictures, jako jeden z pierwszych projektów studia, lecz pomysł porzucono.
W latach 2001-2002 pracował nad kontynuacją "Conana Barbarzyńcy" zatytułowaną "King Conan: Crown of Iron", jednak nie doszło do realizacji.
Za sprawą produkcji "Śmiałkowie", został mianowany honorowym członkiem narodu Siuksów. 
Sergio Leone chciał, aby to Milius napisał scenariusz do filmu "Dawno temu w Ameryce", jednak napięty grafik oraz problemy włoskiego reżysera z nabyciem praw do książki Harry'ego Greya sprawiły, iż Amerykanin odrzucił propozycję.
Studio Warner Bros. zleciło mu stworzenie nowej wersji "Brudnego Harry'ego", zaś Milius chciał, aby w zamian wytwórnia sfinansowała jego filmową wersję "Iliady" Homera. Ostatecznie żadna z tych produkcji nie powstała.
Był inspiracją dla postaci Johna Milnera w filmie "Amerykańskie graffiti".
Po ukończeniu filmu "Wiatr i lew" zamierzał nakręcić adaptację książki Winfreda Blevinsa "Give Your Heart to the Hawks", jednak nie doszło do realizacji.
W 1993 roku zastąpił Andrieja Konczałowskiego na stanowisku reżysera filmu "The Northmen", jednak produkcja straciła finansowanie.
W 2000 napisał scenariusz o żołnierzu Johnie Basilone pt. "Manila John", który zamierzał wyreżyserować dla stacji HBO, jednak zrezygnowano z produkcji.
Zamierzał nakręcić film o Aleksandrze Wielkim z Jean-Claudem Van Dammem w roli głównej, jednak prace wstrzymano, gdy włoska telewizja wypuściła miniserial na ten sam temat.
W 2000 napisał scenariusz o amerykańskim generale lotnictwa Curtisie LeMayu pt. "Le May", którego reżyserią miał zająć się Robert Zemeckis, lecz nie doszło do realizacji.
W 2003 roku pracował nad filmem "Jornada del Muerto", w którym główną rolę miał zagrać Paul Levesque. Ostatecznie obraz nie powstał.
W 1976 pracował nad adaptacją książki Jima Corbetta "Ludojady z Kumaonu", jednak projekt nigdy nie został zrealizowany.
Razem z Buzzem Feitshansem założył w 1975 wytwórnię The A Team.
Ma dwoje starszego rodzeństwa.
W późnych latach 80. zamierzał zekranizować książkę "The Frontiersman" Allana Eckerta, lecz nie zdołał uzyskać finansowania.
Był kandydatem na reżysera filmu "Tombstone", ostatecznie nakręconego przez George'a P. Cosmatosa.
W latach 70. odrzucił propozycję napisania scenariusza do filmu "Rambo: Pierwsza krew", który ostatecznie powstał w latach 80. w oparciu o tekst Michaela Kozolla, Williama Sackheima i Sylvestra Stallone'a.
Będąc zapalonym kolekcjonerem broni, Milius nalegał, aby część jego honorarium za scenariusz do filmu "Jeremiah Johnson" została wypłacona w postaci zabytkowej broni palnej.
W 1995 planował sfilmować powieść Toma Clancy'ego "Bez skrupułów". W rolach głównych mieli wystąpić Gary Sinise i Laurence Fishburne, lecz wytwórnia zbankrutowała dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć.
Napisał scenariusz do "Strażników Teksasu", który zamierzał również wyreżyserować, jednak ostatecznie film nakręcił Steve Miner. Jako że finalny efekt był daleki od jego wizji, Milius zażądał usunięcia swego nazwiska z czołówki. Jako autorów scenariusza wymieniono tylko Scotta Busby'ego i Martina Copelanda.
Napisał scenariusz "The Texans", nad realizacją którego w 1979 pracował Sam Peckinpah.
Odmówił reżyserii filmu "Conan Niszczyciel" ze względu na udział producenta Dina De Laurentiisa, z którym ścierał się przy kręceniu "Conana Barbarzyńcy". Angaż otrzymał Richard Fleischer.
W 1974 David V. Picker ogłosił, iż zamierza wyprodukować film o Theodorze Roosevelcie pt. "Ranch Life and the Hunting Trail", którego reżyserem miał być Milius, jednak projekt upadł.
Był pierwszym kandydatem na reżysera filmu "Kulisty piorun", jednak odrzucił propozycję złożoną mu przez autora scenariusza Paula Schradera. Jego miejsce zajął John Flynn.
W 1967 roku ukończył USC School of Cinema-Television w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Stworzył historię, która miała stanowić kolejną część serii o "Brudnym Harrym", jednak w ciągu kilku lat produkcji została zmieniona w film "Siła ognia". Ostatecznie Milius nie trafił do czołówki - jako autorów historii wymieniono Billa Kerby'ego i Michaela Winnera, zaś scenarzystą został Gerald Wilson.
Wymyślił kwestię "Go ahead, make my day", którą wypowiada Clint Eastwood w filmie "Nagłe zderzenie".
Odrzucił rolę Jacka Lipnicka w "Barton Fink". Zagrał go Michael Lerner.
W 1986 pisał scenariusz do filmu "Śmiercionośna ślicznotka", który chciał nakręcić z Cher w roli tytułowej. Ostatecznie produkcja trafiła w ręce Toma Hollanda i Whoopi Goldberg.
Był inspiracją dla postaci Waltera Sobchaka w filmie "Big Lebowski".
W drugiej połowie lat 70. pracował nad filmem "Half of the Sky" o amerykańskim człowieku gór imieniem Jedediah Smith. Za produkcję miał odpowiadać Dino De Laurentiis. Ostatecznie Milius porzucił projekt na etapie preprodukcji, aby zająć się "Conanem Barbarzyńcą".
Jest jednym z założycieli Ultimate Fighting Championship, amerykańskiej organizacji mieszanych sztuk walki.
W 2010 roku doznał udaru mózgu, który pozbawił go umiejętności mówienia oraz zaburzył jego motorykę, zwłaszcza zdolność pisania.
W 2010 roku przygotowywał filmową biografią Czyngis-chana, w którego wcielić się miał Mickey Rourke, jednak pracę przerwał udar mózgu Miliusa.
Napisał scenariusz na podstawie powieści Normana Mailera "Harlot's Ghost", który miał wyreżyserować Francis Ford Coppola.
W 1993 napisał scenariusz dla producenta Joela Silvera na podstawie serii komiksów "Sgt. Rock". Do tytułowej roli przymierzany był Arnold Schwarzenegger, lecz prace utknęły w martwym punkcie.
Razem z Barrym Beckermanem napisał scenariusz do "Szklanej pułapki 3". Studio ostatecznie zrezygnowało z ich wizji.
Zamierzał wyreżyserować film "Sędzia z Teksasu" na podstawie własnego scenariusza, jednak studio nie chciało go na tym stanowisku, dlatego zapłacono mu rekordową wówczas kwotę 300 000 dolarów za tekst. Film ostatecznie nakręcił John Huston.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones