Peter Henry Fonda

Peter Fonda I

biografie

(1)
  • Peter FondaPeter Fonda urodził się 23 lutego 1940 roku w Nowym Jorku. Amerykański aktor, należy do jednego z najbardziej znanych hollywoodzkich klanów, syn Henry'ego Fondy, młodszy brat Jane i ojciec Bridget. Swe pierwsze kroki stawiał na Broadwayu, stamtąd trafił do kina. W 1966 roku stał się bohaterem jednej z piosenek The Beatles, zatytułowanej. "She said, she said", która nawiązuje do wypadku z okresu dzieciństwa aktora, kiedy to omal nie stracił życia na skutek postrzelenia z broni palnej.

    Najbardziej znany jest z roli w kultowym obrazie "Easy Rider", którego był także współscenarzystą i współproducentem (wraz z Dennisem Hopperem, reżyserem filmu). Za sprawą udziału w tym projekcie, Fonda zyskał sobie status jednej z ikon kontrkultury lat 60. Wystąpił również w dwóch innych głośnych dziełach dotykających tematu hipisowskiej rewolty, tj. w "Dzikich aniołach" i "Podróży" - oba tytuły zostały wyreżyserowane przez Rogera Cormana.

    W latach 70. Peter sam zadebiutował po drugiej stronie kamery, reżyserując western "The Hired Hand". Niestety, przez większość dekady, jego kolejne filmowe projekty zaliczały finansowe porażki. Na ekranie pojawia się w dalszym ciągu, z reguły w mniej znaczących, drugoplanowych rolach, ciesząc się za to wciąż zasłużoną sławą hollywoodzkiego outsidera.

opinie i nagrody
multimedia