Wim Wenders

Ernst Wilhelm Wenders

7,8
1 142 oceny pracy reżysera
Jeden z najbardziej znanych reżyserów współczesnego kina niemieckiego, Ernst Wilhelm Wenders przyszedł na świat w Düsseldorfie (Niemcy) 14 sierpnia 1945 roku. Jego filmy pod względem stylistycznym stanowią mieszankę hollywoodzkich form i gatunków z elementami kina alternatywnego. Studiował medycynę i filozofię. Przerwał naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do Niemiec w 1970 roku ukończył reżyserię w Monachium.

Już na początku swej kariery zwrócił na siebie uwagę krytyki obrazem "Strach bramkarza przed jedenastką". Film oparty został na powieści Petera Handke, z którym Wenders współpracował ponownie przy "Niebie nad Berlinem". Po "Szkarłatnej literze", najmniej satysfakcjonującym dziele, Wenders nakręcił trylogię kina drogi: "Alicję w miastach", "Fałszywy ruch" i "Z biegiem czasu". W 1978 roku przybył do Stanów Zjednoczonych, by pracować przy "Opowieści Hammetta" dla Francisa Forda Coppoli. Po wielu problemach ze scenariuszem i konfliktach z Coppolą, w filmie pozostało jedynie 30% scen kręconych przez Wendersa. Kłopoty te znalazły swoje odbicie w produkcji "Stan rzeczy", który opowiadał o różnicach w podejściu do twórczości filmowej Europejczyków i Amerykanów. 

W 1984 Wenders zdobył Złotą Palmę w Cannes za obraz "Paryż, Teksas". Film "Niebo nad Berlinem", poetycka opowieść o alienacji i zagubieniu człowieka w systemie totalitarnym, został nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz i wszedł do kanonu obowiązkowych lektur filmowych. Zaowocował również sequelem nakręconym w 1993 roku, "Tak daleko, tak blisko". W latach 90. twórca stanął za kamerą głośnych filmów: "Aż na koniec świata", "Lisbon Story", "Lumiere i spółka", "Koniec przemocy" czy "Buena Vista Social Club". 

W 2000 roku Wenders nakręcił "Million Dollar Hotel" - nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale melodramat z Melem Gibsonem, Millą Jovovich i Jeremym Daviesem w rolach głównych. W ostatnich latach wyreżyserował m.in. wojenną "Krainę obfitości", "Nie wracaj w te strony" z Jessicą Lange i Samem Shepardem, nagrodzony Goyą dokument "Niewidzialni", melodramat "Zanurzeni" czy dokument "Papież Franciszek i jego przesłanie".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones