PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=804769}

4,1 17
ocen krytyków
1983

Recenzje Użytkowników

Joshua Long nie zdecydował się na pójście na łatwiznę, czyli podróże w czasie i nostalgię do lat osiemdziesiątych, która zaczyna się powoli przejadać. więcej
Gdy przeszło rok temu ogłoszono powstanie pierwszej polskiej produkcji oryginalnej dla serwisu Netflix, nie sposób było przejść obok tej informacji obojętnie. Miała to być w końcu pierwsza rodzima produkcja na międzynarodowej platformie, z utytułowanymi twórcami i plejadą gwiazd w obsadzie, a przede wszystkim ze świetnym materiałem na scenariusz. Dziś, w kilka dni po premierze, entuzjazm widzów szybko został ostudzony, a odczucia po obejrzeniu "1983" w wielu przypadkach są co najwyżej ambiwalentne. więcej
Najogólniej rzecz biorąc, serial ma problem z czymś, co można by nazwać "konstrukcją świata przedstawionego". To znaczy: jak na serial, który ma rozgrywać się w alternatywnej wersji historii Polski, w której z powodów zamachów w 1983 roku nie upadł komunizm, zaskakująco mało uwagi poświęcono tu takim szczegółom, jak historia Polski. I jej sytuacja społeczno-ekonomiczna. I jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że ten kraj nad Wisłą rzeczywiście mógłby wyglądać jak to, co pokazuje nam serial. więcej
Debiut Netflixa w Polsce jest bardzo udany, a serial stał się jednią z moich ulubionych produkcji w serwisie. Bardzo daleko mu do "Dark", lecz nie mamy się czego wstydzić. więcej
1983. Co to? Hmm... Holland, Adamik, Chajdas? Ooo nie, dziękuję, wychodzę. Ale... pomysł ciekawy, świeży, komunistyczna wersja Wolfensteina... obejrzę jeden, dam im szanse. więcej