PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=764111}

Mindhunter

8,0 104 664
oceny
8,0 10 1 104664
7,9 24
oceny krytyków
Mindhunter
powrót do forum serialu Mindhunter

Drugi sezon ma wszystko to, czego Netflix wymaga od twórców. Jest wątek LGBT, są odważne czarne matki walczące z opresją i rasizmem ze strony białych ludzi oraz tych, którzy są czarnoskórzy na wierzchu, ale biali wewnątrz (jak Lord Vader). Truskawką na torcie jest opętany religijnymi wizjami chłopczyk, któremu pogorszyło się od coniedzielnej wizyty w kościele...katolickim, oczywiście.

ocenił(a) serial na 8
ex_machina_durejko

A jest statystyka ile czasu na ich wątki jest poświęcone? Bo ilość ich w społeczeństwie to max 3%.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
niedzielanapalmowa

Zalecam douczanie. Polska była jednym z PIERWSZYCH krajów, które np. przyznały kobietom prawa wyborcze. Pracujesz w Wybiórczej chyba, bo taki poziom wypowiedzi powinien być promowany...

ocenił(a) serial na 6
niedzielanapalmowa

Widzę, że mamy tutaj kliniczny przypadek turbotolerancji w wersji hard czyli klasyczne wyznawanie poszanowania dla jednych grup społecznych przy jednoczesnej pogardzie dla innych. Takie tam lewackie problemy z podstawową logiką, w sumie nic nowego.

Przy okazji tego komentarza przypomniał mi się pewien niedawny "happening" który idealnie odzwierciedla intelektualny poziom autorki posta i jej podobnym.

Otóż nie dalej jak kilka miesięcy temu grupa mocno zradykalizowanych femin (przez szacunek do prawdziwych feministek wolę używać tego pogardliwego skrótowca) wyszła z inicjatywą zmiany nazwy ronda Dmowskiego na (bodajże) Rondo Praw Kobiet. W tym celu wybrały się na upatrzoną wcześniej miejscówkę urządzając sobie w godzinach szczytu dyskotekę i przy okazji pokazując jak za jednym zamachem wk**wić tysiące kierowców i wzbudzić jeszcze większą nienawiść do swoich (i tak już mocno znienawidzonych) postulatów. Mistrzynie marketingu :)

Jakby tego było mało, żadna z tych światłych, elokwentnych i dziarskich towarzyszek niedoli nie wpadła na prosty pomysł (bo i skąd, przecież w wysokich obcasach nie napiszo), żeby sprawdzić historię "faszysty" Romka, który jak na złość (bo po fakcie) okazał się orędownikiem kobiecych postulatów (bynajmniej nie tych o macicy) a jego NDcja jako pierwsza wprowadziła kobiety to polskiego parlamentaryzmu.

Dla człowieka rozumnego oczywistym jest, że tych środowisk nie należy brać na poważnie tylko zwyczajowo "kręcić z nich bekę" i nie trzeba się specjalnie wysilać żeby znaleźć ku temu powody, dzielne feminy dostarczają ich aż nadto :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ex_machina_durejko

Przeczytałem ten pamflet trzeci raz,a dalej nie wiem do czego ty właściwie pijesz xD. Ładnie napisane, szkoda ze tekst o niczym.
To jest właśnie książkowy przypadek ideologii LGBT, wątek homo jest w serialu, bo występuje w KAŻDYM serialu netflix originals. Nie służy niczemu, po prostu ma być i tyle, ale zawsze znajdzie się jakiś oświecony pokemon, który będzie zażarcie bronił tego wątku, twierdząc, że jest ważny.

ocenił(a) serial na 8
Siloosek

Zakwalifikowanie tej wypowiedzi jako pamfletu wiele wyjaśnia w kontekście konieczności trzykrotnej lektury i dalszego braku zrozumienia. Idź w pokoju.

ex_machina_durejko

Tutaj nie ma czego rozumieć, bo ty piszesz o niczym xD Kręcisz się dookoła i właściwie nikt nie wie o co chodzi. Jest taka cecha, przydatna zwłaszcza w necie - nazywa się elokwencja.

W pierwszym akapicie piszesz o tym, że lesbijski wątek ma znaczenie w świetle całego serialu, a potem zaczynasz opisywać postać, gdzie sama udowadniasz ze jej orientacja nie ma znaczenia. Trudno ci przyznać, że ten wątek to jest kwestia czysto propagandowa i został umieszczony w serialu po to żeby udobruchać Netflixa.

ocenił(a) serial na 9
Siloosek

Też czytałem jego post kilka razy i wydał mi się że jest o niczym, lanie wody i tyle.

ocenił(a) serial na 8
ex_machina_durejko


Zupełnie się nie zgadzam z ex-machine - wcale to w serialu nie było tak przedstawione, że Pani doktor była taką białą postacią, oświeconą przez naukę i dojrzałą emocjonalnie w przeciwieństwie do kolegów. Wręcz przeciwnie - pierwszy wieloletni związek zakończyła wychodząc z imprezy - wykazując zero wdzięczności i klasy za wieloletni protektorat starszej osoby, przekładając własną ambicję samostanowienia nad zdobyciem dalszych tytułów naukowych. Całkowicie oddaje się swojej ambicji wchodząc do pracy w FBI - swoje życie uczuciowe poświęca niewidzialnemu kotu w piwnicy - co jest metaforą jej przemiany wewnętrznej- konkluzją jest jej nieudany romans z barmanką, gdzie w końcowej scenie wychodzi jej sukowatość i skrywana głęboko poczucie że jest kimś lepszym niż zwykła barmanka spragniona zwykłej miłości - wychodzi jej totalna niedojrzałość emocjonalna - zna ona tylko relacje hierarchiczne - gdzie albo ktoś jest "nad" lub jest "pod" - w ten sposób zrywając chce udowodnić sobie że barmanka nie posiada "czegoś" więcej niż ona. Co więcej również ma narcystyczne pragnienie - podobnie jak Holdem zostania gwiazdą przesłuchań "celebrytów" przestępczych - na co ostatecznie nie godzi się szef FBI - który słusznie zauważa, że ona jest do pracy naukowej, a nie do gwiazdorzenia w terenie. Nie wspominając o tym że przesłuchuje taśmę i podsrywa kolegów jeśli tylko poczuje zagrożenie dla swojej pozycji. Postać ciekawa i niejednoznaczna i dosyć dobrze opisuje problematy homoseksualizmu - które są właśnie pełne smutku i samotności, którą bardzo trudno zapełnić - poza tym cała trójka "przegrywa" swoje życie prywatne - więc są przedstawieni jakby na jednym poziomie, a nie ze Pani doktor jest kimś "lepszym".

assura

całkiem dobre wnioski co do postaci Carr

ocenił(a) serial na 8
Marcin_T_filmweb

Wiem chociaż słabo pamiętam że pisałem to :D

Caruzel

I dlatego wlasnie zrezygnowalem z subskrybcji Netflixa... jestem zmęczony tą ideologiczną propagandą. Ani mi ani mojej żonie nie chce nam się już na to patrzeć, a tym bardziej tego sponsorować.

Elor

Zostają wam rosyjskie seriale, bo sprawy LGBT beda w kazdym serialu w USA, co wynika ze stopnia emancypacji homoseksualistow w tamtym spoleczenstwie. W Europie zachodniej to rowniez ma miejsce. Slowem: bedzie tego wiecej, nie mniej. Wiec latwiej odrzucic swoje uprzedzenia, niz przestac ogladac seriale.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
De_Helsing

Zgłoszony za hejt.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
De_Helsing

Zgłoszony.

niedzielanapalmowa

Chodzi o pederastów czy o lesbijki?

niedzielanapalmowa

Łatwiej odrzucić swoje uprzedzenia, powiadasz.... No to ja Ci powiem, że boję się nowotworu i bać się nie przestanę - uprzedzenie takie mam. Boję się także bólu i biedy. Też takie głupie uprzedzenie. Nienawidzę kłamstwa, niesprawiedliwości i głupoty - ot, takie uprzedzenia. Ojojoj... obawiam się, że moje uprzedzenia jakoś tworzą moją osobowość i takie tam. Więc nie, nie łatwiej odrzucić swoje "uprzedzenia". Chyba, że nie rozumiesz słowa "uprzedzenie", to wielce prawdopodobne. No cóż, Wybiórcza raczej nie uczy swoich pracowników i/lub fanów prawdziwego znaczenia pewnych słów - uprzedzenie ma takie :D

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
niedzielanapalmowa

Ooo, działa jak widać w obie strony

ocenił(a) serial na 9
_eFFcia_

Słownikowo: "uprzedzenie - utrwalona nieuzasadniona racjonalnie niechęć do kogoś lub czegoś". "Nieuzasadniona" jest tu słowem-kluczem. Nie jesteś uprzedzona do bólu i biedy, bo strach przed nimi ma racjonalne uzasadnienie. To samo tyczy się kłamstwa, niesprawiedliwości i głupoty. Każdy z tych czynników wpływa na człowieka negatywnie i wiąże się z cierpieniem jednostki. W jaki sposób negatywnie wpływa na Ciebie fakt istnienia homoseksualistów lub jeszcze lepiej - oglądania aktorów odgrywających role osób homoseksualnych w serialu?

Stosując Twoją, jakże niepoprawną, definicję słowa "uprzedzenie", mógłbym stwierdzić, że jestem uprzedzony co do seryjnych morderców. Znaczy jestem tolerancyjny i w ogóle, ale jednak oglądanie takich zwyroli na ekranie, to już perwersja. I jakkolwiek głupie by to nie było, wciąż miałoby więcej sensu niż zrażenie się do serialu, dlatego że jedna z postaci jest homo. Chyba, że ktoś jest w stanie uzasadnić w jaki sposób postaci o odmiennej orientacji seksualnej wpływają na niego równie negatywnie, co wymienione wyżej bieda, ból, kłamstwa czy niesprawiedliwość?

ocenił(a) serial na 8
niedzielanapalmowa

trzeba się z czymś zgodzić, bo tak łatwiej? Jak chcesz to tak żyj.

niedzielanapalmowa

Gościu, co ty bełkoczesz? Z badań wynika, że homoseksualistów jest społeczeństwie najwyżej od 1 do 3%, a te nowe seriale robią wrażenie jakby to było kilkadziesiąt procent. Jeśli to nie jest propaganda, to co to jest?

ocenił(a) serial na 8
Elor

Będę dość brutalna być może, ale w sumie istnieje organizacja, która zapewne, gdyby tylko mogła, usunęła wszelkie wątki LGBT nie tylko z seriali i filmów. Może należy zainteresować się ideologią państwa islamskiego i nieco nad sobą zastanowić?

ocenił(a) serial na 6
Offi

XD

ocenił(a) serial na 1
Caruzel

Pamiętaj, że wątek lgbt musi wzbudzać współczucie u widza i nigdy nie może być kojarzony jako czarny charakter.
Netflixowa propaganda jest już tak duża, że oglądając ich serial nie zastanawiasz się czy będą w nich lewackie wątki tylko kiedy.

Ja póki co przewijam całe sceny i czekam na nową platformę vod pozbawioną lgbt w każdym możliwym serialu.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 1
Jackie88

Dziękuje ci za ten komentarz to właśnie piękny przykład dlaczego Netflix uprawia propagandę.
Chcę wmówić nam, że homo to połowa świata i należy ich kreować w taki sposób żeby wzbudzić współczucie u widza.
Prawda jest jednak inna.
W większości to agresywni frustraci seksualnie, którzy pod szyldami tolerancji miłości i szacunku do drugiego człowieka życzą drugiemu człowiekowi popełnienia samobójstwa.

jarkoswawa

ilu znasz gejów i lesbijek?

ocenił(a) serial na 8
jarkoswawa

Czy ta postać w mindhunter jest stworzona tak by współczucie?

ocenił(a) serial na 8
jarkoswawa

Łatwo pleść farmazony, trudniej ich bronić. Postać mordercy, którego przesłuchują w 4. odcinku Greg i Wendy, wzbudza w widzach współczucie i jest w tym jasełkowym podziale na dobre i złe charaktery po jasnej stronie mocy?

ocenił(a) serial na 8
ex_machina_durejko

I jeszcze w sumie postać mordercy, który nakazywał przyprowadzać sobie chłopców i dziewczynki. I właściwie to morderca z Atlanty, porywający chłopców. O tak, współczujemy im niezmiernie... ;/

jarkoswawa

"Pamiętaj, że wątek lgbt musi wzbudzać współczucie u widza i nigdy nie może być kojarzony jako czarny charakter"

Ciekawa teoria, biorąc pod uwagę, że w najnowszym sezonie jednego z najpopularniejszych seriali Netlixa najgorsza menda, najokrutniejszy oprawca ze wszystkich przedstawionych postaci, okazuje się kryptogejem.

ocenił(a) serial na 9
Caruzel

Trafne spostrzeżenia :)

ocenił(a) serial na 9
Caruzel

Niestety to nie jest jedyna produkcja netflixa gdzie za wszelką cenę przepychają wątki kolorowej tęczy.

ocenił(a) serial na 9
Caruzel

Oho, widzę autor posta żyje w oblężonej twierdzy.
1. Fakt że Wendy jest lesbijką został zaznaczony już w 1. sezonie. Nie powiem by był to mój ulubiony wątek serialu, ale to nie kwestia orientacji bohaterki. Po prostu między tymi babkami nie było chemii, taki wątek romantyczny jest nieprzyjemny do oglądania. Ale jakby był to związek hetero to byłby równie słaby z takimi interakcjami :)
2. Dzielne matki walczące o swoje dzieci? Cooo? Chyba inny serial oglądałem. Ja widziałem rasistki które wręcz trzymały kciuki, żeby zabójcą był ktoś z KKK. Które twierdziły, że Czarny nie może być mordercą. Ich uprzedzenia były widoczne gołym okiem. Świetnie pokazany konflikt rasowy. Konflikt w którym nie ma świętych, a zacietrzewienie bierze górę nad rozsądkiem.
3. Jakimi religijnymi wizjami? Spowodowane wizytami w kościele? A może jednak zdjęciami brutalnych zabójstw znalezionymi pod łóżkiem ojca (poprzedni sezon się kłania)? Może ogólnym wyalienowaniem chłopca i jego oderwaniem od rzeczywistości?
Krótko mówiąc, jak ktoś chce widzieć "lewacką propagandę", bo jest uprzedzony do Netflixa (taka moda u nas po PLOTCE o czarnej Ciri) to ją zobaczy.

Fromczuk

" Ja widziałem rasistki które wręcz trzymały kciuki, żeby zabójcą był ktoś z KKK. Które twierdziły, że Czarny nie może być mordercą. Ich uprzedzenia były widoczne gołym okiem. "

Przegięcie w druga stronę z tymi "rasistkami" :) Owszem, uprzedzenia były widoczne po obu stronach, ale w mieście faktycznie działał przecież KKK, który miał już udział w mordowaniu czarnych dzieci. Co więcej: czarna społeczność miała racjonalne powody, by oskarżać FBI o niechęć do ścigania członków KKK, zważywszy na fakt, jak ślimaczyły się sprawy morderców czarnych dziewczynek z 16th Street Baptist Church. Jednego za mord z 1963 skazano dopiero w 1977, dwóch po roku 2000 a jeden wykorkował i w ogóle uniknął sprawiedliwości, choć wszystkich czterech wytypowano już w 1965.

ocenił(a) serial na 9
peredryk_gamon

No i tu się kłania tzw. zasada determinizmu społecznego Marksa, czyli "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia", a jeszcze inaczej, to ocena sytuacji zależy od naszych życiowych doświadczeń. Te kobiety nie wiedziały nic o tworzeniu profilu seryjnego mordercy, prawdopodobnie też nic albo bardzo niewiele o podłożu seksualnym większości takich morderstw. Za to żyły w świecie, gdzie przez wiele lat Ku Klux Klan bezkarnie zabijał czarnych i prawie wszystkie zbrodnie popełnione na czarnych były ich sprawką. Z kolei Holden niewiele wiedział na ten temat i z pewnością nie potrafił się wczuć w ich rolę. Za to myślał o tym tylko, jak o kolejnym seryjnym mordercy, którego profil trzeba nakreślić i na tej podstawie zawęzić krąg poszukiwań. Obie strony powinny wysłuchać się nawzajem. Holden wziąć pod uwagę specyfikę regionu i zaszłości między czarnymi a białymi, a te kobiety zdać sobie sprawę, że nie zawsze coś takiego ma podłoże rasowe.

kinomanpl

Wszystko się zgadza. Moim zdaniem cała ta złożoność problemu została w serialu pokazana bardzo dobrze, dlatego absurdem jest imputowanie, że mamy tu do czynienia z jakimś opychaniem widzowi prostej wizji ukutej wedle kanonu poprawności politycznej, jak sugeruje autor wpisu inicjującego.

ocenił(a) serial na 9
peredryk_gamon

Widocznie autor dużo wie (albo tak mu się wydaje) na temat poprawności politycznej, a mało na temat historii relacji między czarnymi a białymi na południu USA.

ocenił(a) serial na 9
peredryk_gamon

OK, przejaskrawiłem oczywiście z tymi rasistkami. Zrobiłem to celowo, żeby uwypuklić bezsens zarzutu o poprawność polityczną. Dalej uważam, że podejście ,,ale jak to Czarnego szukacie? To musiał być biały!" jest zachowaniem dość rasistowskim i niekoniecznie usprawiedliwionym, choć wytłumaczonym przez wcześniejszy (oczywiście wielokrotnie bardziej szkodliwy!) rasizm Białych. Opieszałość innych agentów FBI nie tłumaczy tego wręcz gniewu Czarnych matek na Holdena który jednak chciał znaleźć mordercę i robił w tym kierunku konkretne kroki. Zwalanie wszystkiego na KKK bez dowodów i niedopuszczanie do siebie, że jeden z ,,naszych" może mordować nasze dzieci nie było zbyt dobre wg. mnie. Inna sprawa, że członek KKK przesłuchiwany na komisariacie był wyjątkowo odrażającym typem i jego obrzydliwy rasizm sprawia, że faktycznie moje nazywanie matek "rasistkami" wydaje się nie miejscu. Choć nie jest całkowicie bezzasadne. Kolejni odpowiadający ładnie napisali:
@kinomanpl "Obie strony powinny wysłuchać się nawzajem. Holden wziąć pod uwagę specyfikę regionu i zaszłości między czarnymi a białymi, a te kobiety zdać sobie sprawę, że nie zawsze coś takiego ma podłoże rasowe."
@peredryk_gamon cała wypowiedź :)
Natomiast esencją mojej wypowiedzi było " Świetnie pokazany konflikt rasowy. Konflikt w którym nie ma świętych, a zacietrzewienie bierze górę nad rozsądkiem." I za to, że pokazuje jak samonakręcającą się spiralą są uprzedzenia szacun dla tego serialu.

Caruzel

"The Netflix" pięknie podsumowane, można dodać do Wikipedii w podpunkcie wymogi.

ocenił(a) serial na 7
Caruzel

Drugi sezon jest zbyt rozwlekły, jakby grafomański, kręci się wokół własnego ogona. Serial jest świetnie reżyserowany, znakomicie zagrany, ale fabularnie i dramaturgicznie pozostawia sporo do życzenia.

Caruzel

Dokładnie. Proszę poczytać sobie życiorys prawdziwej Wendy Carr. Była NORMALNĄ kobietą. Uwaga, wszelkie ośrodki do monitorowania i zgłaszania na prokuraturę! Zewrzeć poślady! Ktoś śmiał napisać, że hetero jest normalne!

arturmeyer

Lesbijka jest też normalną kobietą.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 8
_eFFcia_

Objawem jakiej choroby jest homoseksualizm?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones