NO TO KOGO ROZPOZNAJECIE POD GRANYMI POSTACIAMI ???

Pomóżcie rozszyfrować.
1.Blacha (R.Więckiewicz) - to oczywiście Masa vel.Jarosław Sokołowski (został świadkiem koronnym)
2.Skalpel (Sz.Bobrowski) - to chyba Kiełbasa (przez wiele lat nieodłączny kumpel Masy)czyli Kiełbiński (zamordowany w porachunkach mafijnych)
3.Ptasiek (R.Dziędziel) - to napewno Dziad (uznawany za szefa Wołomina) czyli Henryk Niewiadomski (odsiaduje w więzieniu kilkuletni wyrok i grożą mu kolejne)
4.Mnich (A.Zieliński - GRA TĄ ROLĘ BEZNADZIEJNIE) - to Słowik czyli S.Zieliński (odsiaduje wyrok w więzieniu)
5.Kowal (A.Grabowski)- nie mam pewności, ale głównymi wrogami Masy w zarządzie Pruszkowa byli Słowik, Parasol, Malizna, czyli to któryś z dwóch ostatnich (cała trójka odsiaduje wyroki w więzieniu)
6.Szybki (M.Kozłowski- TAKI NIBY ZNAWCA TEMATÓW MAFIJNYCH, A GRA TĄ ROLĘ JAK SZMACIARZ) to Pershing czyli A.Kolikowski (zabity w porachunkach mafijnych)
7.kogo gra też w zarządzie Pruszkowa ten aktor z małym pieskiem???
8.Jest też w serialu Anna Sarnecka (zgwałcona kelnerka w filmie) - która odpowiada szefowej organizującej skok i zamordowanie dwóch dilerów sieci Era (osiaduje karę więzienia).
9.a cha jest jeszcze Sikora (A.Żmijewski) - to sławny policjant który prowadził Masę jako świadka koronnego, najpierw zrobiono z Niego wielkiego bohatera, a później bezterminowo zawieszono w obowiązkach Policyjnych i ostatecznie chyba wyrzucono z Policji....
Kto jeszcze rozpoznał jakieś osoby??? Podpowiadajcie wasze typy.

• Gratuluje wiedzy kolego
    Ja nie orientuje sie wogóle w tych w koneksjach mafijnych więc twój post jest dla mnie cennym źródłem wiedzy.
    Pozdro

• Blacha = JAROSŁAW SOKOŁOWSKI "MASA"
      Szybki = ANDRZEJ KOLIKOWSKI "PERSHING"
      Skalpel = WOJCIECH KIEŁBIŃSKI "KIEŁBASA"
      Mnich = ANDRZEJ BANASIAK "SŁOWIK"
      Kowal = JANUSZ PRASOL "PARASOL"
      Rysiek = RYSZARD PAWLIK "KRZYŚ"
      Sikora = PODINSPEKTOR PIOTR WRÓBEL
      Lewar = MAREK CZARNECKI "RYMPAŁEK"
      Cyga = MARCIN BEREZA "BRYNDZIAK"
      Mira = ELŻBIETA SOKOŁOWSKA
      Małgośka = MAŁGORZATA ROZUMECKA
      Ptasiek = HENRYK NIEWIADOMSKI "DZIAD"
      Młodszy Gołąb = PAWEŁ NIEWIADOMSKI 'MRÓWA"
      Gąsior = ADAM GIERS "WAŚKO"
      Generał Potocki = GENERAŁ ADAM RAPACKI
      Ozga = PIOTR PYTLAKOWSKI

• wydaję mi się że Kowal to Parasol (z tego co wiem on miał knajpę "Kaskadę" no a w filmie jest "U Kowala").ten aktor z małym pieskiem w filmie to Rysiek czyli tak naprawdę Krzyś :)

• a i tym policjantem co zwerbował Masę na świadka koronnego był Piotr W. :)

• 8. Anna Sarnecka to odpowiednik Małgorzaty Rozumeckiej studentki resocjalizacji:] skazana później na dożywocie za udział w zamordowaniu dwóch dealerów Ery, idąc dalej tym tropem w rzeczywistości tą panią zgwałcili w Kaskadzie Krzysiek z Parasolem.

Więc gostek z pieskiem w serialu o ksywie Rysiek w rzeczywistości to Ryszard P. ps Krzyś(ek).

Kowal to natomiast na 99% Janusz P. ps.Parasol, chociaż dużo osób Pruszkowie nie lubiło Masy i dużo miało kluby.

W świadku koronnym (pewnie w serialu też się pojawi) był też gostek co obrabował konwój z pieniędzmi. Na 100% jestem pewien, że to Marek Cz. ps. Rympałek aresztowany w 1996 po napadzie stulecia na konwój ZOZ-u wiozący 1,2 miliona złotych

pozdrawiam vogel

• Podinspektor Paweł Sikora (Artur Żmijewski)
          Jest oficerem warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego. Pracuje w wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej. Zajmuje się rozszyfrowywaniem stołecznych grup przestępczych. Inteligentny, lecz małomówny. Typ pracoholika, którego celem jest osiąganie sukcesów. Jest uczciwy i naiwnie wierzy w triumf dobra nad złem. Nieustannie rozdarty między czasochłonną pracą i domem rodzinnym.

Jan "Blacha" Blachowski (Robert Więckiewicz)
          "Kapitan" w gangu pruszkowskim. Choć posiada raczej kiepskie wykształcenie, to nadrabia to inteligencją. Ma żonę i córkę, dla których gotów jest na największe poświecenie. Zna swoje miejsce w grupie i nie łamie zasad, które ustanowił zarząd gangu. Jednak tylko do czasu, kiedy musi wybierać między mafią i rodziną.

Robert Gazda (Krzysztof Globisz)
          Lojalny przyjaciel Sikory, z którym prowadzi śledztwo w sprawie grupy pruszkowskiej. Jest świetnym policjantem, choć jednocześnie skrywa pewną tajemnicę. W życiu prywatnym, to lekkoduch i kobieciarz. Żyje ponad stan. Lubi markowe ubrania i dobre samochody.

Generał Adam Potocki (Jan Frycz)
          Zastępca komendanta głównego policji. Oficer legenda. To on zapoczątkował działalność CBŚ. Tropi nieuczciwości i przestępstwa w najwyższych kręgach władzy. Ceni Sikorę i popiera jego niebanalne metody działania.

Władysław "Skalpel" Różycki (Szymon Bobrowski)
          Oddany przyjaciel Blachy. Jest najmłodszym członkiem zarządu grupy pruszkowskiej. Pochodzi z bogatej rodziny, więc życie gangsterskie traktuje trochę jak przygodę. Nie myśli o przyszłości i nie ma świadomości konsekwencji wynikających z bycia w grupie przestępczej.

Szef gangsterów (Maciej Kozłowski)
          Nieformalnie uznawany za przywódcę grupy pruszkowskiej. Z żoną Haliną mieszka w eleganckiej willi, ale częściej widywany jest w warszawskich klubach.

Jarosław "Kowal" Kowalik
          Członek zarządu grupy pruszkowskiej. Właściciel lokalu "U Kowala?. Nienawidzi Blachy. Nie ufa mu, gdyż podejrzewa go o zdradę. To bezkompromisowy i zepsuty człowiek. Zabójstwo czy gwałt jest dla niego chlebem powszednim.

Franciszek "Ptasiek" Żuk (Marian Dziędziel)
          Szef gangu wołomińskiego. Na pozór łagodny i filozoficznie nastawiony do życia. Tak naprawdę, "Ptasiek" to mściwy, nie zdolny do przebaczania, gangster. Bardzo dba o rodzinę. Uważa się z lokalnego patriotę.

W przedstawionym w "Odwróconych" męskim świecie mafii funkcjonują także kobiety. W tle niebezpiecznych rozrywek pojawiają się żony i dzieci gangsterów oraz policjantów.

Joanna Sikora (Anna Radwan)
          Żona podinspektora Pawła Sikory. Pracuje jako psycholog w szkole podstawowej. Lubi swoją pracę, lecz bardziej jest pochłonięta problemami rodzinnymi - chorym synkiem i wychowaniem dorastającej córki. Z Sikorą stanowi udane małżeństwo. Rozumie pracę męża, ale coraz gorzej znosi ciężką sytuację rodzinną.

Krystyna Marecka (Danuta Stenka)
          Sędzia Sądu Okręgowego. Lubiana przez media, chętnie wypowiada się w telewizyji. Jest bezkompromisowa. W brutalny sposób potrafi wytknąć policjantom błędy. Świadoma swojej urody i uroku osobistego, próbuje zainteresować sobą podinspektora Sikorę.

Mira Blachowska (Małgorzata Foremniak)
          Żona "Blachy". Zajmuje się domem i wychowaniem córki, Kasi. Choć ceni osiągnięty, wysoki standard życia, to obawia się o bezpieczeństwo swojej rodziny. Chciałaby, aby mąż wycofał się z gangu. Denerwują ją prymitywni koledzy męża, bo uważa, że sama ulepiona jest z lepszej gliny.

Laura Różycka (Anna Dereszowska)
          Żona "Skalpela", bezgranicznie w nim zakochana. Lubi życie w luksusie. Jest trochę płytka i naiwna. Przyjaźni się z Mirą Blachowską, ale jest jej całkowitym przeciwieństwem.

Mariola Żuk (Anna Dymna)
          Żona "Ptaśka". Z pozoru łagodna i ciepła kobieta. W rzeczywistości jednak twarda. Ma w sobie upór, który determinuje postępowanie jej i męża. Nigdy nie wybacza.

• Haha i dokładnie tak obstawiałem jak mówiliście tylko myslałem że sikora to jest Rapacki - imienia nie pamietam...

Ogólnie serial jest dobry bo dobrze odzwierciedla polską mafie, ale mysle ze Historia wolomina byla bardziej ciekawsza, bo tam było duzo zabójstw i "przyjacielskich zdrad" w Wołominie sami siebie zniszczyli i nie musial ich wydawać Masa. A tym co sie nie podoba serial i film są pesymistycznie nastawieni na Polskie seriale:D:D

• Piotr W. czyli Piotr Wróbel, oskarżony później przez Masę i osadzony w areszcie za współpracę z mafią. To chora sytuacja i przykład na to jak Policja odwdzięcza się swoim najlepszym pracownikom.

• Może w drugim sezonie dadzą historię wołomina? :P Jak sądzicie?

• Skalpel to na pewno Kiełbasa - potwierdza to autentyczny epizod z ksywa "Penis" - ktoś faktycznie zadzwonil na infolinie pewnej gazety i pomowil w ten sposob Wojtka K.

• 1.Dziennikarz (Leszek Lichota) - to Piotr Pytlakowski (publicysta, pracuje w dziale krajowym tygodnika ?Newsweek Polska?, dziennikarz ?Polityki?, pracował przy produkcji filmu dokumentalnego "Alfabet mafii" i przy serialu "Odwróceni". Wątek z penisem jest prawdziwy, ale w rzeczywistości na Pytlakowskiego Kiełbasa wydał wyrok ale nie zdążył go wykonać.
    2.Pani Sędzia (Danuta Stenka) - ale nie pamiętam jak się nazywa w rzeczywistości

• rozszyfrowalem to dokladnie tak samo choc wile watkow jest pomieszanych pomiedzy postaciami. wogole malo wspolnego ten film ma z prawdą... pozmieniali prawie wszystko.

• Nie zgadzam się że Zieliński gra rolę beznadziejnie , bo moim zdaniem jego gra jest najjaśniejszym punktem serialu. Scena w której się modlił jest jedną najlepszych dotychczas pokazanych.

• W ostatnim odcinku bylo nawiazanie Ptaśka do Dziada, kiedy gosc z telewizji mowi do niego po ksywce, a on ze Ptasiek to jest jego brat. Tak wlasnie robil Dziad, nawet pisal tak w swojej ksiazce Swiat wg Dziada

• a ja sie chcialem zapytac czy Lewar z serialu to w odpowiednik Rympalka? bo mnie sie tak zdaje;]

• Wszystko wskazuje na to, że Lewar nie jest odpowiednikiem Rympałka. Takich Lewarów w pruszkowskich okolicach były dziesiątki. Na jego przykładzie chcieli najprawdopodobniej pokazać, że od każdej "akcji" na terenie kontrolowanym przez "Pruszków" trzeba płacić "pruszkowskim" i mieć na taka "akcję" zgodę.

• w rzeczywistosci był napad na konwój (lewar i spolka w filmie) ale kto naprawde za tym stał to nie pamietam - w Alfabecie Mafii było to wyjasnione, a co do Jana Frycza to wydaje mi sie ze to był Generał Papała a Sikora to naprawde Piotr Wróbel, strasznie pokrecili watek kradziezy papieru na banknoty, w filmie - gang pruszkowa 5 ton (to sie zgadza) ale nie było to euro tylko ruble i naprawde zrobiła to grupa wołomińska, duzo pomieszanych faktów jest jak np. spotkania filmowego Ozgi ze Skalpelem w rzeczywistosci wcale takiego czegos nie było. Rowniez nasłanie killera przez mnicha na 5 osob grupy wołominskiej w barze "nie pamietam jak sie nazywa" to tez bujda, bo bylo to porachunki miedzy wołominem, tak samo zabojstwo Skalpela - prawdziwe przezwisko Kiełbasa, został on postrzelony z serii karabinu maszynowego a nie jak filmie z obrzyma, jakos nigdy sie tym nie interesowałem ale po zobaczeniu Odwróconych zaczełem o tym duzo czytac i ogladac odcinki Alfabet Mafii :) bardzo polecam.

• Generał Potocki grany przez Frycza to w rzeczywistości Generał Rapacki, imienia nie pamiętam.
    [spoiler] Imho spieprzyli strasznie sprawę z tym papierem w ostatnim odcinku. Gdyby Generał odkupił od nich papier za grubą kasę jak to było powiedziane w 'Alfabecie Mafii' wyglądałoby to moim zdaniem o wiele ciekawiej niż zwykłe 'zostawienie chłopaków w spokoju' ;-)

• mnie sie osobiscie wydaje ze Rysiek czyli ten z pieskiem to "Budzik"

• masz racje "Budzik" nie byl chyba nawet w zarzadzie ale ciezko jest jednoznacznie stwierdzic kogo odzwierciedla postac grana przez Chabiora

• Mi sie wydaje że Mnich to malizna, ponieważ malizna była zamieszany w zabójstwo pershinga, a po za tym słownik nie zabił aż tyle osób i był blisko z pershingiem a malizna był troche pokręcony i nienawidził masy

• A do kogo upodobniony jest "Lewar"? Moim zdaniem jest to Ryszard Niemczyk (wyrok 25 lat więzienia). Zabił Kolikowskiego ("Pershinga") w Zakopanym. Członek mafii pruszkowskiej bądź wołomińskiej. A Wam jak się wydaje???

• Podobnie jak Żbikowski uważam, że Lewar miał wielu "odpowiedników". Byli to członkowie pomniejszych gangów, którzy z każdej robótki musieli opłacać się Pruszkowowi. Dużo analogii u Lewara w serialu nawiązuje do Marka Cz.ps."Rympałek". I gwoli ścisłości Pershinga zabił Ryszard Bogucki. Niemczyk był przy zabójstwie, ale odwracał uwagę i odstraszał "gapiów" strzelając w powietrze, kiedy Bogucki zabijał Pershinga.

• http://odwroceni.deser.org/article.php?id016-prawdziwi-gangs...

Tu macie fajną stronkę gdzie możecie zobaczyc kim są bohaterowie serialu.

• Szkoda, że nikomu tutaj nie przyszło na myśl, że niektóre postacie łączą cechy kilku osób i nie sa odpowiednikami jednej konkretnej osoby. Z tej fajnej stronki dowiadujemy się, że Żbików ze swoim Millennium Logistics Park zatrudniającym 2 tyś ludzi, nowymi inwestycjami i osiedlami ciągle jest dzielnica nędzy, żona Masy to Małgorzata Foremniak tylko w innej fryzurze ,dzieciaki Parasola mają ciągle 3, 6 i 8 lat (mimochodem gratuluję "ośmiolatkowi" zrobienia prawka), synowie "Dziada" mają się dobrze (nie wiem od kiedy przejebane znaczy dobrze, ale autor widac ma niezłe poczucie humoru), śp. Ryszrad Pawlik jako jeden z pierwszych trafił za kratki w obławie na pruszkowskich ( pomijając chyba fakt, że ukrywał się jakieś 30 miesięcy po czym sam zgłosił się na Policję). Popraw co nieco kolego.

• Szkoda, że nikomu tutaj nie przyszło na myśl, że niektóre postacie łączą cechy kilku osób i nie sa odpowiednikami jednej konkretnej osoby. Z tej fajnej stronki dowiadujemy się, że Żbików ze swoim Millennium Logistics Park zatrudniającym 2 tyś ludzi, nowymi inwestycjami i osiedlami ciągle jest dzielnica nędzy, żona Masy to Małgorzata Foremniak tylko w innej fryzurze ,dzieciaki Parasola mają ciągle 3, 6 i 8 lat (mimochodem gratuluję "ośmiolatkowi" zrobienia prawka), synowie "Dziada" mają się dobrze (nie wiem od kiedy przejebane znaczy dobrze, ale autor widac ma niezłe poczucie humoru), śp. Ryszrad Pawlik jako jeden z pierwszych trafił za kratki w obławie na pruszkowskich ( pomijając chyba fakt, że ukrywał się jakieś 30 miesięcy po czym sam zgłosił się na Policję). Popraw co nieco kolego.

• No to może zamiast krytykować stwórz lepszą stronę albo napisz kilka postów z bardziej aktualnymi informacjami. Opisz miasto - jak wygląda dziś, opisz gangsterów, tych którzy siedzą, tych co odeszli czy tych co dziś próbują swoich sił.
        Krytykować jest łatwo, zrobić coś trudniej.
        A z tego co pisałeś na forum widzę że trochę ciekawych informacji masz.

• Tutaj kilka informacji do tematu pochodzącychz SE (Ewa Ornacka):
          Spotykamy się w wynajętym przez nas mieszkaniu w Warszawie-Ursusie. Piotr Wróbel (43 l.) to były policjant z Centralnego Biura Śledczego, który zwerbował do współpracy Jarosława S. ps. Masa. Nikomu jeszcze o tym nie opowiadał. Teraz ujawnia kulisy walki z mafią i historię pozyskania do współpracy najsławniejszego ze świadków koronnych.
          - Jak udało się zwerbować "Masę"?

- On chyba na to czekał. Miał już powoli wszystkiego dosyć. Chciał robić legalne interesy. Żona nie tolerowała jego gangsterskich wyczynów. "Masa" powoli dorastał do decyzji. Któregoś dnia się spotkaliśmy
          - Gdzie?

- Kiedyś szefowie grupy bawili się z okazji imienin Raźniaka - jednego z najważniejszych ludzi w mafii. Czekaliśmy na nich pod blokiem w Warszawie. Grzecznie odrzucili broń. W komendzie, gdzie ich przesłuchiwaliśmy, "Masa" trafił do mnie. Wtedy trwała w Warszawie prawdziwa wojna między "Pruszkowem" i "Wołominem". Wybuchały bomby, płonęły lokale.
          - Jak wyglądała rozmowa?

- Działałem trochę po omacku, na zasadzie "a nuż się uda". Nic na niego nie miałem. Blefowałem. Widziałem tylko, że on się boi. W końcu wykrztusił, że właściwie może mi pomóc w wyjaśnieniu wybuchów. "Mądra decyzja" - powiedziałem.
          - A może chciał waszymi rękoma wykończyć konkurencję?

- Każdy motyw jest dobry. Faktycznie najczęściej wystawiał nam ludzi z "Wołomina", ale nie tylko. Pomógł nam rozwikłać kulisy wielu napadów i zabójstw.
          - Na swoich też przynosił jakieś informacje?

- Najpierw mówił, że nic o nich nie powie. Ale i to z czasem się zmieniło.
          - Dlaczego?

- Grupa niezbyt go lubiła. Zwłaszcza gdy zbliżył się do "Pershinga". Zaczął z nim robić legalne interesy. Muzyka disco polo zawdzięcza im swój rozwój. Potem robili niezły biznes z politykami. Rozkręcili hurtownie papierosów. Na "Masę" i "Pershinga" "starzy" z mafii nałożyli wysoką karę pieniężną za to, że nie dzielili się dochodami ze spółki z politykami. Wykorzystałem dogodny moment i "Masa" zaczął mi dawać informacje o "Pruszkowie".
          - Gdzie się spotykaliście?

- Z dala od wścibskich oczu. Na przykład przed warszawskim Okęciem, w pobliżu magazynów koło przejazdu kolejowego. Śmiesznie to wyglądało: pełno krzaków, a obok "wypasiony" mercedes, którym "Masa" lubił jeździć, no i mój wiśniowy służbowy polonez. Spotykaliśmy się też przy warszawskim zoo, z tyłu, na parkingu.
          - Pruszkowscy domyślali się, że "Masa" zdradził?

- Kiedyś Jarek stracił czujność i w knajpie na Woli zobaczyli nas razem ludzie z gangu. Wtedy właśnie powstała legenda, że jestem jego "psem", że on mnie kupił.
          - Przymykaliście oczy na jego sprawki?

- Nie. Chociaż "Masa" nie stał się uczciwym człowiekiem w jednej chwili. Przyznał się publicznie do przekazania zabójcy broni, z której zastrzelono jego przyjaciela - Wojtka Kiełbińskiego. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że przekazał też polecenie od zarządu, by "Kiełbasę" zabito. Ale dowodów brak.
          - "Starzy" mogli w każdej chwili wydać też wyrok na "Masę".

- Zagrożenie rosło. Kiedyś podłożyli mu bombę, ale ją zauważył. Później w pobliżu jego domu wybuchł samochód pułapka. "Masa" ocalał tylko dlatego, że tamtego dnia kierowca nie zaparkował jak zwykle pod wejściem, bo dojazd był oblodzony. Jarek zabrał reklamówki z zakupami i szedł do domu, gdy nastąpił przedwczesny wybuch. Kiedy opadł dym, osmolony "Masa" stał przerażony z uchwytami reklamówek, które pozostały w jego dłoniach.
          - To prawda, że miał zginąć zaraz po "Pershingu"?

- Byłem pierwszym, który mu to w oczy powiedział. To zdecydowało, że zaczął myśleć o całkowitym "odwróceniu". Mówiłem mu, że może zostać świadkiem koronnym. Zamknęliśmy go za ściąganie haraczy. Wszystko zostało przygotowane do "odwrócenia". Aż tu nagle wylądowałem w areszcie. Do dziś trudno mi zrozumieć, dlaczego Jarek mnie oskarżył i wywrócił do góry nogami całe moje życie.

Polski świadek koronny numer jeden

MASA Dzięki zeznaniom Jarosława S. ps. Masa (45 l.) udało się skazać wszystkich szefów gangu pruszkowskiego - najpotężniejszej w latach 90. grupy mafijnej. "Masa" zrobił karierę w sposób typowy dla mafiosów. Najpierw handlował walutą, później napadał na tiry i ściągał haracze dla bossów gangu, zwanych "starymi". Kiedy zaczął rozkręcać większe interesy, stał się solą w oku dla szefów mafii. Gangsterzy podejrzewali, że "Masa" współpracuje z policją. Oficerem prowadzącym Jarosława S. - agenta o pseudonimie "Książę" - był od 1994 roku jeden z najmłodszych i najzdolniejszych oficerów Centralnego Biura Śledczego, podinsp. Piotr Wróbel. Latem 2000 roku pod wpływem wcześniejszych kontaktów z Wróblem oraz bezpośredniej rozmowy z prokuratorem Jerzym Mierzewskim "Masa" zdecydował się zostać świadkiem koronnym.

Artur Żmijewski gra w serialu "Odwróceni" (TVN) Pawła Sikorę, oficera policji, który werbuje pruszkowskiego gangstera o pseudonimie Blacha. Chociaż scenarzyści oficjalnie nie chcieli potwierdzić związków filmowych bohaterów z realnymi postaciami, to "Super Express" - jeszcze zanim serial pojawił się na antenie - rozszyfrował, kim naprawdę są "Odwróceni". Policjant Sikora to w rzeczywistości Piotr Wróbel, oficer CBŚ, który zwerbował do współpracy Jarosława S. ps. Masa - filmowego "Blachę" (gra go Robert Więckiewicz). Żmijewski i Wróbel nigdy się nie spotkali. - Jest ode mnie przystojniejszy i spokojniejszy - tak w rozmowie z nami Wróbel ocenił filmowego Sikorę. Od kiedy serial zdobył widzów, koledzy z pracy zaczęli na Wróbla wołać Sikora.

• c.d.
            "On myślał, że jesteśmy przyjaciółmi
            - A było inaczej?

- (cisza) ale to nie znaczy, że mogłem kryć jego przestępstwa. Wciąż pozostawałem policjantem, a on moim agentem. Pomimo całej sympatii.
            - I przyszło zamknąć przyjaciela do aresztu?

- W grudniu 1999 roku przyjechałem do jego domu, do Komorowa, żeby go zatrzymać. Według Jarka to była zdrada.
            - Co przeskrobał "Masa"?

- Pożyczył "Rudemu" sporą kwotę na rozwój firmy. Potem żądał zwrotu na lichwiarskich odsetkach. Wyglądało to na ściąganie haraczu. Kiedy "Rudy" odmówił płacenia, "Masa" wysłał do niego bandę z Mokotowa, która strasznie go obiła. Musiałem zatrzymać swojego agenta.
            - Nie mógł tego zrobić ktoś inny?

- Miało być bez udziału antyterrorystów. Uważałem, że to mu się należy. W końcu tyle lat dla mnie pracował.
            - Ale "Masa" zeznał, że pijany Wróbel próbował go ostrzec przed planowanymi ruchami policji.

- Ostrzegałem go przed jego kumplami z gangu, którzy chcieli go zabić. To było kilka godzin po śmierci "Pershinga". Nigdy nie widziałem "Masy" tak przerażonego, chodził w kamizelce kuloodpornej. Powiedziałem: "Teraz ty jesteś pierwszy na liście. Trzeba zrobić wszystko, żebyś przeżył".
            - Dlaczego zabito "Pershinga", a nie "Masę" - konfidenta?

- Bali się, że "Pershing" będzie chciał odzyskać władzę.
            - Nie mogli się z nimi dogadać?

- To był ich największy błąd.
            - Dlaczego?

- "Pruszków" miał pretensje do "Pershinga" i "Masy", że prowadzą z jednym z senatorów legalne interesy i nie dzielą się dochodami. Ale zabójstwo "Pershinga" przyparło "Masę" do ściany. Wiedział, że następny może być on.
            - No i został świadkiem koronnym.

- Pogrążając wszystkich szefów mafii pruszkowskiej.
            - Także policjanta z CBŚ - Piotra Wróbla.

- Po latach dowiedziałem się, że do obciążających mnie zeznań namówili go moi przełożeni. Do dziś nie mogę tego zrozumieć. Szkoda gadać. Jeden z nich zeznał, że mafia pruszkowska kupiła mi zielonego poloneza i odkurzacz. To już była paranoja.
            - Tropili przecieki, bo ktoś zdradzał policję.

- Ale nie ja! Niektórzy "odwróceni" przez gangsterów policjanci byli u nich na pensji. "Rympałek" kupił sobie jednego z kryminalnych. Pomógł im przy napadzie stulecia. Zrabowano wtedy ponad milion złotych. Gościu podrzucił wtedy jakieś fanty z napadu, uwiarygodnił się i kierował nas na fałszywe tropy, ale złapaliśmy jego ślad na podsłuchu. A ja zostałem aresztowany, bo niby miałem żądać od agenta łapówki.
            - W areszcie siedzieli ludzie zamykani przez CBŚ.

- Cały mój świat wywalił się do góry nogami. Nie zapomnę chwili, gdy zamknęła się za mną więzienna brama. Jedna z gazet napisała, że pracowałem dla "Pruszkowa". Przeżyłem szok. Ale... tekst ten przeczytali recydywiści i przestraszyli się. Miałem przynajmniej spokój.
            - Doszło do konfrontacji z "Masą"?

- Widzieliśmy się dwukrotnie, w prokuraturze. Najpierw podtrzymywał swoje zeznania, które mnie obciążały, ale następnym razem mówił zupełnie co innego.
            - Czyli, że żądania łapówki nie było?

- Zasłaniał się niepamięcią. Wyraził zdziwienie, że postawiono mi zarzuty, wsadzono do celi, bo - jak to określił - cała ta historia powinna się skończyć jedynie postępowaniem wyjaśniającym w policji.
            - Na co liczył, na przebaczenie?

- Tego nie wiem. Ale wtedy, podczas tej drugiej konfrontacji, pomiędzy nami zapanowała taka atmosfera jak kiedyś, gdy musieliśmy chować się po krzakach. Prosiłem go, żeby na siebie uważał. Wielokrotnie słyszałem w kryminale, że za zlikwidowanie Jarka pruszkowscy są gotowi wyłożyć milion dolarów.
            - Mijają lata, żal do "Masy" pozostał?

- O te sześć miesięcy w areszcie - tak. Nie załamałem się. Moja rodzina nie była tak silna psychicznie, szczególnie żona i dwaj synowie. Przeżyli koszmar. Ale zawsze trzeba być gotowym do przebaczenia, chociaż to trudne.
            - Co dalej? Powrót do policji?

- Gdyby sąd mnie uniewinnił Może. Chociaż życie nauczyło mnie, że policja to nie jest łatwy chleb

(superepress : ornacka, biedziak)

• Jeżeli Mnich to Słowik to aktor i postac do której nawiązuje jego rola mają dokładnie to samo nazwisko :)

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: