PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=765492}

Templariusze

Knightfall
6,6 9 230
ocen
6,6 10 1 9230
Templariusze
powrót do forum serialu Templariusze

To czasy w których Europa stworzyła swoją tożsamość. Władze świeckie i kościelne wzajemnie się wspierając lub walcząc z sobą miały jednak wspólną podstawę jaką było chrześcijaństwo. Templariusze, podobnie jak kiedyś my stanowili przedmurze chrześcijaństwa choć w innym czasie i miejscu. A tutaj mamy filmik przygodowo sensacyjny z historią w tle. Tak na niego patrzmy nie zacietrzewiając się zbytnio. Tylko ta tęsknota za poziomem Elżbiety, Klaudiusza,Bony...

Winnetou28

Szanowny założycielu tegoż tematu na tymże forum,
nie popadajmy w jakąś nadmuchaną emfazę na temat piękna tej epoki, bo nawet nie wnikliwy badacz/obserwator dopatrzy się w niej wielu niepięknych rzeczy... na pewno epoka ciekawa i dynamiczna. A, nie szafujmy za bardzo pojęciem "chrześcijaństwo" w procesie kształtowania się cywilizacji europejskiej, bowiem, by zacytować pewnego myśliciela w takim sensie "... słowo »chrześcijaństwo« jest nieporozumieniem — w gruncie istniał tylko jeden chrześcijanin i ten umarł na krzyżu". Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 4
trosciak

Tak. Emfaza nie zawsze jest potrzebna. Na dodatek my ludzie przechodzimy przez kolejne epoki niosąc garb prawie zawsze tych samych błędów. Ale dla wielu chrześcijaństwo jest jakimś wzorem do naśladowania. Z mniejszym lub większym powodzeniem. Miłego wieczoru.

Winnetou28

Tak, co prawda to prawda. Zapomniałem podziękować za odradzenie mi tego serialu - po to wlazłem na pierwszy post na forum -, przekonał mnie Pan pisząc o odstawaniu poziomem od wyszczególnionych przez Pana innych seriali historycznych... jeśli w Pana odpowiedzi odnalazłem jakąś fatalną nutkę pesymizmu to mogę doradzić by żyć, błądzić, nieść ten garb nie garbiąc się, i w ogole co tam w definicji bycia człowiekiem. Głowa do góry.
eh te młode człowieki i ich refleksyjność...

użytkownik usunięty
Winnetou28

Templariusze byli taką samą ozdobą Europy, jak Krzyżacy Polski. Może na początku faktycznie wypełniali swoje obowiązki ale gdy tylko poczuli kasę przeszło im. Zawsze tak było i jest. Serial wizualnie niby w miarę ok (ale jak większość kanału History zaledwie quasi historyczny) na pewno jest pochwałą hipokryzji.

ocenił(a) serial na 4

Pamiętajmy jednak, że wszystkie zakony ogromną część swojego majątku posiadły drogą nadań od koronowanych głów, a także datków zwykłych ludzi. Krzyżacy postawili potem na rozwój państwowo polityczny, a Templariusze wykorzystali swoje umiejętności ekonomiczne. Każdy kij ma dwa końce.

użytkownik usunięty
Winnetou28

Fakt w dzisiejszych czasach też trzeba uważać komu się daję kasę.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

Templariusze byli chorymi fanatykami, którzy swoje krwawe krucjaty i łupieże usprawiedliwiali Boską interwencją.

ocenił(a) serial na 4
viatori

Bardzo niesprawiedliwa ocena. Myślę że to przesilenie wiosenne. Moje prywatne zdanie to gdyby nie cały ruch krucjatowy i udział w nim templariuszy, Islam mógłby zapanować nad znaczną częścią Europy dawno temu. Poczekamy jeszcze trochę i Ci rycerze będą znowu potrzebni.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

Przede wszystkim oddzielmy Religię od Rzeczywistości. Wiara/y to narzędzie władzy stworzone do manipulowania ludźmi. Akurat templariusze byli wyjątkowo okrutni i paskudni podczas swoich "podbojów". To z resztą właśnie Islamscy lekarze ratowali Chrześcijan podczas epidemii w Jerozolimie (nie patrząc na różnice i bariery kulturowe, myślisz że templariusze zrobiliby coś podobnego?). Właściwie Islamiści jedynie się bronili (mówię o tych prawdziwych, nie ortodoksach). Nie zrozum mnie źle. Ideały i kodeks Katolicki, który propagował Jezus i jego uczniowie ( o ile w ogóle istnieli) są mi bliskie i staram się ich przestrzegać. Kościół to już zupełnie inna bajka. Instytucja stworzona do zarobku i ciemiężenia podatnych umysłów. Nie bez powodu bank Watykański jest najbogatszym na świecie, a w Afryce dzieci głodują, troszkę zalatuje hipokryzją.

ocenił(a) serial na 4
viatori

Zatem czujesz się zmanipulowany przez tych którzy "wymyślili wiarę". Elementy wiary niektórzy naukowcy dostrzegają już w pochówkach neandertalczyków. A chrześcijaństwo to religia objawiona człowiekowi przez Boga różnymi drogami. Można uwierzyć lub nie. Zakon Templariuszy, podobnie jak Joannitów i Krzyżaków od swego zarania miał wpisaną pomoc bliźniemu. Opieka nad pątnikami i chorymi mieszkańcami odbitych islamowi ziem. W największym szpitalu Joannitów było 1000 miejsc. Trzy razy w tygodniu mięso, a dla chorych Żydów czy Turków odpowiednia dieta. A Joannici byli nie mniej bitni od Templariuszy. Obie walczące strony dopuszczały się okropności, ale to Islam od czasów Mahometa uderzył na cywilizację chrześcijańską. Sytuacja w Afryce to wina polityków, a Kościół pomagał tam w różny sposób.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

Ja akurat zmanipulowany się nie czuję, ponieważ względnie wcześnie ( jako 10-12-latek, dokładnie nie pamiętam, stare dzieje) zorientowałem się, że instytucje religijne to tylko narzędzie do kontroli tłumu. Niestety zdecydowana większość populacji zmanipulowana jest. Każda nowo powstała Religia, zanim urosła w siłę, nazywana była sektą i tak traktowana. Co do "elementów wiary" to prawda. Odkąd człowiek zaczął logicznie myśleć to zawsze w każdej społeczności, mniejszej czy większej, pojawiała się osoba (szaman, znachor, medium, itd), która zauważyła jak tego typu manipulacja psychiczna ( wmawianie ludowi, że służymy wyższym bytom ) jest w stanie zapewnić lepszy status społeczny i dobrobyt. Nie twierdzę, że wszyscy przedstawiciele Religii są źli, trafiają się też tacy, którzy piastują wartości przekazane przez Boga (albo wymyślone przez mądrych ludzi, bo dowodu na jego istnienie nie uświadczyliśmy) i szczerze, bezinteresownie, pomagają bliźnim, nawet kosztem własnego zdrowia czy życia ale jest to zdecydowana mniejszość. W każdym razie mam przykład pod nosem. Z własnej parafii. Od 7 lat proboszcz buduje kościół, regularnie, raz w miesiącu jakiś "niewolnik" obchodzi okolicę zbierając daninę na ww budynek (za mniej niż 100zł zostaje się potraktowanym nienawistnym wzrokiem;). I tak po 7 latach zbierania kościół nadal jest niewykończony. Proboszcz za to ma plebanię większą od kościoła, nowego suwa z 2017 roku ( i 2 inne auta ). Zatrudnia kucharkę i kościelnego, a wikariusz odbębnia za niego msze. Głupi lud patrzy na to i nic nie robi, bo to przecież przedstawiciel Pana.

ocenił(a) serial na 4
viatori

Z pewnością sytuacja z Twojej parafii nie jest jedyna. Ostatnio dowiedziałem się że mój proboszcz zaliczył odwyk. To niczego nie zmienia. Przypomnijmy sobie co Chrystus powiedział o faryzeuszach, "plemię żmijowe". A byli oni elitą, obok saduceuszy. Dzisiaj zerkając w telewizor widzimy jak wiele osób z tkzw. zaufania społecznego potrafi się stoczyć, z sutanną czy bez. To wszystko wchodzi w skład natury ludzkiej. Lepiej wspominać dobre przykłady. Kiedy Karol Wojtyła przyszedł na swoją pierwszą parafię, to gospodyni myślała że to ktoś po prośbie. Przyszły papież nie miał butów, bo po drodze oddał je żebrakowi. Instytucja Kościoła musiała powstać, aby uniknąć rozbiciu nauk Jezusa. I jak każdą ludzka organizacja ma wady i zalety. Trzeba w końcu wspominać o przeciwniku Boga i Człowieka, szatanie. On nie śpi, całe 24 godziny kusi, kłamie, mami słabego człowieka. Co do Templariuszy i wypraw krzyżowych to polecam książkę Chwała krucjat.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

"Chwała Krucjat" to bardzo subiektywna książka. Autor przedstawia tylko 1 punkt widzenia i nie pozwala go kwestionować. Jasne opiera się na historii ale tej spisanej po jednej stronie barykady. Aby uzyskać pełny obraz należy zapoznać się z opinią obu stron konfliktu. Dlatego polecam sięgnąć po lekturę, która obrazuje sytuację z punktu widzenia Islamistów. Wtedy można to wypośrodkować i uzyskać obiektywny obraz. Ślepa wiara w jeden nurt religijny i próba na siłę przekonywania do tego Innych (albo nasza wiara albo wynocha) to, beż obrazy, zwykła hipokryzja. Jezus tak nie nauczał i jako część Boskiej Trójcy, wypowiadał się też w imieniu Boga, a ten obdarzył nas wolną wolą nie bez powodu, dał nam prawo wyboru. Templariusze nie wyruszali na wyprawy z dobroci serca. Wyruszali po to aby odbijać ziemie. Dziwnym trafem odbijali je tam gdzie było najwięcej bogactw do zagrabienia. Jezus za to nauczał pokory, ubóstwa i wybaczania. Nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Większość Templariuszy (mięsko armatnie) to byli dobrzy i prawi ludzie ale dowodzącym nimi "grubymi rybami" chodziło tylko o jedno, złoto, złoto, złoto. To, że przy okazji udało się pomóc nielicznym, poszkodowanych z resztą w wyniku tego konfliktu, niewiele zmienia. Co do Karola Wojtyły to był naprawdę dobrym człowiekiem i za to go podziwiam (chociaż możliwe, że też jakiegoś "trupa w szafie" trzymał, niestety bez dowodów, w dzisiejszym świecie, nie mamy nic). Za to nasz obecny Papierz, który pozuje na takiego męczennika, podobno w 1983 roku sprzedał służbom wszystkich swoich kolegów,z których część zaginęła bez wieści, podczas przewrotu politycznego w Argentynie. Znów można powiedzieć, że ludzie nie są doskonali i popełniają błędy ale litości. Wierzę w wyższy Byt, który nad tym naszym wszechświatem czuwa. Ale nie w instytucje religijne bazujące na polityce wzbogacania się. Że niby jak się wzbogacą to pomogą większej liczbie ludzi? Bogaci już są od wieków, a pomoc nadal marna. Mogą mieć złote kielich i obrazy ale jak przychodzi do pomocy to zapewniają jedynie najpotrzebniejsze dobra (słabe szkolnictwo i słabe jedzenie) i to tylko nielicznym. Wiele kultur specjalnych miejsc kultu nie ma (nie budują z przepychem wielkich bazylik i nie stawiają kapliczki na każdym rogu) , "Mag" datków nie zbiera, a wiara jakoś jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

ocenił(a) serial na 4
viatori

Chwała krucjat wpisuje się w nurt badań historycznych mających nadać tym wydarzeniom( zbrojnym pielgrzymkom) właściwie miejsce. Ta druga strona, z pewnością była, jest i będzie wściekła z tego powodu, że ten wysiłek zjednoczonej chrześcijańskiej Europy o 200 lat przesunął upadek Konstantynopola. A o to mahometanom wtedy chodziło. Dziś jak widać idą dalej... Na Templariuszy musimy spojrzeć z tej właściwej strony. Kim oni byli? Oczywiście mnichami, mieli surową regułę, kochali Boga i bliźniego. Ale to nie był Zakon kontemplacyjny ani żebraczy. To był Zakon rycerski. A z czego żyli rycerze? Z wojny, okupów, z własnej ziemi. Tak wyglądało średniowiecze. Mnisi-rycerze musieli łączyć obie funkcje. A na dodatek mieli jeszcze smykałkę do interesów. Mówisz że nie mieli Boga w sercu. Ależ mieli! Część z nich zdała najtrudniejszy egzamin. Powtórzę słowa z innego postu. Po klęsce pod Hittin Saladyn zawlókł poranionych rycerzy do Damaszku i dał im możliwość uratowania życia. Mieli wypowiedzieć tylko islamską mantrę, zdradzić Jezusa. Nikt tego nie uczynił i wszystkich ścięto. Postąpili więc jak 11 apostołów, nie wyparli się do końca! A przecież mogli udać, a potem dalej krzywdzić dziewice i chlać wino...(to sarkazm z mojej strony). Bogactwo kościoła nie jest dla mnie problemem, bo ja go nie konsumuję. Chyba że przybywam w otoczeniu sztuki, podziwiam zabytki związane z religią. Na ofiarę raczej daję niewiele. Ale wierzę że instytucja jest potrzebna,nam którzy też tworzą Kościół. Od magów trzymajmy się z daleka. Nie polecam też chrześcijanom zainteresowania wschodnimi religiami. To wbrew jednemu z przykazań.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

Nie twierdziłem, że wszyscy nie mieli Boga w sercu. Większość miała ale wykonywali rozkazy tych co mieli go głęboko. Niestety nie damy rady nawiązać porozumienia, ponieważ Opowiadasz się po jednej ze stron. Nie jest to w żaden sposób złe. Kim byśmy byli gdyby nie ideały. Ja niestety stronniczy być nie potrafię. Muszę obiektywnie patrzeć na świat. Moim ideałem jest zachowanie bezstronności i analiza gołych faktów, a one są takie, że gdy Muzułmanie mieli wysoko rozwinięty system kastowy i medycynę to w Europie był bród, smród i ubóstwo. Nagle pojawił się zakon, który stwierdził, że to im się wszystko należy i przystąpił do akcji. Zaznaczam, że Islamiści i Chrześcijanie Boga mają tego samego. Allah i Jahwe to 2 "imiona" tego samego Bytu. Templariusze powinni się kierować naukami Jezusa bo chrzest przyjęli. Początkowo tak było, niestety potem złoto uderzyło do głowy.
Mam ciekawy materiał, może śmieszyć, że amatorka z YouTube ale facet przedstawia tylko i wyłącznie gołe fakty, a jeżeli coś jest niejasne to nie obstaje za tym murem.
https://www.youtube.com/watch?v=G_XmvajvwHk

ocenił(a) serial na 4
viatori

Co do kultury chrześcijan, to mieszkańcy Bizancium bardzo dobrze wyglądali jeśli chodzi o czystość dnia codziennego, medycynę i nauki. Chrześcijanie zachodni zaś,mniej może na to zwracali uwagę zbyt dosłownie rozumiejąc zdanie"prochem jesteś i w proch się obrócisz". Poza tym umartwiano się, aby tym zjednać Boga. Allah identyfikowany jest z Jahwe, ale bardziej to porównanie dotyczy Żydów, nie chrześcijan. Jahwe Żydów jest zazdrosny, momentami nawet mściwy. Chrystus ukazał Boga jako bezwarunkową miłość i miłosierdzie. Mahomet będąc na łożu śmierci kazał ścigać niewiernych i wręcz ich unicestwiać, jeśli nie uwierzą w Allaha. To duża różnica. Dziś za posiadanie Biblii w Arabii Saudyjskiej czeka Cię śmierć. Program na you tube znam, jest interesujący, ale nie zastąpi solidnej lektury. Odniósł się do niego "Koszetnik" na tym forum, w temacie na którym jesteśmy. A ja mogę Ci z przyjemnością polecić konkretną pozycję np.Templariusze i Krzyżacy. Autorem jest Edward Piotrowski. Jest chyba na allegro.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

Nie chcę tu nikogo nawracać ale nasz Bóg Jahwe to również ten sam, w którego wierzą Żydzi. To, że na przestrzeni wieków pojawił się nowy ruch religijny niewiele wnosi. Jezus jest synem właśnie tego mściwego i zawistnego Bóstwa. Być może
Jahwe się zmienił ale nie jestem w stanie zrozumieć jak może to zrobić Byt istniejący ponad czasem i przestrzenią. Co do dobrej lektury, lubię je ale znów zaznaczam, że obiektywne, a nie stronnicze i raczej pisane przez prawdziwych (bezstronnych historyków?). Czasem jednak warto posłuchać historyka, który całe życie poświęcił zgłębianiu przeszłości i do tego nie obiera woli żadnej strony konfliktu.

ocenił(a) serial na 4
viatori

Jezus ukazał oblicze Jahwe właśnie jako miłosiernego Ojca. Chrześcijanie nie mówią w jednym z przykazań "...bowiem Ja jestem Twoim Bogiem zazdrosnym", a Żydzi tak. Jezus ukazał Jahwe jako Ojca dla wszystkich ludzi, a Żydzi jakby zadzierają nos do góry i twierdzą że są narodem wybranym. I tak dalej...Prac na temat wypraw krzyżowych i udziału w nich zakonów rycerskich jest wiele. Ostatnio jest raczej opinia u większości historyków, że dla europejczyków zwłaszcza pierwszej krucjaty było to przede wszystkim wielkie przeżycie religijne i radość niesienia pomocy braciom w wierze że wschodu. A my mamy też ciekawą kartę. W jednej z wypraw udział wziął rycerz Jaksa z Miechowa. Rębajło ten wracając przytargał na kilku koniach w wrogach ziemię z Jerozolimy. Potem ją rozsypał i zbudował klasztor. Fajny przykład wiary.

viatori

Ten gość to propaguje wiedze z szkoły z PRL-u gdzie teraz źle
uczą wiele rzeczy panie drogi i wielu ludzi to z niego śmieje ze przekręca. Ja se mogę powiedzieć że 2+2=5 ty nie odróżniasz mogole nauki faktów od zdania czy opinii ?. Książka z drugiej strony czyli islamu będzie miała wartość zerową gdyż nie jest to cywilizacja zachodnia oni nie maja prawa rzymskiego, filozofii greckiej logocentryki greckiej bo to jest inna cywilizacja. To w naszej cywilizacji książkę naukowa historyczna masz pisać wszystko czy dobre czy złe nie ma znaczenia. Jeśli by była to książka gdzie ma zdanie określone narzucone i wyrwane są s kontekstu to nie jest książka wtedy naukowa ani historyczna. Gasz tak bo przemawia przez ciebie wyuczona nienawiść jesteś albo niewolnikiem albo dzieckiem niewolników nic więcej.
Te wszystkie rzeczy panie drogi jak templariusze, świta inkwizycja to są zakłamane w tym tez utrzymywane przez PRL aż do dzisiaj podtrzymywane tak jak np szarża na czołgi w 1939 roku propagandy goebbelsowskiej czy pedofile ze wszyscy Książa po tym jak papież Pius napisał do katolików w Niemczech by się w skrócie przeciwstawili Hitlerowi wtedy Goebbels puścił propagandę zrobił wrażenie ze każdy ksiądz to pedofili itd. Tak jak propaganda że Watykan pomagał nazistą itd. Zawsze byli ludzie którzy nienawidzili kościoła katolickiego bo stał w poprzek ich spiską interesom i wymyślali coraz to nowe zakłamane rzeczy. Zieje z ciebie nienawiść wbita przez propagandę jest albo niewolnik albo dziecko niewolników i tyle pewnie nawet nie wiesz gdzie masz pradziadków pochowanych ani co twoja rodzina robiła przed wojna czy w czasie rozbiorów.

Damian24

Wiec dlatego tego panie viatori książka Chwała Krucjat jest normalna książka historyczna naukowa. Gadać se możesz ale jak nie robiłeś badan naukowych to jesteś wariat i tyle. Ja se mogę powiedzieć ze 2+2=5 i jeszcze mówisz ze strony islamu gdzie nie ma logocentryki greckiej masakra oO.

Damian24

Jak się tak patrze to typowy socjalista nienawiść do narodu, nienawiść do religii, nienawiść do rodziny bo to są podstawowe komórki społeczne a tu państwo ma wszystko kontrolować o to chodzi same propagandy walisz PRL-owiec jesteś i tyle.

ocenił(a) serial na 6
Damian24

Przykro mi Facet ale prl to Ty masz w żylach. Ja jestem wielkim przeciwnikiem.

ocenił(a) serial na 6
Damian24

Nie żywie nienawści do nikogo. Po prostu interpretuję fakty, które Ty jak widać w wypowiedziach interpretujesz po swojemu.
Przykro mi to mówić ale propaganda prl-owska przemawia właśnie przez Ciebie. Czas Sie nieco doedukować.

viatori

"viatori -Przede wszystkim oddzielmy Religię od Rzeczywistości. Wiara/y to narzędzie władzy stworzone do manipulowania ludźmi." Następne oO. Chrześcijaństwo jest inicjatywa oddolna i cesarze rzymscy jakbyś nie wiedział to palił na stosach Quo vadis nie czytałeś i na krzyżach ludzi kolego tak jak jezusa zwykłe ludobójstwo nic więcej. Walisz propagandy jak z książki komunistyczno nazistowskie ze pedofile wszystkie to księża ze Watykan pomagał nazista o świętej inkwizycji https://www.youtube.com/watch?v=eWAOLmaJZFc itd. Moja rodzina była w obozie koncentracyjnym i jak słyszę te nazistowsko komunistyczne propagandy to aż mi się zygać chce.

ocenił(a) serial na 6
Damian24

No i mamy impas. Otóż jestem przeciwnikiem ustroju komunistycznego, który stara się podtrzymywać w Polsce lewica (Angela). Wbrew pozorom, komunizm nie minął po 89 roku. Co do kolejnego wątku, wiara to osobiste przeżycie każdego człowieka. Nie jestem przeciwnikiem religii i przestrzegam zasad, które określał Jezus. Gość wymyślił niezły kodeks moralny. Jestem natomiast przeciwnikiem złodziejskiej i siejącej diabelską propagandę instytucji, którą jest kościół (następnym razem proszę czytać ze zrozumieniem). To właśnie Ty gadasz jak komuch, ponieważ starasz się przekonywać innych, że jest tylko jedna właściwa droga, ta którą Ty wyznajesz. Z całym szacunkiem, Otrząśnij się, a jeżeli nie to leć oglądać komuchową eurowizję.

viatori

No tak. Polska i Polak to coś co było i kontynuacja tego a była kontynuacja sztucznego państwa stworzonego stworzonego po 1945 roku, mordujesz 10% ludności elit i modelujesz go na nowo to masz PRL, a w 1989 roku była Transformacja xD zmiana kształtu i zachowanie tych samych właściwości, dali po prostu wolne wybory do PRL. Jak by była niepodległość to trzeba by wszystko rozpieprzyć sądy, policje, prokuraturę itp. i stworzyć od zera przedłożyć państwo z I RP czy II RP wtedy masz Polskę.
-------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------
"Konserwatyzm (łac. conservare – zachowywać) – ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społecznego oraz umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym, a nie rewolucyjnym charakterze zmian kulturowo-politycznych." to samo się tyczy narodowców.
-------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------
Komunizm itp to masz Rewolucyjne przez narzucanie przez państwo czy siłą fizyczna to jest komunizm a przekonywanie to właśnie na tym polega wolność. Masz mieć jak w pierwszej poprawce konstytucji USA że nikt nie ma prawa ci zabronić mówić co kole wiek nawet mowy nienawiści. To co się dzieje w europie to jest chore Myślozbrodnia jest wprowadzana do kodeksu karnego nowomowa. Się pomieszało w głowach.
-------------------------------------------------------------------------------- ----------------------
viatori na litość boską Nienawiść do narodu, nienawiść do religii i rodziny bo to są podstawowe komórki społeczne oddolne których nie da się właściwie do końca kontrolować a tu państwo ma wszystko kontrolować dlatego będą ośmieszać małżeństwo, gejów promować, śmiać się z kościoła katolickiego, jakąś pedofilie będą podkładać, propagandy puszczać że jakieś Watykan pomagał nazistą, nie wie nawet co to rozdział kościoła państwa myśli że ma nie gadać o polityce i że jakiś ateizm wszystko to ściemy. Tylko większości ludzi nie chce się czytać i łyka wszystko jak młody pelikan. Co prawda jest taka że są w kościele są agenci ZSSR itp. w instytucjach kościoła gdzie specjalnie gadają wiele rzeczy by napuszczać na kościół ale jak wszędzie. Jak jest jakaś herezja to masz dwie metody na jej zniszczenia albo krucjata albo sama się wypala.
-------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------

Damian24

Ba nawet ludzie co nie wierzyli prowadzili swoje dzieci do kościoła i ba lepiej jeździ na krucjaty to jest nasza cywilizacja i chrześcijaństwo a u nas kościół katolicki jest jej częścią i jeśli jest patriota to powinieneś jej bronić.

Winnetou28

Dokładnie Winnetou28 niewolnicy albo dzieci niewolników i tyle same propagandami w tym u nas 45 lat komuny tak jak bzdury o świętej inkwizycji. Same propagandówy socjalistów i ludzi niewidzących kościoła bo szło w poprzek ich interesom o to chodzi. Nie odróżniają nawet nauki faktów od opinii czy zdania to jak tu rozmawiać z takimi homosowietusami xD.

ocenił(a) serial na 4
Damian24

Twoja wypowiedź jest bardzo emocjonalna, ale z sensem. Musimy jednak obaj docenić kolegę Viatori że starał się wyciągać jakieś argumenty. Nie wyszydzał też ani nie obrażał religii chrześcijańskiej. A my dwaj przecież wiemy swoje. Pozdrawiam.

Winnetou28

Chłopak jest opętany ideologicznie z tego typu ludźmi miałem już do czynienia w świecie przed wymiarem sprawiedliwości, którym jest zresztą w większości dzisiaj wstyd. Od tamtego tez momentu już za bardzo nie toleruje tego typu ludzi co najwyżej atak atak atak xD. Całe szczęście że większość takich z wiekiem zmienia zdanie.

Winnetou28

Winnetou28 no może trochę emocjonalnie i szybko pisze przez to se przecinków nawet nie dałem xD

ocenił(a) serial na 4
Damian24

Po upadku komuny wartości które z grubsza trzymały naród w pionie, tzn. rodzina, patriotyzm i wiara zaczęły być obśmiewane przez wiadome media. Zawiodła też edukacja. Młodzi ludzie szukają autorytetów i wpadają w różne pułapki. Dużo pracy i czasu żeby to odwrócić.

Winnetou28

W PRL też atakowali kościół. Tu trzeba zakreślić całokształt. W pewnym sensie społeczeństwo wiarę zachowało ale co poza tym, bali się mówić wielu rzeczy, chodź u mnie mówiono trochę i przez PRL ludzie stali się pasywni by przetrwać a komuna swoje robiła. Ludzie zostali uśpieni. Przez ten czas cześć dzieci oprawców porobiły wodę z mózgu dzieciom swoich ofiar. Po 89 roku ludzie wielu rzeczy po prostu nie rozumieli i nie wiedzieli np. jak by wiedzieli że Wałęsa to Bolek to by wygrał wybory, ludzie zostali wprowadzeni w błąd. Tak samo jak wielu nie rozumie jak powinno wyglądać państwo. Prostej rzeczy jak nie można było przedłożyć z II RP to się robi państwo od zera policje czy prokuraturę itd. a tu była jakaś Transformacja, transformacja jaka transformacja oO. Tak jak po rozbiorach Polacy też byli w policji carskiej jak mój pradziadek a potem stworzyli nową policje przecież nie przedłużali policji carskiej. Polska, Francja itd to jest coś co było i kontynuacja tego a u nas jest kontynuacja PRL. Inżynieria społeczna mordujesz 10% ludności i tworzysz sztuczne państwo wstawiasz sztuczne elity nie mające nic właściwie nic wspólnego z poprzednimi to jest Komunizm PRL. Ale tak miało być i tyle to nie wina Polaków, byli trzymani w klatce przez 45 lat nie rozumieli co oni tu kombinują i tyle. A oni doskonale sobie tu wszystko zaplanowali. Jak będzie wolność to będzie wszystko dobrze robić swoje i tyle.

Damian24

Edukacja też jest była źle stworzona a raczej dobrze bo moim zdaniem właśnie o to pewnym ludziom chodziło. Zostało to zrobione specjalnie z zamysłem Winnetou28. Różnica też jest taka między II RP a III RP że po rozbiorach dlaczego tak się odbudowała Polska bo powrócili Polacy z całego świata i to Polonia odbudowała w dużej mierze Polskę a tu tego nie było po 1989 roku.

ocenił(a) serial na 4
Damian24

Po zakończeniu wojny i zbrojnej pacyfikacji społeczeństwa, zwykli ludzie chcieli normalnie żyć, ale nie zapomnieli zasad, religii, a nawet dobrego wychowania. Potem społeczeństwo, już od lat 70 siątych obśmiewało całe te trąbienie o wyższości komunizmu nad kapitalizmem. A Kościoły były nadal pełne mimo że wielu księży było TW. Najgorsze zło przyszło po okrągłym stole. Lewica laicka Solidarności dogadała się z komuchami, zawłaszczyła resztki majątku które zostały po sprzedaniu całości. Potem media obaliły wiele wartości które były zawsze u nas ważne. Dzisiaj młodym wystarcza czasem piwo z Biedronki i mecz. Ale może jeszcze się wszystko odmieni. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 6
Winnetou28

@Damian24 @Winnetou28 Pozwolę sobie wstawić cytat z filmu "Dzień świra": "Jest tylko jedna racja i Ja, my ją mamy. Jedna jest racja i ona jest przy nas. Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest Twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, że właśnie moja racja jest racja najmojsza!" - tak właśnie Brzmicie. Wydawało by się inteligentni faceci, "Otwórzcie umysły." https://www.youtube.com/watch?v=jmMm2GEFx2w

ocenił(a) serial na 4
viatori

Przyjacielu. Troszkę refleksji. Celebryta (moim zdaniem żaden reżyser, aktor z racji "syncio tatusia" ) nie jest dobrym argumentem do tego aby rozmawiać o wartościach w tle obrazu Templariusze. Lepiej Przyjacielu napisz w oparciu o jakie dobro dajesz radę przetrwać każdy dzień. Bo moje wartości już rozpoznałeś.

Winnetou28

Przede wszystkim rację ma ten, kto ją ma, a nie kto ją ma z urzędu. :)

Winnetou28

Sorry Winnetou28, mamy własne... :) a co do meritum to niestety, ale wrogom rodzaju ludzkiego nie przetłumaczysz - dla nich średniowiecze to wieki ciemne i brutalnie egzekwowany zakaz imigracji z ciepłych krajów ;) O czarnych (nawiasem mówiąc to na fali nowomowy powinni zmienić to słowo, bo jest takie okropnie rasistowskie) legendach takich jak ta o inkwizycji nie wspominając. Chapeau bas za twoje próby wytłumaczenia tłuczkom.

ocenił(a) serial na 4
tomek2123

Każdy ma prawo do własnego zdania, każda wielka idea, w tym chrześcijaństwo chcąc nie chcąc podlega krytyce. Zwłaszcza że dochodzi jednak w Kościele do niefajnych zjawisk. Jednak wielu ludzi uprawia zwykłe krytykanctwo, że oto religia ta ma służyć ogłupieniu, a wręcz zniewoleniu człowieka. A kler, czyli kasta " zarządzająca" żyje po grdykę z naiwności wiernych. Wydaje się że nie może być zgody na takie interpretacje.

Winnetou28

Oczywiście, odróżnijmy jednak krytykę od krytykanctwa (to dominuje, zwłaszcza w epoce powszechnego dostępu do informacji a zwłaszcza komentowania). I znowu zgoda, owszem dochodzi. Na moje oko sporo z tego to efekt infiltracji hierarchii po SWII (trzeba jednak oddać słuszność, że nie wszystkie jego decyzje były złe). Z łezką w oku myślę o przysiędze antymodernistycznej :)

ocenił(a) serial na 4
tomek2123

Zapoznałem się z dokumentem który przytoczyłeś i jestem wstrząśnięty. Można zamknąć oczy i przemierzyć różne okresy, by stwierdzić że byłby on aktualny w każdym. Nie mówię już o szlachetnej powadze. Ze swej strony przypominam sobie Piusa 11 i "O bezbożnym komuniźmie". Dokument ten wpadł w moje ręce w akademiku w latach schyłku komuny. Był pozycją podziemną. Był też jedynym egzemplarzem dlatego przepisałem go ręcznie i mam gdzieś jeszcze na pamiątkę tych podłych czasów.

Winnetou28

Jak widzisz dowiadujemy się czegoś nowego i mocnego w swej treści całe życie. Sama przysięga wydaje się być prosta: zasadniczo są tam wyłożone jasno podstawowe prawdy wiary a także potępione błędne tendencje reformistyczne w Kościele owego czasu (ów modernizm ogólnie pojęty ale uszczegółowiony w tekście). Zgadzam się w pełnej rozciągłości o jej aktualności w każdym okresie dziejów (zwłaszcza jej tzw. pierwszej części). Nihil novi sub sole dla osoby wierzącej i w miarę obeznanej można by rzec, a jednak trzeba było już wtedy wymagać złożenia takowej przysięgi. Tutaj bardzo ciekawy artykuł omawiający przysięgę antymodernistyczną https://www.pch24.pl/przysiega-antymodernistyczna,19900,i.html Postaram się zapoznać z "O bezbożnym komunizmie", zwłaszcza, że ów wydaje się powracać w aksamitnych rękawiczkach współcześnie... Kto wie czy nie nadejdzie w bliskich dekadach czas gdy słowa prawdy znowu trzeba będzie przepisywać ręcznie ;) Oby nie, ale może być różnie.

Winnetou28

a i takie PS bo mi się przypomniało. Taki serial: https://www.filmweb.pl/film/Templariusze.+Mi%C5%82o%C5%9B%C4%87+i+krew-2007-4228 95 (a tutaj miniserial https://www.filmweb.pl/serial/Templariusze.+Mi%C5%82o%C5%9B%C4%87+i+krew-2010-50 7298) i dalsza część historii https://www.filmweb.pl/film/Arn+-+Kr%C3%B3lestwo+na+ko%C5%84cu+drogi-2008-402482 Nie mam zielonego pojęcia jak w nich z realizmem czy historycznością, ale pamiętam że jeden z wymienionych z pewnością oglądałem i nawet mi się spodobał (ale jako opowiedziana na ekranie historia, nie w kategoriach realizmu bo tego nie pomnę). Może Ci się spodoba skoro lubisz te klimaty ;) Bo chyba gorzej niż w tym tutaj być nie może :D Wczoraj dotarłem do połowy pierwszego odcinka a resztę owego przewinąłem i kiepsko to widzę.

ocenił(a) serial na 4
tomek2123

Film o którym piszesz jest w wersji serialu, ale i także w formie jednej fabularnej części. Widziałem go w tej drugiej konwencji i byłem zachwycony. Zrobiłem też wpis na forum. Solidne kino oparte na faktach, z przejmującym obyczajowym wątkiem. A Bóg też ma w nim właściwe co do epoki miejsce. A ten tutaj serial, no cóż...adresowany do widowni mało wymagającej, szukającej dziwnych sensacji choćby na przekór faktom. Może taka moda, a może chodzi o coś więcej.

Winnetou28

Nie ma jednej Europy, która by tworzyła swoją tożsamość. Więc nie mogła tego, z logicznej konieczności, robić w średniowieczu.

Nazwa "Europa" nic Ci nie sugeruje? (A chrześcijaństwo jest rodem z Azji).

Średniowiecze było okresem rozwoju pewnych nauk (powiedzmy, że retoryki), jednocześnie jednak opóźniło rozwój innych i to z przyczyn ideolo. W porównaniu z kulturą helleńską mamy tu ogromny zastój w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych (z wyjątkiem nauk o języku graniczących nieco z logiką). Do tego było jednak okresem rozwoju mitologii. Chrześcijaństwo przeszło ogromną drogę od Jezusa i wspólnot nieformalnych II wieku do rządów papiestwa i zagubienia Jezusa gdzieś pośród walki o władzę.
Rozpatrując ewangelie jako teksty ważne dla Europy (bo przecież takie niby ważne dla chrześcijaństwa średniowiecznego) należy zauważyć, że nie pełnią one roli sensotwórczej. Odwrócona jest kolejność. Sens średniowieczu nadaje polityka (w szczególności papieska), to polityka określa, kto jest podmiotem, co jest właściwe, co jest sukcesem w życiu etc (czyli jak kategoryzować i wartościować rzeczywistość), podczas gdy przykazania Jezusa są w cieniu. Dokonany zostaje jednak wybór treści dla gminu, jest to manipulacja Biblią na potrzeby polityki. Łatwo rezygnuje się z pewnych słów Jezusa, jeśli stoją one w sprzeczności z papieską polityką.

W tym sensie średniowiecze jest kontynuowane, gdy wciąż zamiast badać Biblię traktuje się ją jako narzędzie umacniania władzy kleru.

ocenił(a) serial na 4
hyrkan

Europa która wyłoniła się z ruin cesarstwa podjęła próbę o której napisałem całkiem udaną. Mówi Ci coś Ameryka? A ona jest z Europy. Można spierać się co do metod budowania torzsamości, ale nikt nie ma prawa oskarżać tych ludzi o złą wolę. Tylko komunizm był z gruntu zły.

Winnetou28

Europa to nie jest jeden byt, który coś robi. Znów mit: Europa jako twór, który tworzy swoją tożsamość i podejmuje próby.

Komunizm niby czemu był z gruntu zły? Bo chciał zadbać o ubogich? :)

ocenił(a) serial na 4
hyrkan

Maszyna i śróbki. To taka książka jest. Dla chcących coŝ zrozumieć.

Winnetou28

W jakim języku jest napisana? Pólskim?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones