PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=683339}
5,9 814
ocen
5,9 10 1 814
Pro Evolution Soccer 2014
powrót do forum gry Pro Evolution Soccer 2014

FIFA znudziła się mi po miesiącu. "Skrypt" CPU na zdobycie bramki zniesmaczył totalnie.
Gdzieś tam napisałem, że rozgryzłem grę EA i odstawiam PES, ale teraz znowu próbuję i
niebawem osiągnę satysfakcję. Sam wgrywam łatki do strojów. Olewam Bundesligę.
Wystarczy mi to, co jest. Dopiero jak się uważniej przyglądam rozgrywce, dochodzę do
wniosku, że bije EA na głowę realizmem. PES jest trudny, ale to dobrze. Nie ma co liczyć na
schematy. Możesz wymyślić sto strategii i jeśli są skuteczne, wygrasz. To tempo gry, to
podawanie krótkich piłek, długich piłek. Niesamowite wrażenie. W PES nie da się dbać w
nosie jedną ręką, a drugą biec Ronaldo na bramkę. Każdy atak trzeba konstruować uważnie.
Realizm PES 2014 tak mnie teraz wkręca, że rozgrywam najdłuższe mecze. Żadnych
pięciominutówek, ale wszystko na maksa. FIFA to jednak męczący plastik.

Królu, wybacz mi, że nie dostrzegłem w porę Twojej potęgi.

Przepraszam, że piszę chaotycznie, ale akurat prowadzę Włochami z Polską 3:0.

jesteś pewien że z Polską bo ani stroje ani nazwiska ani twarze prawdziwe do tego fatalny komentarz (porównuję z angielskim z FIFY), słabe AI spowolnione reakcje kolejkowanie się poleceń
Nie mam całego dnia na wyliczanie dodam tylko że ja nie olewam Bundesligi i chcę wiedzieć kim gram patrząc na logo klubu nazwę stóji nazwiska zawodników a nie rozszyfrowywać to pół godziny

użytkownik usunięty
awksom

Zadałem sobie sporo trudu, żeby samemu poprawić stroje na PS3. Strasznie dużo roboty. Wgrywam png, bo najmniejsze i najpraktyczniejsze. Faktycznie, Polska to nie Polska, może poza nazwiskami. To irytujące, że Lewandowski wygląda jak poseł Wipler, a taki Fellaini z Manchesteru jest oddany co do joty. Cuchnie mi to rynkowym rasizmem. Jednak FIFA to też nie cud pod względem licencji. W reprezentacji chyba tylko trójka z Werderu czy Borussii coś tam (dla mnie jedna dupa) wygląda jak oni. Reszta Polaków ma twarze jak jedna dupa. Nie zgodzę się co do spowolnionego braku konsekutywności poleceń w PES. U mnie wszystko gra. Dla mnie gameplay i realizm są o niebo większe. FIFA to w zasadzie takie leśne ludki wpuszczone na boisko.

dobra tam co kto lubi ;)

awksom

Masz patche, które Konami wydało, można bez problemu pobrać i już jest liga niemiecka i angielska, oraz wiele innych usprawnień. Komentarz PES zawsze miał kiepski, więc można go wyciszyć po prostu. Co do twarzy to są poradniki, gdzie ludzie sami tworzą twarze i sprawiają wiele radochy. Ogólnie rzecz biorąc to FIFA ma gorszą jakość i podobieństwo twarzy w tym roku.

użytkownik usunięty
LukeInside

Bo kiedyś PES miał rozbudowaną bibliotekę twarzy. Nawet jeśli nie dawali jej przy danym zawodniku, to można było go znaleźć. w ten sposób omijali licencje i wrzucali ok 300 znanych twarzy. Teraz tego już nie robią.

Są łatki, które mają całą angielską i niemiecką, oraz wiele innych usprawnień (m.in. dodane FC Basel, Steauę itd.) :)

użytkownik usunięty
LukeInside

Tylko że trzeba wysłać short message system za 18 zł i nie mieć pewności, że dane da się ściągnąć. Jeśli masz link do darmowych kitsów do PS3, to podaj mi.

Jeszcze nie sprawdzałem, mam na razie demo tej gry, ale planuję kupić już niedługo :) 18zł to nie majątek tak btw.

użytkownik usunięty
LukeInside

Właśnie gram Milanem Serie A. Jest cudownie. Ta gra to czysty realizm. Bez dwóch zdań najlepsza gra piłkarska w całej serii najlepsza piłka wszech czasów.

Dobrze wiedzieć :) Powiedz mi jeszcze czy animacja po bramce, czy intrze przed meczem się przycina? Podobno gra działa gorzej, niż w wersji demo. (tak czytałem)

użytkownik usunięty
LukeInside

Gram na PS3 i nic nie przycina. Dodam, że mam wgrane masę własnych strojów, żadne patche. Wszystko działa bez zarzutu.

Tak jako dodatek, by jeszcze bardziej urealnić rozgrywkę: http://www.youtube.com/watch?v=PHF049vvmdc Nauczyć się tego wszystkiego to też trochę roboty i zastosować w odpowiedniej sytuacji, bez ryzyka, że stracimy piłkę, ale gdy już wyjdzie to bankowo radocha gwarantowana :)

użytkownik usunięty
LukeInside

Widziałem i próbowałem. Na świecie są już tacy, którzy opanowali to do perfekcji. Myślę, że właśnie dlatego FIFA cieszy się taką popularnością. Włączasz i grasz.

użytkownik usunięty

Tak więc mamy: 1) Najlepszy PES w historii, 2) Najlepszy symulator w historii, 3) Najlepszą grę piłkarską w historii. Wszystko w jednym. Oglądam teraz derby Liverpoolu, czyli mecz Manchester Ut. vs. Arsenal. Zachowanie piłkarzy w PES 2014, w każdej sytuacji na boisku, wygląda identycznie. Mogę tylko podejrzewać, jak na Engine Fox będzie się prezentował PES za rok lub w latach następnych. W odróżnieniu od własnych odczuć krótko po premierze, w tej chwili uważam grę za bliską ideału. FIFA to po prostu komercyjny pustak.

Dokładnie tak samo miałem oglądając wczoraj mecz Chelsea i West Bromwich. Wrażenie prawdziwego sportu, gdzie dynamika i fizyka piłki oraz zawodników ma ogromne znaczenie jest oddana w PESie bardzo realnie, podczas gdy FIFA nadal skupia się na byciu przyjaznym produktem, po który sięgamy na 30min. dziennie. EA Sports wykupili niektóre z licencji i dlatego Konami nie mogło ich wprowadzić do swojej gry (był exclusive tylko dla FIFA). W Pro Evolution Soccer się nie "pyka", tam trzeba każdy mecz wygrać, ale przynajmniej wiemy, że to my wygraliśmy, a nie automat. Nie można również narzekać, że jest za trudna, bo mamy do wyboru parę ustawień wspierających gracza. W miarę naszego rozwoju można sobie powoli podnosić poprzeczkę, by jeszcze bardziej urealnić rozgrywkę. EA na razie dąży do arcade'owego stylu podczas gdy Konami przestało próbować ratować przestarzały produkt. Zaczęli od początku, od podstaw i wyszło to lepiej niż można było się spodziewać. Japończycy wypowiedzieli się, że zanim wprowadzą PESa w nowszą generację chcieli dać graczom coś najbardziej zbliżonego do realnej piłki, szkoda, że tak mało osób docenia ich starania, bo gra jest rewelacyjna. Nie jest idealna, ale to nic nie znaczy, skoro daje tyle satysfakcji (niczym stare ISS'y z psxa! :))

użytkownik usunięty
LukeInside

W 2010 roku w FIFA spodobało mi się to, że zaczynają być symulatorem. Nie trzeba przypominać, że wtedy PES porządnie kulał i był dla mnie wart uwagi. FIFA z każdą odsłoną stawała się coraz lepsza. Od "12" wydawało się, ze skoro najbardziej znani piłkarze poruszają się mniej więcej tak, jak ich realne pierwowzory, to w kolejnych częściach będzie jeszcze lepiej. Tymczasem przyszła "14" i okazało się, ze EA Sports to jednak potężny koncern, który postanowił wydać grę "dla całej rodziny". Pod tym względem akurat im się udało.

Co do licencji, to od jakiegoś czasu zbierane są petycje od fanów PES mające na celu obalenie monopolu na licencje. Doszło nawet do tego, że sztandarowy japoński produkt nie był w stanie nawet ubrać w oryginalne stroje własnej reprezentacji. Wydaje mi się, że w tym roku to nie licencje odsunęły sporo osób od PES. Problem leży w poziomie rozgrywki. Jak napisałeś, Konami zaczęło od podstaw i stworzyło coś równie przełomowego, jak niegdyś ISS Pro Evolution bodajże z 1999 roku wydany w Europie i Ameryce. Na tym silniku jechano aż do PES 2006. Wraz z innowacją, a w zadzie rewolucją techniczną, PES stał się grą, podczas której nie da się dłubać w nosie i zerkać, czy PSN nabił nam kolejne bonusy za hat-trick Messiego, ale trzeba być cały czas skoncentrowanym. To dlatego wiele osób sklasyfikowało PES jako "kupę" (ktoś tak tu napisał).

Kolejna rzecz. Na PES trzeba o wiele więcej czasu. Samo przeglądanie kart umiejętności i stylu gry każdego zawodnika może nic nie mówić młodemu człowiekowi, który gra w FIFA online i śmiga na bramkę. Jeśli danemu zawodnikowi zmienisz "Box to box" na "Instigator", cała druga linia będzie zachowywała się inaczej. Czegoś takiego nie da się opisać. Po prostu trzeba zagrać kilkadziesiąt spotkań, każde minimum po 20 minut i sprawdzić wszystko. Potem czas na naukę całkiem nowego języka, czyli gry kontrolerem. Nigdy nie było takiej piłki, w której kluczową rolę odgrywałyby L3 i R3. Bez żmudnego treningu i zabawy gałkami nie ma co marzyć o płynnej grze. Jak ktoś podejdzie do kontrolera z nawykami z FIFA, to szybko odejdzie od konsoli.

Co mnie cieszy? Grając Norwich przeciwko Chelsea nie czuje się takiej różnicy pomiędzy poziomem drużyn, jak w FIFA. Umiejętności poszczególnych graczy są zauważalne, ale przy odpowiednim doświadczeniu da się grać wieloma drużynami.

BTW. Mam ochotę zrobić "Classic Poland" z Tomaszewskim, Deyną, Szarmachem, Kasperczakiem i resztą.

Nie wiedziałem o tych petycjach. Dobra sprawa, niech w końcu skończy się era FIFY na licencje, bo "king is back". EA doskonale wie, że tym przyciągają wielu ludzi i stąd ich strategia na wykupienie wszystkiego.

No to z tymi stylami zawodników i ich sposobami gry to dodatkowy, bardzo strategiczny plus. Nie jest tylko ładną nazwą w opcjach, ale ma rzeczywisty skutek na rozgrywkę, tak jak piszesz. Co do różnic drużyn to dokładnie tak jest. Czytałem, że poświęcono obronie dużo czasu i teraz każdy obrońca nie jest jedynie pachołkiem, który trzeba ominąć. Ich animacja, gdzie potrafią wyciągnąć nogę po piłkę, bądź zmienić ustawienie tak, by nam uniemożliwić podanie do innego zawodnika wyszły b. dobrze. Jest więcej gry bark w bark i nawet słabsza drużyna może być niebezpieczna w grze w kontry. W ogóle kontra w tej części jest bardzo niebezpieczna.

Classic Poland to świetny pomysł :D Sam chyba też zacznę robić.

użytkownik usunięty
LukeInside

Tę petycję można gdzieś znaleźć. To chyba to. Warto się wpisać: http://www.change.org/petitions/stop-exclusive-license-monopolies-equally-shared -licenses-for-football-games

użytkownik usunięty

Gram Senegal vs. Croatia, boże ale miód.

Podciągam temat na pierwszą stronę, bo widzę same krytyczne wpisy, będące efektem przegranego meczu, lub emocji. Konstruktywna krytyka musi być, a nie bzdury :)

użytkownik usunięty
LukeInside

A grasz czasem jeszcze w PES 2014? Ja na okrągło.

Jasne, że gram :) Aktualnie Messim w Become A Legend i Atletico Mineiro w Master League, żeby zdobyć achievement z Copa Libertadores. Poza tym bawię się ze składami - ulepszam, zmieniam itd. Seria PES jest specyficzna, bo z jednej strony są lekko denerwujące rzeczy jak nieoficjalne składy, twarze itd. a z drugiej nie ma lepszej piłki wśród gier video. Te nieznaczne minusy jednak zawsze były częścią PES, mniej lub więcej, a ludzie wyolbrzymiają je przy 2014 bo po prostu się czepiają. Konami wciąż wydaje patche, które automatycznie wgrywają się podczas odpalania konsoli. Nie jest tego wiele, ale to zawsze coś.
Parametry można pobrać ze strony: http://pesstatsdatabase.com/PSD/index.php
Bundesligę, Premiership i inne zmiany z patcha stąd: http://www.gtmpesworld.com/p/pes-2014-files.html#.Uxzmus4t2uJ

użytkownik usunięty
LukeInside

Mam kilka pytań. Czy czasami podrasowujesz parametry zawodników lub zmieniasz ich skrypty? Na przykład lepsza technika lub "creative playmaker" zamiast "dummy runner". Wtedy gość na skrzydle zachowuje się trochę rozumniej. czy ten patch jest darmowy i zadziała też na PlayStation 3?

Parametry zmieniam zgodnie ze stroną pesstats (podaną wyżej). Robię to jednak z umiarem i ostrożnością, bo ludzie zawyżają trochę staminę i tenacity (mentalność). Zwykle przesadzają tak o 7-10 z tymi dwoma. Czasem niepotrzebnie program przeliczył również goalkeeping, ball winning i inne. Wpisuję nazwisko gracza, patrzę na parametry z PES 2014 ale również wspieram się tymi z 2013 - są takie same, ale czasem ktoś nie dodał właśnie skilli/stylu gry piłkarza, bo nie wiedział jak się on nazywa w nowej części :P Ten patch jest na PlayStation 3. Wgrałem go i ogólnie jestem zadowolony. Jeśli miałbyś jakieś problemy z instalacją to pisz - pomogę :)

użytkownik usunięty
LukeInside

Przejrzałem te parametry. Wiesz co? Moim zdaniem one są bardzo wypasione. Piłkarze mają zawyżone ability. Za to szukam patcha prywatnego, tzn. nie tego, który wypuściło Konami. Jednak sam własnoręcznie robiłem stroje do reprezentacji bez licencji. Czy taki patch usuwa moje zapisy? Ciągle nie wiem, skąd taki ściągnąć (bez sms za 20 zł i obowiązku podpisania umowy klienckiej z developerem-naciągaczem na miesięczne usługi za 50 zł - przeżyłem to i musiałem nałożyć blokadę na numery zaczynające się od 7 do 9)? Dalej, jak go wgrać? Skoro ściągam to przez laptop. Wtedy na pendrive i co dalej?

No też dlatego wspomniałem, że niektóre parametry są lekko zawyżone :) Nie jakoś dużo, ale jednak są. Lepsze to jednak, niż tylko zmieniona nazwa zawodnika z PAS League i innych (ludzie wykorzystują ich do tworzenia drużyn z Bundesligi itd.). Tak, ten patch nadpisze Twój Edit file, ale tylko te rzeczy które ludzie zmienili. Wszystkie drużyny narodowe z Europy mają wgrane realistyczne stroje. Game file, czy option file zostaje takie jakie było. Z tej strony, którą podałem pobierasz za darmo. Żeby PS3 odczytało pliki muszą one być wrzucone do folderów w takiej kolejności: PS3 -> Save Data -> foldery z plikami itd. Jeśli nazwy będą inne to konsola nie odczyta pen-drive'a. Tutaj masz filmik, który pokazuje jak skopiować pliki z pen-drive'a do gry: http://www.youtube.com/watch?v=VKoUehHtQTM

użytkownik usunięty
LukeInside

Przepraszam, że pytam. Pod tym drugim linkiem, gdy wchodzę, są cztery okienka na download. Nie wiem, które brać? Czy to u góry, czy na dole? Czy z boku? Boję się, że wgram jakiegoś syfa na komputer, który przyklei się do przeglądarki lub do systemu operacyjnego.

Żeby wszystko było jasne :) - jak wejdziesz w ten link to pod napisem "UPDATE 1.3" powinieneś mieć cztery opcje - wybierz oczywiście opcję DOWNLOAD. Pewnie wybrałeś już i chodzi Tobie o dalszą część.

użytkownik usunięty
LukeInside

O. jesteś. Zaraz sprawdzę. Tak, chodzi mi o dalszą część. Widzę download (blues, pobieranie priorytetowe, dwa razy download (green).

Nie pobierałem niestety tego z tej strony, robił to mój brat. Boczne, zielone "downloady" i ten niebieski u góry to jedynie reklamy jakichś programów, więc należy je omijać. Chyba trzeba kliknąć w "Pobierz", później w "Bezpłatne Pobieranie" i zezwolić by strona 4share połączyła się z Twoim Facebookiem, lub Twitterem itp. Zawsze możesz wpisać nazwę tego patcha w Google i poszukać gdzieś go jeśli Ci to nie odpowiada :P Jednak takie zezwolenie nie wpływa negatywnie na Twój profil, czy dane, więc ja się zawsze godzę. Później można takie aplikacje stron usunąć z profilu :)

użytkownik usunięty
LukeInside

OK. Sprawdzam. Dzięki. Dam znać. Czas do łóżka.

użytkownik usunięty
LukeInside

Nie widzę folderu game file na PS3. Mam game data utility i saved data utility. Czy wgrać to jako win zip?

użytkownik usunięty

OK. Próbuję to zrobić. Pochwalę się efektem końcowym.

użytkownik usunięty
LukeInside

No dzięki. Robiłem wszystko jak na filmie i wszystko się wyje.bało. Cała grafika, którą robiłem jesienią. Nie wgrało się nic. Przy uruchamiani gry wyświetla się mi taka opcja, że grze nie podobają się te dane czy coś.

użytkownik usunięty

Nawet nazwy zespołów się zresetowały. Ja pier.dolę. W tę edycję PES już nie będę grał. Nie mam siły.

Jak coś było nie tak (nie chciało wgrać edit data) to mogłeś nie klikać w "ok", tylko najpierw poszukać o co chodzi :/ Spróbuj teraz wejść w save'y na konsoli (Saved data utility) i odnaleźć plik o nazwie "edit file back up", czy jakoś tak - jest to drugi, zapasowy plik z edit file. Jeśli nie wychodziłeś z opcji Edit w grze to nie zrobił się autosave i będziesz mógł powrócić do wcześniejszego zapisu.

użytkownik usunięty
LukeInside

A więc tak. do pewnego momentu jest tak, jak na filmie. Potem coś się nie zgadza. Każe zrobić copy multiple. Tylko że na filmie pokazuje się od razu ikonka system data. U mnie nie. Mimo to kopiuję wszystkie i podmieniam. Po uruchomieniu gry informuje, że nie może wgrać edit data i pyta, czy create data. Dałem "tak". Wszystko się zresetowało. nie dość, że nic się nie wgrało, to wszystko wróciło do wersji surowej. Jak wiesz, co jest grane, to daj znać. Bles się zgadza. Czy czasami taki patch nie musi mieć oprócz strojów pliku systemowego do podmiany? Ten nie ma. Jak nie da się nic zrobić, to wypieprzę grę. Nie mam już sił wklepywać przez kilka tygodni wszystko ręcznie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones