Dług (1999)

plakat - Dług (1999)

opisy filmu

(8)
 • Dwudziestoośmioletni Adam (Robert Gonera), chcąc uniezależnić się finansowo od rodziców, przerywa studia i rozpoczyna budowę domu. Jego narzeczona, Basia (Joanna Szurmiej-Rzączyńska), jest w drugim miesiącu ciąży. Przyjaciel Adama, Stefan (Jacek Borcuch), również myśli o założeniu własnego interesu. Obaj planują zachęcić włoskich partnerów do masowej produkcji skuterów w Polsce. Na założenie własnej firmy brakuje im jednak pieniędzy, gdyż bank nie zgadza się na udzielenie kredytu bez wiarygodnego poręczenia finansowego. W tym czasie pojawia się Gerard (Andrzej Chyra) - dawny sąsiad Stefana, biznesmen, który proponuje im pomoc finansową. Niestety warunki, które stawia, nie są możliwe do spełnienia, dlatego przyjaciele odmawiają skorzystania z jego oferty. Tak rozpoczyna się dramat obu mężczyzn. Rzekomy wierzyciel bowiem żąda zwrócenia długu, którego nie zaciągnęli. Nachodzi Adama i Stefana, znęca się nad nimi coraz brutalniej chociaż wie, że nie są w stanie zgromadzić żądanej kwoty w podanym przez niego terminie. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Kiedy mężczyźni zdają sobie sprawę, że ucieczka przed Gerardem jest niemożliwa i nie mogą liczyć na niczyją pomoc, zaczynają podejmować desperackie kroki... Film oparty jest na wydarzeniach autentycznych. 

 • Dwaj młodzi biznesmeni szukają swojej szansy. Zamiast niej spotykają człowieka, który postanowił skorzystać na ich łatwowierności. Postawił warunki, oni je odrzucili i próbowali zapomnieć o popełnionym błędzie. On pamiętał. Prośbą i groźbą, szantażem i łagodną perswazją próbował wymusić na nich spłatę wyimaginowanego długu. Nie sposób się od niego uwolnić. Chyba że...
  Taka historia jak senny koszmar czy okrutna bajka mogła wydarzyć się w każdym wielkim lub małym mieście świata. Wydarzyła się w Warszawie - naprawdę.

 • Adam i Stefan marzą o tym, żeby rozkręcić interes i zebrać kupę kasy. Bank, odmawia im jednak kredytu. Pewnego dnia w Pasażu Handlowym Stefan spotyka swojego dawnego kumpla, Gerarda. Ten proponuje im kredyt z bardzo wysokim oprocentowaniem. Nie przyjęli go i zapomnieli o sprawie. Jednak Gerard nie. Żąda 6 tysięcy dolarów "kosztów", które poniósł. Ponieważ nie otrzymał pieniędzy po dobroci, zaczął inną, brutalną konwersację. Adam i Stefan teraz dopiero zrozumieli, że z Rosjanami nie należy prowadzić interesów. Historia ma tragiczny finał.

 • Dwaj przyjaciele - Adam i Stefan - chcą założyć własny interes. Wkrótce jednak stają się ofiarami szantażu ze strony niebezbiecznych ludzi, rzekomych wierzycieli, u których tak naprawdę nie zaciągnęli żadnego długu (dawnego znajomego - Gerarda i jego kolegów). Żyją w ciągłym strachu, ich próby ucieczki od wyimaginowanego długu, nie udają się, sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, niebezpieczna. Mężczyźni zaniedbują codzienne sprawy i rodzinę. Wreszcie decydują się jakoś sprostać sytuacji i zastraszyć podłych bandziorów. Jak kończy się ten plan? Film oparty na faktach.

 • Opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Dwóch młodych przyjaciół usiłuje rozkręcić biznes - eksport skuterów z Włoch. Bank w ostatniej chwili odmawia udzielenia im kredytu, nie mają potrzebnej gotówki, a włoscy inwestorzy czekają... Spotykają dawnego znajomego, który obiecuje znaleźć kogoś, kto pożyczy im pieniądze. Nie przyjmują porpozycji z powodu zbyt wysokiej prowizji, jakiej zażyczył sobie rzekomy kredytodawca. Pośrednik żąda jednak od nich pieniędzy za "fatygę" i tak powstaje fikcyjny dług, do spłacenia którego są niemal bez przerwy zmuszani. Policja nie chce im pomóc, wierzyciel szantażuje... Jak daleko się posunie i co zrobią osaczeni przyjaciele?

 • Akcja filmu toczy się na przełomie lat 1998-99 i jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dwaj przyjaciele, Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch), rzucają studia, aby szukać szczęścia w biznesie. Planują otwarcie montowni skuterów. Brakuje im jednak pieniędzy, gdyż bank odmawia udzielenia kredytu. W tym czasie pojawia się biznesmen Gerard (Andrzej Chyra), dawny sąsiad Stefana, który proponuje im pomoc finansową. Niestety, jego warunki nie są możliwe do spełnienia - Adam i Stefan odmawiają skorzystania z jego oferty. Wówczas rozpoczyna się dramat - Gerard twierdzi, że zajmując się ich sprawą poniósł spore koszty. Żąda zwrotu pieniędzy. Z każdym dniem dług jest coraz większy i sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Kiedy mężczyźni zdają sobie sprawę, że ucieczka przed Gerardem jest niemożliwa, podejmują desperacki krok.

 • Adam i Stefan. Dwaj przyjaciele, którzy ufają tylko sobie nawzajem. Chcą oni rozkręcić biznes, jednak brakuje im potrzebnych na to funduszy. Nieoczekiwanie i zupełnie nagle pojawia się przed nimi wielka szansa: ich dawny kolega, bogaty biznesmen, Gerard, oferuje im pożyczkę. Przyjaciele po jakimś czasie rezygnują z kuszącej propozycji, ale Gerard żąda spłaty rachunku. Adam i Stefan odmawiają. Natrętny biznesmen nie spocznie, póki obaj nie zwrócą pieniędzy. A kwota rośnie z każdym dniem...

 • Film oparty na wydarzeniach autentycznych.

  Adam i Stefan, dwaj młodzi i ambitni przedsiębiorcy, stają przed życiową szansą: włoski partner chce podpisać obiecujący kontrakt, ale bank odmawia kredytu. Nieoczekiwanie pojawia się niewiele starszy Gerard: on znajdzie im właściwego poręczyciela. Zgodnie przystają na jego propozycję, niestety - prowizja, jakiej zażądał, jest zbyt wysoka. Biznesmeni rezygnują z oferty, ale Gerard - nie. Przedstawia Adamowi i Stefanowi rachunek kosztów i żąda jego wyrównania. Tak rodzi się wyimaginowany dług, który rośnie z dnia na dzień. Od tej chwili Gerard nie przestaje nachodzić Adama i Stefana, będzie dręczył, upokarzał, zmuszał do działania wbrew woli. Jak się od niego uwolnić?

multimedia
pozostałe