film

ocen
8,0 10 1 87706
8,6 17
ocen krytyków
Książę małej wioski zostaje przeklęty przez demona. Wyrusza w podróż, by poprosić legendarnego boga zwierząt o zdjęcie uroku. więcej mniej
Księżniczka Mononoke zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

Saturn
Film zdobył nagrodę Saturn, 2 inne nagrody oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Epopeja w konwencji anime
Choć "Księżniczka Mononoke" w reżyserii Hayao Miyazaki jest filmem animowanym, to doprawdy trudno polecić go... ... czytaj więcej
false
Marta Olszewska
Księżniczka Mononoke
Zwiastun nr 1
nr 1 2009-11-16T11:27:16 https://fwcdn.pl/webv/22/15/12215/snap1.12215.4.jpg https://fwcdn.pl/video/971/princess_mononoke_trailer_usa.iphone.mp4
7 wspaniałych
Anime
Jakie są najlepsze filmy anime w historii? Japońskie filmy animowane stanowią bogatą tradycję, która obfituje w szereg rewelacyjnych produkcji. Szukamy tych najbardziej pamiętnych, przyglądając się filmografiom takich twórców, jak m.in. Katsuhiro Otomo, Hayao Miyazaki i Mamoru Oshii. Na którym miejscu znalazły się takie klasyki jak m.in. "Grobowiec świetlików", "Akira" i "Ghost in the Shell"? Zobaczcie nasz wybór najlepszych filmów anime. Zaprasza Jakub Popielecki.   Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej części [url]QUIZU O ANIME[/url]. Znajdziecie go [url]TUTAJ[/url].   2015-12-06T08:03:35 PT8M50S https://fwcdn.pl/webv/78/51/37851/1.37851.4.jpg

Wojownik o imieniu Ashitaka broni swej wioski przed złym potworem. Choć zwycięża, radość jego jest krótka. Potwór podczas walki rzucił na niego klątwę, z której oczyścić go może tylko legendarny bóg zwierząt. Ashitaka rusza na jego poszukiwania. Wkrótce staje w środku konfliktu pomiędzy cywilizacją i mitycznymi siłami natury, któreWojownik o imieniu Ashitaka broni swej wioski przed złym potworem. Choć zwycięża, radość jego jest krótka. Potwór podczas walki rzucił na niego klątwę, z której oczyścić go może tylko legendarny bóg zwierząt. Ashitaka rusza na jego poszukiwania. Wkrótce staje w środku konfliktu pomiędzy cywilizacją i mitycznymi siłami natury, które zagrożone przez człowieka wypowiedziały mu wojnę. Po stronie dzikiej natury stoi wychowana przez białą wilczycę księżniczka Mononoke. Walczy ona z władczynią potężnej osady, której działalność zagraża egzystencji zwierząt w dzikich lasach. Ashitaka musi opowiedzieć się za jedną ze stron.

boxoffice
$170 005 875 na świecie
$4 845 631 w USA
$165 160 244 poza USA
studio
DENTSU Music And Entertainment / Nibariki / Nippon Television Network Corporation (NTV) / więcej
tytuł oryg.
Mononoke-hime
inne tytuły
Princess Mononoke Miedzynarodowe
Princess Mononoke Wielka Brytania
Princess Mononoke USA
Princess Mononoke Australia
Leonardo DiCaprio był brany pod uwagę do podkładania głosu Ashitaki w anglojęzycznej wersji językowej.
W Japonii w rzeczywistości nie ma imienia "Ashitaka". Zostało ono utworzone ze słowa "ashita", które oznacza "jutro" oraz przyrostka "ka", oznaczającego pytanie. "Ashitaka" symbolizuje w ten sposób słowa: "Czy jesteś przyszłością?".
Ze względu na błędną interpretację tytułu i nieznajomość japońskiej kultury, mononoke uznano za imię bohaterki.

Mononoke oznacza tak naprawdę "duszę wszystkiego". Zasadniczo w Japonii oskarża się mononoke za wszelkie niewytłumaczalne rzeczy - od naturalnych katastrof aż po zwykły ból głowy. Mononoke może być również duszą nieożywionego przedmiotu, duszą martwej lub żyjącej osoby, duszą zwierzęcia, goblina, potwora albo duszą natury. Totoro (postać z filmu Hayao Miyazakiego "Mój sąsiad Totoro" z roku 1988) również jest mononoke. Tutaj mononoke jest "duchem lasu".
Z czym wam się kojarzyć animacja? Jest książę, jest ona - od biednej, acz niezwykle urodziwej dziewki ze wsi, po księżniczkę zamkniętą w wysokiej wieży. Lub inaczej: jest jakieś zwierzątko poddane personifikacji na konkretną modłę. Zawsze jednak jest kolorowo, pięknie, szczęśliwie, nieliczne skazy są szybciutko naprawiane w drodze do happy endu.... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Kto wtedy to oglądał rano na TVP 2 ?

dopiero na napisach...

ocenił(a) film na 10
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Uprzedzam. Cały założony przeze mnie temat będzie dziwny :) Mimo wszystko umieszczam go, licząc, że jakaś osoba przypadkowo go przeczyta i będzie w stanie mi pomóc.

Są w życiu człowieka takie obrazy, które raz zobaczone, zwłaszcza w DZIECIŃSTWIE, pozostają w pamięci na zawsze. Również w moim umyśle, tli się pewna...

Wspaniała muzyka!

ocenił(a) film na 8

rewelacja, często leci na rmf classic

Yakun rules ;)

ocenił(a) film na 8

Najlepszy był i tak Czerwony Łoś!