PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6599}
6,8 3 904
oceny
6,8 10 1 3904
Joe Kidd
powrót do forum filmu Joe Kidd

Co tam robi na kadrze Mauser C96? Akcja dzieje się na przełomie wieków? Sorry, nie oglądałem go jeszcze, zainteresował mnie po prostu ten kadr, w opisie jest coś o wojnie z Meksykiem, nie jestem mocny z historii USA, ale w tamtym okresie to oni walczyli co najwyżej z Hiszpanią w 1898 r.

Rebelyantor

Chodzi zapewne o walki które USA prowadziło z oddziałami Pancho Villi w latach 1916-1917.

ocenił(a) film na 6
Rebelyantor

Nie znam się specjalnie na broni, ale faktycznie zdaje się, że coś tam wymieszali.

ocenił(a) film na 5
Rebelyantor


Witam,

Wiesz mi – Mauser C96 wykorzystany w filmie to wcale nie najnowocześniejsza broń pokazana na planie. Mamy tam sprzęt opracowany półtorej dekady po nim. Ale po kolei.
Herszt meksykańskiej grupy – Chama (w tej roli John Saxson) używa na przykład Webleya Mk V Express, którego do oferty wprowadzono… w grudniu 1913 r. Innym razem korzysta z łatwo rozpoznawalnego dzięki charakterystycznej konstrukcji (i szalenie popularnego na przykład w ówczesnej Rosji) ciężkiego rewolweru Smith & Wesson New Model No 3, który w katalogach zaczęto oferować w latach 1870-71.
Z kolei u ludzi Chamy wychwyciłem na uzbrojeniu min. Colty M1878 oraz pojedynczy, mały Webley British Bulldog, którego używa jedyna kobieta w gangu grana przez Stellę Garcia. Podobnie jak wzmiankowane colty opracowano go w tym samym, 1878 r. i wydaje mi się, że główny czarny charakter w filmie grany przez Roberta Duvalla też nosi Bulldoga w kaburze pod lewą pachą. U tego ostatniego taka broń nie dziwi, ale u biednej Meksykanki już trochę tak. Raz, że był to z początku drogi rewolwer, dwa iż raczej używany przez bufonów i ekscentryków i to głównie w Europie, gdzie użytkowała go m.in. także angielska policja (w końcu był to produkt brytyjski a ze znanych postaci używał go m.in. literacki Sherlock Holmes).
Szeryf (obity na końcu przez Eastwooda), którego rozbraja w początkowych scenach westernu Chama ze swoimi ludźmi nosi przy boku łatwo rozpoznawalny rewolwer SAA. To broń chyba najczęściej pojawiająca się w westernach, zwłaszcza tych wykorzystujących motyw walk z Indianami prerii (nosili go etatowo wszyscy podkomendni Custera w starciu nad Little Big Horn wraz z jednostką ognia wynoszącą 24 naboi przypadającą na pojedynczego strzelca). Opracowany w latach 1871-72 od 1873 r. był etatową bronią krótką w armii amerykańskiej oraz w większości służb mundurowych i porządkowych. Nic więc dziwnego, że szeryf nosi właśnie ten typ broni, choć jasne wkładki (pewnie z polerowanej kości) na rękojeści broni u szeryfa to lekka ekstrawagancja jak na taką zapyziałą dziurę gdzieś na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Zresztą odmiany tego samego rewolweru, tylko o dłuższej lufie, nazywanego potocznie SAA (skrót od Single Action Army) używa w filmie sam Eastwood oraz wszystkie zbiry Roberta Duvalla, poza tym uzbrojonym w „Piotra Malarza” – czyli C96. Ten ostatni był rozprowadzany na rynku w szeregu odmian tak naprawdę od 1873 r. (upraszczając sprawę). Mnie więc nie dziwi jego pojawienie się na ekranie. Tym bardziej, że poza nim mamy w filmie inne, znacznie „młodsze” bronie a poza tym specjaliści od tzw. Dzikiego Zachodu rozszerzają jego schyłkowy okres na lata (mniej więcej) oscylujące wokół WWI. Więc C96 miał prawo się w filmie znaleźć. Natomiast nie powinien prezentować aż takiej siły ognia jak pokazana na filmie (z wielu powodów nad którymi już się rozwodzić tu nie będę). Dość wspomnieć, że w filmie występuje scena podczas której Eastwood oddaje z dopiero co zdobytego Mausera C96, na raz, bez przeładowywania ok. 30 strzałów. Tymczasem wersja wykorzystana w filmie to broń 10-strzałowa a Eastwood po jej odebraniu ogłuszonemu zbirowi zabrał samą, załadowaną broń, ale bez dodatkowej amunicji.
Jak już wspomniałem Mauser C96 to nie najnowsza broń w filmie. Eastwood pojedynkujący się ze snajperem z grupy zabójców Duvalla używana kanadyjskiego karabinu systemu Rossa w wersji Mk. III. Opracowano ją w 1910 r. Takiej broni miał jak najbardziej prawo używać, ale celownika optycznego, który do niej stosuje – już nie. To celownik Wollensak o 4-krotnym powiększeniu, produkowany przez firmę z Rochester w stanie NY, który wprowadzono do użytku chyba dopiero na początku lat 30-tych XX w.
https://www.calguns.net/calgunforum/showthread.php?t=1430805
Celownik łatwo rozpoznawalny dla każdego sympatyka Marine Corps z okresu międzywojnia. Bardzo w Korpusie popularny, szczególnie po dołączeniu do karabinu Springfield M1903 i tak stosowany w różnego rodzaju, szalenie promowanych w tej formacji, zawodach strzeleckich.
Natomiast snajper Mingo z bandy zbirów Duvalla, konkurujący w pojedynku strzeleckim z Eastwoodem, używa łatwo rozpoznawalnego karabinu Remingtona w wersji opartej o tzw. patent Keenesa. Zatwierdzono go do użytku w Armii amerykańskiej (na ograniczoną skalę), bodajże w 1878 r. a w amerykańskiej Marynarce - bodajże dwa lata później w 1880 r. Snajperka stanowiąca uzbrojenie Mingo to jakaś wersja zmodyfikowana pod kątem polowań na duży dystans (może Deluxe Sporter?). Celownik optycznego nie do końca jestem w stanie zidentyfikować, ale wydaje mi się, że może to być Weaver B6 o 6-krotnym powiększeniu – podobny do tego z linku:
https://www.ebay.com/itm/Vintage-Weaver-B6-Hunting-Rifle-Scope-Fine-Crosshair-6X -3-4-tube-with-mount/293258731948?hash=item44479521ac:g:lWoAAOSw7ZddlPWD
Używa się ich do polowań w Stanach do dziś.
Z kolei filmowy, główny przeciwnik Eastwooda, grany przez Duvalla korzysta z karabinu Savage 99 zaprojektowanego przez Savage Company Arms z Utica w stanie NY w 1899 r. ( w rzeczywistości była to raczej przeprojektowana wersja broni z 1895 r.) i oferowanego w katalogach od 1900 r.
Gdy Duvall terroryzuje mieszkańców meksykańskiej osady nakazuje zebrać całą broń z wioski i rzucić na jeden stos, który jest przez chwilę dobrze pokazany, gdyż jeden z oprychów proponuje Eastwoodowi coś sobie z niego wybrać. Widzimy tam m.in. bardzo charakterystyczny karabin Springfielda M1873 występujący w większości westernów wykorzystujących motyw walk z Indianami prerii (uzbrojeni weń byli teoretycznie wszyscy kawalerzyści będący pod komendą Custera nad Little Big Horn) oraz muszkiet Springfielda M1842 używany w wojnie z Meksykiem (1846-48) oraz w zmodernizowanej wersji w Wojnie Secesyjnej.
Poza tym zarówno na początku filmu, np. w grupie Meksykan najeżdżających sąd, jak również podczas finałowej strzelaniny w mieście, np. wśród ludzi Duvalla biorących w niej udział, mamy min. kilka karabinków Winchester M1892 (broni niezmiennie goszczącej na planie większości westernów) oraz strzelb powtarzalnych Winchester M1897 przeładowywanych ruchem łoża. W pierwszej wymianie ognia pokazanej w filmie, Eastwood zabijający zza lady w saloonie Meksykanina chcącego z nim załatwić porachunki z ciupy, używa strzelby kalibru 10. z podwójną lufą. Tytułem ciekawostki podam, że jest to najwyraźniej ten sam typ broni, co strzelba wykorzystana przez Eastwooda w słynnej, finałowej scenie z „Bez przebaczenia” która kończy spektakularnie film.
Wydaje mi się też, że obaj zastępcy szeryfa biorący, w odróżnieniu od niego samego, udział w strzelaninie kończącej western po stronie Eastwooda (jednego z nich zabija Duvall) także używają, poza Coltami SAA w kaburach, podobnych, dwulufowych strzelb, ale odmiennego modelu, wprowadzanych na rynek w Stanach od końca lat 70-tych XIX w.

Podsumowując: pistolet automatyczny Mauser C96 to w tym westernie najmniejszy problem, gdyż pojawia się tam broń strzelecka wprowadzona w kilkanaście lat po rzeczonym Mauserze. Pytanie padło w kontekście broni i chronologii akcji w jakiej rozpisano fabułę filmu. Jeśli przymkniemy oko na snajperkę Eastwooda, którą wyciąga z magicznego pudełka (celownik optyczny z początku lat 30-tych XX w.) to cała reszta broni plasuje nam się mniej więcej w okresie WWI (1914-18), czyli w czasie, w którym miały miejsce słynne incydenty z udziałem Pancho Villi na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. W ten przedział wpisują się już nawet Webley Mk V Express sprzedawany od przełomu 1913/14 r. i karabin snajperski Rossa w wersji Mk. III, sprzedawany od 1911 r.
Miał więc chyba rację ten z użytkowników forum, który chronologię westernu wytypował: „Chodzi zapewne o walki które USA prowadziło z oddziałami Pancho Villi w latach 1916-1917” - z zastrzeżeniem z mojej strony, że w sumie do żadnych walk wówczas nie doszło (poza jednostkowym rajdem Pancho Villi na Columbus, w którym jednorazowo ustrzelił ze swoją grupą półtora tuzina Amerykanów), gdyż parotysięczny kontyngent pościgowy gen. Pershinga nikogo właściwie nie dopadł i musiał wrócić do Stanów bez większych sukcesów (choć doszło np. do słynnego pojedynku strzeleckiego w którym wyróżnił się przyszły gen. Patton zdoławszy, na patrolu, po efektywnej pogoni, zastrzelić jednego z „oficerów” Pancho Villi).

Natomiast trochę zgrzytają mi stroje bohaterów (tu jednak piszę bardziej na czuja), które obsadzałbym półtorej – do dwóch dekad wcześniej, raczej gdzieś w latach 90-tych XIX w. (zwróćcie uwagę na ubiór Eastwooda, w którym siedzi w celi - z nakryciem głowy włącznie – z początku filmu). Tyle, że to, w odróżnieniu od broni dobranej w filmie, już tylko wyłącznie jedynie moje domniemanie.

>w opisie jest coś o wojnie z Meksykiem, nie jestem mocny z historii USA, ale w tamtym okresie to oni walczyli co najwyżej z Hiszpanią w 1898 r.
Faktycznie w jednym z opisów zamieszczono durny, kompletnie rozmijający się z fabułą filmu fragment:
„Joe Kidd był kiedyś łowcą nagród, jednakże w czasie wojny z Meksykiem, znów przyjmuje podobne zlecenia od magnata ziemskiego Franka Harlana”.
Ale podobnych, przepisanych skądś, głupich tekstów na Filmwebie pojawia się całe mnóstwo. Nie ma więc, co sobie nimi zaprzątać głowy. Co najwyżej można ubolewać, że redakcja portalu je zatwierdza wystawiając sobie nie najlepsze świadectwo. I w tym konkretnym przypadku nie chodzi mi nawet o to, aby przejawiali jakieś minimum wiedzy związanej z historią USA. Tego od nich nie oczekuję. Niesmaczne jest raczej to, że zatwierdzili tekst opisu, w którym podaje się coś, czego w ogóle nie ma w filmie – dając tym samym najwyraźniej dowód, że sami… tegoż filmu nawet nie oglądali. Wojna z Meksykiem – o czymś podobnym nikt w tym westernie po prostu nie wspomina.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Pozdrawiam,
jabu

ocenił(a) film na 6
jabu

Jesteś chodzącą encyklopedią, piszą to bez ironii. Szacun!

ocenił(a) film na 5
Alex303

Bardzo dziękuję za docenienie moich wypocin.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
jabu

*piszę

jabu

W kwestii wojny ze Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem to miała ona miejsce w latach 1846–48.

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/wojna-meksykanska;3997479.html

ocenił(a) film na 5
buterfly

Tak, oczywiście. W swojej wypowiedzi powyżej napomykam mimochodem również o niej:

" (...) oraz muszkiet Springfielda M1842 używany w wojnie z Meksykiem (1846-48)".

Ten konflikt był jednym z pięciu w dziejach, w których USA oficjalnie wypowiedziało wojnę swym przeciwnikom (cztery pozostałe to wojna z W. Brytanią z1812 r, wojna z Hiszpanią z 1898 r oraz WWI i WWII).
Pozdrawiam.

jabu

Fakt umknął mi ten fragment w twojej wypowiedzi. Odnośnie do datowania westernów uważam, że jest to karkołomne zadanie, oczywiście można podjąć się próby, natomiast w tym przypadku fabuła filmu nie określa nawet przybliżonej daty.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones