PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7194}

Lokator

Le locataire
7,8 37 304
oceny
7,8 10 1 37304
8,0 29
ocen krytyków
Lokator
powrót do forum filmu Lokator

Ale muszę przyznać, ze kilku wątków chyba nie zrozumiałam....

1. Po pierwsze: o co chodziło z motywami egipskimi w "Lokatorze" (pocztówka z Luwru z mumią, książka Simone o egiptologii, hieroglify w toalecie) - do czego miało to nawiązywać? dlaczego w filmie w ogóle jest o tym mowa? Wątek ten pojawia się na tyle często, że uznałam, iż nie jest to przypadek, a reżyser chce nam coś przekazać...

2. Po drugie: co symbolizował ukryty ząb? - W internecie czytałam, że zęby są symbolem jakiegoś zagrożenia, agresji i walki, zęby i ich wypadanie związane jest z rytami przejścia - pomiędzy jednym stanem, a drugim nie ma już powrotu.
(Źródło: The book of symbols. Reflections on arechetypal images)

3. Po trzecie: o co chodziło z tym, że bohater widział w toalecie stojących nieruchomo ludzi? Rozumiem, że była to projekcja jego wyobraźni, ale co to miało oznaczać?

ocenił(a) film na 9
DamaMarcia

Ja to widzę tak...
(UWAGA SPOILER)

1. Motywy egipskie to po prostu strefa zainteresowań poprzedniej lokatorki. Główny bohater z biegiem czasu zaczyna byc coraz bardziej zafascynowany życiem Simone, a że tematyka Egiptu jest sama w sobie dośc tajemnicza, doskonale wpisuje się w narrację filmu, ten stopniowy proces utraty tożsamości tytułowego Lokatora. Byc może jest tu jakieś drugie dno, ale myślę, że bez znaczenia dla zrozumienia istoty filmu.

2. Scena z zębem ukrytym w ścianie znajduję doskonałe wytłumaczenie w samym filmie. Kiedy Bohater odwiedza Stellę i (mocno już podpity) rozważa kwestię tożsamości człowieka, jego integralności. W filmie oczywiście mowa o integralności cielesnej, pyta Stellę "Czy jeśli odetną mi głowę to powiem: Ja i moja głowa, czy ja i moje ciało?", ale jest to w istocie doskonała metafora rozpadu jego własnej osobowości. Nie bez powodu w największy obłęd prowadzący do nieuchronnego końca wpada, gdy znajduję w ścianie... swój własny ząb.

3. Myślę, że akurat sceny gdy Bohater obserwuje stojących nieruchomo w toalecie sąsiadów należały do tych "rzeczywistych". Tutaj rozwiązania zagadki też dostarcza sam film: Trelkovsky w pewnym momencie, w nocy, udaje się do tej właśnie toalety i dostrzega hieroglify na ścianie. Zastyga nieruchomo, zafascynowany... dokładnie jak ludzie których obserwował i dokładnie jak zapewne zastygłby każdy z nas widząc hieroglify w wc. Coś co wydawało się tajemnicze, "nienormalne" okazuję się miec całkiem prozaiczne i zupełnie racjonalne wytłumaczenie. A mimo to, jest przecież jednym z wielu elementów, które pchnęły go w stronę szaleństwa.

Pozdrawiam

t_kacz965

Cześć, mam pytanie. To w koncu dzialo sie w jego glowie, czy naprawde to byl spisek i chcieli go zabic? (choc koncowka pokazuje, ze te osoby chcialy mu pomoc, a nie zrobic mu krzywde) Bo jesli zwariowal , to byloby bez sensu, bo Simon tez tak zwariowala od tak?

ocenił(a) film na 10
DamaMarcia

Dama, co do egipskich motywów, to ostatnio nasunęło mi się wiele sugestii co do symboliki Starożytnego Egiptu. Poczytaj sobie o Domu dla Ba (duszy w koncepcji religii staroegipskiej), o mumifikowaniu (ząb owinięty w materiał, schowany w dziurze, jakby wnętrzu grobowca), łodzi i małym chłopczyku (użycie grobowych łodzi w czasie pochówku w Starożytnym Egipcie) i zaklęciach, magii Egiptu (hieroglify na ścianach, pocztówka z sarkofagiem czarodziejki). Motywy egipskie, moim zdaniem, są kluczowe dla zrozumienia części filmu i koncepcji "kiedy zaczynam się ja/ ja i moje ciało".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones