A Dangerous Method

plakat - Niebezpieczna metoda (2011)

opisy filmu

(4)
  • Carl Jung jest uczniem doświadczonego uczonego Zygmunta Freuda. Pod opieką starszego mentora poznaje techniki pozwalające na zaglądanie w głąb ludzkich umysłów i wyłanianie z nich najmroczniejszych pragnień. Pewnego dnia do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung, przywieziona zostaje młoda i piękna pacjentka – Sabina. Wkrótce relacja między nim a nowoprzybyłą zacznie wykraczać daleko poza zwyczajny schemat leczenia. Rodzący się między tą parą ognisty romans staje na drodze dalszej współpracy Junga z jego dotychczasowym przełożonym – Freudem. Obaj zaczynają między sobą ostro rywalizować. Dzięki Sabinie, Carl staje u progu odkrycia całkowicie nowatorskiej i niezwykle kontrowersyjnej metody leczenia ludzi chorych psychicznie. Dzięki niej będzie mógł poznać głęboko skrywane i nigdy niewypowiedziane sekrety.

  • Opowieść o przyjaźni Zygmunta Freuda (Viggo Mortensen) i Karola Gustawa Junga (Michael Fassbender) oraz naukowych różnicach, które doprowadziły do zerwania ich znajomości. Jest to jednocześnie historia skomplikowanych relacji Junga z rosyjsko-żydowską pacjentką cierpiącą na histerię, Sabiną Spielrein (Keira Knightley), która miała zainspirować niektóre wybitne odkrycia z dziedziny psychoanalizy.

  • Doktor Jung (Michael Fassbender) zafascynowany trudnym przypadkiem, bierze pod swoje skrzydła niezrównoważoną, ale piękną Sabinę Spielrein (Keira Knightley). Bronią Junga w walce z chorobą pacjentki jest metoda jego mistrza, renomowanego Zygmunta Freuda (Viggo Mortensen). Obaj mężczyźni ulegają urokowi Sabiny. Do tego grona dołącza Otto Gross (Vincent Cassel), rozpustny pacjent zdeterminowany w przekraczaniu granic przyzwoitości.
    Jung poddaje się żądzy i rozpoczyna namiętny romans z Sabiną, a ta staje się katalizatorem dla jungowskich teorii. W międzyczasie Freud idzie dalej, zagłębiając się w błyskotliwy umysł Sabiny do momentu w którym kobieta nie może tego dłużej znieść. Więzy między triem roztrzaskują się. Napędzani przez pragnienia i chęć zemsty, w grze w której stawką będzie reputacja, Freud i Jung rozpoczynają próbę sił. W tej niebezpiecznej rozgrywce na którą składa się seks i intelekt, ceną będzie dusza Sabiny.

  • Keira Knightley ("Księżna", "Piraci z Karaibów"), Viggo Mortensen ("Władca Pierścieni"), Michael Fassbender ("Bękarty wojny") oraz Vincent Cassel ("Czarny Łabędź") w skandalizującej i pełnej erotyzmu opowieści o zakazanym trójkącie miłosnym w reżyserii Davida Cronenberga - twórcy "Historii przemocy" i "Nagiego lunchu".

    Zygmunt Freud i Carl Jung, dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki pięknej młodziutkiej pacjentce, cierpiącej na ataki histerii. Pewnego dnia Sabina zostaje przywieziona do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung. Już wkrótce ich więź przerodzi się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek w pełen erotycznych perwersji gorący romans. Historia skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy kobieta pozna osobiście okrytego sławą i starszego od siebie Freuda. Ta znajomość doprowadzi do przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności.