PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 172 962
oceny
7,6 10 1 172962
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

Stanowisko Katolików

ocenił(a) film na 5

Przeczytaj a potem pomyśl. Przede wszystkim, żaden prawdziwy Katolik, podążający za naukami Jezusa, nawet przez chwilę nie powinien tych księży bronić. Ja jestem głęboko wierzący, znam dobrze teologię i mówię, jak sądzę w imieniu wszystkich: Pedofilie pod każdą postacią należy karać. Ja osobiście bardzo lubię cytat z paradoksalnie bardzo mrocznego rapera Słonia: "Nie ważne czy to elegancik, perwers, czy ksiądz/ każdą pedofilską szma''ę należy publicznie ściąć!". Natomiast, zupełnie inną kwestią jest uniwersalizacja tego zjawiska na zasadzie: Skoro 1/x księży to pedofile, to cały kler to jedno wielkie bagno, ergo cały Kościół Rzymsko Katolicki to bagno. To jest oczywiście totalną demagogią i manipulacją, nie można na podstawie obrzydliwych jednostek obciążać i pociągać do odpowiedzialności całych grup. Równie dobrze można powiedzieć: "Trynkiewicz to pedofil i Polak= Polacy to bagno= Polska to bagno." Taki sam absurd.

ocenił(a) film na 8
fandrej

Jak ja nie lubię rozdzielać dobra i zła po różnych profesjach, narodowościach, religiach. Np. osąd, że księża to pedofile i są źli (wszyscy bez wyjątku). Ostatnio miałem okazję pracować w pewnej firmie i na co dzień słyszałem same przytyki do instytucji Kościoła, ale z tego co wywnioskowałem to ci ludzie byli wierzący i praktykujący. Non stop marudzili na księży, siostry zakonne i na całą instytucję. Ani razu nie słyszałem o dobrych aspektach Kościoła. To po prostu jest dobry, nośny temat do rozmów jak widać. Bo po co ma się rozmawiać o tym jak ksiądz podarował biednej rodzinie całą paczkę potrzebnych produktów codziennego użytku. Dużo "fajniejszym" tematem jest problem pedofilii, korupcji itp. Nie mówię, że te złe strony Kościoła nie istnieją. Istnieją i trzeba z nimi walczyć, ale denerwuje mnie takie postrzeganie drugiego człowieka przez pryzmat tylko i wyłącznie tych złych rzeczy, które zrobił.
Lubię ten cytat: "Księża są jak samoloty. Jak któryś spadnie, to wszyscy o nim mówią, a nikt nie pamięta o tych, które wciąż latają".

ocenił(a) film na 8
fandrej

Co do oskarżeń wobec księży, to mam wrażenie, że czasem ludzie, którzy są totalnie przeciwni Kościołowi specjalnie wysyłają oskarżenie w stronę konkretnego księdza, że ten rzekomo go/ją molestował ileś lat temu. Sprawa od razu jest nagłaśniana przez media, a ksiądz jest automatycznie odsunięty od posługi. Jeśli rzeczywiście będą jasne i konkretne dowody na to, to jak najbardziej trzeba skazać takiego delikwenta, ale nie może być czegoś takiego, że ksiądz jest już napiętnowany, gdy jest dopiero posądzony o pedofilię.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Sprawa jest prosta. Wiara wiarą, instytucja instytucją. Instytucja pod nazwą Kościół Katolicki jest przeżarta korupcją, zamiatanymi pod dywan sprawami i manipulacją ludźmi gorzej od ZUSu. Należy się jej pozbyć.

ocenił(a) film na 10
rozkminator

Tak można powiedzieć o każdej organizacji.

ocenił(a) film na 4
fandrej

A zastanawialiście się nad tym, że kościół katolicki jest najlepszym miejscem dla osób homoseksualnych i pedofili? Przecież najciemniej pod latarnią. Księża cieszą się zawsze ogromnym autorytetem. Wielu ludzi nie odważyłoby się powiedzieć księdzu ,,nie''. Uważam, że już prędzej osoby które decydują się na pójście do zakonu, tak na prawdę mają jakieś powołanie. Tam nie mogą sobie pozwolić na ekskluzywne życie. A takie zwykłe seminaria to raj dla geja, bo nie jest prześladowany ale ukrywany i chroniony, może znaleźć partnera. Tak samo pedofil. Chcąc być blisko dzieci, słysząc jak bardzo ta instytucja broni swoich, na pewno będzie próbował dołączyć do tak fajnej wspólnoty. Może kościół zacząłby od poważnych selekcji osób które przyjmuje?

ocenił(a) film na 9
malutka270

Osoby homoseksualne nie są złe. To nie jest choroba. Pedofilia nią jest. Księża homoseksualizm tępią, pedofilii nie, bo sami to robię i tuszują.

ocenił(a) film na 8
phoebe241995

Homoseksualizm tym się różni od pedofilii, że w pierwszym przypadku jest to świadomy wybór dwojga dorosłych osób, które tworzą parę homoseksualną. W drugim przypadku, jest to napastowanie osób małoletnich i zwykle gwałt na nich. Oba przypadki są zaburzeniami psychicznymi, z tym że homoseksualizm został z listy takich zaburzeń wykreślony, przez naciski lobby gejowskiego.

ocenił(a) film na 9
rolnik

Poczytaj trochę i otwórz umysł jeżeli Ty twierdzisz, że homoseksualizm jest zaburzeniem psychicznym. Nigdy w życiu nie słyszałam większych bzdur i szczerze współczuję osobom, które tak myślą.

ocenił(a) film na 5
phoebe241995

Podaj jakiś argument siostro. Ja to rozumiem tak, jak każdy biolog, ewolucjonista, naukowiec powinien, o ile nie jest hipokrytą. Cechą zdrowego organizmu jest jego NATURALNE (nie znaczy świadome) dążenie do rozmnażania, przekazania kodu genetycznego, które w przypadku ludzi objawia się popędem seksualnym wobec osobników płci przeciwnej (bo tylko z nimi może mieć potomstwo). Brak tego popędu jest zaburzeniem psychicznym, chorobą i jakiekolwiek odwoływanie się do socjologicznych interpretacji zjawiska nic tu nie wnosi. To czysta biologia.

fandrej

Porównanie jest kompletnie chybione. Kościół jest instytucją, Polacy są narodem. Każdy członek danej instytucji w pewnym sensie ją repezentuje i stanowi jej część. Kościół to nie tylko ksiądz A i B, którzy mogą być wzorem do naśladowania, ale również ksiądz C i D, którzy mogli się dopuścić karygodnych czynów. Nikt rozsądny i rozgarnięty nie mówi, że *wszyscy* księża to pedofile, ale jeśli kościół zatajał tego typu czyny wiele razy, zamiatając je pod dywan, to oznacza, że jest instytucją wadliwą, którą reprezentują (czy tego chcą czy nie) niestety *wszyscy* inni księża. Kościół oczywiście jest odpowiedzialny za wiele dobrych i wspaniałych rzeczy na świecie, jednak skupmy się teraz na zjawisku pedofilii wśród księży. Stwierdzenie, że ksiądz A, który może być prywatnie wspaniałym człowiekiem, należy do instytucji która często kryje i chroni księży pedofilów na świecie, niestety nie jest stwierdzeniem fałszywym. A jeśli twoim zdaniem jest, to proszę uzasadnij mi czemu.
Istotne jest to, że kościół w wielu miejscach zatajał i ciągle zataja pedofilię i jest to w kościele pewnego rodzaju temat tabu, co jest chore. Owszem, istnieje wielu dobrych księży, większość z nich zapewne, nie znaczy to jednak, że powinno się milczeć na temat pozostałych. A niestety kościół zbyt często milczy.
“A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?”.

użytkownik usunięty
fandrej

człowieku nie musisz za nikogo się tłumaczyć

fandrej

Oj...
1. Piszesz, że kościół nie jest instytucją, tylko grupą ludzi. Czyli np. ZUS też jest jedynie grupą ludzi? Proszę Cię... Przecież kościół rządzi się swoimi, ustanowionymi prawami, jest w nim hierarchia, prawa i obowiązki - to jest instytucja.
I dla mnie właśnie jako taka jest zła, bo właśnie jako instytucja (bardzo mocnego zaufania publicznego) powinna mieć ustanowione prawa np. tyczące się pedofilii takie - żeby żadnemu pedofilowi nie zachciało się choćby zbliżyć do kościoła, nie mówiąc o zostawaniu księdzem... Każdy przypadek pedofilii powinien być o wiele surowiej karany nić w "świecie świeckim". kościół powinien uruchomić swoją własną, prywatną, wewnętrzną inkwizycję w tym temacie.
2. Piszesz, że nie można winić całej instytucji jeśli jest 6 złych, a 94 dobrych księży... Dla mnie to właśnie pokazuje, że instytucja jest zła, bo czemu żaden z tych "94 dobrych" nie zrobi nic z pozostałymi 6? Napiszesz, że nie wiedzą o nich - to tym bardziej instytucja jest kiepsko skonstruowana...
3. Czy można winić (w porównaniu do kościoła) Polaków i Polskę za Trynkiewicza? Kolejny chybiony punkt... Stary, tu jest właśnie ta różnica, że to Polska i Polacy skazują takich Trynkiewiczów, a kościół swoich ukrywa...
4. Piszesz, że "przed chrztem nie było nawet Polski"? Czy to trzeba komentować? Polanie się nagle pojawili tak? Religie przed islamem i chrześcijaństwem (cały czas świadomie piszę z małych liter) były złe? Ty chłopie usiądź chwilkę i pomyśl... To chrześcijaństwo zabijało przez wieki, to kościół ma krew na rękach i cały czas tych rąk nie chce obmyć... Np. Twoje boże narodzenie, to święto żywcem przeniesione z Mitraizmu - kultu słońca...
5. Hahaha! Ty porównujesz liczby ofiar kościelnych do ofiar pojedynczych psychopatów (Hitler czy Stalin). O stary, poważnie myślisz, że wojny religijne przez 1500 lat mają mniej ofiar na sumieniu? Stary, poważnie...??

Tyle, nie chce mi się już więcej pisać, bo jedynie się niepotrzebnie irytuję...
Bywaj zdrów i miłego weekendu życzę.

ocenił(a) film na 9
fandrej

Niby ok, ale instytucja Kościoła sama w sobie jest na starcie skazana na takie historie. Jaki normalny , zdrowy człowiek powstrzyma popęd seksualny????.
Nasuwa się myśl , odwracając stwierdzenie ze ,,zgniłymi jabłkami" , że w tej grupie zdarzają się ,,zdrowe jabłka" .

ocenił(a) film na 6
fandrej

"nie można na podstawie obrzydliwych jednostek obciążać i pociągać do odpowiedzialności całych grup."

Oczywiście, że można. Jeżeli masz biskupa, który wiedząc, że jego kolega po fachu molestuje małych chłopców, nabiera wody w usta, a kiedy zaczyna robić się naprawdę gorąco, przenosi delikwenta do innej parafii, to czyja to jest wina? Jednostki patologicznej, czyli tego pedofila, czy biskupa? Swoją drogą, nie zastanawiało Cię nigdy, dlaczego żaden z przełożonych nie udał się prosto na policję, aby wpakować takiego wykolejeńca do więzienia i odizolować go od innych potencjalnych ofiar, tylko zamiatał sprawę pod dywan? Nie przemknęło Ci przez myśl, że taki biskup mógł dostać odgórny nakaz nienagłaśniania skandali pedofilskich i przymykał na nie oko, nie chcąc utracić ciepłej posadki i szacunku społecznego? No proszę Cię, przecież nie piszemy tu o pojedynczym przypadku. Każdy kierujący się zdrowym rozsądkiem człowiek zrozumie, że instytucja katolicka, nie ludzie zainteresowani stricte nauką i wiarą w Jezusa, ale instytucja, to bagno, w które porządny człowiek się nie pcha. Mój znajomy odszedł z seminarium po zaledwie dwóch tygodniach pobytu, po tym jak przyuważył w nocy dwóch kolegów, z którymi dzielił pokój, w jednym łóżku. Jak widać, ze swoimi preferencjami nikt się wśród księży, czy kleryków nawet nie próbuje kryć. I nie pisz mi tu proszę o tym, że to marginalny przypadek, bo chyba sam nie wierzysz, że tych dwóch hipokrytów nie wiedziało po co szło do tego seminarium. Wiedzieli i dlatego tam się zaczepili, bo to wszak taka bezpieczna przystań. Raj wręcz, tylu młodych panów wokoło. Z pedofilią, której na równi z homoseksualizmem naturalnie nie stawiam, jest zapewne dokładnie tak samo.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 5
klikk12

Nie jest do końca tak jak piszesz Bracie. Mówisz tak jakby księdza niżsi w hierarchi byli jednostkami, a już biskup= instytucja. To tak jakby winić za ludobójstwo na które przyzwolenie dał konkretny generał całą instytucję wojska. To bardzo złożona sprawa. Po pierwsze nie mamy żadnych "kontr-danych" wobec tych o pedofilii, które też zresztą są bardzo trudne do zweryfikowania. Znam osobiście przypadek faceta usuniętego ze stanu duchownego właśnie za molestowania. Natomiast nie ma statystyk jak często takie wydalenia się zdarzają. Bo co? Biskupi mają to notować? Albo iść do gazety i dumnie mówić: "Spójrzcie, wydaliłem tego pedofila!" Wobec tego nie możemy generalizować, że zawsze, wszędzie ich kryją. Przypadek Twojego znajomego też nie może być dla nas wyznacznikiem prawdy. Często to są przypadki lokalne i sprowadzanie ich do liczb jest zbytnim uproszczeniem. Nie możesz też Bracie mówić, że to bagno, bo Kościół, czyli jak wciąż powtarzam- LUDZIE w nim zgromadzeni, świeccy i dychowni robią niesamowicie dużo wspaniałych rzeczy. Kościół jest naszym dziedzictwem i miewa lepsze i gorsze czasy, a odcinanie się od niego młodych gniewnych intelektualistów na pewno nie przyczyni się do jego polepszenia- ale wręcz odwrotnie.

ocenił(a) film na 6
fandrej

Heh... Bez obrazy, ale nie bratuj mi tutaj i nie siostruj, bo mi się to kojarzy z Religijnym Towarzystwem Przyjaciół.

Zły przykład z tym wojskiem, bo żołnierze dostaną po tyłkach w razie niewykonania rozkazu, a patologicznemu księdzu nikt nie nakazuje molestować dzieci, tylko przymyka na to oko i udaje, że problemu nie ma. Widzisz różnicę? W tym nie ma nic złożonego, to wszystko jest łopatologicznie proste. Poczytaj sobie o dokumencie Crimen sollicitationis, który nakazywał trzymanie występków seksualnych księży w ścisłej tajemnicy, szkalowanie i zwalczanie ofiar oraz ich obrońców, a także utrudnianie pociągnięcia tych zboczeńców do odpowiedzialności za pomocą przenoszenia ich z parafii do parafii. I jak można pisać, że nie ma na to dowodów, kiedy tyle skandali wypłynęło już na wierzch?

Lepiej iść do gazety i dumnie to ogłosić, niż uciekać w głupotę i oszustwo za kilka-kilkanaście lat, kiedy ofiara przestanie być bezbronnym dzieckiem i to ona zacznie się spowiadać dziennikarzom, nie sądzisz? Powiedzmy sobie szczerze: gdyby kościół naprawdę chciał zwalczać pedofilię wśród duchownych, na sam początek papież nakazałby wydawać winnych policji zamiast zakładać sobie instagrama. No, ale o czym tu w ogóle mowa, skoro kościół katolicki to święta krowa, której ruszyć nie można, ma własne sądy i rządzi się swoimi prawami – tu znowu odsyłam Cię do Crimen sollicitationis, który nieformalnie zapewne działa po dziś dzień.

Nie wkładałabym do jednego wora świeckich i duchownych, bo znam naprawdę wspaniałych ludzi, którzy wierzą w Boga, za bardzo nie zastanawiają się nad działaniem instytucji kościoła i właśnie poprzez tą izolację od tego bagna bywają bardziej "święci" od swoich pasterzy.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
fandrej

Oczywiście ze nie każdy ksiądz to pedofil ale Kościół juz jest instytucja, która nauki Chrystusa dawno wymazala z pamięci i jedynym celem dla tych sku.. wy ynow (wszystkich) to kręcenie hajsu. Znam pismo święte bylem ministrantem i odszedlem z kościoła ponieważ większość tych pseudo chrześcijan to zorganizowana grupa przestepcza która ma na celu zbieranie pieniędzy na swoje konkretne zachcianki. Druga sprawa jest celibat. Ktoś kto to wymyslil zrobił to tylko dlatego żeby księża nie wstepowali w zwiazki malzenskie a co za tym idzie nie dzielili sie kasą. Natomiast sk rwiele młucą siostry zakonnice, dzieci , chlopcow, kolegow po fachu, prostytutki czy nawet jako "cywile" zwykle kobiety. Kościół to chora i nikomu niepotrzebna instytucja gorsza niż fiskus. Skoro w piśmie św masz napisane ze bóg jest wszędzie to po co chodzić do kościoła "modlić sie" czy opowiadać skoro bóg i tak wszędzie cie wyslucha. Bardzo dobry film z przesłaniem. I tak pewnie to ułamek tego ile tych dzieciogwalcicieli chodzi po świecie. Najgorsze jest to ze dzieci im ufają bo od małego rodzice im mówią ze ksiądz to nie obcy tylko przyjaciel. Czekam na film o polskich pedofilach ksiezach

ocenił(a) film na 5
kolczesta

Przykro mi, że tak sądzisz, i że wiele z tego co piszesz to prawda. Ale nie wszystko. Kościół jest potrzebny, bo robi masę świetnych rzeczy, jest masa dobrych, ambitnych, zaangażowanych społecznie i duchowo księży. Co do strony duchowej to już głębsza sprawa, sakramenty itd. musiałbyś poczytać Bracie. Natomiast to bardzo bolesne, że ludzie są tak słabi i żałośni, (księża) i dzisiaj ksiądz dla pewnie 90% z nich to łatwa kasa i spokój do końca życia. Ale to chyba ludzka cecha. Ludzie są żałośni. Dlatego właśnie potrzeba jakichś ideałów.

fandrej

Co takiego dobrego robi kościół oprócz indoktrynacji i narzucania poglądów politycznych? :D

ocenił(a) film na 5
Szejku

Podam parę przykładów tak w ramach zachęty do poszukiwań. Chociażby fundacja w której działam od paru lat (pewnie słyszałeś) Szlachetna Paczka- założone przez księdza Jacka Stryczka, w tym roku paczki, które Darczyńcy kupili były warte więcej niż zebrał WOŚP. Dalej (banał) Caritas. Wiem, że większość ludzi mało o nim słyszy, ale na prawdę, oni odwalają kawał dobrej roboty. Przez rok w liceum pracowałem w świetlicy środowiskowej opłacanej przez Caritas (prowadzona przez księży i świeckich katolików). Dzieciaki z patologicznych rodzin z problemami mogły się tam spokojnie bawić, zjeść ciepły posiłek i odrobić lekcje z wolontariuszami. Dalej- internaty i bursy dla młodzieży szkolnej. Sam 3 lata liceum spędziłem w takiej katolickiej bursie, dyrektorem był ksiądz. Miesięczna opłata wynosiła 45 zł (można było płacić więcej jeśli się chciało). Dalej, tu już grubsza skala. Misje w Afryce. Wystarczy wpisać na Youtube. Tysiące misji sponsorowanych przez tą znienawidzoną "tacę" (raz na jakiś czas jest ofiara na misjonarzy na mszy św.") Całe miasta i wioski rozwijają się, jednoczą dzięki mrówczej pracy księży pasjonatów, społeczników. I to nie jest indoktrynacja. Bo często to jest na zasadzie, że ksiądz tam jedzie, zakłada świetlice, szkołę, a miejscowi sami zaczynają pytać o wiarę, "co to za człowiek na krzyżu" itd. itp. Jeśli dobrzy, inteligentni, młodzi ludzie będą wychodzić z Kościoła, to zostaną tylko Ci źli, hipokryci, i Katolicyzm przestanie się różnić od Islamu. ;)

fandrej

Oranizacje kościelne dostają kupe pioeniędzy od państwa, w tym ten twój Caritas, który rozlicza się tylko z 44% pieniędzy które otrzymuje. :)

ocenił(a) film na 7
Szejku

Nie chodzi o rozliczenie, a o koszty funkcjonowania takich podmiotów. Zauważ, że chociaż na samym początku łańcucha masz, np. starszą babcię, która daje wolontariuszowi 100 zł żeby biedne dzieci z Afryki nie umierały z głodu, to po drodze do tych biednych dzieci w Afryce pojawia się jeszcze cała organizacja, która po odliczeniu swoich kosztów realnie przekaże 1/3 datku. Czemu? Bo fundacja, która ma korporacyjną strukturę po prostu kosztuje. Przeciętny darczyńca nie jest tego świadomy i to jest złe. Czy ktoś widział kiedyś ulotkę informacyjną z rozpiską ile kosztuje utrzymanie regionalnych ośrodków, ile pracuje w nich ludzi i ile w całości kosztuje funkcjonowanie fundacji, jako podmiotu? KRS? Myślę, że szary obywatel w ogóle nie ma pojęcia jak uzyskać dane z KRS. Co do ulotki c.d. - jasne, że nie jest to żadna zachęta i nie powinno się na siłę wręczać ludziom ulotek o kosztach, ale uczciwie byłoby obok ulotki o nowej akcji mieć taką do dyspozycji i informować, że można otrzymać także taką. Na chwilę obecną mamy takie dezinformacyjne udawanie, że my tutaj wszyscy w fundacjach o suchych buziach biegamy żeby tylko te 100 zł poszło na dzieci. Owszem poszłoby gdyby darczyńcy sami się zebrali w parę osób, wyszukali w Afryce jakiegoś wolontariusza, który założyłby rachunek i 100% wysyłanych przez nich środków mógł od razu przeznaczać na pomoc.

Co do zaboru majątku państwu. Nikt nic nikomu nie zabrał. Dogadano się tak, a nie inaczej przy transformacji i uwierz mi, że nie było tutaj jakiejkolwiek przemocy. Poszkodowanymi są co najwyżej obywatele jako ogół lub/i jako indywidualne jednostki jeżeli państwo rozdysponowało ich majątki rodzinne.

Jeszcze odnosząc się do kwestii majątku - nie chce mi się rzucać populizmem, ale tak - jesteśmy państwem postkolonialnym z perspektywy gospodarczej jak i politycznej. Przejedź się po Warszawie - w zasadzie najdroższe i najpiękniejsze nieruchomości na ulicach takich jak al. Ujazdowskie i inne stanowią własność ambasad obcych krajów, plus poszukaj sobie reportażu bodaj "Uwagi" czy "Interwencji" o gruntach należących m.in. do FR, które z nieznanych przyczyn przekazano za komuny lub początku lat 90'tych. Dalej mówimy o nieruchomościach z centrum Warszawy wartych kosmiczne kwoty. Jedną nieruchomość ma chyba nawet jakaś egzotyczna republika i za cholerę nikt z rządu parę lat temu nie chciał wyjaśnić skąd takie dziwne prawa własności.

senbonzakura

Porządne fundacje mają wydajność na poziomie 80%, a nie 33 jak starasz się wmówić. :)

ocenił(a) film na 7
Szejku

Ale ja nie podałem Ci przykładu żadnej fundacji i nigdzie nie neguję, że są fundacje o znacznie wyższej wydajności nawet wynoszącej 100% tj. której koszty funkcjonowania funduje w pełni fundator. Podkreślam tylko, że SĄ fundacje, których danych nie wskazałem, a które mają te wskaźniki dość niskie.

senbonzakura

To jeżeli wykładnią dla ciebie są fundacje najgorsze, to nie ma o czym mówić i tylko to potwierdza, że kościół powinno się trzymać na krótkiej smyczy bo przejada pieniądze obywateli.

ocenił(a) film na 7
Szejku

Nie wykładnią, a przedmiotem wypowiedzi. Nie odnoszę się do samej idei, która powstała jeszcze zanim ludzie zakładali, że można na tym zarobić w prosty sposób poprzez "koszty" takowej działalności lub też w sposób dla laika niewyraźny, np. poprzez obecność takiego podmiotu w ramach holdingu, co wiąże się z wieloma ciekawymi metodami optymalizacji podatkowej. Idea jest słuszna, ale współczesny poziom rozwoju gospodarczego umożliwia wielopłaszczyznowe wypaczanie takowej na poczet korzyści osób będących w "potrzebie" maksymalizowania swoich zysków i to skłoniło mnie do wypowiedzenia się bowiem uważam, że już sama możliwość takowego działania (dorabianie się za kurtyną dobroczynności) to coś nieetycznego firmowanego przez obowiązujące prawo.

senbonzakura

Widać lubisz uciekać od sedna i odwracać kota ogonem. :)

fandrej

O tym ile majątku kościół zabrał państwu bezprawnie to już nie wspominam, grube miliardy.

fandrej

Zły przykład podałeś. Bardziej by pasowało "duża część polaków lubi wódkę=polacy lubią wódkę". I to by miało sens, bo też duża część księży to pedofile.

ocenił(a) film na 6
fandrej

A kimże Ty jesteś, mój drogi, żeby ich wszystkich oceniać? I karać? Pozwól uprzejmie, że oceni ich sam Pan Bóg, będzie napewno bardzo sprawiedliwy, bo będą oni po stokroć bardziej surowo oceniani, niż Ty, czy ja, zwykła grzesznica.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Policjanci, lekarze czy nauczyciele przyłapani na pedofilii idą za kratki. Księdza przenoszą do innej parafii. Widzisz różnice?

ocenił(a) film na 5
albireo21

No, ale czyja to jest wina? Moim zdaniem systemu sprawiedliwości i oczywiście tych, o ile w danym przypadku tacy są, którzy o tym wiedzą, i nic nie mówią. Rozciąganie odpowiedzialności na księdza Bambo z Nigerii czy Yanga z Chin, za czyny paru śmieci, którzy nigdy nie powinni zostać księżmi jest absurdem Bracie. ;)

ocenił(a) film na 9
fandrej

niestety nie jest absurdem. Po pierwsze ksiądz doświadcza 'powołania' do tego by być właśnie księdzem. nie jest to zwyczajnie obierany zawód. Głoszą wyższość moralna nad zwykłym człowiekiem - bóg ich wybrał.
Ale wyobraźmy sobie że należysz do świeckiej instytucji która jest atakowana nie tyle za gwałty na nieletnich co za ich ukrywanie. Co byś zrobił?? Każdy człowiek posiadający moralny kręgosłup zrobiłby wszystko by usunąć takich ludzi ze swojej organizacji- ukarać nie ukryć. Jeśli nie byłoby to możliwe to można jeszcze odejść z ww instytucji, w ten sposób się sprzeciwić.
Wszyscy księża którzy nie walczą z pedofilią/ukrywaniem pedofilii wśród kleru są winni.

Jeśli chodzi o szlachetną paczkę to tutaj nie do końca się zgodzę że jest to zasługą kościoła. Pomysł wyszedł od księdza, ale obecnie szlachetną paczką zajmuje się wielu młodych ludzi - często nie związanych z kościołem i często tych samych którzy zbierają na wośp - bo pomoc innym nie jest powiązana z kościołem.
Jeśli chodzi o wielki caritas - to szczerze powiem że temat mnie wkurza - pochodzę z wielodzietnej rodziny ale można powiedzieć że ateistycznej. Rodzice zwrócili się do caritasu o pomoc ale jej nie uzyskali - nie udzielili pomocy bo udzielają jej katolikom a nie potrzebującym. Niewyobrażalnie mnie wkurza gdy kler i kościół mówi o moralności, a jeszcze bardziej gdy wypowiada się o moralności innych.
Przepraszam ale jeszcze ostatnia kwestia - chociaż od początku dyskusji wielu ludzi prosi byś nie nazywał ich braćmi nadal to robisz. Jaka pycha!

ocenił(a) film na 9
aksoza

Lubię to

ocenił(a) film na 9
fandrej

Kto krył księży pedofili ? Cały Kościół. Cały przeklęty dawno zapomniany przez Boga Kościół. Jestem w 100 % pewien, że to była i jest powszechna wiedza wśród księży, że pewien, niech tam, niewielki ułamek księży, lubi małych chłopców. Oczywiście, że wiedzieli, może z czasem, może po paru latach w seminarium, może nawet po paru latach posługi w przypadku nielicznych, ale na pewno wiedzieli. Pewnie, część z nich po prostu nie chciała o tym myśleć, usłyszeli i chcieli zapomnieć, zignorowali, więcej nie zadawali pytań, zostawili problem innym, i inni też nic nie zrobili. Naiwnym głupcem jest jednak ten, kto uważa inaczej. No i cóż, można rzecz, kryli swój swego, bo jaka by nie była materia, konfident to zawsze świnia. Tak zgoda, główny przestępca to pedofil, ale kim są Ci, którzy przez tyle lat pozwolili by czynił zło ?

ocenił(a) film na 6
fandrej

Dokładnie, choć wydaje mi się że każdy zdrowo myślący człowiek potym filmie nie uznał że każdy ksiądz to z góry pedofil, bo jeśli tak stwierdził to powinien wybrać się na obowiązkowe leczenie

ocenił(a) film na 9
fandrej

Człowieku widać, że nic nie zrozumiałeś z tego filmu. Nikt nie generalizuje, że wszyscy księża to pedofile. Tylko piętnuje ciche przyzwolenie na tego rodzaju proceder! Widać, że oglądałeś film mając klapki na oczach. Przenieś sobie przykład np. na nauczycieli i system szkolnictwa. W szkole podstawowej dochodzi do molestowania, oburzona Matka/Ojciec przychodzi do szkoły rozmawia z dyrektorem który mówi, że to był pierwszy raz i zajmie się wszystkim. Po czym przenosi tego nauczyciela do szkoły na drugim krańcu miasta, albo nawet kraju. ŻAL! Sam jestem katolikiem, ale wobec Boga wszyscy jesteśmy równi. Nie ma tolerancji dla takich praktyk!

ocenił(a) film na 5
FuturePawel

Powtarzam kolejny raz, że odnoszę się do daleko idących nadinterpretacji filmu a nie samego filmu. Film jest neutralny światopoglądowo i po prostu opowiada historią. Pokój ziom. ;)

ocenił(a) film na 9
fandrej

No wiem, trochę przesadziłem :) sorka! Każdy może mieć swoje zdanie! hehe jaka łaskawość :) miłego!

ocenił(a) film na 9
fandrej

Słyszałeś kiedyś o, dajmy na to, nauczycielu, którego po pedofilskiej akcji dyrekcja przenosi do innej szkoły, aby dalej mógł "nauczać" , a Minister Edukacji robi wszystko, by zatuszować sprawę??? To jest właśnie ta różnica...

ocenił(a) film na 9
fandrej

6% polaków to nie pedofile ćwoku

fandrej

Ja nie bardzo rozumiem w którym momencie odwołujesz się w swojej wypowiedzi do religii chrzescijańskiej. Z tego co ja wyniosłam z Biblii, ludziom trzeba przede wszystkim wybaczać, pomagać i miłować ich mimo wszystko, nawet jesli jest to niesamowicie ciężkie. Tak, jak powiedziałes ludzie są grzeszni, tacy się rodzą. Nie usprawiedliwia to ich czynów, bestialskiego zachowania, ale trzeba im wybaczać i pomagać wyjsc na prostą, a nie wieszać za jaja, czy publicznie wieszać. Reagowanie złem na zło jest moim zdaniem niedopuszczalne... To, co opowiadasz to są zwykłe herezje, nie masz człowieku pojęcia o swojej religii.

ocenił(a) film na 5
brynia

Odpowiem ze zwykłej przyzwoitości. Jedną rzeczą jest teoria, o której napisałeś, a inną jest sposób jej realizowania. Wyślesz pedofila do więzienia- będzie tam przeżywał piekło, które tylko gorzej go zdemoralizuje. Takich ludzi w więzieniach się traktuje jak zwierzęta, gwałci, bije, maltretuje. Odizolujesz go, zapewnisz mu lepsze warunki- kto będzie za to płacił? Myślisz, że pieniądze spadają z nieba? Spojrzałbyś w oczy 10 letniemu dzieciakowi ze śmiertelną, ale uleczalną chorobą, i powiedziałbyś mu: "Przepraszamy, że NFZ nie zapłaci za Twoje leczenie, ale musieliśmy znaleźć pieniądze na cackanie się z Panem Zbyszkiem, który zgwałcił i zamordował Twojego kolegę z klasy." Bo w ekonomii ostatecznie do takiego wyboru sprowadza się wybór pomiędzy więzieniem a zabijaniem tych ludzi. Dla mnie wybór jest jasny. W tym przypadku kara śmierci przez zastrzelenie to najbardziej humanitarny akt i rozwiązanie jaki społeczeństwo z całą odpowiedzialnością może takiemu człowiekowi zaproponować. Mówią OCZYWIŚCIE o najbardziej złowieszczych przypadkach.

fandrej

Odpowiem z czystej przyzwoitosci: 5. Nie zabijaj. Jak w cos wierzysz to się tego trzymaj, a nie przekręcaj na swoje.

fandrej

A po drugie to rozumiem, że Kosciół tworzą ludzie, którzy popełniają błędy, ale zatajanie molestowania dzieci i wykorzystywanie swojej pozycji, żeby zaciągnąć dzieciaki do łóżka to jest BARDZO POWAŻNY BŁĄD KOSCIOŁA, za który słusznie płaci utratą wiernych. A opowiadanie, że nie-księża pedofile też istnieją czy o wspaniałych duchownych nie ma tu zupełnie nic do rzeczy. Po prostu takie rzeczy w takiej instytucji nie mają się prawa dziać, a jesli się dzieją i to na taką skalę to jest ona bardzo, ale to bardzo wadliwa.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Ale rozumiesz, że katolicka mafia o tym dobrze wiedziała i nie robiła nic, kompletnie nic, żeby coś z tym zrobić?

ocenił(a) film na 5
Lukininho

No i dalej nie zmienia to faktu, że ta "mafia" to kilkudziesięciu, może kilkuset hierarchów, którzy- i tutaj się absolutnie zgadzam, powinni być pociągnięci do odpowiedzialności, i ukarani, ale jak to się ma do setek milionów katolików na świecie.

ocenił(a) film na 9
fandrej

Ta mafia to cała wierchuszka. Instrukcje zatajania i przenoszenia pedofilów między parafiami powstały w WA TY KA NIE! Dla przykładu - wielbiony przez ciemny lud tzw. "święty" JPII obściskiwał się i przyjaźnił z jednym z takich zwyrodnialców (Marcial Maciel) kiedy było już powszechnie wiadomo o jego bydlęcych skłonnościach. Mało tego - stawiał go jako wzór dla młodzieży. Kiedy już dalej nie było można tego ciągnąć, aferę posprzątał B16. I tak można mnożyć. Od jednego papieża do drugiego. Przez kardynałów aż po biskupów. Wszyscy musieli stosować się do wytycznych zamiatania pod dywan i uciszania. I faktycznie nijak się to ma do milionów katolików na świecie - oni to akurat dalej jak te owce. Jedyni, co naprawdę potrafią postąpić jak trzeba, to pojedyńczy szeregowi księża, którzy po walce z wiatrakami albo odchodzą z tej CHOREJ instytucji, albo wyrzuca sie ich na parafie typu 300 dusz i kościół w szopie. Amen

fandrej

Wydaje mi się, że mówimy tu o dwóch różnych rzeczach, a Ty sam pomieszałeś nieco pojęcia wrzucając do jednego wora chrześcijan tworzących społeczną grupę wyznaniową i kościół instytucjonalny jako taki. Kościół instytucjonalny to w tym wypadku struktury polityczno-prawne KK, które mają niewiele wspólnego z nauką Chrystusa i wiarą chrześcijańską w czystej postaci, a budują jedynie siatkę norm, zasad i doktryn proceduralnych, o których nie śniło się nawet filozofom. To właśnie ten kościół od dekad (o ile nie wieków) jest odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiedniego prawa oraz wytycznych, które pozwalają na krycie i tuszowanie aktów pedofilskich oraz bezkarność kapłanów dopuszczających się przestępstw wobec dzieci.

ocenił(a) film na 8
fandrej

Zauważcie wreszcie, że jednym z ważniejszych przesłań tego filmu jest pokazanie SYSTEMOWEGO (biskupi, prawnicy, urzędnicy publiczni) wspierania i ochrony pedofilii w kościele co przeczy ciągłemu powtarzaniu, że to jednostki a kościół generalnie jest spoko. Znamienne jest (patrz napisy końcowe), że po publikacji i rozgłosie całej sprawy "kara" jaka spotkała kardynała Law to... przeniesienie do Rzymu. Więcej w temacie: http://kkpp.blox.pl/2015/10/Kardynal-Bernard-Law-ktory-tuszowal-pedofilie.html

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones