PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1000}

Twierdza

The Rock
7,5 122 167
ocen
7,5 10 1 122167
6,8 20
ocen krytyków
Twierdza
powrót do forum filmu Twierdza

TWIERDZA 8/10

ocenił(a) film na 8

Niech tylko dzisiaj ktoś po obejrzeniu TWIERDZY da ocene 2 lub 1. Film świetny z kilku powodów.
Muzyka (Zimmer)- chyba nie trzeba wyjaśniać
Scenariusz - trudno jest znaleźć dzieło o podobnym scenariuszu
Connery - z wiekiem coraz lepszy, choć całe życie świetnie gra
Rózne świetne wymiany zdań np. podczas pierwszej rozmowy Goodspeeda z Masonem.
no i te widoki na most Golden Gate.

od emnie 8. A jak oceniacie tak nisko ten film to chociaż podajcie dobry powód.

ocenił(a) film na 3
mr_black421

Właśnie oceniłem na 3, a to ze względu na infantylność, brak realizmu i fatalną grę Cage'a.

użytkownik usunięty
Bobby_G

"Brak realizmu"

No takiego absurdu jeszcze nie czytałem film zrobiony przez człowieka mającego wybitne osiągnięcia w dziedzinie inscenizacji z awersją do CGI i Mega dewiacją na punkcie uchwycenia każdego najdrobniejszego detalu przed kamerą dla tego gościa jest nie realny,kurwa! co tam było nie realne?! dymek z fajki Harrisa? no co?!

"fatalną grę Cage'a"

I co niby było fatalnego w grze Cagea?
co?! źle sie oparł o płotek? za daleko do morza wyleciał? czy przydługie nóżki na motorek? założę sie że według takich standardów oceniasz klasę aktora

"infantylność"

Weź mnie nie osłabiaj.

ocenił(a) film na 3

Nie zamierzam tłumaczyć takiemu cieciowi jak ty mojego stanowiska. Rzygasz tutaj swoim ironicznym tonem i oczekujesz merytorycznej rozmowy? Czy celowo prowokujesz?
Koniec dyskusji.

ocenił(a) film na 9
Bobby_G

Nie zamierzasz tłumaczyc czy nie masz co powiedziec, młotku?

ocenił(a) film na 9
Bobby_G

Super film akcji!!!! a kto od filmu akcji oczekuje realizmu??????( odp zazwyczaj Dekiel)Super muzyka super akcja , humor, super obsada, po The Rock :)

użytkownik usunięty
mr_black421

Muzyka - poziom pompatyczności prawie jak u Rubika
Scenariusz - masz rację ;)
Connery - tym filmem może konkurować z Bronsonem w Death Wish 5 - podobna wiarygodność i szybkośc biegania ;)
Słaby Cage.
Najgorsza rzecz to całkowity brak napięcia, na ekranie niby coś się dzieje i ciągle rozprsyjuje na drobne kawałki a naprawdę chce się ziewać.

ocenił(a) film na 3
mr_black421

No niestety musze ci zetrzeć dobre mniemanie na temat tego filmu. Dlaczego. Ano powodów jest kilka . Po pierwsze scenariusz który tak nazywasz dziełem można juz zauważyc w filmie bo nie tak dawno od Twierdzy nakręconym o podobnej fabule BROKEN ARROW czyli na polski tytuł Złamana Strzała (także 1996)a jeszcze bardziej znany jako "Tajna Broń". I jesli o mnie chodzi scenariusz w tym filmie został lepiej wykorzystany a niżeli w twojej twierdzy (przede wszystkim bardziej prawdopodobny, bardziej realny)twierdza to poprostu bajka, w sumie czego sie tu spodziewac po Michaelu Bayu który nawet potrafił spaprać taki film jak Peral Harbor. Dlatego mocna stroną filmu napewno nie jest orginalny scenariusz a i napewno sa lepsze filmy o takiej samej lub nawet podobnej fabule. Jeśli chodzi o role w tym filmie to nikt poza Nicolasem Cagem mi jakos do gustu nie przypadł. Sean Connery raczej przecietnie zagrał nic wielkiego nie pokazał zadecydowanie wolę go w NIETYKLANYCH a jesli chodzi o aktualniejsze filmy to OSACZENI w tym filmie tez niczego sobie. Efekty takie sobie ale jak na film akcji to trochę ich za mało, same walki strzelaniny jak na lekarstwo ogólnie żenujące(Tajna Broń bije to na głowe moze dlatego że film robił sam mistrz gatunku John Woo), a co chodzi o czarny charakter no cóż tu sie sprawa ma jeszcze gorzej bo w tym filmie wybitnego czarnego charakteru nie ma, a jesli jest to ja go przynajmniej nie zauwazyłem. To chyba własnie ta wada najbardziej skłanie mnie do bardzo niskiej oceny. Bo przeciez czym by był Wodny Swiat bez Dennis Hoopera, Batman bez Jokera, czy Plooton bez Toma Berengera. Czarny Charakter to esencja takich filmów a w tym filmie Ed Harris to nawet dziecku lizaka zabarc nie potrafił. Poprostu Fatalnie. Chociazby przywołując film który ewidentnie jest podobny do twierdzy czyli wcześniej wspomniana Tajna Broń. Ma złoczyńce z prawdziwgo zdarzenia który nie boi się zabic swojego kumpla a tym bardzie zołnierza ze swojej rodzimej armii a tym bardziej zdetonować bombki dla przykładu o zdradzie nie wspomnę, do tego szyderczy uśmiech(scena w samochodzie po tym jak juz zdetonował bombę mistrzostwo świata no i przeciez w filmie Bez Twarzy tez pokazał klasę). A jesli chodzi o muzyke to kompozytorem sciezki do filmu Tajna Broń jest nie kto inny jak sam Hans Zimmer (kompozyto soundtracka do Twierdzy) no i tu jest jedyny plus bo ściezka jak i do Tajnej Broni tak i do Twierdzy mi sie podoba ale to tyle jesli chodzi o plusy. No i ten amerykański patos tej falgi przewijający sie filma Baya (Pearl Harbor,Armageddon,Twierdza) te sceny w zwolninym tempię ukazujących głównych bohaterów jak niezniszczalnych herosów az sie łezka w oku kręci. Że jacy to oni nie sa wspaniali i wogóle. A pzeciez bo to jedna armia miała zdrajcę w szeregach. Filmy te powinni puszczac amerkańskim Marins albo i puszczają dlatego sa tacy niezwyciężeni. Nie no żenujące. Dlatego w pojedynku Tajna Broń vs. Twierdza zwycięsko wychodzi Tajna Broń. Można sie jeszcze długo rozpisywac na ten temat bo nawet widac pewne podobieństwa do tych dwóch filmów scena w kopalni(Tajna Broń) i scena kanałach z wagonami w Twierdzy z czego zdecydowanie wolę ta pierwszą. I tak duzo juz nabazgrałem. Dla mnie ocena Twierdzy 3 dwójki czy jedynki dać nie moge bo sa gorsze filmy od tego.

ocenił(a) film na 8
korasHC

Po pierwsze scenariusze nie powstaja w 10 min na kolanach po premierze
Tajnej Broni.
Po drugie Tajna broń jest o wiele słabszym filmem pod wieloma wzgledami.
Po trzecie jak chcesz obejrzec film gdzie tylko strzelaja to masz np.
Commando czy inne tego typu filmy.
Po czwarte Ed harris w tym filmie nie ma zabijac tylko zmusic swoim
postepowaniem do pewnych dzialań rządu USA. Jest bohaterem który mimo
rozpoczętej akcji, jest wierny regulaminowi wojskowemu i pamieci
poległych.
Zgadzam sie że filmy Michaela Baya są przepełnione patriotyzmem,
nadmiernie koloryzowane ale USA to przecież mocarstwo światowe. Oni sa
najlepszi w tego typu filmach. Europa kręci kino ambitniejsze, filmy nad
którymi trzeba dłużej sie zastanowic. A Amerykanie zawsze beda lepsi w
kinie akcji.
Ciagle porównujesz Twierdze i Tajna broń wiec nie jest tak duzo filmów o
podobnych scenariuszach.
Ocenianie Twierdzy na 3 to jest jednak troche za mało jak na taki film.
Twoje argumenty nie przekonywuja mnie. Postaraj sie bardziej.
Każdy ma inny gust ale + dla ciebie że napisałeś wiecej niz jedno
zdanie.


ocenił(a) film na 3
mr_black421

"...ale + dla ciebie że napisałeś wiecej niz jedno zdanie."

Rozumiem, że to pośrednio krytyka mojej, wcześniejszej wypowiedzi, ponieważ właśnie tyle zdań mi ona zajęła. Czasami lepiej nie rozwodzić się nad tematem, zwyczajnie szkoda czasu, skoro można dobitnie ująć własne zdanie w trzech słowach.
Lepiej tak, niż wypisywać bzdury typu:
"... jest wierny regulaminowi wojskowemu..."
bowiem takim stwierdzeniem ujawnia się Twoja kompletna naiwność, ba głupota - rzekłbym precyzyjniej.

ocenił(a) film na 8
Bobby_G

Ciebie człowieku szkoda krytykowac. Piszesz tylko że Cage zagrał fatalnie, ale nie piszesz co sie Tobie w nim nie podobało.
A jak Ci sie nie podoba że brakuje realizmu to ogladaj dramaty lub kino polskie gdzie połowa filmów jest o pijaństwie i złodziejstwie.
P.S A ocenianie niektórych filmów czy seriali na 1 to czysta prowokacja albo brak jakiejkolwiek znajomości.
I nazywanie mnie głupim lub naiwnym to chyba brak inteligencji u Ciebie sie ujawnia. Wchodzisz na forum nie po to zeby kogoś obrażać tylko po to żeby wymieniać poglady i je tolerować.

ocenił(a) film na 3
mr_black421

Gdyby nie fakt, że Cage jest bliską rodziną FF Coppoli, prawdopodobnie nigdy nie zaistniałby, ponieważ najzwyczajniej w świecie jest średnim aktorem, żeby nie powiedzieć marnym. Cenię go za jedną kreację w karierze.
Absolutnie nie pasuje mi do kina akcji, ponieważ zawsze oglądamy tą samą postać, plastikową z ciężką mimiką twarzy i udawanymi emocjami.
Ten człowiek przypomina mi Stevena Seagala i jego produkcje, które śmiało można wydać pod jednym tytułem dodając tylko numer sequela.

Nie nazwałem Cię głupim, etc. Pozwoliłem sobie jedynie uznać jedno zdanie za bezzasadne, ponieważ postawa Harrisa nijak się ma do przestrzegania regulaminu. Tyle.

Wchodzę na forum właśnie dlatego aby wymieniać poglądy, a nie kogokolwiek obrazić. Jeśli tak się poczułeś, nie to było moją intencją.

I jeszcze jedno. Nie udzielaj rad. Oglądam również dramaty i kino polskie, które często jest bardzo wartościowe. Tak więc pozwól, że sam dobiorę sobie repertuar.

ocenił(a) film na 9
Bobby_G

ochy achy pierd*lenie na scenie i piękny języczek wypowiedzi, rzygać się chce czasami jak kazdy probuje byc elokwentny.
piszesz, że cage nie zaistniałby bez coppoli- własnie po to zmienił nazwisko żeby nie zaistnieć tylko przez nie.
Kino akcji- podkreślam- nie jest kinem wysokim, a wy chcecie żeby takim było i porównujecie je z nim. Cage gra w filmach akcji i raz zagra lepiej raz zagra gorzej.
Tak naprawdę wiele filmów nie istaniało by bez Cage'a
Naprzykład- 60 sekund - nie wyobrazam tam sobie nikogo innego. Skarb narodow- tez.
bez twarzy z travolta- to samo
w locie skazańców go poprostu kocham, idealnie tam pasuje
Cage nie jest na pewno najlepszym aktorem na świecie ale nie mozna powiedziec ze jest chuj*wy. Niewiem, zazdrościcie?
Nazwet Sean Connery w jednym filmie zagra lepiej w drugim gorzej, niewiem, Morgan Freeman to samo, daje tylko przykłady.
To są tylko ludzie a scenariusze są tylko scenariuszami napisanymi przez ludzi i sa raz gorsze raz lepsze.
Uwazam ze Cage bardzo dobrze sobie dobiera role pod swoja osobe i wcale ich nie psuje, wrecz odwrotnie je ubarwia samym tym, że jest to ON a nie kto inny, wyobrazacie sobie naprzyklad na miejscu cage'a w Panie życia i śmierci (znow idealna rola dla cage'a) naprzyklad powiedzmy cristiana bale'a? Film zostałby spaprany i zapomniany po 2 dniach po oglądnięciu, bo nie oszukujmy się Bale cudnym aktorem nie jest.
A to własnie dlatego że tam Cage jest i własnie dlatego że tak zagral a nie inaczej ten film jest wyjątkowy.
Radzi też sobie nieźle z innymi rodzajami kina, przykladem moze byc chociazby Family Man.
Mówiłeś tez cos o Seagalu, po pierwsze on gra w filmach walki tylko i wylacznie wiec dlatego moglbys dac jego filmy pod jednym tytulem wszystkie.
po drugie dla Seagala nie jest wazne aktorstwo, on gra tylko po to zeby zarobic pieniadze na swoja farme na ktorej hoduje dziesiatki koni- to jest dla niego priorytetem.
i niema nawet co porownywac ich bo cage odstaje od niego na kilometr.
Niewiem, moze ogladajac jego filmy w miedzyczasie gotowales obiad i grales w gre planszowe ze znajomymi?
Coś tam pisales jeszcze o udawanych emocjach, no jasne, przeciez to aktor, i nie bedzie na serio plakał bo szkielko kamery jest brudne do otaczajacych go 20 osob ;)
A wyraz twarzy Cage ma zajebiscie rozpoznawalny- a to znaczy, ze zajebiscie dobry.
Mało który aktor może takimi cechami charakteryzujacymi czlowieka pochwalic. A pewnie wielu by chcialo.
A tam o regulaminie nie gadajcie bo kłótnie są na filmwebie pod kazdym filmem a jest ich troche;)

ocenił(a) film na 3
Kusy_

Nie bądź naiwny. Sądzisz, że zmiana nazwiska faktycznie zagwarantowała mu start, jaki mają w Hollywood tysiące, dziesiątki tysięcy szukających swojej szansy.
Co do reszty, to nie zamierzam się ustosunkować, bo jest to bełkot i zwyczajnie nie mam czasu nad tym się rozwodzić.
Może niektórzy mają masę czasu, który tutaj trwonią, w takim razie zazdroszczę. Ja nie mam takiego komfortu.

użytkownik usunięty
Bobby_G

Rewelacyjny film tyle powiem.

ocenił(a) film na 3
mr_black421

do mr_black421
Jak to sie mówi sa gusta i guściki ale ed harris zagrał fatalnie. W takivh filmach jak ten "zły" musi być ZŁY a nie po tylu grozbach nagle dopada go rodzinny patriotyzm i pała mu siada. Nie ma tak. I właśnie dlatego ten film jest taki słaby w Tajnej Broni John Travolta pokzała osobowość która miała gdzies patriotyzm robił to z powodów finansowych. Dla mnie to dziwne że koleś który chciał odszkodowań dla rodzin poległych kradnie najgrozniejsza substancje na świecie i tym samym ryzykuje życie tysiąca innych a potem tak poprostu sobie rezygnuje, Mi chodzi o nie poradność scenarzystów któryz wymyślili taki banał. A jesli chodzi o TWOJE stwierdzenie "Po pierwsze scenariusze nie powstaja w 10 min na kolanach po premierze Tajnej Broni" to podam ci przykład tak prosty rok 1998 ARRMAGEDON - 1998 DZIEŃ ZAGŁADY. Filmy tak podobne że aż takie same. A wiec prosze nie przeinaczaj tego co pisze. A jesli chodzi o to ze Tajna Broń jest gorsza od twierdzy. Podaj mi przykłady bo chce uwierzyc że śnię. Stary Ten film nie jest arcydziełem ale twierdze biję na głowę ten film nie wyciska łeż jak to robi twierdza i inne film Baya tylko trzyma w napięciu. Poprostu czyste kino akcji bez żadnych ukolorowień. No ale każdemu sie może cos podobac bardziej lub mniej w każdym bądz razie ja wole Tajna broń dlamnie duża 8 no i inne filmy JoHn WOO. Polecam jego DZIECI TRIADY(KULTOWE KINO)

mr_black421

No tak, muzyka była niesamowita!! 8/10 (ale nie tylko ze względu na muzykę)

ocenił(a) film na 8
Moniia

mi tez sie podobal, swietny film, scena poscigu wymiata
znacie lepsza scene poscigu ? jesli scena poscigu the Rock nie jest najlepsza to na pewno jest jedna z najlepszych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones