Andrzej Wajda

Andrzej Witold Stanisław Wajda

7,5
7 773 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Andrzej Wajda
kotek38

"Żaden człowiek nie jest od nich wolny." (tzn. wad) Fitzwiliam Darcy, "Duma ni uprzedzenie".

Witek_9

Oczywiście "Duma i uprzedzenie"

Witek_9

Zgadzam się - wyjątków nie ma.

moscu

Tylko weź pod uwagę, że wtedy była inna (niestety) mentalność ludzi, jeśli chodzi o stosunek do zwierząt.

chop

[']

Dziękuję za wszystkie filmy, które stworzył.

chop

[']

użytkownik usunięty
Le_Cinema

I co to da?

A co "dają" znicze na grobach?

użytkownik usunięty
zweistein

A ktoś pytał o zdanie?

Ciebie czy mnie? Wypowiadamy się bez zaproszenia bo to otwarte forum. Nie pasuje? To zrób sobie prywatny temat na blogu.

chop

Autor najwybitniejszego filmu w historii polskiego kina. Dla jednych to "CZŁOWIEK Z MARMURU", dla drugich "KANAŁ", dla trzecich "ZIEMIA OBIECANA". "Pan Tadeusz", "NIEWINNI CZARODZIEJ", "Korczak", "BRZEZINA", "Popiół i diament", "WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ", "Wesele", "POPIÓŁ I DIAMENT", "Bez znieczulenia", "DYRYGENT", "Panny z wilka", "Kronika wypadków miłosnych"... Ale to zawsze był film Wajdy.

AutorAutor

Zawsze? Tak jakby Has się nie liczył.

zweistein

Liczył się, tak jak Munk, Kawalerowicz, Ford, Kutz, Chmielewski, Bareja, Hoffman, Majewski, Żuławski, Morgenstern, Falk, Kieślowski, Bugajski, Holland, Krauze... ale na końcu zawsze był Wajda.

AutorAutor

Bo na "w" - logiczne.

chop

Wielki człowiek. Dożył godziwych lat. Zostawił wiele wspaniałych dzieł. Niech spoczywa w pokoju

chop

[*]

W tym roku jakoś tak wielu wybitnych/znanych odeszło...

chop

R.I.P. Mistrzu!

użytkownik usunięty
chop

Oglądałem wszystkie filmy Wajdy.
Moim zdaniem "Popiół i diament", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", "Korczak" i najnowszy "Powidoki" to najlepszy Wajda.
"Pokolenie", i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to Wajda, który w ogóle nie powinien powstać.

Ale powstały. I dopełniają nam także obraz pana A.W. i wartości, które cenił.

kotek38

Wygodnie być kanapowym moralistą, prawda? ;)

zweistein

Tu na forum wszyscy nimi jesteśmy.

kotek38

Bardzo wygodne rozgrzeszenie.

zweistein

Zauważ jednak, że i Ciebie tym rozgrzeszam:-)

kotek38

Ja nie mam potrzeby wywlekania jakichś pretensji i oceniania artystów z perspektywy jednostkowej przewiny,
Bo Wajda, Wit Stwosz czy Caravaggio to - przede wszystkim - nie dręczyciel zwierząt, oszust i zabójca, tylko twórcy wielkiej sztuki.

zweistein

Zgadza się, ale skoro już wiem, co stało się na planie "Popiołów", to nie mogę udawać, że tego nie wiem. Jeżeli jeszcze raz ten film obejrzę, to, niestety, nie zapomnę, co naprawdę działo się w TEJ scenie. Gdybym tego nie wiedział - inna sprawa. Caravaggio i Stwosz mieli to szczęście, że nie było wtedy dziennikarzy i dziś możemy ( przynajmniej większość z nas) podziwiać ich nieskażone niczym postacie i twórczość.

kotek38

Jakie znowu "nieskażone"? Kto chce, ten się dowie i bez dziennikarzy, jacy byli prywatnie i co mieli na sumieniu (w końcu od czego są książki?)
Ciebie to nie obchodzi, tylko dla Wajdy robisz wyjątek.

zweistein

Należę do owej większości, dla której owe dwa przykłady są nieskażone - po prostu nie jestem fachowcem ani na tyle dociekliwym laikiem. Co do sceny w "Popiołach" zaś - bardzo łatwo dowiedzieć się o tym zdarzeniu choćby z tego forum. Nie robię więc dla Wajdy żadnego wyjątku. To tylko sprawa dostępu do faktów.

kotek38

Dzięki mnie masz dostęp do innych dyskredytujących artystów faktów. Więc nie powinieneś chyba ich ignorować i od dziś patrzyć na wspomniane osoby ze szczytów swej moralnej wyższości.

zweistein

Dlaczego oceniasz owe fakty jako dyskredytujące? Ja uznaję każde fakty jako dopełniające obraz człowieka, obojętnie czy to artysta czy każdy inny człowiek. Ty uznajesz, że jakiś fakt z życia człowieka może go zdyskredytować - ja takiej oceny nie wystawiam.

kotek38

Czyli jednak ten epizod z koniem nie jest twoim zdaniem dyskredytujący dla mordercy konia?
I można dalej cenić Wajdę?

Jeśli to marginalny epizod, po co go wywlekać i eksponować jako główny przyczynek do oceny Wajdy prowadzonej na okoliczność jego zgonu?

zweistein

Jako jeden z wielu przyczynków składających się na jego obraz. Póki co, moich ocen filmów Wajdy nie zamierzam zmieniać - niektóre oglądało mi się bardzo dobrze, inne były żenująco słabe a inne średnie. A z mojego osobistego punktu widzenia powiem tak: nigdy nie doprowadziłbym do śmierci konia tylko dlatego, że wymaga tego jakaś artystyczna wizja.

kotek38

Dzisiaj łatwiej jest oceniać z oskarżycielskim paluszkiem, nie przykładając miary do tego, co było traktowane onegdaj z przyzwoleniem. Np. ja również mógłbym stwierdzić, że nigdy nie porzuciłbym dziecka na śmietniku. Ale jeśli byłbym starożytnym Ateńczykiem, zapewne mógłbym to zrobić ze sporym prawdopodobieństwem. No i o czym to świadczy?

Nie twierdzę, że o podobnych historiach należy milczeć, chodzi o to, że one nie maja przełożenia na ocenę artysty i dzieła jego życia, a ich eksponowanie na zasadzie odkrycia i szoku, jest bezprzedmiotowe.

zweistein

50 lat temu to nie aż tak dawno. Myślisz, że porównanie ze starożytnością jest trafne? Ja akurat nie kojarzę Wajdy tylko z "Popiołami" i tą sceną. Ale inni tak. I ja im tego prawa nie mogę odbierać.

kotek38

50 lat to wieczność. Spytaj kogoś młodszego ze swojego otoczenia, to prawie jak Bitwa pod Grunwaldem.
Pewnie, jeśli ktoś kojarzy Wajdę tylko z Popiołami (dziwota wielka), to nikt nie ma prawa temu komuś zabierać jego niezbywalnego prawa do ignorancji. A ktoś się palił do tego zabierania, bo nie zauważyłem?

zweistein

Może nie aż palił ale deprecjonował motywy mówiąc o szczeniackich kryteriach;-)

Korczak to zasługa Pana Pszoniaka, nie Wajdy. Zdecydowanie.

Jakub_Mroz

Ale gdyby nie Wajda, który obsadził Pszoniaka w tej roli, to Pszoniak nie stworzyl by tak wspanałej kreacji aktorskiej, chyba przyznasz?

anialek36

To nie był żaden afront z mojej strony wobec ŚP. Pana Wajdy. Po prostu uważam ten film, w pewnych względach, które właśnie reżyser powinien "dopilnować", za lekko niedopracowany. Jednak geniusz Pszoniaka i dzieci "odciąga" od nich uwagę.
Pan Wajda był wielkim filmowcem i reżyserem, tworzącym często wielkie filmy, z rozmachem, jednak na takim forum warto dbać o konstruktywną krytykę ;-)

Jakub_Mroz

Dzieci grały genialnie to prawda, ja się niedociągnięć nie doszukałam, ale moze są, nie zaprzeczam... Pozdrawiam

anialek36

Dobrze, że w Internecie jest jeszcze z kim podyskutować na tematy niszowe ;-) Również pozdrawiam.

chop

Poszedł prosto do piekła

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
chop

Dorobek filmowy Andrzeja Wajdy nalezy też rozpatrywać w kontekście tego, co produkował Zespół Filmowy X. Przecież tam powstawały jedne z najważniejszych filmów polskiej kinematografii drugiej połowy lat 70 i początku 80. Odejście Andrzeja Wajdy to wielka strata dla polskiego kina.

chop

Andrzej Wajda powinien być pochowany w Krypcie Zasłużonych w kościele Na Skałce. Jego miejsce jest obok Malczewskiego, Wyspiańskiego, Kraszewskiego, Asnyka, Szymanowskiego i in. Wkład Andrzeja Wajdy w polską kulturę jest na pewno nie mniejszy niż tych wymienionych. Mam nadzieję, że kiedyś urna zostanie przeniesiona.

Myszkin_filmweb

Został pochowany koło swojej matki, bo tego sobie życzył na cmentarzu Salwadorskim. Ma bardzo piękny pomnik, byłam dwa razy na grobie mistrza przy okazji pobytu w Krakowie.

chop

Nie wiem komu odpowiadam, prawdopodobnie sam sobie ale ten nowy filmweb jest tak po ...ny że mam za mało w mózgu. Albo ten co to wymyślił. Ale ad rem:
Jeszcze przed kilkunastu laty najbardziej poruszał mnie "Kanał", film o tragicznej miłości bez nadziei. Młody byłem herbatnik i dlatego. Ale teraz już wiem że wszystko przemija i tylko kwestią czasu jest kiedy mój świat odpłynie razem ze mną. Dlatego wybrałbym "Panny z Wilka" z tym leniwie upływającym czasem i wspomnieniami. Myślę że każdy kogoś czy coś kochał i chyba każdy był kochany. Ale cóż nam pozostało; dobre wino i stare zdjęcia wieczorem a na co dzień uśmiech do dziewczyny, z którą ...dzieści lat temu (niech każdy wpisze swoje) całowałeś się przed Jej domem. Świat był piękny.

chop

Nie wiem komu odpowiadam, prawdopodobnie sam sobie ale ten nowy filmweb jest tak po ...ny że mam za mało w mózgu. Albo ten co to wymyślił. Ale ad rem:
Jeszcze przed kilkunastu laty najbardziej poruszał mnie "Kanał", film o tragicznej miłości bez nadziei. Młody byłem herbatnik i dlatego. Ale teraz już wiem że wszystko przemija i tylko kwestią czasu jest kiedy mój świat odpłynie razem ze mną. Dlatego wybrałbym "Panny z Wilka" z tym leniwie upływającym czasem i wspomnieniami. Myślę że każdy kogoś czy coś kochał i chyba każdy był kochany. Ale cóż nam pozostało; dobre wino i stare zdjęcia wieczorem a na co dzień uśmiech do dziewczyny, z którą ...dzieści lat temu (niech każdy wpisze swoje) całowałeś się przed Jej domem. Świat był piękny.

Witek_9

Jak napisał Stachura: "Życie jest piękniejsze i straszniejsze jeszcze jest, blednie przy Nim nawet sama Śmierć." Albo jak ten grecki filozof: " Czym jest to czego początku nie pamiętamy a końca nie znamy?". Płyniemy jak listki na wietrze.

Witek_9

A jeszcze jak się tu już dostałem tu taki fragment z "Dziejów" Herodota. Matka, ktora była kapłanką Artemidy miała dwóch jak wszyscy uważali najlepszych synów. Kiedyś modliła się do Bogini żeby im zesłała największe szczęście jakie może spotkać człowieka na Ziemi. Kiedy wróciła do domu obaj nie żyli. Umarli we śnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones