Terry Gilliam

Terence Vance Gilliam

8,1
4 038 ocen pracy reżysera
Zaproponowano mu wyreżyserowanie "Gwiezdnego pyłu", ale odmówił, bo kończył właśnie "Nieustraszonych braci Grimm" i chciał odpocząć od baśni. Reżyserem został Matthew Vaughn.
Na początku lat 90. chciał wyreżyserować film "Przez ciemne zwierciadło". Ostatecznie obraz nakręcił Richard Linklater.
Był bardzo zainteresowany zagraniem roli Willy'ego Wonki w filmie "Willy Wonka i fabryka czekolady", podobnie jak pozostali członkowie grupy Monty Pythona. Uznano wtedy jednak, że ich nazwiska nie są wystarczająco znane międzynarodowej publiczności i zatrudniono Gene'a Wildera.
Był jednym z wielu kandydatów do podkładania głosu papudze Zazu w animowanym filmie "Król lew", ale ostatecznie zdecydowano się na Rowana Atkinsona.
Podczas kręcenia filmu "Brazil", był tak mocno zestresowany, że czasowo utracił władzę w nogach. Stan ten cofnął się kilka tygodni później.
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "American Beauty". Jego miejsce zajął Sam Mendes.
W 2015 roku została opublikowana jego autobiografia "Gilliamesque. Przedpośmiertna autobiografia".
Zaoferowano mu wyreżyserowanie "Forresta Gumpa", jednak odrzucił propozycję. Zastąpił go Robert Zemeckis.
Przyjął obywatelstwo brytyjskie. Amerykańskiego zrzekł się w styczniu 2006 roku.
Terry ma siostrę (ur. 1942) i brata (ur. 1950), który jest detektywem w policji Los Angeles.
Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Troja", po przeczytaniu 5 stron scenariusza. Zastąpił go Wolfgang Petersen.
W 2001 roku wyreżyserował serię reklam dla Nike. Cała kampania reklamowa wygrała w Cannes w 2002 roku nagrodę za najlepszą telewizyjną kampanię reklamową.
J.K. Rowling chciała, aby to on wyreżyserował film "Harry Potter i kamień filozoficzny", jednak Warner Bros ostatecznie zdecydowało się na zatrudnienie Chrisa Columbusa.
Był jednym z kandydatów na reżysera filmu "Truman Show", jednak ostatecznie zaangażowany został Peter Weir.
Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Obcy: Przebudzenie". Ostatecznie za kamerą stanął Jean-Pierre Jeunet.
Zaoferowano mu reżyserię filmu "Mój własny wróg", ale odrzucił propozycję, gdyż wolał zająć się własnym projektem ("Brazil"). Ostatecznie zamiast niego zatrudniono Wolfganga Petersena.
Zaproponowano mu reżyserię filmu "Kto wrobił królika Rogera". Odrzucił propozycję, ponieważ uważał, że połączenie filmu aktorskiego z animacją rysunkową jest zbyt trudne pod względem technicznym i okaże się klapą, podobnie jak "Kaczor Howard". Ostatecznie film wyreżyserował Robert Zemeckis.
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "Braveheart - Waleczne serce". Jego miejsce zajął Mel Gibson.
W latach 2002-2006 próbował sfilmować powieść "Dobry omen" Pratchetta i Gaimana. Do głównych ról przewidziani byli Robin Williams i Johnny Depp, jednak reżyser nie zdołał uzyskać finansowania.
W 1989 roku miał propozycję wyreżyserowania filmu na podstawie komiksu Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa "Watchmen". Po kilku próbach pisania scenariusza wspólnie z Charlesem McKeownem uznał jednak, że komiksu nie da się przenieść na ekran inaczej, niż kręcąc pięciogodzinny miniserial. Projekt został wówczas zamknięty. Film "Watchmen. Strażnicy" powstał wiele lat później, a jego reżyserem był Zack Snyder.
W 1962 roku uzyskał licencjat z nauk politycznych na Occidental College w Los Angeles (Kalifornia, USA).
W latach 90. chciał sfilmować powieść Karola Dickensa "Opowieść o dwóch miastach". Film nigdy nie powstał z powodu nieporozumień względem budżetu oraz wyboru odtwórcy głównej roli - reżyser stawiał na Mela Gibsona.
W połowie lat 90. zamierzał nakręcić "Time Bandits 2", jednak projekt upadł z powodu śmierci części głównej obsady pierwotnych "Bandytów czasu".
Był kandydatem do zagrania w filmie "Nie daj się usidlić".
Był członkiem jury obradującego podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja) w 2001 roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones