Vivien Leigh

Vivian Mary Hartley

9,3
6 302 oceny gry aktorskiej
Przez większą część swojego dorosłego życia cierpiała na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, przez co miała w środowisku filmowym opinię osoby trudnej we współpracy.
Była rozważana do roli Bessie Broke w filmie "Światło, które zgasło", jednak angaż ostatecznie otrzymała faworytka reżysera Williama Wellmana - Ida Lupino - mimo sprzeciwu Ronalda Colmana.
Pierwotnie miała wcielić się w Molly Beaumont w filmie "Jankes w Oksfordzie", jednak Louis B. Mayer zdecydował, że zagra rolę drugoplanową - Elsy Craddock. Ostatecznie angaż do głównej roli otrzymała Maureen O'Sullivan.
Zdała egzamin pierwszego stopnia w Royal Academy of Music.
Vivien była pacjentką słynnego psychoanalityka i psychiatry Ralpha Greensona. 
Odrzuciła główną rolę kobiecą w filmie "Urodzeni wczoraj". Postać Billie Dawn powierzono Judy Holliday, którą później nagrodzono Oscarem.
Odrzuciła rolę Desdemony w "Otellu". Postać tę zagrała Suzanne Cloutier.
W 1950 roku Vivien odrzuciła ofertę Davida O. Selznick'a - głównej kobiecej roli w filmie "Czuła jest noc". Z realizacji filmu zrezygnowano. Obraz powstał jednak po 12 latach w 1962 roku, a główną rolę otrzymała Jennifer Jones, ówczesna żona David O. Selznick'a.
Była rozważana do roli Natashy Rostov w filmie "Wojna i pokój". Ostatecznie angaż otrzymała jednak Audrey Hepburn.
Była rozważana do roli Leslie Lynnton Benedict w filmie "Olbrzym". Angaż ostatecznie otrzymała jednak Elizabeth Taylor.
Wraz z Clarkiem Gablem pojawiła się na znaczku pocztowym wydanym w roku 1990 w hołdzie klasykom kina.
Odrzuciła rolę Elizabeth Bennet w filmie "Duma i uprzedzenie". Ostatecznie otrzymała ją Greer Garson.
Nazwisko, jakiego używała jako aktorka, było imieniem jej pierwszego męża, Herberta Leigh Holmana.
Odrzuciła główną rolę Tessy w filmie "Wierna nimfa". Postać tę zagrała Joan Fontaine i została wyróżniona za nią nominacją do Oscara.
Odrzuciła główną rolę w filmie "Młode serca". W postać wcieliła się Paulette Goddard.
Tuż po stworzeniu oscarowej kreacji w "Przeminęło z wiatrem" Vivien bardzo chciała zagrać w "RebeceAlfreda Hitchcocka u boku Oliviera. Producent filmu, David O. Selznick, nie zgodził się, nie chcąc "psuć" jej wizerunku silnej kobiety, jaką była Scarlett O'Hara. W postać wcieliła się Joan Fontaine.
Zajęła pierwsze miejsce w rankingu przeprowadzonym przez firmę Bottlegreen Drinks na Najpięknijszą Brytyjkę Wszechczasów w 2006 r.
Odrzuciła główną rolę kobiecą w filmie "Złodziej z Bagdadu". Postać zagrała June Duprez.
W 1945 roku otrzymała propozycję zagrania głównej roli w filmie "Z dala od zgiełku" w reżyserii Alexandra Kordy, lecz ją odrzuciła, a z projektu zrezygnowano. Film powstał po śmierci aktorki w 1967 roku z Julie Christie w roli głównej.
Usilnie starała się o główną rolę w filmie "Wieczna Amber", jednak producenci wybrali o 10 lat młodszą Lindę Darnell.
Odrzuciła wraz z Laurencem Olivierem możliwość zagrania głównych ról w "Osobnych stolikach". Zastąpili ich Deborah Kerr i David Niven.
Odrzuciła rolę Ellen March w filmie "The Fox" z racji nagości i sceny masturbacji bohaterki. Ostatecznie angaż otrzymała Anne Heywood.
Pierwotnie miała wcielić się w Ellen McLean w filmie "Parrish", jednak angaż ostatecznie otrzymała Claudette Colbert.
Odrzuciła rolę Gertrude Morel w filmie "Synowie i kochankowie" (co ucieszyło reżysera Jacka Cardiffa, który był przeciwny jej udziałowi w projekcie), gdyż nie podobał jej się wymiar roli i nie chciała źle wyglądać na ekranie, mimo, iż Hollywood pragnął jej powrotu na wielki ekran. Ostatecznie angaż otrzymała Wendy Hiller.
Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Pierwotnie miała wcielić się w Bathshebę Everdene w filmie "Z dala od zgiełku", gdy planowano jego realizację w 1945 roku. Ostatecznie zrealizowano go w 1967 roku z główną rolą Julie Christie.
Vivien bardzo chciała wcielić się w postać Ofelii w ekranizacji "Hamleta" Laurence'a Oliviera, ale producenci zażyczyli sobie w tej roli młodszej aktorki - Jean Simmons.
Pierwotnie miała zagrać Elsie w filmie "Książę i aktoreczka", jednak zły stan zdrowia nie pozwolił jej na to. Vivien zaproponowała, by postać Elsie powierzyć Marilyn Monroe.
Odrzuciła rolę Catherine Wilson w filmie "Zupełnie obcy". Angaż otrzymała Deborah Kerr.
Vivien chciała zagrać z Laurence'em Olivierem w "Cyrano de Bergerac" jako Duenna, jednak musiała wywiązać się z kontraktu i zagrała w "Annie Kareninie". Angaż otrzymała Virginia Farmer.
Odrzuciła rolę Alicii Huberman w thrillerze "Osławiona". W postać tę wcieliła się Ingrid Bergman.
Miała wystąpić w filmie "Kardynał Richelieu" u boku Conrada Veidta, jednak ostatecznie reżyser wybrał francuską aktorkę Annabellę.
Była rozważana do roli Catherine Parr w filmie "Młoda Bess". Angaż ostatecznie otrzymała jednak Deborah Kerr.
Była brana pod uwagę do roli Madeleine Smith w filmie "Madeleine". Angaż ostatecznie otrzymała jednak Ann Todd.
Była rozważana do tytułowej roli w filmie "Salome". Ostatecznie angaż otrzymała jednak Rita Hayworth.
Kiedy rozeszła się wieść o jej smierci, wszystkie światła w pobliżu londyńskiego teatru zostały wygaszone na godzinę - była to forma hołdu złożonego aktorce.
Vivien odrzuciła rolę Clio Dulaine w filmie "Saratoga Trunk". Postać zagrała Ingrid Bergman.
Orson Welles pragnął, by wcieliła się w Lady Makbet w reżyserowanym przez niego filmie "Makbet", jednak stanowczo sprzeciwił się temu mąż aktorki - Laurence Olivier. Ostatecznie angaż otrzymała Jeanette Nolan.
W 1985 roku, w ramach obchodów Brytyjskiego Roku Filmowego, ukazał się 31-pensowy znaczek z podobizną Vivien.
Odrzuciła główną rolę w filmie "Union Pacific". Ostatecznie w filmie zagrała Barbara Stanwyck.
Amerykański Instytut Filmowy uznał ją za 16. wśród 50 największych legend kina.
Po ogromnym sukcesie filmu "Przeminęło z wiatrem" była rozważana do roli Marii w filmie "Komu bije dzwon", jednak odrzuciła propozycję, gdyż nie chciała grać w Hollywood. Ostatecznie angaż otrzymała Ingrid Bergman.
Była rozważana do roli Barbary Undershaft w filmie "Major Barbara". Angaż ostatecznie otrzymała jednak Wendy Hiller.
Otrzymała propozycję zagrania Violet Venable w "Nagle, zeszłego lata", jednak aktorka ofertę odrzuciła i w postać wcieliła się Katharine Hepburn.
Grała na skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie.
Ubiegała się o rolę Cathy Earnshaw w filmie "Wichrowe wzgórza", jednak otrzymała propozycję zagrania drugoplanowej roli - Isabelli Linton. W postać Cathy ostatecznie wcieliła się Merle Oberon, a w Isabelle Geraldine Fitzgerald.
Odrzuciła rolę Jane Eyre w filmie "Dziwne losy Jane Eyre". Postać tę zagrała Joan Fontaine.
Vivien bardzo chciała wystąpić w pierwszym reżyserowanym przez Laurence'a Oliviera filmie - "Henryk V", jednak łączący ją kontrakt z Davidem O. Salznickiem nie pozwolił jej na to. Zaangażowano więc Renée Asherson.
Vivien odrzuciła rolę Lady Anne w filmie "Ryszard III". Rolę przejęła Claire Bloom.
Została zaangażowana do roli Ruth Wiley w filmie "Ścieżka słoni", jednak z powodu kłopotów związanych z chorobą psychiczną, straciła rolę. Postać tę zagrała Elizabeth Taylor.
Igor Talankin pragnął, by wcieliła się w Natalię von Mekk w filmie "Czajkowski", jednak pogarszający się stan psychiczny aktorki, a wkrótce jej nagła śmierć pokrzyżowały te plany. Ostatecznie angaż otrzymała Antonina Shuranova.
W 1943 roku występowała w Północnej Afryce dla żołnierzy, biorących udział w II Wojnie Światowej.
Silvio Narizzano pragnął, by wcieliła się w Kath w filmie "Entertaining Mr. Sloane", jednak śmierć aktorki pokrzyżowała te plany. Ostatecznie angaż otrzymała Beryl Reid.
W 1947 roku reżyser Marcel Cravenne wybrał Vivien do roli Martine Rambert w filmie "Dżuma", jednak do realizacji projektu doszło dopiero w 1992 roku, a angaż ostatecznie otrzymała Sandrine Bonnaire.
Kandydowała do roli Rachel Sangalletti Ashley w filmie "Moja kuzynka Rachela". Postać tę zagrała Olivia de Havilland.
Vivien była brana pod uwagę do roli Miriam Deering w filmie "Nie płacz, Charlotto" - odrzuciła jednak propozycję i ostatecznie rolę przejęła Olivia de Havilland.
Jest matką chrzestną aktorek: Juliet Mills i Suzanny Leigh.
Oferowano jej rolę Alice Aisgill w filmie "Miejsce na górze". Ostatecznie jednak angaż otrzymała Simone Signoret.
Zmarła w Londynie (Anglia, Wielka Brytania) z powodu gruźlicy. Zgodnie ze swoją wolą została skremowana, a prochy rozsypano przy Tickerage Mill, w jej ulubionym jeziorze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones