Wikingowie (2013-2020)
Wikingowie: Sezon 3 Wikingowie Sezon 3, Odcinek 9
Odcinek Wikingowie (2013-2020)

Przełom

Breaking Point 45m
8,6 2 538
ocen
8,6 10 1 2538
Wikingowie
powrót do forum s3e9

s03e09

ocenił(a) serial na 9

Tak na szybko. Ragnar się ochrzcił!! Masakra https://pbs.twimg.com/tweet_video/CCwxvX3VIAAkzVu.mp4

r0hnin

to kogo wolałbyś zaprosić do domu. Morderców i gwałcicieli, którzy Ci nie odpuszczą? Czy ludzi, którzy są bezbronni i tylko uzbrojeni we słowa. Odpowiedź jest retoryczna.

ocenił(a) serial na 7
bulls2010

Słowa czasem mają większą moc niż Ci się wydaje.

r0hnin

niż zabicie, ograbienie i zgwałcenie nie; poza tym oni go lżyli całą wspólnotą, a on był sam
oraz przy morderstwach i innych czynnościach wikingowie i słowem niszczą świętości

ocenił(a) serial na 7
bulls2010

Widzę, że masz spore problemy z prawidłową składnią w zdaniach i interpunkcją. Szkoda mojego czasu na prowadzenie tej bezowocnej dyskusji.

ocenił(a) serial na 8
rafalniemiec712

Ragnar nie umrze. Powrót do zdrowia przypisze temu, że przyjął chrzest, że to za sprawą Boga, Athelstana, itd. Co więcej, jest wkurzony, bo dostrzegł, że frankowie są lepiej cywilizacyjnie i "technologicznie" rozwinięci. Zastanawiam się, jak Ragnar jako Chrześcijanin i król skończy wsród swoich, pogan. Wszyscy nie przyjmą w ślad za nim chrztu. Muszę przestudiować tę część historii...

PS. Po powrocie do domu zrobi jeszcze awanturę żonce, Aslaug, za to, że kazała zabić Chrześcijanina, no i dobrze, nie lubię jej.

ocenił(a) serial na 8
ysurami

wiecie co, ta Aslaug to ciężki żywot troszkę ma, oczywiście nie tak ciężki jak reszta kobitek zostawionych z dziećmi w zimnym kraju ale still : mąż jej nie kocha, cały czas siedzi sama i niańczy bobasy swoje i jeszcze tej zbuntowanej nastolatki, no i ta pogoda :wieczny deszcz i piździec. Dobrze że chociaż ładnie ;)

ocenił(a) serial na 7
Strejsant

Czasem się trafi jakiś bóg zstępujący do Midgardu, to życie Aslaug staje się ciekawsze.

ocenił(a) serial na 8
LadyLannister

chociaż sobie pobzyka raz na 2 lata

rafalniemiec712

Całkiem fajny odcinek. Też jestem ciekawa co z tym Ragnarem, fajnie, że przypomniał reszcie, że król jest tylko jeden. Chrzest mnie zaskoczył, to miłe z jego strony. Wątek Ecberta i Judith baaardzo mi się podoba, choć też do końca nie wiem, co ma z tego wyniknąć. No i miło było jeszcze przez chwilę zobaczyć Athelstana!

rafalniemiec712

Ragnar ochrzcił się tylko po to, aby zdobyć Paryż. Sprawdziła się moja przepowiednia z poprzedniego odcinka, tylko że to on będzie udawał zmarłego.

ocenił(a) serial na 10
rafalniemiec712

Tak jak powiedziałam w jednym z poprzednich tematów, jak Ragnar się ochrzci, to kończę oglądać serial. Koniec
Najbardziej w tym odcinku zainteresował mnie jednak wątek Judith i Egberta. Wydaje mi się, że Aethelwulf jako następca nie spełnia oczekiwań Egberta. Nie jest aż tak podobny do niego jakby tego oczekiwał. Nadaje się na narzędzie ale nie na następcę. Aethelwulf to zauważa i wyraźnie mu się to nie podoba ale jednocześnie daje wyrazy swojego bezgranicznego zaufania. Wydaje mi się że Egbert wyczuwa z jego strony pewne zagrożenie. Raczej z chęcią by się go, prędzej czy później, pozbył. Judith mu w pewien sposób zaimponowała swoją odwagą podczas spotkania z katem, ale mimo to wydaje mi się, że coś innego jest tutaj dodatkową podnietą. Egbert to gość, który zawsze ma jakiś plan. A, i jeszcze Judith nie przeszkadzały pogańskie ciągoty Athelstana, więc może liczy na to, że jego fantazje też zaakceptuje.

ocenił(a) serial na 7
feniks_14

Ecbert chce sobie wspominać wraz z Judith Athelstana. No i muszę jej przyznać, że ładna jest, więc może to też działa na króla.
Mam teorię spiskową, że Ecbert wykończy podstępnie Aethewulfa i na następcę wybierze Alfreda. Nie ogarniam jak Aethewulf z jednej strony ma dość rozumu, by przejrzeć plan ojca (wydania go na śmierć szalonej nimfomance), a z drugiej strony bezgranicznie wierzy w zapewnienia Ecberta, że jest on absolutnie niewinny. Oburzony takim podejrzeniem, żegnający się Ecbert! - kto daje się nabrać na coś takiego?

ocenił(a) serial na 10
LadyLannister

Mnie też się to wydaje dziwne. Myślę, że Aethenwulf może planować obalenie ojca. Jego mimika twarzy nie współgra z tym co mówi. Wydaje się jakby nie wierzył w ani jedno słowo swojego ojca, ale tym bardziej zapewnia go o swojej wierności. Podobnie jak tatuś, który kusi go wizją wielkiej Anglii. Ale może odnoszę mylne wrażenie...

ocenił(a) serial na 10
feniks_14

a może Ecbert min. dlatego romansuje z Judytą by mieć dodatkowe źródło wiedzy o synu i ewentualnych jego planach, np. obalenia ojca? w małżeństwie A. i J. co prawda nie dzieje się dobrze, niemniej Ecbert zna wierność swego syna, przypuszcza ze zony nie opusci - a w pieleszach domowych wiadomo, łatwo moze się zdradzić z czymś, o czym potem wiarołomna żona ostrzeże króla...

feniks_14

Patrz, niby piszesz, że Aethwulf nie spełnia oczekiwań ojca, ale potem piszesz, że jednak cwany z niego lis, bo może obalić ojca. Czyli jednak SPEŁNIA oczekiwania Egberta, jest jego godnym następcą :D

ocenił(a) serial na 10
emo_waitress

Nie wydaje mi się, że Egbert chciał aby go obalano, a poza tym samo to, że Młody może coś knuć na własną rękę nie sprawia, że oczekiwania Egberta są całkowicie spełnione. Myślę, że tutaj chodzi nieco o inne rzeczy związane z nastawieniem Aethenwulfa.

ocenił(a) serial na 8
feniks_14

jeśli athelwulf nie wyknuł czegoś w Kwentrith na swego ojca to głupi jest i może ginąć. tak się dawać wykorzystywać i ciągać za nos przed podstępnego ojczulka to skandal. Eckberta lubię ale wygląda mi na takiego co chce się pozbyć swego syna niestety

Strejsant

Athelwulf nie zginie i zasiądzie na tronie po śmierci Eckberta. Scenarzyści mieszają daty i miejsca ale względnie trzymają się faktów historycznych co do losów bohaterów. Athelwulf był królem Wessex, dopiero po nim rządził Alfred WIelki syn Judith.

rafalniemiec712

Fajnie, ze się ochrzcił. Wie co dobre.

camakal

dokładnie

ocenił(a) serial na 10
camakal

Dobre dla kogo? Bo na pewno nie dla wikingów...

ocenił(a) serial na 10
Dadelog

Chociaż z drugiej strony, jeżeli Ragnar od początku planował fałszywie się ochrzcić, żeby dzięki temu podstępem dostać się do Paryża, to może jednak będzie z tego coś dobrego dla wikingów ;)

Dadelog

Jakby nie było dla nich dobre to Skandynawia pozostała przy swojej fałszywej religii.

ocenił(a) serial na 10
camakal

Naprawdę wydaje ci się, że chrześcijaństwo jest religią bardziej prawdziwą od tej w którą wierzyli wikingowie? Jak dowodzą badania historyczne, wiele elementów wiary chrześcijańskiej wywodzi się tak naprawdę z wierzeń pogańskich, które zostały jedynie przystosowane w nowej formie do nauki kościoła.
Religia wikingów i chrześcijaństwo to tylko dwie różne formy wyrażania tych samych egzystencjalnych pragnień i lęków, będących częścią wrodzonej natury człowieka...

ocenił(a) serial na 8
Dadelog

rozumiem Cię w 100% i myślę tak samo ale dla własnego dobra radzę nie podejmować tematu religii ;) niektórzy tutaj uważają nawet że dzięki przyjęciu chrześcijaństwa było mniejsze mordobicie najwyraźniej zapominając o świętej inkwizycji etc ;)

ocenił(a) serial na 10
Strejsant

Święta Inkwizycja jest przesadnie demonizowana.

ocenił(a) serial na 10
Tommy_DeVito

Ale do "świętości" też jej sporo brakowało...

ocenił(a) serial na 10
Dadelog

Nie zaprzeczam. Ale dużo przekłamań zrobiły filmy, książki jak np. świetne "Imię róży".

Dadelog

Chrześcijańska etyka> etyka wierzeń wikingów. Nie interesuję się tymi zabobonami o odynach czy innych stworkach ale składanie ludzi w ofierze to jakieś nieporozumienie.

ocenił(a) serial na 10
camakal

W przeciwieństwie do tolerancyjnej religii wikingów, chrześcijańska etyka w tamtej epoce opierała się głównie na pogardzie i nietolerancji wobec religii innych kultur oraz generalnie wobec wszystkiego co było obce nauce kościoła.
Zgodzę się z tobą, że składanie ofiar z ludzi przez wikingów było barbarzyńskim zwyczajem, ale chrześcijańska praktyka palenia na stosie "czarownic" również zasługuje na potępienie...
Większość religii jednak ewoluuje i podobnie jak chrześcijaństwo, które na przestrzeni wieków zdołało się ucywilizować, zaprzestając polowań na "czarownice" oraz prześladowania heretyków, tak samo religia wikingów, gdyby przetrwała do dzisiejszych czasów, to z pewnością jej wyznawcy musieliby dostosować swoją etykę oraz zwyczaje do zmian cywilizacyjnych, a obecny w tej tradycji rytuał składania ofiar z ludzi pewnie już dawno przestałby być praktykowany...

Dadelog

Ale dalej chcieliby zginąć w walce, zabijanie nie byłoby niczym złym itd. -> podobne założenia co radykalny islamizm. Chyba nie chciałbyś takich ludzi w Europie:)

ocenił(a) serial na 7
optimus128

Islam jest bardziej podobny do chrześcijaństwa niż do religii wikingów.

ocenił(a) serial na 10
LadyLannister

Nie zgadzam się. Islam obiecuje raj w walce, tak samo jak mitologia nordycka, obie religie to w dużej mierze religie podboju, chrześcijaństwo zaś pojednania (pomimo pewnych wypaczeń na przestrzeni wieków). To islamem fascynował się Hitler, który cenił mitologię nordycką, chrześcijaństwem zaś gardził z racji pokojowego nastawienia tej religii.

ocenił(a) serial na 7
Tommy_DeVito

Ale islam i chrześcijaństwo mają jednego boga, właściwie tego samego. Mają raj i piekło. Podobno opis raju w Koranie jest niemal przepisany z Biblii.
Faktycznie, mają dżihad, ale chrześcijaństwo w średniowieczu miało krucjaty. A islam jest młodszą religią, może tego zaprzestaną. Poza tym, nie każdy islamista = terrorysta.

ocenił(a) serial na 10
LadyLannister

Tak, to prawda ale krucjaty to owe wypaczenia. Sama nauka Chrystusowa to świadectwo miłości do bliźniego, nie mordy, gwałty i grabieże. A Islam to jedna z religii abrahamicznych która szanuje wiele postaci ważnych dla Żydów i Chrześcijan (w tym Jezusa i Maryję) ale ma też wersy o dżihadzie, które są różnie interpretowane. Na pewno bardziej ekspansywna religia jeśli chodzi o podbój chrześcijaństwo to religia walki o duszę, nie ciało i ląd, silna w swej pokorze).

ocenił(a) serial na 7
Tommy_DeVito

Dżihad też można nazwać wypaczeniem.
Miłosierne chrześcijaństwo swego czasu nie widziało nic złego w zabijaniu niewiernych, paleniu na stosach czarownic i heretyków. Wszystko dla zbawienia duszy torturowanych nieszczęśników, ad maiorem dei gloriam.
Że już nie wspomnę o umartwianiu swojego grzesznego ciała (wystarczy popatrzyć na Aethewulfa). Pogląd, że ciało i dusza są ze sobą w konflikcie dopiero jest wypaczeniem, a do dzisiaj w jakimś kraju chrześcijanie się biczują i krzyżują w rocznicę śmierci Jezusa na krzyżu.

ocenił(a) serial na 10
LadyLannister

Proszę o dokładne źródła z pominięciem fantastyki, filmów i książek np. Eco czy Folleta. Dżihad jednym z fundamentów islamu bo tak mówią sury i hadisy, krucjaty to fanaberie papieskie.

ocenił(a) serial na 7
Tommy_DeVito

Krucjaty to zła interpretacja słów o głoszeniu Ewangelii. "Idzcie i głoście Ewangelię" jest nakazem biblijnym. Dżihad można równie dobrze interpretować jako wewnętrzną walkę z własnymi słabościami. Ale i tak najlepsze są religie, które nie każą nawracać innych ludzi na swoją wiarę, jak np. buddyzm. Wtedy żaden fanatyk nie ma pretekstu do mordowania w imię swojego boga.

ocenił(a) serial na 10
optimus128

Wikingowie nie dokonywali podbojów z pobudek religijnych, tylko głównie w celach rabunkowych oraz osadniczych. Dlatego nawet gdyby oparli się chrystianizacji i zachowali swoją religię, to pewnie i tak z czasem staliby się bardziej cywilizowani, tak samo jak reszta Europy...
Do islamu nie ma nawet co porównywać religii wikingów, ponieważ islam ze swej natury jest religią ekspansywną, której celem jest szerzenie i umacnianie wiary muzułmańskiej na świecie, również poprzez walkę zbrojną oraz siłowe nawracanie niewiernych.
Natomiast wikingowie napadali inne kraje żeby zdobyć bogactwa i nowe ziemie, a nie z zamiarem szerzenia wiary w bogów nordyckich...

ocenił(a) serial na 9
Dadelog

będę polemizować :) Katolicyzm także był przez wieki ekspansywny i jego celem było szerzenie i umacnianie wiary katolickiej na świecie. Głównie poprzez walkę niestety ( Krucjaty w średniowieczu, palenie na stosach, walka z niewiernymi, podbój Ameryk i wyrzynanie w pień tubylców bo nie wierzyli w Jezusa albo nie chcieli zacząć wierzyć...
Generalnie wszelkie religie dały światu więcej krwi i mordów niż możemy sobie wyobrazić :((( ale to materiał na inną dyskusję :)

wracając do Wikingów - też jestem zdania, że podboje nie miały na celu krzewiania ich wiary na innych terenach. Grabili, gwałcili i i szukali terenów. Tyle.

ocenił(a) serial na 10
irlandia28

Ale to chyba nie ze mną chcesz polemizować, bo ja nigdzie nie napisałem, że katolicyzm nigdy nie był ekspansywny ;) Odniosłem się jedynie do komentarza, który porównywał religię wikingów do radykalnego islamu, z czym akurat nie mogę się zgodzić.
Co do ekspansywności katolicyzmu, to oczywiście w pełni się z tobą zgadzam :) Chociaż o ile katolicyzm już dosyć dawno temu zrezygnował z krucjat, prześladowania heretyków oraz nawracania niewiernych siłą, to akurat w islamie idea dżihadu wciąż jest żywa i praktycznie każdego dnia zbiera swoje śmiertelne żniwo w różnych zakątkach świata...

ocenił(a) serial na 10
Dadelog

Nie neguje krzywd jakie katolicy wyrządzili bo jest mi za to wstyd. Zgadzam się również ze zdaniem, że wikińskie wyprawy nie miały charakteru misyjnego ale zdanie co do podobieństw islamu i mitologii nordyckiej podtrzymuje, Chrystus nie mówił by zabijać, nie celebrował mordów by osiągnąć raj, wręcz odwrotnie.

irlandia28

Palenie na stosach to mit wykreowany przez francuskich 'filozofow' tych samych co to twierdzili na zamowienie carycy katarzyny wielkiej ze polacy nie powinni miec wlasnego panstwa. Oczywiscie palono na stosach ludzi ale udzial kosciola katolickiego w tym byl niewielki. Sa 3 udokumentowane przypadki w dziejach polski.

ocenił(a) serial na 9
camakal

ależ oczywiście
a Ziemia jest płaska

polecam art. o paleniu czarownic w Polsce
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,87

irlandia28

Kolejne kłamstwo o średniowieczu z tą płaską ziemią.

irlandia28

Natomiast hiszpanie podbijajacy ludy prekolumbijskie wiary uzylivtylko jako zalosnego casus beli. Tak naprawde chodzilo tylko o zloto. nie zmienia to faktu ze katolicy wymordowali jakichs animistow ale ci animisci skladli noworodki w ofiarze swym bogom. Juz nie mowie o rzeziach jakich dokonywali na niewolnikach

ocenił(a) serial na 7
camakal

Więc cywilizowani Hiszpanie wymordowali niecywilizowanych Indian. Co za usprawiedliwienie.

ocenił(a) serial na 7
camakal

Ofiary z ludzi były dobrowolne. W chrześcijaństwie też była ofiara z człowieka/boga - Chrystus ginący na krzyżu. Od tego momentu ofiary z ludzi staly się zbędne, bo żaden człek nie dorówna samemu synowi boga złożonemu w ofierze, ale i tak przez całe średniowiecze aż roiło się od męczenników ginących za wiarę.
No i była jeszcze w Biblii historia jak to wierny bogu Abraham chciał mu złożyć w ofierze swego syna...

ocenił(a) serial na 10
rafalniemiec712

dobry odcinek

rafalniemiec712

Jak dla mnie o wiele lepszy odcinek od 8go.
Ragnar i jego chrzest- wzrusza mnie jego przywiązanie do Athlestana i ta scena bardzo mi się podobała. Najbardziej Floki, który prawie zszedł na zawał :)
Francuska księżniczka gra mi na nerwach- jej pełna pogardy i dumy mina jest już po prostu męcząca. W poprzednim odcinku jej maszerowanie z tym sztandarem ,aby dodać rycerzom otuchy, było tak idiotyczne, że miałam ochotę to przewinąć. Do tego jest taka brzydka , że bleeeh...Ogólnie szkoda mi Rollo, bo mógł lepiej trafić. Może to też dlatego, że mam duży sentyment do Siggy...
Eckbert - on jest genialny, aczkolwiek pierwszy raz szkoda mi było jego syna...żeby własny ojciec robił mu takie bagno, to jest naprawdę smutne. Wysyła go z misją i ma nadzieję, że zginie, popierał romans Judytki z Athelstanem, a teraz sam się do Judytki dobiera...a biedny chłopak chce być prawy, wierzący i szczery, podczas gdy wszyscy wokół niego bez skrupułów idą po trupach do celu.
chrześcijański misjonarz- był zbyt chamski i butny. W żaden sposób nie zastąpi nam Athelstana i mam nadzieję, że scenarzyści na to nie liczą, bo ja go już nie lubię ;)
Atak gniewu Ragnara- kiedy mówił, że to on jest królem, a nie cała reszta. Bardzo dobrze, w końcu! Bo miałam wrażenie, że tam każdy uważa się za głównego dowódcę, każdy rości sobie jakieś prawa. Trzeba ich było ustawić i nareszcie to zrobił...a z jakim skutkiem to się dowiemy, bo obawiam się, że po jego chrzcie będą go chcieli usunąć...
Myślę, że finał zapowiada się świetnie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones