Jak rozpętałem drugą wojnę światową

(1969)
0 0 FILM 6531
Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969)
http://www.filmweb.pl/Jak.Rozpetalem.Druga.Wojne.Swiatowa/userRecommends
3 godz. 56 min.
ocena społeczności: bardzo dobry
7,9/10
164.376 głosów

Pechowy szeregowiec Franek Dolas myśli, że rozpętał II wojnę światową. Chcąc zabłysnąć bohaterskimi czynami, plącze się w coraz większe tarapaty.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969)

zdjęcia

(17)

obsada

(94) +
zobacz pełną obsadę

Film składa się z trzech części. Cz.I - Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu, przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego (świetny Rudzki), doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej, w armii włoskiej (po zdobyciu ważnego strategicznie obiektu wojskowego). W końcu jednak wygrywa rozpętaną przez siebie wojnę i zdobywa śliczną, choć dość energiczną (lubi używać pałki) dziewczynę (Jędryka).

pozostałe informacje

muzyka:
Jerzy Matuszkiewicz
zdjęcia:
Jerzy Stawicki
na podstawie:
Kazimierz Sławiński "Przygody kanoniera Dolasa" (powieść)
studio:
  • Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
inne tytuły:
Jak rozpętałem II wojnę światową : Polska (alternatywna pisownia)
(więcej...)
  • W wersji koloryzowanej flaga Jugosławii posiada błędne kolory (flaga zielono-biało-czerwona zamiast niebiesko-biało-czerwonej).
  • Film kręcono w Nielestnie, Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie, Gdyni, Poświętnem, Dolinie Jaworzynki w Tatrach, Krogulcu (obecnie dzielnica Zgierza) i Mileszkach (Polska), Soczi (Rosja), Baku (Azerbejdżan), Gurzuf i Jałcie (Ukraina) oraz Suchumi w Abchazji (Gruzja).
  • W scenach z kaplicy obozu jenieckiego, polscy żołnierze przygotowywali jasełka, śpiewając piosenkę żołnierską z czasów "Leguny w niebie" autorstwa Adama Kowalskiego.

dyskusja

(281 tematów)
tytułautorpostyostatnio pisał

W ogóle mnie nie śmieszy

Dość prymitywny poziom humoru.
kaleenee kaleenee
ocena: 1
29

Partyzantka

W trzeciej części, urzędujaca we wsi partyzantka do Gwardia Ludowa, czy Armia Krajowa? obstawiałbym komunistów ze wzgledu, na okres w ... czytaj dalej
neggev neggev
ocena: 8
5

Najlepsze sceny.

Mogą być króciutkie. 1. Mina Franka, gdy wystawia głowę przez otwór w ziemi - ten uśmiech... 2. scena gdy Franek rzuca kamieniami w ... czytaj dalej
Jehanne Jehanne
ocena: 10
50

Jedna sprawa która mnie nurtuje

Dlaczego oficer gestapo wysłał do stalagu Dolasa wiadomość o jego śmierci skoro nic mu nie zrobili? I po co była ta ... czytaj dalej
5

Najśmieszniejsze momenty i teksty!

Jakie były najśmieszniejsze momenty i teksty w tym filmie? Dawajcie. Ja zacznę. Dialog ze sceny z ... czytaj dalej
S_H S_H
ocena: 10
20
Zobacz wiecej tematow

Dowiedz się więcej o

WTF:false,ads:true