Królowa (2006)

The Queen

Królowa (2006)

ciekawostki

(21)

role

błędy w filmie

 • Kiedy Blair jest w swoim gabinecie otoczony książkami i rozmawia przez telefon, widoczna jest książka "Carter beats the devil", która została wydana w Wielkiej Brytanii dopiero po 2001 roku. Natomiast akcja filmu rozgrywa się w 1997.

błędy w filmie

miejsce kręcenia

pozostałe

 • Biżuteria, kótrą w filmie nosi Helen Mirren jest zaprojektowana na podstawie oryginalnej biżuterii królowej Elżbiety.

 • Helen Mirren postarała się o to by filmowi członkowie rodziny królewskiej, szczególnie
  James Cromwell, Sylvia Syms i Alex Jennings, spędzali więcej czasu razem poza kamerą. To pomogło im poczuć się bardziej naturalnie razem, jak w prawdziwej rodzinie.

 • Alexandre Desplat zastąpił innego kompozytora, po tym jak reżyser Stephen Frears stwierdził, że stworzona już muzyka nie pasuje. Desplat ukończył swoją partyturę w trzy tygodnie.

 • Scenarzysta Peter Morgan zrekonstruował fakty z tygodnia po śmierci księżniczki Diany dzięki szczegółowym wywiadom z wieloma anonimowymi osobami z bliskiego otoczenia premiera i rodziny królewskiej. Większość z tych źródeł była w stanie potwierdzić własne relacje, co dało Morganowi wystarczająco informacji do wyobrażenia sobie jak naprawdę było.

 • Hellen Mirren po raz trzeci gra rolę królowej brytyjskiej. Wcześniej wcieliła się w takie postacie jak, królowa Charlotte w filmie ''Szaleństwo króla Jerzego'' i w roli tytułowej w miniserialu ''Elżbieta I''.

 • Psy, które zagrały pupilów królowej, wygrały w 2007 roku na Londyńskim Festiwalu Filmowym nową nagrodę Fido - dla psów występujących w filmach. Zwyciężyły w kategoriach: "Najlepsze na świecie" i "Historyczne". Właścicielką Alice, Anny, Megan, Olivera i Poppy jest Liz Smith, brytyjski, emerytowany cateringowiec. Pieski zostały odkryte przez filmowca podczas konkursu posłuszeństwa.

 • Helen Mirren przyznała, że przeistaczanie się w królową stałą się dla niej niemal naturalne dzięki peruce i okularom oraz braku wyrazu twarzy, tak jak królowa. Regularnie oglądała również filmy o monarchini i trzymała jej zdjęcia w swojej przyczepie. Scenarzysta Peter Morgan, stwierdził, że Helen była na tyle przekonująca, że pod koniec produkcji, członkowie obsady kiedy prywatnie zwracali się do aktorki stali wyprostowani i trzymali ręce za plecami.

 • Niektóre cechy postaci są prawdziwe. Wrogość Cherie Blaire do Elżbiety była szeroko komentowana, włączając w to odmowę ukłonu przed monarchinią. Książę Filip w rzeczywistości mówi do swojej żony pieszczotliwie "cabbage" ("kapusto").

 • Zdjęcia do filmu powstawały w listopadzie 2005 roku.

o