plakat - Skazany na bluesa (2005)

opisy filmu

(5)
 • "Skazany na bluesa" to opowieść o idolu i nieposkromionym artyście, wokaliście zespołu Dżem - Ryszardzie Riedelu. O muzyku, którego sztuka, charyzmatyczny związek ze słuchaczami i tragiczna walka z nałogiem stały się znakiem czasu dla milionów Polaków.

 • "Skazany na bluesa" to historia życia niezapomnianego wokalisty zespołu Dżem, Ryszarda Riedla, który zmarł w 1994 r. po przedawkowaniu narkotyków.
  Obserwujemy dzieciństwo Riedla, które spędził na Śląsku, jego młodzieńcze lata i próby zerwania z nałogiem. Podkreśla się, że jest to opowieść o sile ludzkich namiętności i o tym, że nie można oszukać przeznaczenia.

 • Bohaterem filmu jest Ryszard Riedel, który w latach 1976-94 był wokalistą zespołu Dżem. Nie był on zwykłym człowiekiem i nigdy go za takiego nie uważano. Wiedziano, że jest wrażliwy i ma dziecięcą psychikę. Niektórzy nawet mówili o nim, że jest uosobieniem Piotrusia Pana... Był taki do czasu, kiedy nie wciągnęły go narkotyki. W filmie ujrzymy dzieciństwo Riedla w Chorzowie, przyjaźnie i fascynacje oraz początek konfliktu z ojcem, który pozostawił ogromne piętno na ich życiu, a także o próbie wyjścia Ryśka z nałogu. Jak mówią sami twórcy, z tej opowieści wynikają dwie rzeczy: "że nie da się wygrać z przeznaczeniem i że marzenia nigdy się nie spełniają".

 • "Skazany na bluesa" jest to film opowiadający o losach jednej z kultowych polskich kapel - Dżem. Główny wątek oparty jest przede wszystkim na losach pierwszego oficjalnego wokalisty zespołu (Ryszarda Riedela).
  Cała historia rozpoczyna się na śląskim podwórku. Ukazane jest buntownicze życie głównego bohatera, picie wina na dachu kamienicy, granie na harmonijce, plucie na samochód ojca - ormowca i zastanawianie się z przyjacielem: "dlaczego ja nie umiem latać ?".
  Początkowe etapy życia Ryśka wyglądają bardzo kolorowo: przyłączenie się do zespołu, pierwsze sukcesy, świetne teksty, miłość, ślub, dziecko. Jednakże wszystko zaczyna się sypać w chwili gdy bohater sięga po narkotyki wpadając w nałóg.
  Oglądając ten film przez cały czas wsłuchujemy się w oprawę muzyczną składającą się w całości z dźwięków harmonijki i najlepszych utworów Dżemu.
  Jest to film, który zostanie w pamięci widzów na długo.

 • Film opowiada historię legendarnego wokalisty i lidera zespołu Dżem, który gra do tej pory. Pokazuje dwie strony życia Ryszarda Riedla - jako wokalistę, ojca, męża, i syna oraz jako narkomana, który nie radzi sobie z nałogiem. W wyniku zażywania narkotyków stan jego zdrowi pogarsza się, muzyk ma halucynacje, aż w końcu umiera w szpitalu na rozległy zawał.